Qnect Logo

Connection Calcs Report

Company: - Josh Qnect -
Job Title: - Qnect Demo 2000 Tons -
B+Op Status: B+Op was disabled for some sessions of this job
Building Code: AISC-14
Design Type: LRFD
Engineering Units: Imperial
Bolt Catalog: ASTM Imperial
Profile Catalog: ASTM Imperial
Plate Material Grade Catalog: ASTM Imperial
Plate Thickness Catalog: Imperial
Detailing Distances Dimensions: Imperial
Materials: 
Weld E70
Shear Plate A572-GR.50
Angle A36
Bm Web Doubler Plate A572-GR.50
Stabilizer Plate A572-GR.50
End Plate A572-GR.50
Col Moment Plate A572-GR.50
Col Stiffener Plate A572-GR.50
Col Web Doubler Plate A572-GR.50

Summary Reports: Job Standard Summary  |  Job Sample Calcs Report    |  B+Op Connection Comparison Report  |  Standard Connection Cost Report
Job Preferences Report  |  No Connections Summary  |  No Connections Detailed    |  No Connections Reference Map
 
Shear and Axial Reports:Shear Plate: Specs  Strengths (Shear Only Connections)  Welds  Doublers  Connection Cost Report
    Strengths (Shear & Axial Connections)      
 Single Angle:  Specs  Strengths (Shear & Axial)  Welds  Doublers  Connection Cost Report
 Double Angle Reports:  Support Side Specs  Strengths (Shear & Axial)  Welds  Doublers  Connection Cost Report
    Beam Side Specs        
 End Plate Reports:  Specs  Strengths (Shear & Axial)  Welds  Connection Cost Report
 
Moment Reports: Specs  Support Strengths  Beam Flange Welds  Connection Cost Report
 Moment Plates:  Specs  Strengths  Welds  
 Column Stiffeners:  Specs  Strengths  Welds  
 Column Web Doublers:  Specs  Strengths  Welds  
 Shear Plate:  Specs  Strengths  Welds  
 Double Angle:  Support Side Specs  Strengths  Welds  
   Beam Side Specs      
 

Connection Number:
bb.1bb.s.00002.00002
 
Main Calcs:
SINGLE ANGLE Bolted to Beam, Bolted to Support CONNECTION SUMMARY

Girder profile: W21X50
Filler Beam profile: W16X40
Slope: 0.00 deg.
Skew: 90.00
Vertical Offset: 0.00
Horizontal Offset: 0.00
Span: 10.00 ft.
Reaction, V: 2.00 kips
Shear Capacity, Rn: 17.57 kips
Design/Reference according to AISC 14th Ed. - ASD
Beam material grade: A992
Support material grade: A992
Angle material grade: A529-GR.50
Angle1 Profile: L5X3-1/2X3/8
       Length = 7.000 in.
       Beam side bolts: 2 rows x 1 column 0.875 in. Diameter A325N_TC bolts
       Beam side bolt vertical spacing: 4.5 in.
       Support side bolts: 2 rows x 1 column 0.875 in. Diameter A325N_TC bolts
       Support side bolt vertical spacing: 4.5 in.

Configuration Geometry:

Beam setback = 0.5 in.
Edge distance at vertical edge of beam: 1.5 in.
Edge distance at top edge of beam: 1.75 in.
Top cope depth: 1.25 in.
Top cope length: 3.25 in.

Horizontal distance to first hole: 2 in.

Bolted Angle Leg At Beam : 
Angle 1 Leg Distances : 
   Down distance from top of filler beam flange : 3 in.
   Edge distance at vertical edge : 1.50 in.
   Edge distance at top edge : 1.25 in.
   Edge distance at bottom edge : 1.25 in.

Bolted Angle Leg At Support : 
Angle 1 Leg Distances : 
   Down distance from top of filler beam flange : 3 in.
   Gage at Bolt : 3.41 in.
   Edge distance at vertical edge : 1.75 in.
   Edge distance at top edge : 1.25 in.
   Edge distance at bottom edge : 1.25 in.

