Qnect Logo

Connection Calcs Report

Company: - Josh Qnect -
Job Title: - Qnect Demo 2000 Tons -
B+Op Status: B+Op was disabled for some sessions of this job
Building Code: AISC-14
Design Type: LRFD
Engineering Units: Imperial
Bolt Catalog: ASTM Imperial
Profile Catalog: ASTM Imperial
Plate Material Grade Catalog: ASTM Imperial
Plate Thickness Catalog: Imperial
Detailing Distances Dimensions: Imperial
Materials: 
Weld E70
Shear Plate A572-GR.50
Angle A36
Bm Web Doubler Plate A572-GR.50
Stabilizer Plate A572-GR.50
End Plate A572-GR.50
Col Moment Plate A572-GR.50
Col Stiffener Plate A572-GR.50
Col Web Doubler Plate A572-GR.50

Summary Reports: Job Standard Summary  |  Job Sample Calcs Report    |  B+Op Connection Comparison Report  |  Standard Connection Cost Report
Job Preferences Report  |  No Connections Summary  |  No Connections Detailed    |  No Connections Reference Map
 
Shear and Axial Reports:Shear Plate: Specs  Strengths (Shear Only Connections)  Welds  Doublers  Connection Cost Report
    Strengths (Shear & Axial Connections)      
 Single Angle:  Specs  Strengths (Shear & Axial)  Welds  Doublers  Connection Cost Report
 Double Angle Reports:  Support Side Specs  Strengths (Shear & Axial)  Welds  Doublers  Connection Cost Report
    Beam Side Specs        
 End Plate Reports:  Specs  Strengths (Shear & Axial)  Welds  Connection Cost Report
 
Moment Reports: Specs  Support Strengths  Beam Flange Welds  Connection Cost Report
 Moment Plates:  Specs  Strengths  Welds  
 Column Stiffeners:  Specs  Strengths  Welds  
 Column Web Doublers:  Specs  Strengths  Welds  
 Shear Plate:  Specs  Strengths  Welds  
 Double Angle:  Support Side Specs  Strengths  Welds  
   Beam Side Specs      
 

Connection Number:
bcw.s.s.02207.02207
 
Main Calcs:
SHEAR PLATE CONNECTION SUMMARY

NOTE: DESIGNED WITH MEMBERS CHOSEN ON ONLY ONE SIDE OF SUPPORT

Filler Beam profile: W12X14
Column profile: W14X176
Slope: 0.00 deg.
Skew: 90.00
Vertical Offset: 0.00
Horizontal Offset: 0.00
Span: 10.00 ft.
Reaction, V: 20.00 kips
Shear Capacity, Rn: 21.39 kips
Design/Reference according to AISC 14th Ed. - LRFD
Shear Plate: Extended Configuration
Beam material grade: A992
Support material grade: A992
Plate material grade: A572-GR.50
Weld grade: E70
Shear Plate Size: 14.00 in. x 8.50 in. x 0.38 in.
Configuration Geometry:
Welds at shear plate to support: 4/16 FILLET, 4/16 FILLET
Bolt: 3 rows x 2 columns 0.75 in. Diameter A325N_TC bolts
Vertical spacing: 3.00 in.
Horizontal spacing: 3.00 in.
Shear plate edge setback = 8.00 in.
Beam centerline setback = 8.00 in.
Edge distance at vertical edge of plate: 1.50 in.
Edge distance at top edge of plate: 1.25 in.
Edge distance at bottom edge of plate: 1.25 in.
Edge distance at vertical edge of beam: 1.50 in.
Horizontal distance to first hole: 9.50 in.
Down distance from top of filler beam flange: 3.00 in.
Holes in beam web: STD diameter = 0.81 in.
Holes in shear plate: SSL diameter = 0.81 in., slot width = 1.00 in.
Bolt Strength Calcs:
BOLT SHEAR CAPACITY AT BEAM AND SHEAR PLATE SIDE:
Bolt Shear Capacity at Shear Load Only:
Using Instantaneous Center Of Rotation Method (AISC 7-1)
ex = 11.00 in.
Angle = 0.00 deg.
C = 1.34
Using Table 7-1 to determine (phi)rn:
(phi)Rn = (phi)rn * C = 17.89 * 1.34 = 24.03 kips


