|
|
Summary Reports: | Job Standard Summary | Job Sample Calcs Report | B+Op Connection Comparison Report | Standard Connection Cost Report Job Preferences Report | No Connections Summary | No Connections Detailed | No Connections Reference Map | |||||||||
Shear and Axial Reports: | Shear Plate: | Specs | Strengths (Shear Only Connections) | Welds | Doublers | Connection Cost Report | ||||
Strengths (Shear & Axial Connections) | ||||||||||
Single Angle: | Specs | Strengths (Shear & Axial) | Welds | Doublers | Connection Cost Report | |||||
Double Angle Reports: | Support Side Specs | Strengths (Shear & Axial) | Welds | Doublers | Connection Cost Report | |||||
Beam Side Specs | ||||||||||
End Plate Reports: | Specs | Strengths (Shear & Axial) | Welds | Connection Cost Report | ||||||
Moment Reports: | Specs | Support Strengths | Beam Flange Welds | Connection Cost Report | ||||||
Moment Plates: | Specs | Strengths | Welds | |||||||
Column Stiffeners: | Specs | Strengths | Welds | |||||||
Column Web Doublers: | Specs | Strengths | Welds | |||||||
Shear Plate: | Specs | Strengths | Welds | |||||||
Double Angle: | Support Side Specs | Strengths | Welds | |||||||
Beam Side Specs | ||||||||||
Connection Number: |
bb.s.s.00019.00019 |
Main Calcs: |
SHEAR PLATE CONNECTION SUMMARY Filler Beam profile: W16X40 Support Girder profile: W16X40 Slope: 0 deg. Skew: 90 Vertical Offset: 0 Horizontal Offset: 0 Span: 10 ft. Reaction, V: 2 kips Shear Capacity, Rn: 43.5 kips Design/Reference according to AISC 14th Ed. - LRFD Full Depth Shear Plate: Extended Configuration Beam material grade: A992 Support material grade: A992 Plate material grade: A572-GR.50 Weld grade: E70 Shear Plate Design Size: 7.500 in. x 11.500 in. x 0.375 in. Full Depth Shear Plate Detailing Height at Support: 14.875 in. Full Depth Shear Plate Detailing Width at Support: 3.312 in. Configuration Geometry: Welds at shear plate to support: 4/16 FILLET, 4/16 FILLET at girder flange: 4/16 FILLET, 4/16 FILLET Bolt: 4 rows x 1 column 0.875 in. Diameter A325N_TC bolts Vertical spacing: 3 in. Horizontal spacing: 3 in. Shear plate edge setback = 3.88 in. Beam centerline setback = 3.88 in. Edge distance at vertical edge of plate: 1.88 in. Edge distance at top edge of plate: 1.25 in. Edge distance at bottom edge of plate: 1.25 in. Edge distance at vertical edge of beam: 1.75 in. Horizontal distance to first hole: 5.62 in. Down distance from top of filler beam flange: 3 in. Holes in beam web: STD diameter = 0.938 in. Holes in shear plate: SSL diameter = 0.938 in., slot width = 1.12 in. |
Bolt Strength Calcs: |
BOLT SHEAR CAPACITY AT BEAM AND SHEAR PLATE SIDE: Bolt Shear Capacity at Shear Load Only: Using Instantaneous Center Of Rotation Method (AISC 7-1) ex = 5.777 in. Angle = 0.000 deg. C = 1.786 Using Table 7-1 to determine (phi)rn: (phi)Rn = (phi)rn * C = 24.35 * 1.79 = 43.48 kips Total Vertical Bolt Shear Capacity = 43.48 kips 43.48 kips >= 2.00 kips (OK) |
Bolt Bearing Calcs: |
