|
|
Summary Reports: | Job Standard Summary | Job Sample Calcs Report | B+Op Connection Comparison Report | Standard Connection Cost Report Job Preferences Report | No Connections Summary | No Connections Detailed | No Connections Reference Map | |||||||||
Shear and Axial Reports: | Shear Plate: | Specs | Strengths (Shear Only Connections) | Welds | Doublers | Connection Cost Report | ||||
Strengths (Shear & Axial Connections) | ||||||||||
Single Angle: | Specs | Strengths (Shear & Axial) | Welds | Doublers | Connection Cost Report | |||||
Double Angle Reports: | Support Side Specs | Strengths (Shear & Axial) | Welds | Doublers | Connection Cost Report | |||||
Beam Side Specs | ||||||||||
End Plate Reports: | Specs | Strengths (Shear & Axial) | Welds | Connection Cost Report | ||||||
Moment Reports: | Specs | Support Strengths | Beam Flange Welds | Connection Cost Report | ||||||
Moment Plates: | Specs | Strengths | Welds | |||||||
Column Stiffeners: | Specs | Strengths | Welds | |||||||
Column Web Doublers: | Specs | Strengths | Welds | |||||||
Shear Plate: | Specs | Strengths | Welds | |||||||
Double Angle: | Support Side Specs | Strengths | Welds | |||||||
Beam Side Specs | ||||||||||
Connection Number: |
bcw.s.s.01959.01978 |
Main Calcs: |
SHEAR PLATE CONNECTION SUMMARY Filler Beam profile: W18X40 Column profile: W14X120 Slope: 0 deg. Skew: 90 Vertical Offset: 0 Horizontal Offset: 0 Span: 20 ft. Reaction, V: 28 kips Shear Capacity, Rn: 28.3 kips Design/Reference according to AISC 14th Ed. - LRFD Shear Plate: Extended Configuration Beam material grade: A992 Support material grade: A992 Plate material grade: A572-GR.50 Weld grade: E70 Stabilizer plate grade: A572-GR.50 Shear Plate Size: 11.125 in. x 11.500 in. x 0.375 in. Shear Plate Detailing Height at Support: 11.500 in. Shear Plate Detailing Width at Support: 7.000 in. Stabilizer plate size: 12.500 in. x 7.000 in. x 0.500 in. (Required due to user requirement) Configuration Geometry: Welds at shear plate to support: 4/16 FILLET, 4/16 FILLET Welds at stabilizer plate : at column flange: 4/16 FILLET, 4/16 FILLET at column web: 4/16 FILLET, 4/16 FILLET at shear plate: 4/16 FILLET, 4/16 FILLET Bolt: 4 rows x 1 column 0.875 in. Diameter A325N_TC bolts Vertical spacing: 3 in. Horizontal spacing: 3 in. Shear plate edge setback = 7.62 in. Beam centerline setback = 7.62 in. Edge distance at vertical edge of plate: 1.75 in. Edge distance at top edge of plate: 1.25 in. Edge distance at bottom edge of plate: 1.25 in. Edge distance at vertical edge of beam: 1.75 in. Horizontal distance to first hole: 9.38 in. Down distance from top of filler beam flange: 3 in. Holes in beam web: STD diameter = 0.938 in. Holes in shear plate: SSL diameter = 0.938 in., slot width = 1.12 in. |
Bolt Strength Calcs: |