Total Vertical Bolt Shear Capacity = 24.03 kips
24.03 kips >= Reaction V = 20.00 kips (OK)
Bolt Bearing Calcs:
BOLT BEARING AT BEAM AND SHEAR PLATE SIDE
Vertical Shear Only Load Case:
ICR cordinate relative to CG = (1.02, 0.00)
At Row 1, At Column 1:
Ribolt = 17.56 kips
Ri vector at Beam   = <13.45, 11.30>
Lcsbm at Beam spacing  = 3.12 in.
Lcebm at Beam edge    = 4.26 in.
(phi)Rnsbm at Beam spacing = (phi) * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 1.20 * 3.12 * (0.20/1) * 65.00 = 36.46 kips/bolt
(phi)Rnebm at Beam edge = (phi) * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 1.20 * 4.26 * (0.20/1) * 65.00 = 49.81 kips/bolt
(phi)Rndbm on Beam at Bolt Diameter   = (phi) * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.75 * (0.20/1) * 65.00 = 17.55 kips/bolt
Beam bearing capacity, (phi)Rnbm = min((phi)Rnsbm,(phi)Rnebm,(phi)Rndbm) = min(36.46, 49.81, 17.55) = 17.55 kips/bolt
Ri vector at Shear Plate   = <-13.45, -11.30>
Lcsshpl at Shear Plate spacing  = 3.05 in.
Lceshpl at Shear Plate edge    = 10.64 in.
(phi)Rnsshpl at Shear Plate spacing = (phi) * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.75 * 1.20 * 3.05 * 0.38 * 65.00 = 66.90 kips/bolt
(phi)Rneshpl at Shear Plate edge = (phi) * hf1 * Lce * t * Fu = 0.75 * 1.20 * 10.64 * 0.38 * 65.00 = 233.40 kips/bolt
(phi)Rndshpl on Shear Plate at Bolt Diameter   = (phi) * hf2 * db * t * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.75 * 0.38 * 65.00 = 32.91 kips/bolt
Shear Plate bearing capacity, (phi)Rnshpl = min((phi)Rnsshpl,(phi)Rneshpl,(phi)Rndshpl) = min(66.90, 233.40, 32.91) = 32.91 kips/bolt
(phi)Rn = min((phi)Rnbm, (phi)Rnshpl) = min(17.55, 32.91) = 17.55 kips/bolt
Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 17.55 / 17.56 = 1.00

At Row 1, At Column 2:
Ribolt = 17.18 kips
Ri vector at Beam   = <16.96, -2.71>
Lcsbm at Beam spacing  = 2.19 in.
Lcebm at Beam edge    = 55.96 in.
(phi)Rnsbm at Beam spacing = (phi) * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 1.20 * 2.19 * (0.20/1) * 65.00 = 25.59 kips/bolt
(phi)Rnebm at Beam edge = (phi) * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 1.20 * 55.96 * (0.20/1) * 65.00 = 654.74 kips/bolt
(phi)Rndbm on Beam at Bolt Diameter   = (phi) * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.75 * (0.20/1) * 65.00 = 17.55 kips/bolt
Beam bearing capacity, (phi)Rnbm = min((phi)Rnsbm,(phi)Rnebm,(phi)Rndbm) = min(25.59, 654.74, 17.55) = 17.55 kips/bolt
Ri vector at Shear Plate   = <-16.96, 2.71>
Lcsshpl at Shear Plate spacing  = 2.00 in.
Lceshpl at Shear Plate edge    = 7.41 in.
(phi)Rnsshpl at Shear Plate spacing = (phi) * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.75 * 1.20 * 2.00 * 0.38 * 65.00 = 43.88 kips/bolt
(phi)Rneshpl at Shear Plate edge = (phi) * hf1 * Lce * t * Fu = 0.75 * 1.20 * 7.41 * 0.38 * 65.00 = 162.56 kips/bolt
(phi)Rndshpl on Shear Plate at Bolt Diameter   = (phi) * hf2 * db * t * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.75 * 0.38 * 65.00 = 32.91 kips/bolt
Shear Plate bearing capacity, (phi)Rnshpl = min((phi)Rnsshpl,(phi)Rneshpl,(phi)Rndshpl) = min(43.88, 162.56, 32.91) = 32.91 kips/bolt
(phi)Rn = min((phi)Rnbm, (phi)Rnshpl) = min(17.55, 32.91) = 17.55 kips/bolt
Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 17.55 / 17.18 = 1.02

