Qnect Logo

Connection Calcs Report

Company: - Josh Qnect -
Job Title: - Qnect Demo 2000 Tons -
B+Op Status: B+Op was disabled for some sessions of this job
Building Code: AISC-14
Design Type: LRFD
Engineering Units: Imperial
Bolt Catalog: ASTM Imperial
Profile Catalog: ASTM Imperial
Plate Material Grade Catalog: ASTM Imperial
Plate Thickness Catalog: Imperial
Detailing Distances Dimensions: Imperial
Materials: 
Weld E70
Shear Plate A572-GR.50
Angle A36
Bm Web Doubler Plate A572-GR.50
Stabilizer Plate A572-GR.50
End Plate A572-GR.50
Col Moment Plate A572-GR.50
Col Stiffener Plate A572-GR.50
Col Web Doubler Plate A572-GR.50

Summary Reports: Job Standard Summary  |  Job Sample Calcs Report    |  B+Op Connection Comparison Report  |  Standard Connection Cost Report
Job Preferences Report  |  No Connections Summary  |  No Connections Detailed    |  No Connections Reference Map
 
Shear and Axial Reports:Shear Plate: Specs  Strengths (Shear Only Connections)  Welds  Doublers  Connection Cost Report
    Strengths (Shear & Axial Connections)      
 Single Angle:  Specs  Strengths (Shear & Axial)  Welds  Doublers  Connection Cost Report
 Double Angle Reports:  Support Side Specs  Strengths (Shear & Axial)  Welds  Doublers  Connection Cost Report
    Beam Side Specs        
 End Plate Reports:  Specs  Strengths (Shear & Axial)  Welds  Connection Cost Report
 
Moment Reports: Specs  Support Strengths  Beam Flange Welds  Connection Cost Report
 Moment Plates:  Specs  Strengths  Welds  
 Column Stiffeners:  Specs  Strengths  Welds  
 Column Web Doublers:  Specs  Strengths  Welds  
 Shear Plate:  Specs  Strengths  Welds  
 Double Angle:  Support Side Specs  Strengths  Welds  
   Beam Side Specs      
 

Connection Number:
bcw.s.s.01971.01971
 
Main Calcs:
SHEAR PLATE CONNECTION SUMMARY

Filler Beam profile: W18X40
Column profile: W14X176
Slope: 0 deg.
Skew: 90
Vertical Offset: 0
Horizontal Offset: 0
Span: 20 ft.
Reaction, V: 26 kips
Shear Capacity, Rn: 27.2 kips
Design/Reference according to AISC 14th Ed. - LRFD
Shear Plate: Extended Configuration
Beam material grade: A992
Support material grade: A992
Plate material grade: A572-GR.50
Weld grade: E70
Stabilizer plate grade: A572-GR.50
Shear Plate Size: 11.500 in. x 11.500 in. x 0.375 in.
Shear Plate Detailing Height at Support: 11.500 in.
Shear Plate Detailing Width at Support: 7.375 in.
Stabilizer plate size: 12.500 in. x 7.375 in. x 0.500 in.
(Required due to user requirement)
Configuration Geometry:
Welds at shear plate to support: 4/16 FILLET, 4/16 FILLET
Welds at stabilizer plate :
at column flange: 4/16 FILLET, 4/16 FILLET
at column web: 4/16 FILLET, 4/16 FILLET
at shear plate: 4/16 FILLET, 4/16 FILLET
Bolt: 4 rows x 1 column 0.875 in. Diameter A325N_TC bolts
Vertical spacing: 3 in.
Horizontal spacing: 3 in.
Shear plate edge setback = 8 in.
Beam centerline setback = 8 in.
Edge distance at vertical edge of plate: 1.75 in.
Edge distance at top edge of plate: 1.25 in.
Edge distance at bottom edge of plate: 1.25 in.
Edge distance at vertical edge of beam: 1.75 in.
Horizontal distance to first hole: 9.75 in.
Down distance from top of filler beam flange: 3 in.
Holes in beam web: STD diameter = 0.938 in.
Holes in shear plate: SSL diameter = 0.938 in., slot width = 1.12 in.
Bolt Strength Calcs:
BOLT SHEAR CAPACITY AT BEAM AND SHEAR PLATE SIDE:
Bolt Shear Capacity at Shear Load Only:
Using Instantaneous Center Of Rotation Method (AISC 7-1)
ex = 9.750 in.
Angle = 0.000 deg.
C = 1.119
Using Table 7-1 to determine (phi)rn:
(phi)Rn = (phi)rn * C = 24.35 * 1.12 = 27.25 kips


