BOLT BEARING AT BEAM AND SHEAR PLATE SIDE
Vertical Shear Only Load Case:
ICR cordinate relative to CG = (8.65, 0.00)
At Row 1, At Column 1:
Ribolt = 39.32 kips
Ri vector at Beam = <18.15, 34.88>
Lcsbm at Beam spacing = na
Lcebm at Beam edge = 2.85 in.
(phi)Rnsbm at Beam spacing = (phi) * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = na
(phi)Rnebm at Beam edge = (phi) * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 1.20 * 2.85 * (0.30/1) * 65.00 = 50.03 kips/bolt
(phi)Rndbm on Beam at Bolt Diameter = (phi) * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 2.40 * 1.00 * (0.30/1) * 65.00 = 35.10 kips/bolt
Beam bearing capacity, (phi)Rnbm = min((phi)Rnsbm,(phi)Rnebm,(phi)Rndbm) = min(na, 50.03, 35.10) = 35.10 kips/bolt
Ri vector at Shear Plate = <-18.15, -34.88>
Lcsshpl at Shear Plate spacing = na
Lceshpl at Shear Plate edge = 4.82 in.
(phi)Rnsshpl at Shear Plate spacing = (phi) * hf1 * Lcs * t * Fu = na
(phi)Rneshpl at Shear Plate edge = (phi) * hf1 * Lce * t * Fu = 0.75 * 1.20 * 4.82 * 0.38 * 65.00 = 105.69 kips/bolt
(phi)Rndshpl on Shear Plate at Bolt Diameter = (phi) * hf2 * db * t * Fu = 0.75 * 2.40 * 1.00 * 0.38 * 65.00 = 43.88 kips/bolt
Shear Plate bearing capacity, (phi)Rnshpl = min((phi)Rnsshpl,(phi)Rneshpl,(phi)Rndshpl) = min(na, 105.69, 43.88) = 43.88 kips/bolt
(phi)Rn = min((phi)Rnbm, (phi)Rnshpl) = min(35.10, 43.88) = 35.10 kips/bolt
Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 35.10 / 39.32 = 0.89
At Row 2, At Column 1:
Ribolt = 39.01 kips
Ri vector at Beam = <6.67, 38.44>
Lcsbm at Beam spacing = 1.94 in.
Lcebm at Beam edge = 5.56 in.
(phi)Rnsbm at Beam spacing = (phi) * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 1.20 * 1.94 * (0.30/1) * 65.00 = 34.00 kips/bolt
(phi)Rnebm at Beam edge = (phi) * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 1.20 * 5.56 * (0.30/1) * 65.00 = 97.55 kips/bolt
(phi)Rndbm on Beam at Bolt Diameter = (phi) * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 2.40 * 1.00 * (0.30/1) * 65.00 = 35.10 kips/bolt
Beam bearing capacity, (phi)Rnbm = min((phi)Rnsbm,(phi)Rnebm,(phi)Rndbm) = min(34.00, 97.55, 35.10) = 34.00 kips/bolt
Ri vector at Shear Plate = <-6.67, -38.44>
Lcsshpl at Shear Plate spacing = 1.94 in.
Lceshpl at Shear Plate edge = 7.07 in.
(phi)Rnsshpl at Shear Plate spacing = (phi) * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.75 * 1.20 * 1.94 * 0.38 * 65.00 = 42.50 kips/bolt
(phi)Rneshpl at Shear Plate edge = (phi) * hf1 * Lce * t * Fu = 0.75 * 1.20 * 7.07 * 0.38 * 65.00 = 155.16 kips/bolt
(phi)Rndshpl on Shear Plate at Bolt Diameter = (phi) * hf2 * db * t * Fu = 0.75 * 2.40 * 1.00 * 0.38 * 65.00 = 43.88 kips/bolt
Shear Plate bearing capacity, (phi)Rnshpl = min((phi)Rnsshpl,(phi)Rneshpl,(phi)Rndshpl) = min(42.50, 155.16, 43.88) = 42.50 kips/bolt
(phi)Rn = min((phi)Rnbm, (phi)Rnshpl) = min(34.00, 42.50) = 34.00 kips/bolt
Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 34.00 / 39.01 = 0.87
At Row 3, At Column 1:
Ribolt = 39.01 kips
Ri vector at Beam = <-6.67, 38.44>
Lcsbm at Beam spacing = 1.94 in.