At Row 2, At Column 1:
Ribolt = 16.76 kips
Ri vector at Beam   = <-0.00, 16.76>
Lcsbm at Beam spacing  = 2.19 in.
Lcebm at Beam edge    = 5.59 in.
(phi)Rnsbm at Beam spacing = (phi) * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 1.20 * 2.19 * (0.20/1) * 65.00 = 25.59 kips/bolt
(phi)Rnebm at Beam edge = (phi) * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 1.20 * 5.59 * (0.20/1) * 65.00 = 65.45 kips/bolt
(phi)Rndbm on Beam at Bolt Diameter   = (phi) * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.75 * (0.20/1) * 65.00 = 17.55 kips/bolt
Beam bearing capacity, (phi)Rnbm = min((phi)Rnsbm,(phi)Rnebm,(phi)Rndbm) = min(25.59, 65.45, 17.55) = 17.55 kips/bolt
Ri vector at Shear Plate   = <0.00, -16.76>
Lcsshpl at Shear Plate spacing  = 2.19 in.
Lceshpl at Shear Plate edge    = 3.84 in.
(phi)Rnsshpl at Shear Plate spacing = (phi) * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.75 * 1.20 * 2.19 * 0.38 * 65.00 = 47.99 kips/bolt
(phi)Rneshpl at Shear Plate edge = (phi) * hf1 * Lce * t * Fu = 0.75 * 1.20 * 3.84 * 0.38 * 65.00 = 84.32 kips/bolt
(phi)Rndshpl on Shear Plate at Bolt Diameter   = (phi) * hf2 * db * t * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.75 * 0.38 * 65.00 = 32.91 kips/bolt
Shear Plate bearing capacity, (phi)Rnshpl = min((phi)Rnsshpl,(phi)Rneshpl,(phi)Rndshpl) = min(47.99, 84.32, 32.91) = 32.91 kips/bolt
(phi)Rn = min((phi)Rnbm, (phi)Rnshpl) = min(17.55, 32.91) = 17.55 kips/bolt
Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 17.55 / 16.76 = 1.05