BOLT BEARING AT BEAM AND SHEAR PLATE SIDE Vertical Shear Only Load Case: ICR cordinate relative to CG = (1.42, -0.00) At Row 1, At Column 1: Ribolt = 23.90 kips Ri vector at Beam = <22.80, 7.19> Lcsbm at Beam spacing = na Lcebm at Beam edge = 9.50 in. (phi)Rnsbm at Beam spacing = (phi) * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 1.20 * na * (0.30/1) * 65.00 = na (phi)Rnebm at Beam edge = (phi) * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 1.20 * 9.50 * (0.30/1) * 65.00 = 169.48 kips/bolt (phi)Rndbm on Beam at Bolt Diameter = (phi) * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.88 * (0.30/1) * 65.00 = 31.23 kips/bolt Beam bearing capacity, (phi)Rnbm = min((phi)Rnsbm,(phi)Rnebm,(phi)Rndbm) = min(na, 169.48, 31.23) = 31.23 kips/bolt Ri vector at Shear Plate = <-22.80, -7.19> Lcsshpl at Shear Plate spacing = na Lceshpl at Shear Plate edge = 5.31 in. (phi)Rnsshpl at Shear Plate spacing = (phi) * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.75 * 1.20 * na * 0.38 * 65.00 = na (phi)Rneshpl at Shear Plate edge = (phi) * hf1 * Lce * t * Fu = 0.75 * 1.20 * 5.31 * 0.38 * 65.00 = 116.46 kips/bolt (phi)Rndshpl on Shear Plate at Bolt Diameter = (phi) * hf2 * db * t * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.88 * 0.38 * 65.00 = 38.39 kips/bolt Shear Plate bearing capacity, (phi)Rnshpl = min((phi)Rnsshpl,(phi)Rneshpl,(phi)Rndshpl) = min(na, 116.46, 38.39) = 38.39 kips/bolt (phi)Rn = min((phi)Rnbm, (phi)Rnshpl) = min(31.225, 38.392) = 31.23 kips/bolt Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 31.23 / 23.90 = 1.31 At Row 2, At Column 1: Ribolt = 21.16 kips Ri vector at Beam = <15.36, 14.55> Lcsbm at Beam spacing = na Lcebm at Beam edge = 8.26 in. (phi)Rnsbm at Beam spacing = (phi) * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 1.20 * na * (0.30/1) * 65.00 = na (phi)Rnebm at Beam edge = (phi) * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 1.20 * 8.26 * (0.30/1) * 65.00 = 147.36 kips/bolt (phi)Rndbm on Beam at Bolt Diameter = (phi) * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.88 * (0.30/1) * 65.00 = 31.23 kips/bolt Beam bearing capacity, (phi)Rnbm = min((phi)Rnsbm,(phi)Rnebm,(phi)Rndbm) = min(na, 147.36, 31.23) = 31.23 kips/bolt Ri vector at Shear Plate = <-15.36, -14.55> Lcsshpl at Shear Plate spacing = na Lceshpl at Shear Plate edge = 7.06 in. (phi)Rnsshpl at Shear Plate spacing = (phi) * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.75 * 1.20 * na * 0.38 * 65.00 = na (phi)Rneshpl at Shear Plate edge = (phi) * hf1 * Lce * t * Fu = 0.75 * 1.20 * 7.06 * 0.38 * 65.00 = 154.97 kips/bolt (phi)Rndshpl on Shear Plate at Bolt Diameter = (phi) * hf2 * db * t * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.88 * 0.38 * 65.00 = 38.39 kips/bolt Shear Plate bearing capacity, (phi)Rnshpl = min((phi)Rnsshpl,(phi)Rneshpl,(phi)Rndshpl) = min(na, 154.97, 38.39) = 38.39 kips/bolt (phi)Rn = min((phi)Rnbm, (phi)Rnshpl) = min(31.225, 38.392) = 31.23 kips/bolt Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 31.23 / 21.16 = 1.48 At Row 3, At Column 1: Ribolt = 21.16 kips Ri vector at Beam = <-15.36, 14.55> Lcsbm at Beam spacing = na Lcebm at Beam edge = 1.94 in. (phi)Rnsbm at Beam spacing = (phi) * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 1.20 * na * (0.30/1) * 65.00 = na (phi)Rnebm at Beam edge = (phi) * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 1.20 * 1.94 * (0.30/1) * 65.00 = 34.64 kips/bolt (phi)Rndbm on Beam at Bolt Diameter = (phi) * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.88 * (0.30/1) * 65.00 = 31.23 kips/bolt Beam bearing capacity, (phi)Rnbm = min((phi)Rnsbm,(phi)Rnebm,(phi)Rndbm) = min(na, 34.64, 31.23) = 31.23 kips/bolt Ri vector at Shear Plate = <15.36, -14.55> Lcsshpl at Shear Plate spacing = na Lceshpl at Shear Plate edge = 1.90 in. (phi)Rnsshpl at Shear Plate spacing = (phi) * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.75 * 1.20 * na * 0.38 * 65.00 = na (phi)Rneshpl at Shear Plate edge = (phi) * hf1 * Lce * t * Fu = 0.75 * 1.20 * 1.90 * 0.38 * 65.00 = 41.70 kips/bolt (phi)Rndshpl on Shear Plate at Bolt Diameter = (phi) * hf2 * db * t * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.88 * 0.38 * 65.00 = 38.39 kips/bolt Shear Plate bearing capacity, (phi)Rnshpl = min((phi)Rnsshpl,(phi)Rneshpl,(phi)Rndshpl) = min(na, 41.70, 38.39) = 38.39 kips/bolt (phi)Rn = min((phi)Rnbm, (phi)Rnshpl) = min(31.225, 38.392) = 31.23 kips/bolt Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 31.23 / 21.16 = 1.48 At Row 4, At Column 1: Ribolt = 23.90 kips Ri vector at Beam = <-22.79, 7.20> Lcsbm at Beam spacing = na Lcebm at Beam edge = 1.37 in. (phi)Rnsbm at Beam spacing = (phi) * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 1.20 * na * (0.30/1) * 65.00 = na (phi)Rnebm at Beam edge = (phi) * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 1.20 * 1.37 * (0.30/1) * 65.00 = 24.38 kips/bolt (phi)Rndbm on Beam at Bolt Diameter = (phi) * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.88 * (0.30/1) * 65.00 = 31.23 kips/bolt Beam bearing capacity, (phi)Rnbm = min((phi)Rnsbm,(phi)Rnebm,(phi)Rndbm) = min(na, 24.38, 31.23) = 24.38 kips/bolt Ri vector at Shear Plate = <22.79, -7.20> Lcsshpl at Shear Plate spacing = na Lceshpl at Shear Plate edge = 1.38 in. (phi)Rnsshpl at Shear Plate spacing = (phi) * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.75 * 1.20 * na * 0.38 * 65.00 = na (phi)Rneshpl at Shear Plate edge = (phi) * hf1 * Lce * t * Fu = 0.75 * 1.20 * 1.38 * 0.38 * 65.00 = 30.19 kips/bolt (phi)Rndshpl on Shear Plate at Bolt Diameter = (phi) * hf2 * db * t * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.88 * 0.38 * 65.00 = 38.39 kips/bolt Shear Plate bearing capacity, (phi)Rnshpl = min((phi)Rnsshpl,(phi)Rneshpl,(phi)Rndshpl) = min(na, 30.19, 38.39) = 30.19 kips/bolt (phi)Rn = min((phi)Rnbm, (phi)Rnshpl) = min(24.380, 30.194) = 24.38 kips/bolt Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 24.38 / 23.90 = 1.02 Min Bolt Shear Demand to Bearing ratio Beam and Shear Plate for vertical shear only = min(1.00, 1.31, 1.48, 1.48, 1.02) = 1.00 BEARING AT BEAM AND SHEAR PLATE SIDE SUMMARY: Bearing Capacity at Vertical Shear Load Only, Rbv = Min Bolt Shear Demand to Bearing Ratio * Bolt Shear = 1.00 * 43.48 = 43.48 kips Rbv = 43.48 kips >= Reaction V = 2.00 kips (OK) |
Beam Strength Calcs: |
Web Depth = d - [Top Cope Depth] - [Bottom Cope Depth] = 16 - 0 - 0 = 16 in. Gross Area (Shear) = [Web Depth] * tw = 16.00 * 0.30 = 4.88 in^2 Net Shear Area (Shear) = ([Web Depth] - ([# rows] * [Diameter + 0.0625])) * tw = (16.00 - (4 * 1.00)) * 0.30 = 3.66 in^2 Using Eq.J4-3: Shear Yielding = (phi) * 0.6 * Fybeam * [Gross Area] = 1.00 * 0.6 * 50.00 * 4.88 = 146.40 kips Using Eq.J4-4: Shear Rupture = (phi) * 0.6 * Fubeam * [Net Area] = 0.75 * 0.6 * 65.00 * 3.66 = 107.06 kips Block Shear Using Eq.J4-5: Block Shear = {(phi) * ((0.6 * Fu * Anv) + (Ubs * Fu * Ant))} <= {(phi) * ((0.6 * Fy * Agv) + (Ubs * Fu * Ant))} Block Shear for Axial T/C is not required. |
Shear Plate Calcs: |