Holes in Beam Web : STD diameter = 0.9375 in.
Holes in Beam Angle Leg : STD diameter = 0.9375 in.
Holes in Support Girder : STD diameter = 0.9375 in.
Holes in Support Angle Leg : STD diameter = 0.9375 in.
Bolt Strength Calcs:
BOLT SHEAR CAPACITY AT BEAM AND ANGLE SIDE:
Bolt Shear Capacity at Shear Load Only:
C = no of bolts = 2.000
Using Table 7-1 to determine (1/omega)rn:
(1/omega)Rn = (1/omega)rn * C = 16.24 * 2.00 = 32.47 kips


Total Vertical Bolt Shear Capacity = 32.47 kips
32.47 kips >= 2.00 kips (OK)

BOLT SHEAR CAPACITY AT SUPPORT AND ANGLE SIDE:
Bolt Shear Capacity at Shear Load Only:
Required tension stress (frt) = axial reaction    / bolt row count / bolt area  = 0.000 / 2 / 0.601 = 0.000 ksi
Required shear stress   (frv) = vertical reaction / bolt row count  / bolt area  = 2.00 / 2 / 0.60 = 1.66 ksi
Using Instantaneous Center Of Rotation Method (AISC 7-1)
ex = 3.406 in.
Angle = 0.000 deg.
C = 1.082
Using Table 7-1 to determine (1/omega)rn:
(1/omega)Rn = (1/omega)rn * C = 16.24 * 1.08 = 17.57 kips


Vertical Bolt Shear Capacity at Support and Angle = 17.57 kips
17.57 kips >= 2.00 kips (OK)
Bolt Bearing Calcs:
BOLT BEARING AT BEAM AND ANGLE SIDE
Vertical Shear Only Load Case:
At Row 1, At Column 1:
(1/omega)Rnbolt = 16.24 kips
Lcsbm at Beam spacing  = 3.56 in.
Lcebm at Beam edge    = 1.28 in.
(1/omega)Rnsbm at Beam spacing = (1/omega) * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * 3.56 * (0.30/1) * 65.00 = 42.38 kips/bolt
(1/omega)Rnebm at Beam edge = (1/omega) * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * 1.28 * (0.30/1) * 65.00 = 15.24 kips/bolt
(1/omega)Rndbm on Beam at Bolt Diameter   = (1/omega) * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.88 * (0.30/1) * 65.00 = 20.82 kips/bolt
Beam bearing capacity, (1/omega)Rnbm = min((1/omega)Rnsbm,(1/omega)Rnebm,(1/omega)Rndbm) = min(42.38, 15.24, 20.82) = 15.24 kips/bolt
Lcsang1 at Angle 1 spacing  = 3.56 in.
Lceang1 at Angle 1 edge    = 5.28 in.
(1/omega)Rnsang1 at Angle 1 spacing = (1/omega) * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.50 * 1.20 * 3.56 * 0.38 * 65.00 = 52.10 kips/bolt
(1/omega)Rneang1 at Angle 1 edge = (1/omega) * hf1 * Lce * t * Fu = 0.50 * 1.20 * 5.28 * 0.38 * 65.00 = 77.24 kips/bolt
(1/omega)Rndang1 on Angle 1 at Bolt Diameter   = (1/omega) * hf2 * db * t * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.88 * 0.38 * 65.00 = 25.59 kips/bolt
Angle 1 bearing capacity, (1/omega)Rnang1 = min((1/omega)Rnsang1,(1/omega)Rneang1,(1/omega)Rndang1) = min(52.10, 77.24, 25.59) = 25.59 kips/bolt
(1/omega)Rn = min((1/omega)Rnbolt, (1/omega)Rnbm, (1/omega)Rnang1) = min(16.24, 15.240, 25.594) = 15.24 kips/bolt