At Row 2, At Column 2:
Ribolt = 9.89 kips
Ri vector at Beam   = <-0.00, -9.89>
Lcsbm at Beam spacing  = 2.19 in.
Lcebm at Beam edge    = 5.49 in.
(phi)Rnsbm at Beam spacing = (phi) * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 1.20 * 2.19 * (0.20/1) * 65.00 = 25.59 kips/bolt
(phi)Rnebm at Beam edge = (phi) * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 1.20 * 5.49 * (0.20/1) * 65.00 = 64.28 kips/bolt
(phi)Rndbm on Beam at Bolt Diameter   = (phi) * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.75 * (0.20/1) * 65.00 = 17.55 kips/bolt
Beam bearing capacity, (phi)Rnbm = min((phi)Rnsbm,(phi)Rnebm,(phi)Rndbm) = min(25.59, 64.28, 17.55) = 17.55 kips/bolt
Ri vector at Shear Plate   = <0.00, 9.89>
Lcsshpl at Shear Plate spacing  = 2.19 in.
Lceshpl at Shear Plate edge    = 3.84 in.
(phi)Rnsshpl at Shear Plate spacing = (phi) * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.75 * 1.20 * 2.19 * 0.38 * 65.00 = 47.99 kips/bolt
(phi)Rneshpl at Shear Plate edge = (phi) * hf1 * Lce * t * Fu = 0.75 * 1.20 * 3.84 * 0.38 * 65.00 = 84.32 kips/bolt
(phi)Rndshpl on Shear Plate at Bolt Diameter   = (phi) * hf2 * db * t * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.75 * 0.38 * 65.00 = 32.91 kips/bolt
Shear Plate bearing capacity, (phi)Rnshpl = min((phi)Rnsshpl,(phi)Rneshpl,(phi)Rndshpl) = min(47.99, 84.32, 32.91) = 32.91 kips/bolt
(phi)Rn = min((phi)Rnbm, (phi)Rnshpl) = min(17.55, 32.91) = 17.55 kips/bolt
Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 17.55 / 9.89 = 1.77

At Row 3, At Column 1:
Ribolt = 17.56 kips
Ri vector at Beam   = <-13.45, 11.30>
Lcsbm at Beam spacing  = 3.12 in.
Lcebm at Beam edge    = 1.55 in.
(phi)Rnsbm at Beam spacing = (phi) * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 1.20 * 3.12 * (0.20/1) * 65.00 = 36.46 kips/bolt
(phi)Rnebm at Beam edge = (phi) * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 1.20 * 1.55 * (0.20/1) * 65.00 = 18.17 kips/bolt
(phi)Rndbm on Beam at Bolt Diameter   = (phi) * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.75 * (0.20/1) * 65.00 = 17.55 kips/bolt
Beam bearing capacity, (phi)Rnbm = min((phi)Rnsbm,(phi)Rnebm,(phi)Rndbm) = min(36.46, 18.17, 17.55) = 17.55 kips/bolt
Ri vector at Shear Plate   = <13.45, -11.30>
Lcsshpl at Shear Plate spacing  = 3.05 in.
Lceshpl at Shear Plate edge    = 1.31 in.
(phi)Rnsshpl at Shear Plate spacing = (phi) * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.75 * 1.20 * 3.05 * 0.38 * 65.00 = 66.90 kips/bolt
(phi)Rneshpl at Shear Plate edge = (phi) * hf1 * Lce * t * Fu = 0.75 * 1.20 * 1.31 * 0.38 * 65.00 = 28.78 kips/bolt
(phi)Rndshpl on Shear Plate at Bolt Diameter   = (phi) * hf2 * db * t * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.75 * 0.38 * 65.00 = 32.91 kips/bolt
Shear Plate bearing capacity, (phi)Rnshpl = min((phi)Rnsshpl,(phi)Rneshpl,(phi)Rndshpl) = min(66.90, 28.78, 32.91) = 28.78 kips/bolt
(phi)Rn = min((phi)Rnbm, (phi)Rnshpl) = min(17.55, 28.78) = 17.55 kips/bolt
Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 17.55 / 17.56 = 1.00

