Qnect Logo

Connection Calcs Report

Company: - Josh Qnect -
Job Title: - Qnect Demo 2000 Tons -
B+Op Status: B+Op was disabled for some sessions of this job
Building Code: AISC-14
Design Type: LRFD
Engineering Units: Imperial
Bolt Catalog: ASTM Imperial
Profile Catalog: ASTM Imperial
Plate Material Grade Catalog: ASTM Imperial
Plate Thickness Catalog: Imperial
Detailing Distances Dimensions: Imperial
Materials: 
Weld E70
Shear Plate A572-GR.50
Angle A36
Bm Web Doubler Plate A572-GR.50
Stabilizer Plate A572-GR.50
End Plate A572-GR.50
Col Moment Plate A572-GR.50
Col Stiffener Plate A572-GR.50
Col Web Doubler Plate A572-GR.50

Summary Reports: Job Standard Summary  |  Job Sample Calcs Report    |  B+Op Connection Comparison Report  |  Standard Connection Cost Report
Job Preferences Report  |  No Connections Summary  |  No Connections Detailed    |  No Connections Reference Map
 
Shear and Axial Reports:Shear Plate: Specs  Strengths (Shear Only Connections)  Welds  Doublers  Connection Cost Report
    Strengths (Shear & Axial Connections)      
 Single Angle:  Specs  Strengths (Shear & Axial)  Welds  Doublers  Connection Cost Report
 Double Angle Reports:  Support Side Specs  Strengths (Shear & Axial)  Welds  Doublers  Connection Cost Report
    Beam Side Specs        
 End Plate Reports:  Specs  Strengths (Shear & Axial)  Welds  Connection Cost Report
 
Moment Reports: Specs  Support Strengths  Beam Flange Welds  Connection Cost Report
 Moment Plates:  Specs  Strengths  Welds  
 Column Stiffeners:  Specs  Strengths  Welds  
 Column Web Doublers:  Specs  Strengths  Welds  
 Shear Plate:  Specs  Strengths  Welds  
 Double Angle:  Support Side Specs  Strengths  Welds  
   Beam Side Specs      
 

Connection Number:
bb.1wb.s.00001.00001
 
Main Calcs:
SINGLE ANGLE Welded to Beam, Bolted to Support CONNECTION SUMMARY

NOTE: DESIGNED WITH MEMBERS CHOSEN ON ONLY ONE SIDE OF SUPPORT

Girder profile: W18X50
Filler Beam profile: W16X40
Slope: 0.00 deg.
Skew: 90.00
Vertical Offset: 0.00
Horizontal Offset: 0.00
Span: 2.00 ft.
Reaction, V: 2.00 kips
Shear Capacity, Rn: 60.22 kips
Design/Reference according to AISC 14th Ed. - LRFD
Beam material grade: A992
Support material grade: A992
Angle material grade: A529-GR.50
Angle1 Profile: L3X2-1/2X3/8
       Length = 11.50 in.
       Support side bolts: 4 rows x 1 column 0.75 in. Diameter A325N_TC bolts
       Support side bolt vertical spacing: 3.00 in.

Configuration Geometry:
Weld Size at Angle 1 Beam Weld:
4/16 FILLET - 3 sides

Beam setback = 0.50 in.
Top cope depth: 1.25 in.
Top cope length: 3.75 in.


Welded Angle Leg At Beam : 
Angle 1 Leg Edge Distances : 
   Distance from top of Angle to top flange of beam : 1.75 in.
   Distance from bottom of Angle to bottom flange of beam : 2.75 in.

Bolted Angle Leg At Support : 
Angle 1 Leg Distances : 
   Down distance from top of filler beam flange : 3.00 in.
   Gage at Bolt : 1.91 in.
   Edge distance at vertical edge : 1.25 in.
   Edge distance at top edge : 1.25 in.
   Edge distance at bottom edge : 1.25 in.