At Row 2, At Column 1:
(1/omega)Rnbolt = 16.24 kips
Lcsbm at Beam spacing  = 3.56 in.
Lcebm at Beam edge    = 5.78 in.
(1/omega)Rnsbm at Beam spacing = (1/omega) * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * 3.56 * (0.30/1) * 65.00 = 42.38 kips/bolt
(1/omega)Rnebm at Beam edge = (1/omega) * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * 5.78 * (0.30/1) * 65.00 = 68.77 kips/bolt
(1/omega)Rndbm on Beam at Bolt Diameter   = (1/omega) * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.88 * (0.30/1) * 65.00 = 20.82 kips/bolt
Beam bearing capacity, (1/omega)Rnbm = min((1/omega)Rnsbm,(1/omega)Rnebm,(1/omega)Rndbm) = min(42.38, 68.77, 20.82) = 20.82 kips/bolt
Lcsang1 at Angle 1 spacing  = 3.56 in.
Lceang1 at Angle 1 edge    = 0.78 in.
(1/omega)Rnsang1 at Angle 1 spacing = (1/omega) * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.50 * 1.20 * 3.56 * 0.38 * 65.00 = 52.10 kips/bolt
(1/omega)Rneang1 at Angle 1 edge = (1/omega) * hf1 * Lce * t * Fu = 0.50 * 1.20 * 0.78 * 0.38 * 65.00 = 11.43 kips/bolt
(1/omega)Rndang1 on Angle 1 at Bolt Diameter   = (1/omega) * hf2 * db * t * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.88 * 0.38 * 65.00 = 25.59 kips/bolt
Angle 1 bearing capacity, (1/omega)Rnang1 = min((1/omega)Rnsang1,(1/omega)Rneang1,(1/omega)Rndang1) = min(52.10, 11.43, 25.59) = 11.43 kips/bolt
(1/omega)Rn = min((1/omega)Rnbolt, (1/omega)Rnbm, (1/omega)Rnang1) = min(16.24, 20.816, 11.426) = 11.43 kips/bolt

Bearing Capacity at Beam and Angle for vertical shear only
 = Sum{ Bearing At [(Row)i,(Column)i] }
 = 15.24 + 11.43 = 26.67 kips


BEARING AT BEAM AND ANGLE SIDE SUMMARY:
Bearing Capacity at Vertical Shear Load Only, Rbv = Sum{ [(Row)i,(Column)i] } = 26.67 kips
Rbv = 26.67 kips >= Reaction V = 2.00 kips (OK)


BOLT BEARING AT SUPPORT AND ANGLE SIDE
Vertical Shear Only Load Case:
ICR cordinate relative to CG = (1.49, -0.00)
At Row 1, At Column 1:
Ribolt = 15.94 kips
Ri vector at Support   = <-13.30, -8.78>
Lcssupp at Support spacing  = na
Lcesupp at Support edge    = 31.82 in.
(1/omega)Rnssupp at Support spacing = (1/omega) * hf1 * Lcs * (twsup/# bolt sides supported) * Fu = 0.50 * 1.20 * na * (0.38/1) * 65.00 = na
(1/omega)Rnesupp at Support edge = (1/omega) * hf1 * Lce * (twsup/# bolt sides supported) * Fu = 0.50 * 1.20 * 31.82 * (0.38/1) * 65.00 = 471.62 kips/bolt
(1/omega)Rndsupp on Support at Bolt Diameter   = (1/omega) * hf2 * db * (twsup/# bolt sides supported) * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.88 * (0.38/1) * 65.00 = 25.94 kips/bolt
Support bearing capacity, (1/omega)Rnsupp = min((1/omega)Rnssupp,(1/omega)Rnesupp,(1/omega)Rndsupp) = min(na, 471.62, 25.94) = 25.94 kips/bolt
Ri vector at Angle   = <13.30, 8.78>
Lcsang at Angle spacing  = na
Lceang at Angle edge    = 1.62 in.
(1/omega)Rnsang at Angle spacing = (1/omega) * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.50 * 1.20 * na * 0.38 * 65.00 = na
(1/omega)Rneang at Angle edge = (1/omega) * hf1 * Lce * t * Fu = 0.50 * 1.20 * 1.62 * 0.38 * 65.00 = 23.75 kips/bolt
(1/omega)Rndang on Angle at Bolt Diameter   = (1/omega) * hf2 * db * t * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.88 * 0.38 * 65.00 = 25.59 kips/bolt
Angle bearing capacity, (1/omega)Rnang = min((1/omega)Rnsang,(1/omega)Rneang,(1/omega)Rndang) = min(na, 23.75, 25.59) = 23.75 kips/bolt
(1/omega)Rn = min((1/omega)Rnsupp, (1/omega)Rnang) = min(25.935, 23.754) = 23.75 kips/bolt
Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 23.75 / 15.94 = 1.49

