Qnect Logo

Connection Calcs Report

Company: - Josh Qnect -
Job Title: - Qnect Demo 2000 Tons -
B+Op Status: B+Op was disabled for some sessions of this job
Building Code: AISC-14
Design Type: LRFD
Engineering Units: Imperial
Bolt Catalog: ASTM Imperial
Profile Catalog: ASTM Imperial
Plate Material Grade Catalog: ASTM Imperial
Plate Thickness Catalog: Imperial
Detailing Distances Dimensions: Imperial
Materials: 
Weld E70
Shear Plate A572-GR.50
Angle A36
Bm Web Doubler Plate A572-GR.50
Stabilizer Plate A572-GR.50
End Plate A572-GR.50
Col Moment Plate A572-GR.50
Col Stiffener Plate A572-GR.50
Col Web Doubler Plate A572-GR.50

Summary Reports: Job Standard Summary  |  Job Sample Calcs Report    |  B+Op Connection Comparison Report  |  Standard Connection Cost Report
Job Preferences Report  |  No Connections Summary  |  No Connections Detailed    |  No Connections Reference Map
 
Shear and Axial Reports:Shear Plate: Specs  Strengths (Shear Only Connections)  Welds  Doublers  Connection Cost Report
    Strengths (Shear & Axial Connections)      
 Single Angle:  Specs  Strengths (Shear & Axial)  Welds  Doublers  Connection Cost Report
 Double Angle Reports:  Support Side Specs  Strengths (Shear & Axial)  Welds  Doublers  Connection Cost Report
    Beam Side Specs        
 End Plate Reports:  Specs  Strengths (Shear & Axial)  Welds  Connection Cost Report
 
Moment Reports: Specs  Support Strengths  Beam Flange Welds  Connection Cost Report
 Moment Plates:  Specs  Strengths  Welds  
 Column Stiffeners:  Specs  Strengths  Welds  
 Column Web Doublers:  Specs  Strengths  Welds  
 Shear Plate:  Specs  Strengths  Welds  
 Double Angle:  Support Side Specs  Strengths  Welds  
   Beam Side Specs      
 

Connection Number:
bb.s.s.01023.01023
 
Main Calcs:
SHEAR PLATE CONNECTION SUMMARY

Filler Beam profile: W14X22
Support Girder profile: W18X40
Slope: 0 deg.
Skew: 90
Vertical Offset: 0
Horizontal Offset: 0
Span: 24.1 ft.
Reaction, V: 18 kips
Shear Capacity, Rn: 51 kips
Design/Reference according to AISC 14th Ed. - LRFD
Shear Plate: Conventional Configuration
Beam material grade: A992
Support material grade: A992
Plate material grade: A572-GR.50
Weld grade: E70
Shear Plate Size: 4.000 in. x 8.500 in. x 0.375 in.
Configuration Geometry:
Welds at shear plate to support: 4/16 FILLET, 4/16 FILLET
Bolt: 3 rows x 1 column 0.875 in. Diameter A325N_TC bolts
Vertical spacing: 3 in.
Horizontal spacing: 3 in.
Shear plate edge setback = 0.5 in.
Beam centerline setback = 0.5 in.
Edge distance at vertical edge of plate: 1.75 in.
Edge distance at top edge of plate: 1.25 in.
Edge distance at bottom edge of plate: 1.25 in.
Edge distance at vertical edge of beam: 1.75 in.
Edge distance at top edge of beam: 2 in.
Top cope depth: 1 in.
Top cope length: 3 in.
Horizontal distance to first hole: 2.25 in.
Down distance from top of filler beam flange: 3 in.
Holes in beam web: STD diameter = 0.938 in.
Holes in shear plate: SSL diameter = 0.938 in., slot width = 1.12 in.
Bolt Strength Calcs:
BOLT SHEAR CAPACITY AT BEAM AND SHEAR PLATE SIDE:
Bolt Shear Capacity at Shear Load Only:
Using Instantaneous Center Of Rotation Method (AISC 7-1)
ex = 1.125 in.
Angle = 0.000 deg.
C = 2.660
Using Table 7-1 to determine (phi)rn:
(phi)Rn = (phi)rn * C = 24.35 * 2.66 = 64.78 kips