Lcebm at Beam edge = 7.59 in.
(phi)Rnsbm at Beam spacing = (phi) * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 1.20 * 1.94 * (0.30/1) * 65.00 = 34.00 kips/bolt
(phi)Rnebm at Beam edge = (phi) * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 1.20 * 7.59 * (0.30/1) * 65.00 = 133.18 kips/bolt
(phi)Rndbm on Beam at Bolt Diameter = (phi) * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 2.40 * 1.00 * (0.30/1) * 65.00 = 35.10 kips/bolt
Beam bearing capacity, (phi)Rnbm = min((phi)Rnsbm,(phi)Rnebm,(phi)Rndbm) = min(34.00, 133.18, 35.10) = 34.00 kips/bolt
Ri vector at Shear Plate = <6.67, -38.44>
Lcsshpl at Shear Plate spacing = 1.94 in.
Lceshpl at Shear Plate edge = 4.03 in.
(phi)Rnsshpl at Shear Plate spacing = (phi) * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.75 * 1.20 * 1.94 * 0.38 * 65.00 = 42.50 kips/bolt
(phi)Rneshpl at Shear Plate edge = (phi) * hf1 * Lce * t * Fu = 0.75 * 1.20 * 4.03 * 0.38 * 65.00 = 88.37 kips/bolt
(phi)Rndshpl on Shear Plate at Bolt Diameter = (phi) * hf2 * db * t * Fu = 0.75 * 2.40 * 1.00 * 0.38 * 65.00 = 43.88 kips/bolt
Shear Plate bearing capacity, (phi)Rnshpl = min((phi)Rnsshpl,(phi)Rneshpl,(phi)Rndshpl) = min(42.50, 88.37, 43.88) = 42.50 kips/bolt
(phi)Rn = min((phi)Rnbm, (phi)Rnshpl) = min(34.00, 42.50) = 34.00 kips/bolt
Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 34.00 / 39.01 = 0.87
At Row 4, At Column 1:
Ribolt = 39.32 kips
Ri vector at Beam = <-18.15, 34.88>
Lcsbm at Beam spacing = na
Lcebm at Beam edge = 3.80 in.
(phi)Rnsbm at Beam spacing = (phi) * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = na
(phi)Rnebm at Beam edge = (phi) * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 1.20 * 3.80 * (0.30/1) * 65.00 = 66.72 kips/bolt
(phi)Rndbm on Beam at Bolt Diameter = (phi) * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 2.40 * 1.00 * (0.30/1) * 65.00 = 35.10 kips/bolt
Beam bearing capacity, (phi)Rnbm = min((phi)Rnsbm,(phi)Rnebm,(phi)Rndbm) = min(na, 66.72, 35.10) = 35.10 kips/bolt
Ri vector at Shear Plate = <18.15, -34.88>
Lcsshpl at Shear Plate spacing = na
Lceshpl at Shear Plate edge = 1.09 in.