At Row 2, At Column 1:
Ribolt = 15.94 kips
Ri vector at Support   = <13.30, -8.78>
Lcssupp at Support spacing  = na
Lcesupp at Support edge    = 23.66 in.
(1/omega)Rnssupp at Support spacing = (1/omega) * hf1 * Lcs * (twsup/# bolt sides supported) * Fu = 0.50 * 1.20 * na * (0.38/1) * 65.00 = na
(1/omega)Rnesupp at Support edge = (1/omega) * hf1 * Lce * (twsup/# bolt sides supported) * Fu = 0.50 * 1.20 * 23.66 * (0.38/1) * 65.00 = 350.63 kips/bolt
(1/omega)Rndsupp on Support at Bolt Diameter   = (1/omega) * hf2 * db * (twsup/# bolt sides supported) * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.88 * (0.38/1) * 65.00 = 25.94 kips/bolt
Support bearing capacity, (1/omega)Rnsupp = min((1/omega)Rnssupp,(1/omega)Rnesupp,(1/omega)Rndsupp) = min(na, 350.63, 25.94) = 25.94 kips/bolt
Ri vector at Angle   = <-13.30, 8.78>
Lcsang at Angle spacing  = na
Lceang at Angle edge    = 3.43 in.
(1/omega)Rnsang at Angle spacing = (1/omega) * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.50 * 1.20 * na * 0.38 * 65.00 = na
(1/omega)Rneang at Angle edge = (1/omega) * hf1 * Lce * t * Fu = 0.50 * 1.20 * 3.43 * 0.38 * 65.00 = 50.18 kips/bolt
(1/omega)Rndang on Angle at Bolt Diameter   = (1/omega) * hf2 * db * t * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.88 * 0.38 * 65.00 = 25.59 kips/bolt
Angle bearing capacity, (1/omega)Rnang = min((1/omega)Rnsang,(1/omega)Rneang,(1/omega)Rndang) = min(na, 50.18, 25.59) = 25.59 kips/bolt
(1/omega)Rn = min((1/omega)Rnsupp, (1/omega)Rnang) = min(25.935, 25.594) = 25.59 kips/bolt
Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 25.59 / 15.94 = 1.61

Min Bolt Shear Demand to Bearing ratio Support and Angle for vertical shear only
 = min(1.00, 1.49, 1.61) = 1.00

BEARING AT SUPPORT AND ANGLE SUMMARY:
Bearing Capacity at Vertical Shear Load Only, Rbv = Min Bolt Shear Demand to Bearing Ratio * Bolt Shear = 1.00 * 17.57 = 17.57 kips
17.57 kips >= 2.00 kips (OK)
Beam Strength Calcs:
Web Depth = d - [Top Cope Depth] - [Bottom Cope Depth] = 16 - 1.25 - 0 = 14.75 in.
Gross Area (Shear) = [Web Depth] * tw = 14.75 * 0.30 = 4.50 in^2
Net Shear Area (Shear) = ([Web Depth] - ([# rows] * [Diameter + 0.0625])) * tw 
    = (14.75 - (2 * 1.00)) * 0.30 = 3.89 in^2

Using Eq.J4-3:
Shear Yielding = (1/omega) * 0.6 * Fybeam * [Gross Area] = 0.67 * 0.6 * 50.00 * 4.50 = 89.98 kips

Using Eq.J4-4:
Shear Rupture = (1/omega) * 0.6 * Fubeam * [Net Area] = 0.50 * 0.6 * 65.00 * 3.89 = 75.83 kips


