BOLT BEARING AT BEAM AND SHEAR PLATE SIDE
Vertical Shear Only Load Case:
ICR cordinate relative to CG = (8.66, -0.00)
At Row 1, At Column 1:
Ribolt = 15.94 kips
Ri vector at Beam = <7.35, 14.14>
Lcsbm at Beam spacing = na
Lcebm at Beam edge = 2.91 in.
(1/omega)Rnsbm at Beam spacing = (1/omega) * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * na * (0.38/1) * 65.00 = na
(1/omega)Rnebm at Beam edge = (1/omega) * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * 2.91 * (0.38/1) * 65.00 = 43.16 kips/bolt
(1/omega)Rndbm on Beam at Bolt Diameter = (1/omega) * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.88 * (0.38/1) * 65.00 = 25.94 kips/bolt
Beam bearing capacity, (1/omega)Rnbm = min((1/omega)Rnsbm,(1/omega)Rnebm,(1/omega)Rndbm) = min(na, 43.16, 25.94) = 25.94 kips/bolt
Ri vector at Shear Plate = <-7.35, -14.14>
Lcsshpl at Shear Plate spacing = na
Lceshpl at Shear Plate edge = 5.98 in.
(1/omega)Rnsshpl at Shear Plate spacing = (1/omega) * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.50 * 1.20 * na * 0.50 * 65.00 = na
(1/omega)Rneshpl at Shear Plate edge = (1/omega) * hf1 * Lce * t * Fu = 0.50 * 1.20 * 5.98 * 0.50 * 65.00 = 116.53 kips/bolt
(1/omega)Rndshpl on Shear Plate at Bolt Diameter = (1/omega) * hf2 * db * t * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.88 * 0.50 * 65.00 = 34.12 kips/bolt
Shear Plate bearing capacity, (1/omega)Rnshpl = min((1/omega)Rnsshpl,(1/omega)Rneshpl,(1/omega)Rndshpl) = min(na, 116.53, 34.12) = 34.12 kips/bolt
(1/omega)Rn = min((1/omega)Rnbm, (1/omega)Rnshpl) = min(25.935, 34.125) = 25.94 kips/bolt
Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 25.94 / 15.94 = 1.63
At Row 2, At Column 1:
Ribolt = 15.79 kips
Ri vector at Beam = <0.00, 15.79>
Lcsbm at Beam spacing = 3.56 in.
Lcebm at Beam edge = 5.78 in.
(1/omega)Rnsbm at Beam spacing = (1/omega) * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * 3.56 * (0.38/1) * 65.00 = 52.80 kips/bolt
(1/omega)Rnebm at Beam edge = (1/omega) * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * 5.78 * (0.38/1) * 65.00 = 85.68 kips/bolt
(1/omega)Rndbm on Beam at Bolt Diameter = (1/omega) * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.88 * (0.38/1) * 65.00 = 25.94 kips/bolt
Beam bearing capacity, (1/omega)Rnbm = min((1/omega)Rnsbm,(1/omega)Rnebm,(1/omega)Rndbm) = min(52.80, 85.68, 25.94) = 25.94 kips/bolt
Ri vector at Shear Plate = <-0.00, -15.79>
Lcsshpl at Shear Plate spacing = 3.56 in.
Lceshpl at Shear Plate edge = 5.28 in.
(1/omega)Rnsshpl at Shear Plate spacing = (1/omega) * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.50 * 1.20 * 3.56 * 0.50 * 65.00 = 69.47 kips/bolt
(1/omega)Rneshpl at Shear Plate edge = (1/omega) * hf1 * Lce * t * Fu = 0.50 * 1.20 * 5.28 * 0.50 * 65.00 = 102.98 kips/bolt
(1/omega)Rndshpl on Shear Plate at Bolt Diameter = (1/omega) * hf2 * db * t * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.88 * 0.50 * 65.00 = 34.12 kips/bolt
Shear Plate bearing capacity, (1/omega)Rnshpl = min((1/omega)Rnsshpl,(1/omega)Rneshpl,(1/omega)Rndshpl) = min(69.47, 102.98, 34.12) = 34.12 kips/bolt
(1/omega)Rn = min((1/omega)Rnbm, (1/omega)Rnshpl) = min(25.935, 34.125) = 25.94 kips/bolt
Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 25.94 / 15.79 = 1.64
At Row 3, At Column 1:
Ribolt = 15.94 kips
Ri vector at Beam = <-7.35, 14.14>
Lcsbm at Beam spacing = na
Lcebm at Beam edge = 3.87 in.