Total Vertical Bolt Shear Capacity = 27.25 kips
27.25 kips >= 26.00 kips (OK)
Bolt Bearing Calcs:
BOLT BEARING AT BEAM AND SHEAR PLATE SIDE
Vertical Shear Only Load Case:
ICR cordinate relative to CG = (0.79, -0.00)
At Row 1, At Column 1:
Ribolt = 23.90 kips
Ri vector at Beam   = <23.54, 4.15>
Lcsbm at Beam spacing  = na
Lcebm at Beam edge    = 16.82 in.
(phi)Rnsbm at Beam spacing = (phi) * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 1.20 * na * (0.32/1) * 65.00 = na
(phi)Rnebm at Beam edge = (phi) * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 1.20 * 16.82 * (0.32/1) * 65.00 = 310.04 kips/bolt
(phi)Rndbm on Beam at Bolt Diameter   = (phi) * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.88 * (0.32/1) * 65.00 = 32.25 kips/bolt
Beam bearing capacity, (phi)Rnbm = min((phi)Rnsbm,(phi)Rnebm,(phi)Rndbm) = min(na, 310.04, 32.25) = 32.25 kips/bolt
Ri vector at Shear Plate   = <-23.54, -4.15>
Lcsshpl at Shear Plate spacing  = na
Lceshpl at Shear Plate edge    = 9.33 in.
(phi)Rnsshpl at Shear Plate spacing = (phi) * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.75 * 1.20 * na * 0.38 * 65.00 = na
(phi)Rneshpl at Shear Plate edge = (phi) * hf1 * Lce * t * Fu = 0.75 * 1.20 * 9.33 * 0.38 * 65.00 = 204.66 kips/bolt
(phi)Rndshpl on Shear Plate at Bolt Diameter   = (phi) * hf2 * db * t * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.88 * 0.38 * 65.00 = 38.39 kips/bolt
Shear Plate bearing capacity, (phi)Rnshpl = min((phi)Rnsshpl,(phi)Rneshpl,(phi)Rndshpl) = min(na, 204.66, 38.39) = 38.39 kips/bolt
(phi)Rn = min((phi)Rnbm, (phi)Rnshpl) = min(32.249, 38.392) = 32.25 kips/bolt
Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 32.25 / 23.90 = 1.35

At Row 2, At Column 1:
Ribolt = 20.28 kips
Ri vector at Beam   = <17.93, 9.48>
Lcsbm at Beam spacing  = na
Lcebm at Beam edge    = 12.37 in.
(phi)Rnsbm at Beam spacing = (phi) * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 1.20 * na * (0.32/1) * 65.00 = na
(phi)Rnebm at Beam edge = (phi) * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 1.20 * 12.37 * (0.32/1) * 65.00 = 228.01 kips/bolt
(phi)Rndbm on Beam at Bolt Diameter   = (phi) * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.88 * (0.32/1) * 65.00 = 32.25 kips/bolt
Beam bearing capacity, (phi)Rnbm = min((phi)Rnsbm,(phi)Rnebm,(phi)Rndbm) = min(na, 228.01, 32.25) = 32.25 kips/bolt
Ri vector at Shear Plate   = <-17.93, -9.48>
Lcsshpl at Shear Plate spacing  = na
Lceshpl at Shear Plate edge    = 10.39 in.
(phi)Rnsshpl at Shear Plate spacing = (phi) * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.75 * 1.20 * na * 0.38 * 65.00 = na
(phi)Rneshpl at Shear Plate edge = (phi) * hf1 * Lce * t * Fu = 0.75 * 1.20 * 10.39 * 0.38 * 65.00 = 227.97 kips/bolt
(phi)Rndshpl on Shear Plate at Bolt Diameter   = (phi) * hf2 * db * t * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.88 * 0.38 * 65.00 = 38.39 kips/bolt
Shear Plate bearing capacity, (phi)Rnshpl = min((phi)Rnsshpl,(phi)Rneshpl,(phi)Rndshpl) = min(na, 227.97, 38.39) = 38.39 kips/bolt
(phi)Rn = min((phi)Rnbm, (phi)Rnshpl) = min(32.249, 38.392) = 32.25 kips/bolt
Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 32.25 / 20.28 = 1.59