Holes in Support Girder : STD diameter = 0.81 in.
Holes in Support Angle Leg : STD diameter = 0.81 in.
Bolt Strength Calcs:
BOLT SHEAR CAPACITY AT SUPPORT AND ANGLE SIDE:
Bolt Shear Capacity at Shear Load Only:
Required tension stress (frt) = axial reaction    / bolt row count / bolt area  = 0.00 / 4 / 0.44 = 0.00 ksi
Required shear stress   (frv) = vertical reaction / bolt row count  / bolt area  = 2.00 / 4 / 0.44 = 1.13 ksi
Using Instantaneous Center Of Rotation Method (AISC 7-1)
ex = 1.91 in.
Angle = 0.00 deg.
C = 3.37
Using Table 7-1 to determine (phi)rn:
(phi)Rn = (phi)rn * C = 17.89 * 3.37 = 60.22 kips


Vertical Bolt Shear Capacity at Support and Angle = 60.22 kips
60.22 kips >= 2.00 kips (OK)
Bolt Bearing Calcs:
BOLT BEARING AT SUPPORT AND ANGLE SIDE
Vertical Shear Only Load Case:
ICR cordinate relative to CG = (5.42, 0.00)
At Row 1, At Column 1:
Ribolt = 17.56 kips
Ri vector at Support   = <-11.22, -13.51>
Lcssupp at Support spacing  = na
Lcesupp at Support edge    = 19.10 in.
(phi)Rnssupp at Support spacing = (phi) * hf1 * Lcs * (twsup/# bolt sides supported) * Fu = na
(phi)Rnesupp at Support edge = (phi) * hf1 * Lce * (twsup/# bolt sides supported) * Fu = 0.75 * 1.20 * 19.10 * (0.35/1) * 65.00 = 396.59 kips/bolt
(phi)Rndsupp on Support at Bolt Diameter   = (phi) * hf2 * db * (twsup/# bolt sides supported) * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.75 * (0.35/1) * 65.00 = 31.15 kips/bolt
Support bearing capacity, (phi)Rnsupp = min((phi)Rnssupp,(phi)Rnesupp,(phi)Rndsupp) = min(na, 396.59, 31.15) = 31.15 kips/bolt
Ri vector at Angle   = <11.22, 13.51>
Lcsang at Angle spacing  = na
Lceang at Angle edge    = 1.22 in.
(phi)Rnsang at Angle spacing = (phi) * hf1 * Lcs * t * Fu = na
(phi)Rneang at Angle edge = (phi) * hf1 * Lce * t * Fu = 0.75 * 1.20 * 1.22 * 0.38 * 65.00 = 26.74 kips/bolt
(phi)Rndang on Angle at Bolt Diameter   = (phi) * hf2 * db * t * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.75 * 0.38 * 65.00 = 32.91 kips/bolt
Angle bearing capacity, (phi)Rnang = min((phi)Rnsang,(phi)Rneang,(phi)Rndang) = min(na, 26.74, 32.91) = 26.74 kips/bolt
(phi)Rn = min((phi)Rnsupp, (phi)Rnang) = min(31.15, 26.74) = 26.74 kips/bolt
Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 26.74 / 17.56 = 1.52