BOLT SHEAR CAPACITY AT BEAM AND SHEAR PLATE SIDE: Bolt Shear Capacity at Shear Load Only: Using Instantaneous Center Of Rotation Method (AISC 7-1) ex = 9.375 in. Angle = 0.000 deg. C = 1.161 Using Table 7-1 to determine (phi)rn: (phi)Rn = (phi)rn * C = 24.35 * 1.16 = 28.27 kips Total Vertical Bolt Shear Capacity = 28.27 kips 28.27 kips >= 28.00 kips (OK) |
Bolt Bearing Calcs: |
BOLT BEARING AT BEAM AND SHEAR PLATE SIDE Vertical Shear Only Load Case: ICR cordinate relative to CG = (0.83, -0.00) At Row 1, At Column 1: Ribolt = 23.90 kips Ri vector at Beam = <23.51, 4.32> Lcsbm at Beam spacing = na Lcebm at Beam edge = 16.13 in. (phi)Rnsbm at Beam spacing = (phi) * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 1.20 * na * (0.32/1) * 65.00 = na (phi)Rnebm at Beam edge = (phi) * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 1.20 * 16.13 * (0.32/1) * 65.00 = 297.25 kips/bolt (phi)Rndbm on Beam at Bolt Diameter = (phi) * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.88 * (0.32/1) * 65.00 = 32.25 kips/bolt Beam bearing capacity, (phi)Rnbm = min((phi)Rnsbm,(phi)Rnebm,(phi)Rndbm) = min(na, 297.25, 32.25) = 32.25 kips/bolt Ri vector at Shear Plate = <-23.51, -4.32> Lcsshpl at Shear Plate spacing = na Lceshpl at Shear Plate edge = 8.96 in. (phi)Rnsshpl at Shear Plate spacing = (phi) * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.75 * 1.20 * na * 0.38 * 65.00 = na (phi)Rneshpl at Shear Plate edge = (phi) * hf1 * Lce * t * Fu = 0.75 * 1.20 * 8.96 * 0.38 * 65.00 = 196.57 kips/bolt (phi)Rndshpl on Shear Plate at Bolt Diameter = (phi) * hf2 * db * t * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.88 * 0.38 * 65.00 = 38.39 kips/bolt Shear Plate bearing capacity, (phi)Rnshpl = min((phi)Rnsshpl,(phi)Rneshpl,(phi)Rndshpl) = min(na, 196.57, 38.39) = 38.39 kips/bolt (phi)Rn = min((phi)Rnbm, (phi)Rnshpl) = min(32.249, 38.392) = 32.25 kips/bolt Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 32.25 / 23.90 = 1.35 At Row 2, At Column 1: Ribolt = 20.33 kips Ri vector at Beam = <17.80, 9.81> Lcsbm at Beam spacing = na Lcebm at Beam edge = 11.96 in. (phi)Rnsbm at Beam spacing = (phi) * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 1.20 * na * (0.32/1) * 65.00 = na (phi)Rnebm at Beam edge = (phi) * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 1.20 * 11.96 * (0.32/1) * 65.00 = 220.43 kips/bolt (phi)Rndbm on Beam at Bolt Diameter = (phi) * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.88 * (0.32/1) * 65.00 = 32.25 kips/bolt Beam bearing capacity, (phi)Rnbm = min((phi)Rnsbm,(phi)Rnebm,(phi)Rndbm) = min(na, 220.43, 32.25) = 32.25 kips/bolt Ri vector at Shear Plate = <-17.80, -9.81> Lcsshpl at Shear Plate spacing = na Lceshpl at Shear Plate edge = 10.06 in. (phi)Rnsshpl at Shear Plate spacing = (phi) * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.75 * 1.20 * na * 0.38 * 65.00 = na (phi)Rneshpl at Shear Plate edge = (phi) * hf1 * Lce * t * Fu = 0.75 * 1.20 * 10.06 * 0.38 * 65.00 = 220.75 kips/bolt (phi)Rndshpl on Shear Plate at Bolt Diameter = (phi) * hf2 * db * t * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.88 * 0.38 * 65.00 = 38.39 kips/bolt Shear Plate bearing capacity, (phi)Rnshpl = min((phi)Rnsshpl,(phi)Rneshpl,(phi)Rndshpl) = min(na, 220.75, 38.39) = 38.39 kips/bolt (phi)Rn = min((phi)Rnbm, (phi)Rnshpl) = min(32.249, 38.392) = 32.25 kips/bolt Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 32.25 / 20.33 = 1.59 At Row 3, At Column 1: Ribolt = 20.33 kips Ri vector at Beam = <-17.80, 9.82> Lcsbm at Beam spacing = na Lcebm at Beam edge = 1.53 in. (phi)Rnsbm at Beam spacing = (phi) * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 1.20 * na * (0.32/1) * 65.00 = na (phi)Rnebm at Beam edge = (phi) * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 1.20 * 1.53 * (0.32/1) * 65.00 = 28.19 kips/bolt (phi)Rndbm on Beam at Bolt Diameter = (phi) * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.88 * (0.32/1) * 65.00 = 32.25 kips/bolt Beam bearing capacity, (phi)Rnbm = min((phi)Rnsbm,(phi)Rnebm,(phi)Rndbm) = min(na, 28.19, 32.25) = 28.19 kips/bolt Ri vector at Shear Plate = <17.80, -9.82> Lcsshpl at Shear Plate spacing = na Lceshpl at Shear Plate edge = 1.36 in. (phi)Rnsshpl at Shear Plate spacing = (phi) * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.75 * 1.20 * na * 0.38 * 65.00 = na (phi)Rneshpl at Shear Plate edge = (phi) * hf1 * Lce * t * Fu = 0.75 * 1.20 * 1.36 * 0.38 * 65.00 = 29.75 kips/bolt (phi)Rndshpl on Shear Plate at Bolt Diameter = (phi) * hf2 * db * t * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.88 * 0.38 * 65.00 = 38.39 kips/bolt Shear Plate bearing capacity, (phi)Rnshpl = min((phi)Rnsshpl,(phi)Rneshpl,(phi)Rndshpl) = min(na, 29.75, 38.39) = 29.75 kips/bolt (phi)Rn = min((phi)Rnbm, (phi)Rnshpl) = min(28.191, 29.751) = 28.19 kips/bolt Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 28.19 / 20.33 = 1.39 At Row 4, At Column 1: Ribolt = 23.90 kips Ri vector at Beam = <-23.51, 4.32> Lcsbm at Beam spacing = na Lcebm at Beam edge = 1.31 in. (phi)Rnsbm at Beam spacing = (phi) * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 1.20 * na * (0.32/1) * 65.00 = na (phi)Rnebm at Beam edge = (phi) * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 1.20 * 1.31 * (0.32/1) * 65.00 = 24.15 kips/bolt (phi)Rndbm on Beam at Bolt Diameter = (phi) * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.88 * (0.32/1) * 65.00 = 32.25 kips/bolt Beam bearing capacity, (phi)Rnbm = min((phi)Rnsbm,(phi)Rnebm,(phi)Rndbm) = min(na, 24.15, 32.25) = 24.15 kips/bolt Ri vector at Shear Plate = <23.51, -4.32> Lcsshpl at Shear Plate spacing = na Lceshpl at Shear Plate edge = 1.21 in. (phi)Rnsshpl at Shear Plate spacing = (phi) * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.75 * 1.20 * na * 0.38 * 65.00 = na (phi)Rneshpl at Shear Plate edge = (phi) * hf1 * Lce * t * Fu = 0.75 * 1.20 * 1.21 * 0.38 * 65.00 = 26.49 kips/bolt (phi)Rndshpl on Shear Plate at Bolt Diameter = (phi) * hf2 * db * t * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.88 * 0.38 * 65.00 = 38.39 kips/bolt Shear Plate bearing capacity, (phi)Rnshpl = min((phi)Rnsshpl,(phi)Rneshpl,(phi)Rndshpl) = min(na, 26.49, 38.39) = 26.49 kips/bolt (phi)Rn = min((phi)Rnbm, (phi)Rnshpl) = min(24.151, 26.488) = 24.15 kips/bolt Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 24.15 / 23.90 = 1.01 Min Bolt Shear Demand to Bearing ratio Beam and Shear Plate for vertical shear only = min(1.00, 1.35, 1.59, 1.39, 1.01) = 1.00 BEARING AT BEAM AND SHEAR PLATE SIDE SUMMARY: Bearing Capacity at Vertical Shear Load Only, Rbv = Min Bolt Shear Demand to Bearing Ratio * Bolt Shear = 1.00 * 28.27 = 28.27 kips Rbv = 28.27 kips >= Reaction V = 28.00 kips (OK) |
Beam Strength Calcs: |
Web Depth = d - [Top Cope Depth] - [Bottom Cope Depth] = 17.9 - 0 - 0 = 17.9 in. Gross Area (Shear) = [Web Depth] * tw = 17.90 * 0.32 = 5.64 in^2 Net Shear Area (Shear) = ([Web Depth] - ([# rows] * [Diameter + 0.0625])) * tw = (17.90 - (4 * 1.00)) * 0.32 = 4.38 in^2 Using Eq.J4-3: Shear Yielding = (phi) * 0.6 * Fybeam * [Gross Area] = 1.00 * 0.6 * 50.00 * 5.64 = 169.16 kips Using Eq.J4-4: Shear Rupture = (phi) * 0.6 * Fubeam * [Net Area] = 0.75 * 0.6 * 65.00 * 4.38 = 128.07 kips Block Shear Using Eq.J4-5: Block Shear = {(phi) * ((0.6 * Fu * Anv) + (Ubs * Fu * Ant))} <= {(phi) * ((0.6 * Fy * Agv) + (Ubs * Fu * Ant))} Block Shear for Axial T/C is not required. |
Shear Plate Calcs: |
Gross Area = 0.38 * 11.50 = 4.31 in^2 Net Area = (11.50 - (4 *(0.94 + 1/16))) * 0.38 = 2.81 in^2 Using Eq.J4-3: Shear Yielding = (phi) * 0.6 * Fypl * [Gross Area] = 1.00 * 0.6 * 50.00 * 4.31 = 129.38 kips Using Eq.J4-4: Shear Rupture = (phi) * 0.6 * Fupl * [Net Area] = 0.75 * 0.6 * 65.00 * 2.81 = 82.27 kips Block Shear Using Eq.J4-5: Block Shear = {(phi) * ((0.6 * Fu * Anv) + (Ubs * Fu * Ant))} <= {(phi) * ((0.6 * Fy * Agv) + (Ubs * Fu * Ant))} Block 1 (Shear): Gross Shear Length = (11.5 - 1.25) = 10.25 in. Net Shear Length = 10.2 - (3.5 * (0.938 + 0.0625)) = 6.75 in. Gross Tension Length = (0 + 1.75) = 1.75 in. Net Tension Length = 1.75 - (0.5 * (1.12 + 0.0625)) = 1.16 in. 1. (phi) * [material thickness] * ((0.60 * Fupl* [net shear length]) + (Ubs * Fupl * [net tension length])) = 0.75 * 0.38 * ((0.60 * 65.00 * 6.75) + (1.00 * 65.00 * 1.16)) = 95.18 kips 2. (phi) * [material thickness] * ((0.60 * Fypl * [gross shear length]) + (Ubs * Fupl * [net tension length])) = 0.75 * 0.38 * ((0.60 * 50.00 * 10.25) + (1.00 * 65.00 * 1.16)) = 107.62 kips Block Shear = 95.18 kips 95.18 kips >= Reaction V = 28.00 kips (OK) Block Shear for Axial T/C is not required. Flexural and Buckling Strength: Eccentricity at first line of bolts, e = 9.38 in. Zgross = 12.40 in^3 Znet = 7.90 in^3 Sgross = 8.27 in^3 Snet = 5.33 in^3 Using Eq. 9-4 Flexural Rupture = (phi) * Fu * Znet / e = 0.75 * 65.00 * 7.90 / 9.38 = 41.07 kips Using Eq. 9-14 through 