Total Vertical Bolt Shear Capacity = 64.78 kips
64.78 kips >= 18.00 kips (OK)
Bolt Bearing Calcs:
BOLT BEARING AT BEAM AND SHEAR PLATE SIDE
Vertical Shear Only Load Case:
ICR cordinate relative to CG = (5.08, 0.00)
At Row 1, At Column 1:
Ribolt = 23.90 kips
Ri vector at Beam   = <12.16, 20.58>
Lcsbm at Beam spacing  = na
Lcebm at Beam edge    = 1.85 in.
(phi)Rnsbm at Beam spacing = (phi) * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 1.20 * na * (0.23/1) * 65.00 = na
(phi)Rnebm at Beam edge = (phi) * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 1.20 * 1.85 * (0.23/1) * 65.00 = 24.95 kips/bolt
(phi)Rndbm on Beam at Bolt Diameter   = (phi) * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.88 * (0.23/1) * 65.00 = 23.55 kips/bolt
Beam bearing capacity, (phi)Rnbm = min((phi)Rnsbm,(phi)Rnebm,(phi)Rndbm) = min(na, 24.95, 23.55) = 23.55 kips/bolt
Ri vector at Shear Plate   = <-12.16, -20.58>
Lcsshpl at Shear Plate spacing  = na
Lceshpl at Shear Plate edge    = 3.88 in.
(phi)Rnsshpl at Shear Plate spacing = (phi) * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.75 * 1.20 * na * 0.38 * 65.00 = na
(phi)Rneshpl at Shear Plate edge = (phi) * hf1 * Lce * t * Fu = 0.75 * 1.20 * 3.88 * 0.38 * 65.00 = 85.07 kips/bolt
(phi)Rndshpl on Shear Plate at Bolt Diameter   = (phi) * hf2 * db * t * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.88 * 0.38 * 65.00 = 38.39 kips/bolt
Shear Plate bearing capacity, (phi)Rnshpl = min((phi)Rnsshpl,(phi)Rneshpl,(phi)Rndshpl) = min(na, 85.07, 38.39) = 38.39 kips/bolt
(phi)Rn = min((phi)Rnbm, (phi)Rnshpl) = min(23.547, 38.392) = 23.55 kips/bolt
Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 23.55 / 23.90 = 0.99

At Row 2, At Column 1:
Ribolt = 23.63 kips
Ri vector at Beam   = <-0.00, 23.63>
Lcsbm at Beam spacing  = 2.06 in.
Lcebm at Beam edge    = 4.53 in.
(phi)Rnsbm at Beam spacing = (phi) * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 1.20 * 2.06 * (0.23/1) * 65.00 = 27.75 kips/bolt
(phi)Rnebm at Beam edge = (phi) * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 1.20 * 4.53 * (0.23/1) * 65.00 = 60.97 kips/bolt
(phi)Rndbm on Beam at Bolt Diameter   = (phi) * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.88 * (0.23/1) * 65.00 = 23.55 kips/bolt
Beam bearing capacity, (phi)Rnbm = min((phi)Rnsbm,(phi)Rnebm,(phi)Rndbm) = min(27.75, 60.97, 23.55) = 23.55 kips/bolt
Ri vector at Shear Plate   = <0.00, -23.63>
Lcsshpl at Shear Plate spacing  = 2.06 in.
Lceshpl at Shear Plate edge    = 3.78 in.
(phi)Rnsshpl at Shear Plate spacing = (phi) * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.75 * 1.20 * 2.06 * 0.38 * 65.00 = 45.25 kips/bolt
(phi)Rneshpl at Shear Plate edge = (phi) * hf1 * Lce * t * Fu = 0.75 * 1.20 * 3.78 * 0.38 * 65.00 = 82.95 kips/bolt
(phi)Rndshpl on Shear Plate at Bolt Diameter   = (phi) * hf2 * db * t * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.88 * 0.38 * 65.00 = 38.39 kips/bolt
Shear Plate bearing capacity, (phi)Rnshpl = min((phi)Rnsshpl,(phi)Rneshpl,(phi)Rndshpl) = min(45.25, 82.95, 38.39) = 38.39 kips/bolt
(phi)Rn = min((phi)Rnbm, (phi)Rnshpl) = min(23.547, 38.392) = 23.55 kips/bolt
Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 23.55 / 23.63 = 1.00