At Row 2, At Column 1:
Ribolt = 17.23 kips
Ri vector at Support   = <-4.60, -16.61>
Lcssupp at Support spacing  = na
Lcesupp at Support edge    = 12.05 in.
(phi)Rnssupp at Support spacing = (phi) * hf1 * Lcs * (twsup/# bolt sides supported) * Fu = na
(phi)Rnesupp at Support edge = (phi) * hf1 * Lce * (twsup/# bolt sides supported) * Fu = 0.75 * 1.20 * 12.05 * (0.35/1) * 65.00 = 250.16 kips/bolt
(phi)Rndsupp on Support at Bolt Diameter   = (phi) * hf2 * db * (twsup/# bolt sides supported) * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.75 * (0.35/1) * 65.00 = 31.15 kips/bolt
Support bearing capacity, (phi)Rnsupp = min((phi)Rnssupp,(phi)Rnesupp,(phi)Rndsupp) = min(na, 250.16, 31.15) = 31.15 kips/bolt
Ri vector at Angle   = <4.60, 16.61>
Lcsang at Angle spacing  = na
Lceang at Angle edge    = 4.00 in.
(phi)Rnsang at Angle spacing = (phi) * hf1 * Lcs * t * Fu = na
(phi)Rneang at Angle edge = (phi) * hf1 * Lce * t * Fu = 0.75 * 1.20 * 4.00 * 0.38 * 65.00 = 87.83 kips/bolt
(phi)Rndang on Angle at Bolt Diameter   = (phi) * hf2 * db * t * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.75 * 0.38 * 65.00 = 32.91 kips/bolt
Angle bearing capacity, (phi)Rnang = min((phi)Rnsang,(phi)Rneang,(phi)Rndang) = min(na, 87.83, 32.91) = 32.91 kips/bolt
(phi)Rn = min((phi)Rnsupp, (phi)Rnang) = min(31.15, 32.91) = 31.15 kips/bolt
Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 31.15 / 17.23 = 1.81

At Row 3, At Column 1:
Ribolt = 17.23 kips
Ri vector at Support   = <4.60, -16.60>
Lcssupp at Support spacing  = na
Lcesupp at Support edge    = 8.93 in.
(phi)Rnssupp at Support spacing = (phi) * hf1 * Lcs * (twsup/# bolt sides supported) * Fu = na
(phi)Rnesupp at Support edge = (phi) * hf1 * Lce * (twsup/# bolt sides supported) * Fu = 0.75 * 1.20 * 8.93 * (0.35/1) * 65.00 = 185.51 kips/bolt
(phi)Rndsupp on Support at Bolt Diameter   = (phi) * hf2 * db * (twsup/# bolt sides supported) * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.75 * (0.35/1) * 65.00 = 31.15 kips/bolt
Support bearing capacity, (phi)Rnsupp = min((phi)Rnssupp,(phi)Rnesupp,(phi)Rndsupp) = min(na, 185.51, 31.15) = 31.15 kips/bolt
Ri vector at Angle   = <-4.60, 16.60>
Lcsang at Angle spacing  = na
Lceang at Angle edge    = 6.16 in.
(phi)Rnsang at Angle spacing = (phi) * hf1 * Lcs * t * Fu = na
(phi)Rneang at Angle edge = (phi) * hf1 * Lce * t * Fu = 0.75 * 1.20 * 6.16 * 0.38 * 65.00 = 135.21 kips/bolt
(phi)Rndang on Angle at Bolt Diameter   = (phi) * hf2 * db * t * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.75 * 0.38 * 65.00 = 32.91 kips/bolt
Angle bearing capacity, (phi)Rnang = min((phi)Rnsang,(phi)Rneang,(phi)Rndang) = min(na, 135.21, 32.91) = 32.91 kips/bolt
(phi)Rn = min((phi)Rnsupp, (phi)Rnang) = min(31.15, 32.91) = 31.15 kips/bolt
Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 31.15 / 17.23 = 1.81