Gross Area = 0.38 * 11.50 = 4.31 in^2 Net Area = (11.50 - (4 *(0.94 + 1/16))) * 0.38 = 2.81 in^2 Using Eq.J4-3: Shear Yielding = (phi) * 0.6 * Fypl * [Gross Area] = 1.00 * 0.6 * 50.00 * 4.31 = 129.38 kips Using Eq.J4-4: Shear Rupture = (phi) * 0.6 * Fupl * [Net Area] = 0.75 * 0.6 * 65.00 * 2.81 = 82.27 kips Block Shear Using Eq.J4-5: Block Shear = {(phi) * ((0.6 * Fu * Anv) + (Ubs * Fu * Ant))} <= {(phi) * ((0.6 * Fy * Agv) + (Ubs * Fu * Ant))} Block 1 (Shear): Gross Shear Length = (11.5 - 1.25) = 10.25 in. Net Shear Length = 10.2 - (3.5 * (0.938 + 0.0625)) = 6.75 in. Gross Tension Length = (0 + 1.88) = 1.88 in. Net Tension Length = 1.88 - (0.5 * (1.12 + 0.0625)) = 1.28 in. 1. (phi) * [material thickness] * ((0.60 * Fupl* [net shear length]) + (Ubs * Fupl * [net tension length])) = 0.75 * 0.38 * ((0.60 * 65.00 * 6.75) + (1.00 * 65.00 * 1.28)) = 97.46 kips 2. (phi) * [material thickness] * ((0.60 * Fypl * [gross shear length]) + (Ubs * Fupl * [net tension length])) = 0.75 * 0.38 * ((0.60 * 50.00 * 10.25) + (1.00 * 65.00 * 1.28)) = 109.91 kips Block Shear = 97.46 kips 97.46 kips >= Reaction V = 2.00 kips (OK) Block Shear for Axial T/C is not required. Flexural and Buckling Strength: Eccentricity at first line of bolts, e = 5.78 in. Zgross = 12.40 in^3 Znet = 7.90 in^3 Sgross = 8.27 in^3 Snet = 5.33 in^3 Using Eq. 9-4 Flexural Rupture = (phi) * Fu * Znet / e = 0.75 * 65.00 * 7.90 / 5.78 = 66.65 kips Using Eq. 9-14 through 9-18, Fcr = Fy * Q tw = 0.38 in. ho = 11.50 in. c = 5.62 in. lambda = (ho * Fy ^ 0.5) / ( 10 * tw * ( 475.00 + 280.00 * (ho / c)^2 ) ^0.5 ) = = 11.50 * 50.00^0.5 / (10 * 0.38 * (475.00 + 280.00 * (11.50/5.62)^2 )^0.5) = 0.53 When lambda <= 0.70, Q=1 Q = 1.00 Fcrmin =phi * Fcr = 0.90 * 50.00 * 1.00 = 45.00 ksi Using Eq. 9-6 Buckling = Fcr * Sgross / e = 45.00 * 8.27 / 5.78 = 64.38 kips Interaction Check of Flexural Yielding, Per AISC 10-5: Eccentricity at CG of Bolt Group, e = 5.78 in. Zgross = 12.40 Znet = 7.90 Mr = Vr * e = 2.00 * 5.78 = 11.55 kips-in Mc = phi * Mn = phi * Fy * Zgross = 0.90 * 50.00 * 12.40 = 557.93 kips-in Vr = 2.00 kips Vc = phi * Vn = phi * 0.60 * Fy * Ag = 1.00 * 0.60 * 50.00 * 4.31 = 129.38 kips Interaction due to moment and shear, (Vr/Vc)^2 + (Mr/Mc)^2 <= 1.0 (Vr/Vc)^2 + (Mr/Mc)^2 = (2.00 / 129.38)^2 + (11.55 / 557.93)^2 = 0.00 <= 1 (OK) Note: Mn <= 1.6My by inspection MAXIMUM PLATE THICKNESS: No of bolt columns = 1 tp < = db/2 + 1/16 = 0.375 <= 0.5 OK tw < = db/2 + 1/16 = 0.305 <= 0.5 OK Leh(plate) >= 2 * db = 1.875 >= 1.75 OK Leh(bm) >= 2 * db = 1.75 >= 1.75 OK Maximum Plate Thickness is Not a Limiting Criteria. |
Weld Calcs: |
WELD: Weld Requirements: At shear only case: Weld Length for shear, Lv = 13.375 in. Shear Load per inch per weld, fv = R/Lv/2 = 2.000 / 13.375 / 2 = 0.075 kips/in/ weld theta = 0 deg. cPhi = 1.0 + 0.5 * sin(0)^1.5 = 1.000 Weld Coefficient = 0.6 * 70.000 * 1.000 * 1.000 * (2^0.5/2)*(1/16) = 1.856 Required weld size, Dv = fv/ (phi * coeff) = 0.075 / (0.750 * 1.856) = 0.054/16 Minimum fillet weld size : At shear only load case = 0.00 in. per Table J2.4 = 0.19 in. 5/8tp = 0.23 in. user preference = 0.25 in. Dmax1 (using eqn 9-3) = tshpl * Fushpl / ( Fexx * C1 * 0.088) = 0.375 * 65.000 / ( 70.000 * 1.000 * 0.088 ) = 3.940 Dmax2 (using eqn 9-3) = twsupport * Fusupport / ( Fexx * C1 * 0.088 ) = 0.305 * 65.000 / ( 70.000 * 1.000 * 0.088 ) = 3.204 Dmax3 = project max fillet weld = 12.000 Dmax=min(Dmax1, Dmax2, Dmax3) = min(3.940, 3.204, 12.000) = 3.204 Use weld size D1 = 4.00 D2 = 4.00 Weld Strength : Vertical weld capacity during shear only load, phi * Rnv1 = 0.75 * 1.86 * 13.38 * (3.20 + 3.20) = 119.32 kips 119.32 kips >= Reaction V = 2.00 kips (OK) |