At Row 3, At Column 2:
Ribolt = 17.18 kips
Ri vector at Beam   = <-16.96, -2.71>
Lcsbm at Beam spacing  = 2.19 in.
Lcebm at Beam edge    = 4.15 in.
(phi)Rnsbm at Beam spacing = (phi) * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 1.20 * 2.19 * (0.20/1) * 65.00 = 25.59 kips/bolt
(phi)Rnebm at Beam edge = (phi) * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 1.20 * 4.15 * (0.20/1) * 65.00 = 48.57 kips/bolt
(phi)Rndbm on Beam at Bolt Diameter   = (phi) * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.75 * (0.20/1) * 65.00 = 17.55 kips/bolt
Beam bearing capacity, (phi)Rnbm = min((phi)Rnsbm,(phi)Rnebm,(phi)Rndbm) = min(25.59, 48.57, 17.55) = 17.55 kips/bolt
Ri vector at Shear Plate   = <16.96, 2.71>
Lcsshpl at Shear Plate spacing  = 2.00 in.
Lceshpl at Shear Plate edge    = 1.01 in.
(phi)Rnsshpl at Shear Plate spacing = (phi) * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.75 * 1.20 * 2.00 * 0.38 * 65.00 = 43.88 kips/bolt
(phi)Rneshpl at Shear Plate edge = (phi) * hf1 * Lce * t * Fu = 0.75 * 1.20 * 1.01 * 0.38 * 65.00 = 22.22 kips/bolt
(phi)Rndshpl on Shear Plate at Bolt Diameter   = (phi) * hf2 * db * t * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.75 * 0.38 * 65.00 = 32.91 kips/bolt
Shear Plate bearing capacity, (phi)Rnshpl = min((phi)Rnsshpl,(phi)Rneshpl,(phi)Rndshpl) = min(43.88, 22.22, 32.91) = 22.22 kips/bolt
(phi)Rn = min((phi)Rnbm, (phi)Rnshpl) = min(17.55, 22.22) = 17.55 kips/bolt
Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 17.55 / 17.18 = 1.02

Min Bolt Shear Demand to Bearing ratio Beam and Shear Plate for vertical shear only
 = min(1.00, 1.00, 1.02, 1.05, 1.77, 1.00, 1.02) = 1.00

BEARING AT BEAM AND SHEAR PLATE SIDE SUMMARY:
Bearing Capacity at Vertical Shear Load Only, Rbv = Min Bolt Shear Demand to Bearing Ratio * Bolt Shear = 1.00 * 24.03 = 24.02 kips
Rbv = 24.02 kips >= Reaction V = 20.00 kips (OK)
Beam Strength Calcs:
Web Depth = d - [Top Cope Depth] - [Bottom Cope Depth] = 11.90 - 0.00 - 0.00 = 11.90 in.

Using AISC 14th Ed. Equation J4-3
Gross Area (Shear), Agross = [Web Depth] * tw = 11.90 * 0.20 = 2.38 in^2
Shear Yielding, (phi)Vny = (phi) * 0.6 * Fybeam * Agross = 1.00 * 0.6 * 50.00 * 2.38 = 71.40 kips

Using AISC 14th Ed. Equation J4-4
Net Area (Shear), Anet = ([Web Depth] - ([# rows] * [Diameter + 0.06])) * tw 
    = (11.90 - (3 * 0.88)) * 0.20 = 1.86 in^2
Shear Rupture, (phi)Vnu = (phi) * 0.6 * Fubeam * Anet = 0.75 * 0.6 * 65.00 * 1.86 = 54.26 kips


Check Horizontal Block Shear

Using AISC 14th Ed. Equation J4-5
Block Shear = {(phi) * ((0.6 * Fu * Anv) + (Ubs * Fu * Ant))} <= {(phi) * ((0.6 * Fy * Agv) + (Ubs * Fu * Ant))}

Block Shear for Axial T/C is not required.
Shear Plate Calcs:
Using AISC 14th Ed. Equation J4-3
Gross Area, Ag = 0.38 * 8.50 = 3.19 in^2
Shear Yielding, (phi)Vny = (phi) * 0.6 * Fypl * Ag = 1.00 * 0.6 * 50.00 * 3.19 = 95.62 kips

95.62 kips >= Reaction V = 20.00 kips (OK)

Using AISC 14th Ed. Equation J4-4
Net Area, An = (8.50 - (3 * (0.81 + 1/16))) * 0.38 = 2.20 in^2
Shear Rupture, (phi)Vnu = (phi) * 0.6 * Fupl * An = 0.75 * 0.6 * 65.00 * 2.20 = 64.44 kips

64.44 kips >= Reaction V = 20.00 kips (OK)