(phi)Rnsshpl at Shear Plate spacing = (phi) * hf1 * Lcs * t * Fu = na
(phi)Rneshpl at Shear Plate edge = (phi) * hf1 * Lce * t * Fu = 0.75 * 1.20 * 1.09 * 0.38 * 65.00 = 23.96 kips/bolt
(phi)Rndshpl on Shear Plate at Bolt Diameter = (phi) * hf2 * db * t * Fu = 0.75 * 2.40 * 1.00 * 0.38 * 65.00 = 43.88 kips/bolt
Shear Plate bearing capacity, (phi)Rnshpl = min((phi)Rnsshpl,(phi)Rneshpl,(phi)Rndshpl) = min(na, 23.96, 43.88) = 23.96 kips/bolt
(phi)Rn = min((phi)Rnbm, (phi)Rnshpl) = min(35.10, 23.96) = 23.96 kips/bolt
Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 23.96 / 39.32 = 0.61
Min Bolt Shear Demand to Bearing ratio Beam and Shear Plate for vertical shear only
= min(1.00, 0.89, 0.87, 0.87, 0.61) = 0.61
BEARING AT BEAM AND SHEAR PLATE SIDE SUMMARY:
Bearing Capacity at Vertical Shear Load Only, Rbv = Min Bolt Shear Demand to Bearing Ratio * Bolt Shear = 0.61 * 146.63 = 89.35 kips
Rbv = 89.35 kips >= Reaction V = 35.00 kips (OK) |
Web Depth = d - [Top Cope Depth] - [Bottom Cope Depth] = 17.70 - 1.00 - 3.00 = 13.70 in.
Using AISC 14th Ed. Equation J4-3
Gross Area (Shear), Agross = [Web Depth] * tw = 13.70 * 0.30 = 4.11 in^2
Shear Yielding, (phi)Vny = (phi) * 0.6 * Fybeam * Agross = 1.00 * 0.6 * 50.00 * 4.11 = 123.30 kips
123.30 kips >= Reaction V = 35.00 kips (OK)
Using AISC 14th Ed. Equation J4-4
Net Area (Shear), Anet = ([Web Depth] - ([# rows] * [Diameter + 0.06])) * tw
= (13.70 - (4 * 1.12)) * 0.30 = 2.76 in^2
Shear Rupture, (phi)Vnu = (phi) * 0.6 * Fubeam * Anet = 0.75 * 0.6 * 65.00 * 2.76 = 80.73 kips
80.73 kips >= Reaction V = 35.00 kips (OK)
Check Vertical Block Shear
Using AISC 14th Ed. Equation J4-5
Block Shear = {(phi) * ((0.6 * Fu * Anv) + (Ubs * Fu * Ant))} <= {(phi) * ((0.6 * Fy * Agv) + (Ubs * Fu * Ant))}
Block Shear (1)
Gross Shear Length = [edge dist. at beam edge] + ([# rows - 1] * [spacing]) = 2.00 + 9.00 = 11.00 in.
Net Shear Length = Gross Shear Length - (# rows - 0.5) * (hole size + 0.06) = 11.00 - (4 - 0.5) * 1.12 = 7.06 in.
Gross Tension Length = [edge dist. at beam edge] + ([# cols - 1] * [spacing]) = 2.00 + (1 - 1) * 3.00 = 2.00 in.
Net Tension Length = Gross Tension Length - (# cols - 0.5) * (hole size + 0.06) = 2.00 - (1 - 0.5) * 1.12 = 1.44 in.
1. (phi) * [material thickness] * ((0.60 * Fubeam* [net shear length]) + (Ubs * Fubeam * [net tension length]))
= 0.75 * 0.30 * ((0.60 * 65.00 * 7.06) + (1.00 * 65.00 * 1.44)) = 83.00 kips
2. (phi) * [material thickness] * ((0.60 * Fybeam * [gross shear length]) + (Ubs * Fubeam * [net tension length]))
= 0.75 * 0.30 * ((0.60 * 50.00 * 11.00) + (1.00 * 65.00 * 1.44)) = 95.28 kips
Block Shear = 83.00 kips
Block Shear (1) Total = Block Shear (1) = 83.00 kips
83.00 kips >= Reaction V = 35.00 kips (OK)
Block Shear for Axial T/C is not required.
Buckling and Flexure at Longest Cope (Top and Bottom Copes at Section)
Eccentricity at Section, e = 3.39 in.