Block Shear

Using Eq.J4-5:
Block Shear = {(1/omega) * ((0.6 * Fu * Anv) + (Ubs * Fu * Ant))} <= {(1/omega) * ((0.6 * Fy * Agv) + (Ubs * Fu * Ant))}
Block Shear (1)
Gross Shear Length = [edge dist. at beam edge] + ([# rows - 1] * [spacing]) = 1.75 + 4.5 = 6.25 in.
Net Shear Length = Gross Shear Length - (# rows - 0.5) * (hole size + 0.0625) = 6.25 - (2 - 0.5) * 1 = 4.75 in.
Gross Tension Length = [edge dist. at beam edge] + ([# cols - 1] * [spacing]) = 1.5 + (1 - 1) * 3 = 1.50 in.
Net Tension Length = Gross Tension Length - (# cols - 0.5) * (hole size + 0.0625) = 1.5 - (1 - 0.5) * 1 = 1.00 in.
1. (1/omega) * [material thickness] * ((0.60 * Fubeam* [net shear length]) + (Ubs * Fubeam * [net tension length])) 
    = 0.50 * 0.30 * ((0.60 * 65.00 * 4.75) + (1.00 * 65.00 * 1.00)) = 38.16 kips
2. (1/omega) * [material thickness] * ((0.60 * Fybeam * [gross shear length]) + (Ubs * Fubeam * [net tension length])) 
    = 0.50 * 0.30 * ((0.60 * 50.00 * 6.25) + (1.00 * 65.00 * 1.00)) = 38.51 kips
Block Shear = 38.16 kips

Block Shear (1) Total = Block Shear (1) = 38.16 kips


Block Shear for Axial T/C is not required.

Buckling and Flexure at Longest Cope (Top Cope Only at Section)
Eccentricity at Section, e = 3.94 in.
If coped at top/bottom flange only and c <= 2d and dc <= d/2, use Eq. 9-7, Fcr = 26210.00 * f * k * (tw/h1)^2 <= Fy

Using Eq. 9-7 through 9-11
tw = 0.30 in.
h1 = 10.43 in.
c = 3.25 in.
When c/h1<=1.0, k=2.2(h1/c)^1.65
k  = 2.20 * (10.43 / 3.25)^1.65 = 15.07
When c/d<=1.0, f=2c/d
f = 2 * (3.25 / 16.00) = 0.41
Fy = 50.00 ksi
Fcr = (1/omega) * 26210.00 * f * k * (tw/h1)^2 = 0.60 * 26210.00 * 0.41 * 15.07 * (0.30 / 10.43)^2 = 82.30 ksi
Fcrmin =1/omega * min(Fcr, Fy) = 30.00 ksi
Snet1 (bolt holes not applicable) = 17.21 in^3
Snet2 (bolt holes applicable) = 17.21 in^3
Znet = 31.30 in^3

Using Eq. 9-6
Buckling = Fcr * Snet1 / e = 30.00 * 17.21 / 3.94 = 131.07 kips

Using Eq. 9-19
Flexural Yielding = (1/omega) * Fy * Snet1 / e = 0.60 * 50.00 * 17.21 / 3.94 = 131.07 kips

Using Eq. 9-4
Flexural Rupture = (1/omega) * Fu * Znet / e = 0.50 * 65.00 * 31.30 / 3.94 = 258.19 kips


Buckling and Flexure at Furthest Bolt Line within Cope (Top Cope Only at Section)
Eccentricity at Section, e = 2.19 in.
If coped at top/bottom flange only and c <= 2d and dc <= d/2, use Eq. 9-7, Fcr = 26210.00 * f * k * (tw/h1)^2 <= Fy

Using Eq. 9-7 through 9-11
tw = 0.30 in.
h1 = 10.97 in.
c = 3.25 in.
When c/h1<=1.0, k=2.2(h1/c)^1.65
k  = 2.20 * (10.97 / 3.25)^1.65 = 16.38
When c/d<=1.0, f=2c/d
f = 2 * (3.25 / 16.00) = 0.41
Fy = 50.00 ksi
Fcr = (1/omega) * 26210.00 * f * k * (tw/h1)^2 = 0.60 * 26210.00 * 0.41 * 16.38 * (0.30 / 10.97)^2 = 80.86 ksi
Fcrmin =1/omega * min(Fcr, Fy) = 30.00 ksi
Snet1 (bolt holes not applicable) = 17.21 in^3
Snet2 (bolt holes applicable) = 13.59 in^3
Znet = 25.56 in^3

Using Eq. 9-6
Buckling = Fcr * Snet1 / e = 30.00 * 17.21 / 2.19 = 235.81 kips

Using Eq. 9-19
Flexural Yielding = (1/omega) * Fy * Snet1 / e = 0.60 * 50.00 * 17.21 / 2.19 = 235.81 kips