(1/omega)Rnsbm at Beam spacing = (1/omega) * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * na * (0.38/1) * 65.00 = na
(1/omega)Rnebm at Beam edge = (1/omega) * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * 3.87 * (0.38/1) * 65.00 = 57.33 kips/bolt
(1/omega)Rndbm on Beam at Bolt Diameter = (1/omega) * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.88 * (0.38/1) * 65.00 = 25.94 kips/bolt
Beam bearing capacity, (1/omega)Rnbm = min((1/omega)Rnsbm,(1/omega)Rnebm,(1/omega)Rndbm) = min(na, 57.33, 25.94) = 25.94 kips/bolt
Ri vector at Shear Plate = <7.35, -14.14>
Lcsshpl at Shear Plate spacing = na
Lceshpl at Shear Plate edge = 0.88 in.
(1/omega)Rnsshpl at Shear Plate spacing = (1/omega) * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.50 * 1.20 * na * 0.50 * 65.00 = na
(1/omega)Rneshpl at Shear Plate edge = (1/omega) * hf1 * Lce * t * Fu = 0.50 * 1.20 * 0.88 * 0.50 * 65.00 = 17.17 kips/bolt
(1/omega)Rndshpl on Shear Plate at Bolt Diameter = (1/omega) * hf2 * db * t * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.88 * 0.50 * 65.00 = 34.12 kips/bolt
Shear Plate bearing capacity, (1/omega)Rnshpl = min((1/omega)Rnsshpl,(1/omega)Rneshpl,(1/omega)Rndshpl) = min(na, 17.17, 34.12) = 17.17 kips/bolt
(1/omega)Rn = min((1/omega)Rnbm, (1/omega)Rnshpl) = min(25.935, 17.169) = 17.17 kips/bolt
Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 17.17 / 15.94 = 1.08
Min Bolt Shear Demand to Bearing ratio Beam and Shear Plate for vertical shear only
= min(1.00, 1.63, 1.64, 1.08) = 1.00
BEARING AT BEAM AND SHEAR PLATE SIDE SUMMARY:
Bearing Capacity at Vertical Shear Load Only, Rbv = Min Bolt Shear Demand to Bearing Ratio * Bolt Shear = 1.00 * 44.07 = 44.07 kips
Rbv = 44.07 kips >= V = 37.00 kips (OK) |
Web Depth = d - [Top Cope Depth] - [Bottom Cope Depth] = 20.8 - 1.25 - 4 = 15.55 in.
Gross Area (Shear) = [Web Depth] * tw = 15.55 * 0.38 = 5.91 in^2
Net Shear Area (Shear) = ([Web Depth] - ([# rows] * [Diameter + 0.0625])) * tw
= (15.55 - (3 * 1.00)) * 0.38 = 4.77 in^2
Using Eq.J4-3:
Shear Yielding = (1/omega) * 0.6 * Fybeam * [Gross Area] = 0.67 * 0.6 * 50.00 * 5.91 = 118.18 kips
Using Eq.J4-4:
Shear Rupture = (1/omega) * 0.6 * Fubeam * [Net Area] = 0.50 * 0.6 * 65.00 * 4.77 = 93.00 kips
Block Shear
Using Eq.J4-5:
Block Shear = {(1/omega) * ((0.6 * Fu * Anv) + (Ubs * Fu * Ant))} <= {(1/omega) * ((0.6 * Fy * Agv) + (Ubs * Fu * Ant))}
Block Shear (1)
Gross Shear Length = [edge dist. at beam edge] + ([# rows - 1] * [spacing]) = 1.75 + 9 = 10.75 in.
Net Shear Length = Gross Shear Length - (# rows - 0.5) * (hole size + 0.0625) = 10.8 - (3 - 0.5) * 1 = 8.25 in.
Gross Tension Length = [edge dist. at beam edge] + ([# cols - 1] * [spacing]) = 2 + (1 - 1) * 3 = 2.00 in.
Net Tension Length = Gross Tension Length - (# cols - 0.5) * (hole size + 0.0625) = 2 - (1 - 0.5) * 1 = 1.50 in.
1. (1/omega) * [material thickness] * ((0.60 * Fubeam* [net shear length]) + (Ubs * Fubeam * [net tension length]))
= 0.50 * 0.38 * ((0.60 * 65.00 * 8.25) + (1.00 * 65.00 * 1.50)) = 79.66 kips
2. (1/omega) * [material thickness] * ((0.60 * Fybeam * [gross shear length]) + (Ubs * Fubeam * [net tension length]))
= 0.50 * 0.38 * ((0.60 * 50.00 * 10.75) + (1.00 * 65.00 * 1.50)) = 79.80 kips
Block Shear = 79.66 kips
Block Shear (1) Total = Block Shear (1) = 79.66 kips
Buckling and Flexure at Longest Cope (Top and Bottom Copes at Section)
Eccentricity at Section, e = 3.66 in.