If beam is coped at both top and bottom flanges,
Using AISC 14th Ed. Equation 9-14 through 9-18, Fcr = Fy * Q
tw = 0.30 in.
ho = 13.70 in.
c = 2.75 in.
lambda = (ho * Fy ^ 0.5) / ( 10 * tw * ( 475.00 + 280.00 * (ho / c)^2 ) ^0.5 ) =
= 13.70 * 50.00^0.5 / (10 * 0.30 * (475.00 + 280.00 * (13.70/2.75)^2 )^0.5) = 0.37
When lambda <= 0.70, Q=1
Q = 1.00
Fcrmin =phi * Fcr = 0.90 * 50.00 * 1.00 = 45.00 ksi
Snet1 (bolt holes not applicable) = 9.38 in^3
Snet2 (bolt holes applicable) = 9.38 in^3
Znet1 (bolt holes not applicable) = 14.08 in^3
Znet2 (bolt holes applicable) = 14.08 in^3
Using AISC 14th Ed. Equation 9-6
Buckling = Fcr * Snet1 / e = 45.00 * 9.38 / 3.39 = 124.66 kips
Using AISC 14th Ed. Equation 9-19
Flexural Yielding = (phi) * Fy * Snet1 / e = 0.90 * 50.00 * 9.38 / 3.39 = 124.66 kips
Using AISC 14th Ed. Equation 9-4
Flexural Rupture = (phi) * Fu * Znet2 / e = 0.75 * 65.00 * 14.08 / 3.39 = 202.59 kips
Buckling and Flexure at Furthest Bolt Line within Cope (Top and Bottom Copes at Section)
Eccentricity at Section, e = 2.64 in.
If beam is coped at both top and bottom flanges,
Using AISC 14th Ed. Equation 9-14 through 9-18, Fcr = Fy * Q
tw = 0.30 in.
ho = 13.70 in.
c = 2.75 in.
lambda = (ho * Fy ^ 0.5) / ( 10 * tw * ( 475.00 + 280.00 * (ho / c)^2 ) ^0.5 ) =
= 13.70 * 50.00^0.5 / (10 * 0.30 * (475.00 + 280.00 * (13.70/2.75)^2 )^0.5) = 0.37
When lambda <= 0.70, Q=1
Q = 1.00
Fcrmin =phi * Fcr = 0.90 * 50.00 * 1.00 = 45.00 ksi
Snet1 (bolt holes not applicable) = 9.38 in^3
Snet2 (bolt holes applicable) = 6.94 in^3
Znet1 (bolt holes not applicable) = 14.08 in^3
Znet2 (bolt holes applicable) = 10.03 in^3
Using AISC 14th Ed. Equation 9-6
Buckling = Fcr * Snet1 / e = 45.00 * 9.38 / 2.64 = 160.11 kips
Using AISC 14th Ed. Equation 9-19
Flexural Yielding = (phi) * Fy * Snet1 / e = 0.90 * 50.00 * 9.38 / 2.64 = 160.11 kips
Using AISC 14th Ed. Equation 9-4
Flexural Rupture = (phi) * Fu * Znet2 / e = 0.75 * 65.00 * 10.03 / 2.64 = 185.33 kips
Section Bending Strength Calculations Summary:
Coped Beam Buckling and Flexure at Longest Cope (Top and Bottom Copes at Section)
Buckling : 124.66 >= 35.00 kips (OK)
Flexural Yielding : 124.66 >= 35.00 kips (OK)
Flexural Rupture : 202.59 >= 35.00 kips (OK)
Coped Beam Buckling and Flexure at Furthest Bolt Line within Cope (Top and Bottom Copes at Section)
Buckling : 160.11 >= 35.00 kips (OK)
Flexural Yielding : 160.11 >= 35.00 kips (OK)
Flexural Rupture : 185.33 >= 35.00 kips (OK) |