Check Vertical Block Shear

Using AISC 14th Ed. Equation J4-5
Block Shear = {(phi) * ((0.6 * Fu * Anv) + (Ubs * Fu * Ant))} <= {(phi) * ((0.6 * Fy * Agv) + (Ubs * Fu * Ant))}

Block 1 (Shear): 
Gross Shear Length = (8.50 - 1.25) = 7.25 in.
Net Shear Length = 7.25 - (2.50 * (0.81 + 0.06)) = 5.06 in.
Gross Tension Length = (3.00 + 1.50) = 4.50 in.
Net Tension Length = 4.50 - (1.50 * (1.00 + 0.06)) = 2.91 in.
1. (phi) * [material thickness] * ((0.60 * Fupl* [net shear length]) + (Ubs * Fupl * [net tension length])) 
    = 0.75 * 0.38 * ((0.60 * 65.00 * 5.06) + (0.50 * 65.00 * 2.91)) = 82.10 kips
2. (phi) * [material thickness] * ((0.60 * Fypl * [gross shear length]) + (Ubs * Fupl * [net tension length])) 
    = 0.75 * 0.38 * ((0.60 * 50.00 * 7.25) + (0.50 * 65.00 * 2.91)) = 87.74 kips
Block Shear = 82.10 kips

Block 2 (Shear): 
Gross Shear Length = 2 * (8.50 - 1.25) = 14.50 in.
Net Shear Length = 2 * ( 7.25 - (2.50 * (0.81 + 0.06)) ) = 10.12 in.
Gross Tension Length = (3.00 + 1.50) - 1.50 = 3.00 in.
Net Tension Length = 3.00 - 1 * (1.00 + 0.06) = 1.94 in.
1. (phi) * [material thickness] * ((0.60 * Fupl* [net shear length]) + (Ubs * Fupl * [net tension length])) 
    = 0.75 * 0.38 * ((0.60 * 65.00 * 10.12) + (0.50 * 65.00 * 1.94)) = 128.77 kips
2. (phi) * [material thickness] * ((0.60 * Fypl * [gross shear length]) + (Ubs * Fupl * [net tension length])) 
    = 0.75 * 0.38 * ((0.60 * 50.00 * 14.50) + (0.50 * 65.00 * 1.94)) = 140.06 kips
Block Shear = 128.77 kips
82.10 kips >= Reaction V = 20.00 kips (OK)

Block Shear for Axial T/C is not required.

Flexural and Buckling Strength:

Eccentricity at first line of bolts, e = 9.50 in.
Zgross = 6.77 in^3
Znet   = 4.73 in^3
Sgross = 4.52 in^3
Snet   = 3.13 in^3

Using AISC 14th Ed. Equation 9-4
Flexural Rupture = (phi) * Fu * Znet / e = 0.75 * 65.00 * 4.73 / 9.50 = 24.29 kips


Using AISC 14th Ed. Equation 9-14 through 9-18, Fcr = Fy * Q
tw = 0.38 in.
ho = 8.50 in.
c = 9.50 in.
lambda = (ho * Fy ^ 0.5) / ( 10 * tw * ( 475.00 + 280.00 * (ho / c)^2 ) ^0.5 ) = 
 = 8.50 * 50.00^0.5 / (10 * 0.38 * (475.00 + 280.00 * (8.50/9.50)^2 )^0.5) = 0.61
When lambda <= 0.70, Q=1
Q = 1.00
Fcrmin =phi * Fcr = 0.90 * 50.00 * 1.00 = 45.00 ksi

Using AISC 14th Ed. Equation 9-6
Buckling = Fcr * Sgross / e = 45.00 * 4.52 / 9.50 = 21.39 kips