At Row 3, At Column 1:
Ribolt = 20.28 kips
Ri vector at Beam   = <-17.93, 9.48>
Lcsbm at Beam spacing  = na
Lcebm at Beam edge    = 1.51 in.
(phi)Rnsbm at Beam spacing = (phi) * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 1.20 * na * (0.32/1) * 65.00 = na
(phi)Rnebm at Beam edge = (phi) * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 1.20 * 1.51 * (0.32/1) * 65.00 = 27.84 kips/bolt
(phi)Rndbm on Beam at Bolt Diameter   = (phi) * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.88 * (0.32/1) * 65.00 = 32.25 kips/bolt
Beam bearing capacity, (phi)Rnbm = min((phi)Rnsbm,(phi)Rnebm,(phi)Rndbm) = min(na, 27.84, 32.25) = 27.84 kips/bolt
Ri vector at Shear Plate   = <17.93, -9.48>
Lcsshpl at Shear Plate spacing  = na
Lceshpl at Shear Plate edge    = 1.34 in.
(phi)Rnsshpl at Shear Plate spacing = (phi) * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.75 * 1.20 * na * 0.38 * 65.00 = na
(phi)Rneshpl at Shear Plate edge = (phi) * hf1 * Lce * t * Fu = 0.75 * 1.20 * 1.34 * 0.38 * 65.00 = 29.47 kips/bolt
(phi)Rndshpl on Shear Plate at Bolt Diameter   = (phi) * hf2 * db * t * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.88 * 0.38 * 65.00 = 38.39 kips/bolt
Shear Plate bearing capacity, (phi)Rnshpl = min((phi)Rnsshpl,(phi)Rneshpl,(phi)Rndshpl) = min(na, 29.47, 38.39) = 29.47 kips/bolt
(phi)Rn = min((phi)Rnbm, (phi)Rnshpl) = min(27.837, 29.465) = 27.84 kips/bolt
Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 27.84 / 20.28 = 1.37

At Row 4, At Column 1:
Ribolt = 23.90 kips
Ri vector at Beam   = <-23.54, 4.15>
Lcsbm at Beam spacing  = na
Lcebm at Beam edge    = 1.31 in.
(phi)Rnsbm at Beam spacing = (phi) * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 1.20 * na * (0.32/1) * 65.00 = na
(phi)Rnebm at Beam edge = (phi) * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 1.20 * 1.31 * (0.32/1) * 65.00 = 24.11 kips/bolt
(phi)Rndbm on Beam at Bolt Diameter   = (phi) * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.88 * (0.32/1) * 65.00 = 32.25 kips/bolt
Beam bearing capacity, (phi)Rnbm = min((phi)Rnsbm,(phi)Rnebm,(phi)Rndbm) = min(na, 24.11, 32.25) = 24.11 kips/bolt
Ri vector at Shear Plate   = <23.54, -4.15>
Lcsshpl at Shear Plate spacing  = na
Lceshpl at Shear Plate edge    = 1.21 in.
(phi)Rnsshpl at Shear Plate spacing = (phi) * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.75 * 1.20 * na * 0.38 * 65.00 = na
(phi)Rneshpl at Shear Plate edge = (phi) * hf1 * Lce * t * Fu = 0.75 * 1.20 * 1.21 * 0.38 * 65.00 = 26.45 kips/bolt
(phi)Rndshpl on Shear Plate at Bolt Diameter   = (phi) * hf2 * db * t * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.88 * 0.38 * 65.00 = 38.39 kips/bolt
Shear Plate bearing capacity, (phi)Rnshpl = min((phi)Rnsshpl,(phi)Rneshpl,(phi)Rndshpl) = min(na, 26.45, 38.39) = 26.45 kips/bolt
(phi)Rn = min((phi)Rnbm, (phi)Rnshpl) = min(24.107, 26.453) = 24.11 kips/bolt
Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 24.11 / 23.90 = 1.01

Min Bolt Shear Demand to Bearing ratio Beam and Shear Plate for vertical shear only
 = min(1.00, 1.35, 1.59, 1.37, 1.01) = 1.00