At Row 4, At Column 1:
Ribolt = 17.56 kips
Ri vector at Support   = <11.22, -13.51>
Lcssupp at Support spacing  = na
Lcesupp at Support edge    = 7.39 in.
(phi)Rnssupp at Support spacing = (phi) * hf1 * Lcs * (twsup/# bolt sides supported) * Fu = na
(phi)Rnesupp at Support edge = (phi) * hf1 * Lce * (twsup/# bolt sides supported) * Fu = 0.75 * 1.20 * 7.39 * (0.35/1) * 65.00 = 153.58 kips/bolt
(phi)Rndsupp on Support at Bolt Diameter   = (phi) * hf2 * db * (twsup/# bolt sides supported) * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.75 * (0.35/1) * 65.00 = 31.15 kips/bolt
Support bearing capacity, (phi)Rnsupp = min((phi)Rnssupp,(phi)Rnesupp,(phi)Rndsupp) = min(na, 153.58, 31.15) = 31.15 kips/bolt
Ri vector at Angle   = <-11.22, 13.51>
Lcsang at Angle spacing  = na
Lceang at Angle edge    = 2.34 in.
(phi)Rnsang at Angle spacing = (phi) * hf1 * Lcs * t * Fu = na
(phi)Rneang at Angle edge = (phi) * hf1 * Lce * t * Fu = 0.75 * 1.20 * 2.34 * 0.38 * 65.00 = 51.29 kips/bolt
(phi)Rndang on Angle at Bolt Diameter   = (phi) * hf2 * db * t * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.75 * 0.38 * 65.00 = 32.91 kips/bolt
Angle bearing capacity, (phi)Rnang = min((phi)Rnsang,(phi)Rneang,(phi)Rndang) = min(na, 51.29, 32.91) = 32.91 kips/bolt
(phi)Rn = min((phi)Rnsupp, (phi)Rnang) = min(31.15, 32.91) = 31.15 kips/bolt
Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 31.15 / 17.56 = 1.77

Min Bolt Shear Demand to Bearing ratio Support and Angle for vertical shear only
 = min(1.00, 1.52, 1.81, 1.81, 1.77) = 1.00

BEARING AT SUPPORT AND ANGLE SUMMARY:
Bearing Capacity at Vertical Shear Load Only, Rbv = Min Bolt Shear Demand to Bearing Ratio * Bolt Shear = 1.00 * 60.22 = 60.22 kips
60.22 kips >= 2.00 kips (OK)
Beam Strength Calcs:
Web Depth = d - [Top Cope Depth] - [Bottom Cope Depth] = 16.00 - 1.25 - 0.00 = 14.75 in.

Using AISC 14th Ed. Equation J4-3
Gross Area (Shear), Ag = [Gross Shear Length] * tw = 14.75 * 0.30 = 4.50 in^2
Shear Yielding, (phi)Vny = (phi) * 0.6 * Fybeam * Ag = 1.00 * 0.6 * 50.00 * 4.50 = 134.96 kips

Using AISC 14th Ed. Equation J4-4
Net Area (Shear), Anet = [Gross Shear Length] * tw = 14.75 * 0.30 = 4.50 in^2
Shear Rupture, (phi)Vnu = (phi) * 0.6 * Fubeam * Anet = 0.75 * 0.6 * 65.00 * 4.50 = 131.59 kips


Check Vertical Block Shear

Using AISC 14th Ed. Equation J4-5
Block Shear = {(phi) * ((0.6 * Fu * Anv) + (Ubs * Fu * Ant))} <= {(phi) * ((0.6 * Fy * Agv) + (Ubs * Fu * Ant))}

Block Shear (1)
Gross Shear Length = [dist. bottom most weld line to top edge of beam cope] = 12.00 in.
Net Shear Length = 12.00 in.
Gross Tension Length = [horizontal weld length] = 2.00 in.
Net Tension Length = 2.00 in.
1. (phi) * [material thickness] * ((0.60 * Fubeam* [net shear length]) + (Ubs * Fubeam * [net tension length])) 
    = 0.75 * 0.30 * ((0.60 * 65.00 * 12.00) + (1.00 * 65.00 * 2.00)) = 136.80 kips
2. (phi) * [material thickness] * ((0.60 * Fybeam * [gross shear length]) + (Ubs * Fubeam * [net tension length])) 
    = 0.75 * 0.30 * ((0.60 * 50.00 * 12.00) + (1.00 * 65.00 * 2.00)) = 112.09 kips
Block Shear = 112.09 kips
112.09 kips >= Reaction V = 2.00 kips (OK)

Block Shear for Axial T/C is not required.