9-18, Fcr = Fy * Q tw = 0.38 in. ho = 11.50 in. c = 9.38 in. lambda = (ho * Fy ^ 0.5) / ( 10 * tw * ( 475.00 + 280.00 * (ho / c)^2 ) ^0.5 ) = = 11.50 * 50.00^0.5 / (10 * 0.38 * (475.00 + 280.00 * (11.50/9.38)^2 )^0.5) = 0.72 When 0.70 < lambda <= 1.41, Q=1.34 - 0.49 * lambda Q = 0.99 Fcrmin =phi * Fcr = 0.90 * 50.00 * 0.99 = 44.46 ksi Using Eq. 9-6 Buckling = Fcr * Sgross / e = 44.46 * 8.27 / 9.38 = 39.20 kips Interaction Check of Flexural Yielding, Per AISC 10-5: Eccentricity at CG of Bolt Group, e = 9.38 in. Zgross = 12.40 Znet = 7.90 Mr = Vr * e = 28.00 * 9.38 = 262.50 kips-in Mc = phi * Mn = phi * Fy * Zgross = 0.90 * 50.00 * 12.40 = 557.93 kips-in Vr = 28.00 kips Vc = phi * Vn = phi * 0.60 * Fy * Ag = 1.00 * 0.60 * 50.00 * 4.31 = 129.38 kips Interaction due to moment and shear, (Vr/Vc)^2 + (Mr/Mc)^2 <= 1.0 (Vr/Vc)^2 + (Mr/Mc)^2 = (28.00 / 129.38)^2 + (262.50 / 557.93)^2 = 0.27 <= 1 (OK) Note: Mn <= 1.6My by inspection MAXIMUM PLATE THICKNESS: No of bolt columns = 1 tp < = db/2 + 1/16 = 0.375 <= 0.5 OK tw < = db/2 + 1/16 = 0.315 <= 0.5 OK Leh(plate) >= 2 * db = 1.75 >= 1.75 OK Leh(bm) >= 2 * db = 1.75 >= 1.75 OK Maximum Plate Thickness is Not a Limiting Criteria. STABILIZER PLATE: Available Strength to Resist Lateral Displacement: Using Eq. 10-6 (14th Ed.): phiRn = 1500.00 * 3.14159 * L * tp^3 / a^2 = 0.90 * 1500.00 * 3.14159 * 11.50 * 0.38^3 / 9.38^2 = 29.26 kips Stabilizer Plate Not Required for lateral displacement Torsional Strength: Using Eq. 10-8 and Eq. 10-7 (14th Ed.): Required, Mta or Mtu = Ru * (tw + tp) /2 = 28.00 * ((0.31 + 0.38) / 2) = 9.62 kips-in Lateral Shear Strength of Shear Plate, Mtn (no slab) = [phiv*(0.6*Fyp)-(Ru/(L*tp))] *L*tp^2/2 = ((1.00 * 0.6 * 50.00) - (28.00 / (11.50 * 0.38))) * 0.5 * 11.50 * 0.38^2 = 19.01 kips-in Stabilizer Plate Not Required for torsional strength |
Weld Calcs: |
WELD: Weld Requirements: At shear only case: Weld Length for shear, Lv = 10.000 in. Shear Load per inch per weld, fv = R/Lv/2 = 28.000 / 10.000 / 2 = 1.400 kips/in/ weld theta = 0 deg. cPhi = 1.0 + 0.5 * sin(0)^1.5 = 1.000 Weld Coefficient = 0.6 * 70.000 * 1.000 * 1.000 * (2^0.5/2)*(1/16) = 1.856 Required weld size, Dv = fv/ (phi * coeff) = 1.400 / (0.750 * 1.856) = 1.006/16 Minimum fillet weld size : At shear only load case = 0.06 in. per Table J2.4 = 0.19 in. 5/8tp = 0.23 in. user preference = 0.25 in. Dmax1 (using eqn 9-3) = tshpl * Fushpl / ( Fexx * C1 * 0.088) = 0.375 * 65.000 / ( 70.000 * 1.000 * 0.088 ) = 3.940 Dmax2 (using eqn 9-3) = twsupport * Fusupport / ( Fexx * C1 * 0.088 ) = 0.590 * 65.000 / ( 70.000 * 1.000 * 0.088 ) = 6.198 Dmax3 = project max fillet weld = 12.000 Dmax=min(Dmax1, Dmax2, Dmax3) = min(3.940, 6.198, 12.000) = 3.940 Use weld size D1 = 4.00 D2 = 4.00 Weld Strength : Vertical weld capacity during shear only load, phi * Rnv1 = 0.75 * 1.86 * 10.00 * (3.94 + 3.94) = 109.69 kips 109.69 kips >= Reaction V = 28.00 kips (OK) |