BEARING AT BEAM AND SHEAR PLATE SIDE SUMMARY:
Bearing Capacity at Vertical Shear Load Only, Rbv = Min Bolt Shear Demand to Bearing Ratio * Bolt Shear = 1.00 * 27.25 = 27.25 kips
Rbv = 27.25 kips >= Reaction V = 26.00 kips (OK)
Beam Strength Calcs:
Web Depth = d - [Top Cope Depth] - [Bottom Cope Depth] = 17.9 - 0 - 0 = 17.9 in.
Gross Area (Shear) = [Web Depth] * tw = 17.90 * 0.32 = 5.64 in^2
Net Shear Area (Shear) = ([Web Depth] - ([# rows] * [Diameter + 0.0625])) * tw 
    = (17.90 - (4 * 1.00)) * 0.32 = 4.38 in^2

Using Eq.J4-3:
Shear Yielding = (phi) * 0.6 * Fybeam * [Gross Area] = 1.00 * 0.6 * 50.00 * 5.64 = 169.16 kips

Using Eq.J4-4:
Shear Rupture = (phi) * 0.6 * Fubeam * [Net Area] = 0.75 * 0.6 * 65.00 * 4.38 = 128.07 kips


Block Shear

Using Eq.J4-5:
Block Shear = {(phi) * ((0.6 * Fu * Anv) + (Ubs * Fu * Ant))} <= {(phi) * ((0.6 * Fy * Agv) + (Ubs * Fu * Ant))}

Block Shear for Axial T/C is not required.
Shear Plate Calcs:
Gross Area = 0.38 * 11.50 = 4.31 in^2
Net Area = (11.50 - (4 *(0.94 + 1/16))) * 0.38 = 2.81 in^2

Using Eq.J4-3:
Shear Yielding = (phi) * 0.6 * Fypl * [Gross Area] = 1.00 * 0.6 * 50.00 * 4.31 = 129.38 kips

Using Eq.J4-4:
Shear Rupture = (phi) * 0.6 * Fupl * [Net Area] = 0.75 * 0.6 * 65.00 * 2.81 = 82.27 kips


Block Shear

Using Eq.J4-5:
Block Shear = {(phi) * ((0.6 * Fu * Anv) + (Ubs * Fu * Ant))} <= {(phi) * ((0.6 * Fy * Agv) + (Ubs * Fu * Ant))}

Block 1 (Shear): 
Gross Shear Length = (11.5 - 1.25) = 10.25 in.
Net Shear Length = 10.2 - (3.5 * (0.938 + 0.0625)) = 6.75 in.
Gross Tension Length = (0 + 1.75) = 1.75 in.
Net Tension Length = 1.75 - (0.5 * (1.12 + 0.0625)) = 1.16 in.
1. (phi) * [material thickness] * ((0.60 * Fupl* [net shear length]) + (Ubs * Fupl * [net tension length])) 
    = 0.75 * 0.38 * ((0.60 * 65.00 * 6.75) + (1.00 * 65.00 * 1.16)) = 95.18 kips
2. (phi) * [material thickness] * ((0.60 * Fypl * [gross shear length]) + (Ubs * Fupl * [net tension length])) 
    = 0.75 * 0.38 * ((0.60 * 50.00 * 10.25) + (1.00 * 65.00 * 1.16)) = 107.62 kips
Block Shear = 95.18 kips
95.18 kips >= Reaction V = 26.00 kips (OK)

Block Shear for Axial T/C is not required.

Flexural and Buckling Strength:

Eccentricity at first line of bolts, e = 9.75 in.
Zgross = 12.40 in^3
Znet   = 7.90 in^3
Sgross = 8.27 in^3
Snet   = 5.33 in^3

Using Eq. 9-4
Flexural Rupture = (phi) * Fu * Znet / e = 0.75 * 65.00 * 7.90 / 9.75 = 39.49 kips


Using Eq. 9-14 through 9-18, Fcr = Fy * Q
tw = 0.38 in.
ho = 11.50 in.
c = 9.75 in.
lambda = (ho * Fy ^ 0.5) / ( 10 * tw * ( 475.00 + 280.00 * (ho / c)^2 ) ^0.5 ) = 
 = 11.50 * 50.00^0.5 / (10 * 0.38 * (475.00 + 280.00 * (11.50/9.75)^2 )^0.5) = 0.74
When 0.70 < lambda <= 1.41, Q=1.34 - 0.49 * lambda
Q = 0.98
Fcrmin =phi * Fcr = 0.90 * 50.00 * 0.98 = 44.17 ksi