Buckling and Flexure at Longest Cope (Top Cope Only at Section)
Eccentricity at Section, e = 4.43 in.
If coped at top/bottom flange only and c <= 2d and dc <= d/2, use AISC 14th Ed. Equation 9-7, Fcr = 26210.00 * f * k * (tw/h1)^2 <= Fy

Using Equation 9-7 through 9-11
tw = 0.30 in.
h1 = 10.43 in.
c = 3.75 in.
When c/h1<=1.0, k=2.2(h1/c)^1.65
k  = 2.20 * (10.43 / 3.75)^1.65 = 11.90
When c/d<=1.0, f=2c/d
f = 2 * (3.75 / 16.00) = 0.47
Fy = 50.00 ksi
Fcr = (phi) * 26210.00 * f * k * (tw/h1)^2 = 0.90 * 26210.00 * 0.47 * 11.90 * (0.30 / 10.43)^2 = 112.49 ksi
Fcrmin =phi * min(Fcr, Fy) = 45.00 ksi
Snet1 (bolt holes not applicable) = 17.21 in^3
Snet2 (bolt holes applicable) = 17.21 in^3
Znet1 (bolt holes not applicable) = 31.30 in^3
Znet2 (bolt holes applicable) = 31.30 in^3

Using AISC 14th Ed. Equation 9-6
Buckling = Fcr * Snet1 / e = 45.00 * 17.21 / 4.43 = 174.96 kips

Using AISC 14th Ed. Equation 9-19
Flexural Yielding = (phi) * Fy * Snet1 / e = 0.90 * 50.00 * 17.21 / 4.43 = 174.96 kips

Using AISC 14th Ed. Equation 9-4
Flexural Rupture = (phi) * Fu * Znet2 / e = 0.75 * 65.00 * 31.30 / 4.43 = 344.65 kips


Section Bending Strength Calculations Summary:

   Coped Beam Buckling and Flexure at Longest Cope (Top Cope Only at Section)
   Buckling : 174.96 >= 2.00 kips (OK)
   Flexural Yielding : 174.96 >= 2.00 kips (OK)
   Flexural Rupture : 344.65 >= 2.00 kips (OK)
Single Angle Welded Bolted Calcs:
Support Angle Leg 


Using AISC 14th Ed. Equation J4-3
Gross Area, Ag = 0.38 * 11.50 = 4.31 in^2
Shear Yielding, (phi)Vny = (phi) * 0.6 * Fya * Ag = 1.00 * 0.6 * 50.00 * 4.31 = 129.38 kips

Using AISC 14th Ed. Equation J4-4
Net Area, An = (11.50 - (4 * (0.81 + 1/16))) * 0.38 = 3.00 in^2
Shear Rupture, (phi)Vnu = (phi) * 0.6 * Fua * An = 0.75 * 0.6 * 65.00 * 3.00 = 87.75 kips


Check Vertical Block Shear

Using AISC 14th Ed. Equation J4-5
Block Shear = {(phi) * ((0.6 * Fu * Anv) + (Ubs * Fu * Ant))} <= {(phi) * ((0.6 * Fy * Agv) + (Ubs * Fu * Ant))}

Block 1 (Shear): 
Gross Shear Length = (11.50 - 1.25) = 10.25 in.
Net Shear Length = 10.25 - (3.50 * (0.81 + 1/16)) = 7.19 in.
Gross Tension Length = [edge dist.] = 1.25 in.
Net Tension Length = (1.25 - (0.81 + 1/16)/2) = 0.81 in.
1. (phi) * [material thickness] * ((0.60 * Fua* [net shear length]) + (Ubs * Fua * [net tension length])) 
    = 0.75 * 0.38 * ((0.60 * 65.00 * 7.19) + (1.00 * 65.00 * 0.81)) = 93.63 kips
2. (phi) * [material thickness] * ((0.60 * Fya * [gross shear length]) + (Ubs * Fua * [net tension length])) 
    = 0.75 * 0.38 * ((0.60 * 50.00 * 10.25) + (1.00 * 65.00 * 0.81)) = 101.27 kips
Block Shear = 93.63 kips

Flexural and Buckling Strength:

Eccentricity at Bolt Column = 1.91
Zgross = 12.40 in^3
Znet   = 8.46 in^3
Sgross = 8.27 in^3
Snet   = 5.68 in^3

Using AISC 14th Ed. Equation 9-19
Flexural Yielding = (phi) * Fy * Sgross / e = 0.90 * 50.00 * 8.27 / 1.91 = 195.12 kips

Using AISC 14th Ed. Equation 9-4
Flexural Rupture = (phi) * Fu * Znet / e = 0.75 * 65.00 * 8.46 / 1.91 = 216.38 kips


Using AISC 14th Ed. Equation 9-14 through 9-18, Fcr = Fy * Q
tw = 0.38 in.
ho = 11.50 in.
c = 1.75 in.
lambda = (ho * Fy ^ 0.5) / ( 10 * tw * ( 475.00 + 280.00 * (ho / c)^2 ) ^0.5 ) = 
 = 11.50 * 50.00^0.5 / (10 * 0.38 * (475.00 + 280.00 * (11.50/1.75)^2 )^0.5) = 0.19
When lambda <= 0.70, Q=1
Q = 1.00
Fcrmin =phi * Fcr = 0.90 * 50.00 * 1.00 = 45.00 ksi

Using AISC 14th Ed. Equation 9-6
Buckling = Fcr * Sgross / e = 45.00 * 8.27 / 1.91 = 195.12 kips

Stress Interaction on Angle due to Combined Shear and Moment Loading:

Zgx = 12.40 in^3
Znx = 8.46 in^3

Eccentricity = 1.91 in.
Mrx = 2.00 * 1.91 = 3.81 kips-in

Shear Stress on Gross Section = 2.00 / 4.31 = 0.46 ksi
Shear Stress on Net Section = 2.00 / 3.00 = 0.67 ksi
Axial Stress on Gross Section due to Moment (shear) = 3.81 / 12.40 = 0.31 ksi
Axial Stress on Net Section due to Moment (shear) = 3.81 / 8.46 = 0.45 ksi

Shear Yield Stress Capacity (SYSC) = phi * 0.6 * Fy = 1.00 * 0.60 * 50.00 = 30.00 ksi
Tensile Yield Stress Capacity (TYSC) = phi * Fy = 0.90 * 50.00 = 45.00 ksi
Stress Interaction at Gross Section (elliptical):
(fvg / SYSC)^2 + (fag / TYSC )^2 = (0.46 / 30.00)^2 + (0.31 / 45.00 )^2 = 0.00 <= 1.0 (OK)
Shear Rupture Stress Capacity (SRSC) = phi * 0.6 * Fu = 0.75 * 0.60 * 65.00 = 29.25 ksi
Tensile Rupture Stress Capacity (TRSC) = phi * Fu = 0.75 * 65.00 = 48.75 ksi
Stress Interaction at Net Section (elliptical):
(fvn / SRSC)^2 + (fan / TRSC )^2 = (0.67 / 29.25)^2 + (0.45 / 48.75 )^2 = 0.00 <= 1.0 (OK)

Beam Angle Leg 


Using AISC 14th Ed. Equation J4-3
Gross Area, Ag = 0.38 * 11.50 = 4.31 in^2
Shear Yielding, (phi)Vny = (phi) * 0.6 * Fyangle * Ag = 1.00 * 0.6 * 50.00 * 4.31 = 129.38 kips

Using AISC 14th Ed. Equation J4-4
Net Area, An = 0.38 * 11.50 = 4.31 in^2
Shear Rupture, (phi)Vnu = (phi) * 0.6 * Fuangle * An = 0.75 * 0.6 * 65.00 * 4.31 = 126.14 kips


Flexural and Buckling Strength:

Eccentricity at Weld = 2.24
Zgross = 12.40 in^3
Znet   = 12.40 in^3
Sgross = 8.27 in^3
Snet   = 8.27 in^3