If beam is coped at both top and bottom flanges,
Using Eq. 9-14 through 9-18, Fcr = Fy * Q
tw = 0.38 in.
ho = 15.55 in.
c = 2.50 in.
lambda = (ho * Fy ^ 0.5) / ( 10 * tw * ( 475.00 + 280.00 * (ho / c)^2 ) ^0.5 ) =
= 15.55 * 50.00^0.5 / (10 * 0.38 * (475.00 + 280.00 * (15.55/2.50)^2 )^0.5) = 0.27
When lambda <= 0.70, Q=1
Q = 1.00
Fcrmin =1/omega * Fcr = 0.60 * 50.00 * 1.00 = 30.00 ksi
Snet1 (bolt holes not applicable) = 15.31 in^3
Snet2 (bolt holes applicable) = 15.31 in^3
Znet = 22.97 in^3
Using Eq. 9-6
Buckling = Fcr * Snet1 / e = 30.00 * 15.31 / 3.66 = 125.61 kips
Using Eq. 9-19
Flexural Yielding = (1/omega) * Fy * Snet1 / e = 0.60 * 50.00 * 15.31 / 3.66 = 125.61 kips
Using Eq. 9-4
Flexural Rupture = (1/omega) * Fu * Znet / e = 0.50 * 65.00 * 22.97 / 3.66 = 204.12 kips
Buckling and Flexure at Furthest Bolt Line within Cope (Top and Bottom Copes at Section)
Eccentricity at Section, e = 3.16 in.
If beam is coped at both top and bottom flanges,
Using Eq. 9-14 through 9-18, Fcr = Fy * Q
tw = 0.38 in.
ho = 15.55 in.
c = 2.50 in.
lambda = (ho * Fy ^ 0.5) / ( 10 * tw * ( 475.00 + 280.00 * (ho / c)^2 ) ^0.5 ) =
= 15.55 * 50.00^0.5 / (10 * 0.38 * (475.00 + 280.00 * (15.55/2.50)^2 )^0.5) = 0.27
When lambda <= 0.70, Q=1
Q = 1.00
Fcrmin =1/omega * Fcr = 0.60 * 50.00 * 1.00 = 30.00 ksi
Snet1 (bolt holes not applicable) = 15.31 in^3
Snet2 (bolt holes applicable) = 12.32 in^3
Znet = 18.88 in^3
Using Eq. 9-6
Buckling = Fcr * Snet1 / e = 30.00 * 15.31 / 3.16 = 145.50 kips
Using Eq. 9-19
Flexural Yielding = (1/omega) * Fy * Snet1 / e = 0.60 * 50.00 * 15.31 / 3.16 = 145.50 kips
Using Eq. 9-4
Flexural Rupture = (1/omega) * Fu * Znet / e = 0.50 * 65.00 * 18.88 / 3.16 = 194.30 kips
Section Bending Strength Calculations Summary:
Coped Beam Buckling and Flexure at Longest Cope (Top and Bottom Copes at Section)
Buckling : 125.61 >= 37.00 kips (OK)
Flexural Yielding : 125.61 >= 37.00 kips (OK)
Flexural Rupture : 204.12 >= 37.00 kips (OK)
Coped Beam Buckling and Flexure at Furthest Bolt Line within Cope (Top and Bottom Copes at Section)
Buckling : 145.50 >= 37.00 kips (OK)
Flexural Yielding : 145.50 >= 37.00 kips (OK)
Flexural Rupture : 194.30 >= 37.00 kips (OK) |
WELD:
Weld Requirements:
At shear only case:
Weld Length for shear, Lv = 15.250 in.
Shear Load per inch per weld, fv = R/Lv/2 = 37.000 / 15.250 / 2 = 1.213 kips/in/ weld
theta = 0 deg.
cPhi = 1.0 + 0.5 * sin(0)^1.5 = 1.000
Weld Coefficient = 0.6 * 70.000 * 1.000 * 1.000 * (2^0.5/2)*(1/16) = 1.856
Required weld size, Dv = fv/ (1/omega * coeff) = 1.213 / (0.500 * 1.856) = 1.307/16
Minimum fillet weld size :
At shear only load case = 0.08 in.
per Table J2.4 = 0.19 in.
5/8tp = 0.31 in.
user preference = 0.25 in.
Dmax1 (using eqn 9-3)
= tshpl * Fushpl / ( Fexx * C1 * 0.088)
= 0.500 * 65.000 / ( 70.000 * 1.000 * 0.088 )
= 5.253
Dmax2 (using eqn 9-3)
= twsupport * Fusupport / ( Fexx * C1 * 0.088 )
= 0.315 * 65.000 / ( 70.000 * 1.000 * 0.088 )
= 3.309
Dmax3 = project max fillet weld = 12.000
Dmax=min(Dmax1, Dmax2, Dmax3) = min(5.253, 3.309, 12.000)
= 3.309
Use weld size
D1 = 5.00
D2 = 5.00
Weld Strength :
Vertical weld capacity during shear only load, 1/omega * Rnv1 = 0.50 * 1.86 * 15.25 * (3.31 + 3.31) = 93.67 kips
93.67 kips >= Vbm = 37.00 kips (OK) |