Using Eq. 9-6
Buckling = Fcr * Sgross / e = 44.17 * 8.27 / 9.75 = 37.45 kips

Interaction Check of Flexural Yielding, Per AISC 10-5: 
Eccentricity at CG of Bolt Group, e = 9.75 in.
Zgross = 12.40
Znet = 7.90
Mr = Vr * e = 26.00 * 9.75 = 253.50 kips-in
Mc = phi * Mn = phi * Fy * Zgross = 0.90 * 50.00 * 12.40 = 557.93 kips-in
Vr = 26.00 kips
Vc = phi * Vn = phi * 0.60 * Fy * Ag = 1.00 * 0.60 * 50.00 * 4.31 = 129.38 kips
Interaction due to moment and shear, (Vr/Vc)^2 + (Mr/Mc)^2 <= 1.0
(Vr/Vc)^2 + (Mr/Mc)^2 = (26.00 / 129.38)^2 + (253.50 / 557.93)^2 = 0.25 <= 1  (OK)

Note: Mn <= 1.6My by inspection

MAXIMUM PLATE THICKNESS:
No of bolt columns = 1
tp  < = db/2 + 1/16 = 0.375 <= 0.5 OK
tw  < = db/2 + 1/16 = 0.315 <= 0.5 OK
Leh(plate) >= 2 * db = 1.75 >= 1.75 OK
Leh(bm) >= 2 * db = 1.75 >= 1.75 OK
Maximum Plate Thickness is Not a Limiting Criteria.

STABILIZER PLATE:

Available Strength to Resist Lateral Displacement:
Using Eq. 10-6 (14th Ed.):
phiRn = 1500.00  * 3.14159 * L * tp^3 / a^2 = 0.90 * 1500.00 * 3.14159 * 11.50 * 0.38^3 / 9.75^2 = 27.06 kips
Stabilizer Plate Not Required for lateral displacement

Torsional Strength:
Using Eq. 10-8 and Eq. 10-7 (14th Ed.):
Required, Mta or Mtu = Ru * (tw + tp) /2 = 26.00 * ((0.31 + 0.38) / 2) = 8.94 kips-in
Lateral Shear Strength of Shear Plate, Mtn (no slab) = [phiv*(0.6*Fyp)-(Ru/(L*tp))] *L*tp^2/2 =  ((1.00 * 0.6 * 50.00) - (26.00 / (11.50 * 0.38))) * 0.5 * 11.50 * 0.38^2 = 19.38 kips-in
Stabilizer Plate Not Required for torsional strength
Weld Calcs:
WELD:

 Weld Requirements:

At shear only case: 
Weld Length for shear, Lv = 10.000 in.
Shear Load per inch per weld, fv = R/Lv/2 = 26.000 / 10.000 / 2 = 1.300 kips/in/ weld 
theta = 0 deg.
cPhi  = 1.0 + 0.5 * sin(0)^1.5 = 1.000
Weld Coefficient = 0.6 * 70.000 * 1.000 * 1.000 * (2^0.5/2)*(1/16) = 1.856
Required weld size, Dv = fv/ (phi * coeff) = 1.300 / (0.750 * 1.856) = 0.934/16

Minimum fillet weld size : 
   At shear only load case = 0.06 in.
   per Table J2.4     = 0.19 in.
   5/8tp              = 0.23 in.
   user preference    = 0.25 in.

Dmax1 (using eqn 9-3)
 = tshpl * Fushpl / ( Fexx * C1 * 0.088)
 = 0.375 * 65.000 / ( 70.000 * 1.000 * 0.088 ) 
 = 3.940 
Dmax2 (using eqn 9-3)
 = twsupport * Fusupport / ( Fexx * C1 * 0.088 )
 = 0.830 * 65.000 / ( 70.000 * 1.000 * 0.088 ) 
 = 8.720 
Dmax3 = project max fillet weld = 12.000
Dmax=min(Dmax1, Dmax2, Dmax3) = min(3.940, 8.720, 12.000)
 = 3.940 

Use weld size
D1 = 4.00
D2 = 4.00

Weld Strength :

Vertical weld capacity during shear only load, phi * Rnv1 = 0.75 * 1.86 * 10.00 * (3.94 + 3.94) = 109.69 kips

109.69 kips >= Reaction V = 26.00 kips (OK)