Using AISC 14th Ed. Equation 9-19
Flexural Yielding = (phi) * Fy * Sgross / e = 0.90 * 50.00 * 8.27 / 2.24 = 165.91 kips

Using AISC 14th Ed. Equation 9-4
Flexural Rupture = (phi) * Fu * Znet / e = 0.75 * 65.00 * 12.40 / 2.24 = 269.61 kips


Using AISC 14th Ed. Equation 9-14 through 9-18, Fcr = Fy * Q
tw = 0.38 in.
ho = 11.50 in.
c = 2.24 in.
lambda = (ho * Fy ^ 0.5) / ( 10 * tw * ( 475.00 + 280.00 * (ho / c)^2 ) ^0.5 ) = 
 = 11.50 * 50.00^0.5 / (10 * 0.38 * (475.00 + 280.00 * (11.50/2.24)^2 )^0.5) = 0.24
When lambda <= 0.70, Q=1
Q = 1.00
Fcrmin =phi * Fcr = 0.90 * 50.00 * 1.00 = 45.00 ksi

Using AISC 14th Ed. Equation 9-6
Buckling = Fcr * Sgross / e = 45.00 * 8.27 / 2.24 = 165.91 kips


Support Side Shear Yielding Capacity = 129.38 kips
129.38 kips >= Reaction V = 2.00 kips (OK)
Support Side Shear Rupture Capacity = 87.75 kips
87.75 kips >= Reaction V = 2.00 kips (OK)
Support Side Vertical Block Shear Capacity = 93.63 kips
93.63 kips >= Reaction V = 2.00 kips (OK)
Beam Side Shear Yielding Capacity = 129.38 kips
129.38 kips >= Reaction V = 2.00 kips (OK)
Beam Side Shear Rupture Capacity = 126.14 kips
126.14 kips >= Reaction V = 2.00 kips (OK)
Support Side Flexure Yielding Capacity = 195.12 kips
195.12 kips >= Reaction V = 2.00 kips (OK)
Support Side Flexure Rupture Capacity = 216.38 kips
216.38 kips >= Reaction V = 2.00 kips (OK)
Support Side Bending Buckling Capacity = 195.12 kips
195.12 kips >= Reaction V = 2.00 kips (OK)
Beam Side Flexure Yielding Capacity = 165.91 kips
165.91 kips >= Reaction V = 2.00 kips (OK)
Beam Side Flexure Rupture Capacity = 269.61 kips
269.61 kips >= Reaction V = 2.00 kips (OK)
Beam Side Bending Buckling Capacity = 165.91 kips
165.91 kips >= Reaction V = 2.00 kips (OK)
Weld Calcs:
Angles Welded to Beam:

Angle1 Beam Weld: 
k = 0.17
ex = 2.24
a = ex / l = 2.24 / 11.50 = 0.19
Loadangle = 0.00 deg 
Weld Coefficient = 0.60 * Fexx * cphi * arrangement coefficient = 2.52
Dmax1 using min(eqn 9-2, tang - 0.06) 
 = min(tang * Fuang / ( Fexx * C1 * 0.04), tang - 0.06) 
 = min(0.38 * 65.00 / ( 70.00 * 1.00 * 0.04), 0.38 - 0.06) 
 = min(7.88, 5.00)
 = 5.00 
Dmax2 (using eqn 9-2)
 = twbeam * Fubeam / ( Fexx * C1 * 0.04 )
 = 0.30 * 65.00 / ( 70.00 * 1.00 * 0.04 ) 
 = 6.41 
Dmax3 = project max fillet weld = 12.00
Dmax=min(Dmax1, Dmax2, Dmax3) = min(5.00, 6.41, 12.00)
 = 5.00 

Use D = Min(angle thickness - 1/16, Max(Design Req, Table J2.4, User Pref Min)) = Min(5.00, Max(1.00, 3.00, 4.00)) = 4.00/16

Weld Strength = phi * weld coefficient * l * D  = 0.75 * 2.52 * 11.50 * 4.00 = 87.10 kips