Interaction Check of Flexural Yielding, Per AISC 10-5: 
Eccentricity at CG of Bolt Group, e = 11.00 in.
Zgross = 6.77
Znet = 6.77
Mr = Vr * e = 20.00 * 11.00 = 220.00 kips-in
Mc = phi * Mn = phi * Fy * Zgross = 0.90 * 50.00 * 6.77 = 304.80 kips-in
Vr = 20.00 kips
Vc = phi * Vn = phi * 0.60 * Fy * Ag = 1.00 * 0.60 * 50.00 * 3.19 = 95.62 kips
Interaction due to moment and shear, (Vr/Vc)^2 + (Mr/Mc)^2 <= 1.0
(Vr/Vc)^2 + (Mr/Mc)^2 = (20.00 / 95.62)^2 + (220.00 / 304.80)^2 = 0.56 <= 1  (OK)

Note: Mn <= 1.6My by inspection

MAXIMUM PLATE THICKNESS:
No of bolt columns = 2
tp  < = db/2 + 1/16 = 0.38 <= 0.44 OK
tw  < = db/2 + 1/16 = 0.20 <= 0.44 OK
Leh(plate) >= 2 * db = 1.50 >= 1.50 OK
Leh(bm) >= 2 * db = 1.50 >= 1.50 OK
Maximum Plate Thickness is Not a Limiting Criteria.

STABILIZER PLATE:

Available Strength to Resist Lateral Displacement:
Using AISC 14th Ed. Equation 10-6
phiRn = 1500.00  * 3.14159 * L * tp^3 / a^2 = 0.90 * 1500.00 * 3.14159 * 8.50 * 0.38^3 / 9.50^2 = 21.06 kips
Stabilizer Plate Not Required for lateral displacement

Torsional Strength:
Using AISC 14th Ed. Equation 10-8 and 10-7
Required, Mta or Mtu = Ru * (tw + tp) /2 = 20.00 * ((0.19 + 0.38) / 2) = 5.62 kips-in
Lateral Shear Strength of Shear Plate, Mtn (no slab) = [phiv*(0.6*Fyp)-(Ru/(L*tp))] *L*tp^2/2 =  ((1.00 * 0.6 * 50.00) - (20.00 / (8.50 * 0.38))) * 0.5 * 8.50 * 0.38^2 = 14.18 kips-in
Stabilizer Plate Not Required for torsional strength
Weld Calcs:
WELD:

 Weld Requirements:

At shear only case: 
Weld Length for shear, Lv = 8.50 in.
Shear Load per inch per weld, fv = R/Lv/2 = 20.00 / 8.50 / 2 = 1.18 kips/in/ weld 
theta = 0 deg.
cPhi  = 1.0 + 0.5 * sin(0)^1.5 = 1.00
Weld Coefficient = 0.60 * 70.00 * 1.00 * 1.00 * (2^0.5/2)*(1/16) = 1.86
Required weld size, Dv = fv/ (phi * coeff) = 1.18 / (0.75 * 1.86) = 0.85/16

Minimum fillet weld size : 
   At shear only load case = 0.05 in.
   per Table J2.4     = 0.19 in.
   5/8tp              = 0.23 in.
   user preference    = 0.25 in.

Dmax1 (using eqn 9-3)
 = tshpl * Fushpl / ( Fexx * C1 * 0.09)
 = 0.38 * 65.00 / ( 70.00 * 1.00 * 0.09 ) 
 = 3.94 
Dmax2 (using eqn 9-3)
 = twsupport * Fusupport / ( Fexx * C1 * 0.09 )
 = 0.83 * 65.00 / ( 70.00 * 1.00 * 0.09 ) 
 = 8.72 
Dmax3 = project max fillet weld = 12.00
Dmax=min(Dmax1, Dmax2, Dmax3) = min(3.94, 8.72, 12.00)
 = 3.94 

Use weld size
D1 = 4.00
D2 = 4.00

Weld Strength :

Vertical weld capacity during shear only load, phi * Rnv1 = 0.75 * 1.86 * 8.50 * (3.94 + 3.94) = 93.24 kips

93.24 kips >= Reaction V = 20.00 kips (OK)