Using Eq. 9-4
Flexural Rupture = (1/omega) * Fu * Znet / e = 0.50 * 65.00 * 25.56 / 2.19 = 379.25 kips


Section Bending Strength Calculations Summary:

   Coped Beam Buckling and Flexure at Longest Cope (Top Cope Only at Section)
   Buckling : 131.07 >= 2.00 kips (OK)
   Flexural Yielding : 131.07 >= 2.00 kips (OK)
   Flexural Rupture : 258.19 >= 2.00 kips (OK)

   Coped Beam Buckling and Flexure at Furthest Bolt Line within Cope (Top Cope Only at Section)
   Buckling : 235.81 >= 2.00 kips (OK)
   Flexural Yielding : 235.81 >= 2.00 kips (OK)
   Flexural Rupture : 379.25 >= 2.00 kips (OK)
Single Angle Bolted Bolted Calcs:
Support Angle Leg 


Block Shear

Using Eq.J4-5:
Block Shear = {(1/omega) * ((0.6 * Fu * Anv) + (Ubs * Fu * Ant))} <= {(1/omega) * ((0.6 * Fy * Agv) + (Ubs * Fu * Ant))}
Block 1 (Shear): 
Gross Shear Length = (7 - 1.25) = 5.75 in.
Net Shear Length = 5.75 - (1.5 * (0.938 + 1/16)) = 4.25 in.
Gross Tension Length = [edge dist.] = 1.75 in.
Net Tension Length = (1.75 - (0.938 + 1/16)/2) = 1.25 in.
1. (1/omega) * [material thickness] * ((0.60 * Fua* [net shear length]) + (Ubs * Fua * [net tension length])) 
    = 0.50 * 0.38 * ((0.60 * 65.00 * 4.25) + (1.00 * 65.00 * 1.25)) = 46.27 kips
2. (1/omega) * [material thickness] * ((0.60 * Fya * [gross shear length]) + (Ubs * Fua * [net tension length])) 
    = 0.50 * 0.38 * ((0.60 * 50.00 * 5.75) + (1.00 * 65.00 * 1.25)) = 47.53 kips
Block Shear = 46.27 kips

Gross Area = 0.38 * 7.00 = 2.62 in^2
Net Area = (7.00 - (2 *(0.94 + 1/16)) * 0.38 = 1.88 in^2

Using Eq.J4-3:
Shear Yielding = (1/omega) * 0.6 * Fya * [Gross Area] = 0.67 * 0.6 * 50.00 * 2.62 = 52.50 kips

Using Eq.J4-4:
Shear Rupture = (1/omega) * 0.6 * Fua * [Net Area] = 0.50 * 0.6 * 65.00 * 1.88 = 36.56 kips


Flexural and Buckling Strength:

Eccentricity at Bolt Column = 3.41
Zgross = 4.59 in^3
Znet   = 2.91 in^3
Sgross = 3.06 in^3
Snet   = 1.96 in^3

Using Eq. 9-19
Flexural Yielding = (1/omega) * Fy * Sgross / e = 0.60 * 50.00 * 3.06 / 3.41 = 26.97 kips

Using Eq. 9-4
Flexural Rupture = (1/omega) * Fu * Znet / e = 0.50 * 65.00 * 2.91 / 3.41 = 27.73 kips


Using Eq. 9-14 through 9-18, Fcr = Fy * Q
tw = 0.38 in.
ho = 7.00 in.
c = 3.25 in.
lambda = (ho * Fy ^ 0.5) / ( 10 * tw * ( 475.00 + 280.00 * (ho / c)^2 ) ^0.5 ) = 
 = 7.00 * 50.00^0.5 / (10 * 0.38 * (475.00 + 280.00 * (7.00/3.25)^2 )^0.5) = 0.31
When lambda <= 0.70, Q=1
Q = 1.00
Fcrmin =1/omega * Fcr = 0.60 * 50.00 * 1.00 = 30.00 ksi

Using Eq. 9-6
Buckling = Fcr * Sgross / e = 30.00 * 3.06 / 3.41 = 26.97 kips

Stress Interaction on Angle due to Combined Shear and Moment Loading:

Zgx = 4.59 in^3
Znx = 2.91 in^3

Eccentricity = 3.41 in.
Mrx = 2.00 * 3.41 = 6.81 kips-in

Shear Stress on Gross Section = 2.00 / 2.62 = 0.76 ksi
Shear Stress on Net Section = 2.00 / 1.88 = 1.07 ksi
Axial Stress on Gross Section due to Moment (shear) = 6.81 / 4.59 = 1.48 ksi
Axial Stress on Net Section due to Moment (shear) = 6.81 / 2.91 = 2.34 ksi

Shear Yield Stress Capacity (SYSC) = 1/omega * 0.6 * Fy =0.67 * 0.60 * 50.00 = 20.00 ksi
Tensile Yield Stress Capacity (TYSC) = 1/omega * Fy =0.60 * 50.00 = 30.00 ksi
Stress Interaction at Gross Section (elliptical):
(fvg / SYSC)^2 + (fag / TYSC )^2 = (0.76 / 20.00)^2 + (1.48 / 30.00 )^2 = 0.00 <= 1.0 (OK)
Shear Rupture Stress Capacity (SRSC) = 1/omega * 0.6 * Fu =0.50 * 0.60 * 65.00 = 19.50 ksi
Tensile Rupture Stress Capacity (TRSC) = 1/omega * Fu =0.50 * 65.00 = 32.50 ksi
Stress Interaction at Net Section (elliptical):
(fvn / SRSC)^2 + (fan / TRSC )^2 = (1.07 / 19.50)^2 + (2.34 / 32.50 )^2 = 0.01 <= 1.0 (OK)

Beam Angle Leg 

Gross Area = 0.38 * 7.00 = 2.62 in^2
Net Area = (7.00 - (2 *(0.94 + 1/16)) * 0.38 = 1.88 in^2

Using Eq.J4-3:
Shear Yielding = (1/omega) * 0.6 * Fya * [Gross Area] = 0.67 * 0.6 * 50.00 * 2.62 = 52.50 kips

Using Eq.J4-4:
Shear Rupture = (1/omega) * 0.6 * Fua * [Net Area] = 0.50 * 0.6 * 65.00 * 1.88 = 36.56 kips


Block Shear

Using Eq.J4-5:
Block Shear = {(1/omega) * ((0.6 * Fu * Anv) + (Ubs * Fu * Ant))} <= {(1/omega) * ((0.6 * Fy * Agv) + (Ubs * Fu * Ant))}
Block 1 (Shear): 
Gross Shear Length = (7 - 1.25) = 5.75 in.
Net Shear Length = 5.75 - (1.5 * (0.938 + 1/16) = 4.25 in.
Gross Tension Length = [edge dist.] = 1.50 in.
Net Tension Length = (1.5 - (0.938 + 1/16)/2) = 1.00 in.
1. (1/omega) * [material thickness] * ((0.60 * Fua* [net shear length]) + (Ubs * Fua * [net tension length])) 
    = 0.50 * 0.38 * ((0.60 * 65.00 * 4.25) + (1.00 * 65.00 * 1.00)) = 43.27 kips
2. (1/omega) * [material thickness] * ((0.60 * Fya * [gross shear length]) + (Ubs * Fua * [net tension length])) 
    = 0.50 * 0.38 * ((0.60 * 50.00 * 5.75) + (1.00 * 65.00 * 1.00)) = 44.53 kips
Block Shear = 43.27 kips


Block Shear for Axial T/C is not required.


Support Side Shear Yielding Capacity = 52.50 kips
Support Side Shear Rupture Capacity = 36.56 kips
Support Side Vertical Block Shear Capacity = 46.27 kips
Beam Side Shear Yielding Capacity = 52.50 kips
Beam Side Shear Rupture Capacity = 36.56 kips
Support Side Flexure Yielding Capacity = 26.97 kips
Support Side Flexure Rupture Capacity = 27.73 kips
Support Side Bending Buckling Capacity = 26.97 kips
Beam Side Vertical Block Shear Capacity = 43.27 kips
Weld Calcs:
(Not applicable / No results )