At Row 3, At Column 1:
Ribolt = 23.90 kips
Ri vector at Beam   = <-12.16, 20.58>
Lcsbm at Beam spacing  = na
Lcebm at Beam edge    = 2.97 in.
(phi)Rnsbm at Beam spacing = (phi) * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 1.20 * na * (0.23/1) * 65.00 = na
(phi)Rnebm at Beam edge = (phi) * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 1.20 * 2.97 * (0.23/1) * 65.00 = 39.96 kips/bolt
(phi)Rndbm on Beam at Bolt Diameter   = (phi) * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.88 * (0.23/1) * 65.00 = 23.55 kips/bolt
Beam bearing capacity, (phi)Rnbm = min((phi)Rnsbm,(phi)Rnebm,(phi)Rndbm) = min(na, 39.96, 23.55) = 23.55 kips/bolt
Ri vector at Shear Plate   = <12.16, -20.58>
Lcsshpl at Shear Plate spacing  = na
Lceshpl at Shear Plate edge    = 0.91 in.
(phi)Rnsshpl at Shear Plate spacing = (phi) * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.75 * 1.20 * na * 0.38 * 65.00 = na
(phi)Rneshpl at Shear Plate edge = (phi) * hf1 * Lce * t * Fu = 0.75 * 1.20 * 0.91 * 0.38 * 65.00 = 19.91 kips/bolt
(phi)Rndshpl on Shear Plate at Bolt Diameter   = (phi) * hf2 * db * t * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.88 * 0.38 * 65.00 = 38.39 kips/bolt
Shear Plate bearing capacity, (phi)Rnshpl = min((phi)Rnsshpl,(phi)Rneshpl,(phi)Rndshpl) = min(na, 19.91, 38.39) = 19.91 kips/bolt
(phi)Rn = min((phi)Rnbm, (phi)Rnshpl) = min(23.547, 19.910) = 19.91 kips/bolt
Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 19.91 / 23.90 = 0.83

Min Bolt Shear Demand to Bearing ratio Beam and Shear Plate for vertical shear only
 = min(1.00, 0.99, 1.00, 0.83) = 0.83

BEARING AT BEAM AND SHEAR PLATE SIDE SUMMARY:
Bearing Capacity at Vertical Shear Load Only, Rbv = Min Bolt Shear Demand to Bearing Ratio * Bolt Shear = 0.83 * 64.78 = 53.96 kips
Rbv = 53.96 kips >= Reaction V = 18.00 kips (OK)
Beam Strength Calcs:
Web Depth = d - [Top Cope Depth] - [Bottom Cope Depth] = 13.7 - 1 - 0 = 12.7 in.
Gross Area (Shear) = [Web Depth] * tw = 12.70 * 0.23 = 2.92 in^2
Net Shear Area (Shear) = ([Web Depth] - ([# rows] * [Diameter + 0.0625])) * tw 
    = (12.70 - (3 * 1.00)) * 0.23 = 2.23 in^2

Using Eq.J4-3:
Shear Yielding = (phi) * 0.6 * Fybeam * [Gross Area] = 1.00 * 0.6 * 50.00 * 2.92 = 87.63 kips

Using Eq.J4-4:
Shear Rupture = (phi) * 0.6 * Fubeam * [Net Area] = 0.75 * 0.6 * 65.00 * 2.23 = 65.26 kips


Block Shear

Using Eq.J4-5:
Block Shear = {(phi) * ((0.6 * Fu * Anv) + (Ubs * Fu * Ant))} <= {(phi) * ((0.6 * Fy * Agv) + (Ubs * Fu * Ant))}

Block Shear (1)
Gross Shear Length = [edge dist. at beam edge] + ([# rows - 1] * [spacing]) = 2 + 6 = 8.00 in.
Net Shear Length = Gross Shear Length - (# rows - 0.5) * (hole size + 0.0625) = 8 - (3 - 0.5) * 1 = 5.50 in.
Gross Tension Length = [edge dist. at beam edge] + ([# cols - 1] * [spacing]) = 1.75 + (1 - 1) * 3 = 1.75 in.
Net Tension Length = Gross Tension Length - (# cols - 0.5) * (hole size + 0.0625) = 1.75 - (1 - 0.5) * 1 = 1.25 in.
1. (phi) * [material thickness] * ((0.60 * Fubeam* [net shear length]) + (Ubs * Fubeam * [net tension length])) 
    = 0.75 * 0.23 * ((0.60 * 65.00 * 5.50) + (1.00 * 65.00 * 1.25)) = 51.02 kips
2. (phi) * [material thickness] * ((0.60 * Fybeam * [gross shear length]) + (Ubs * Fubeam * [net tension length])) 
    = 0.75 * 0.23 * ((0.60 * 50.00 * 8.00) + (1.00 * 65.00 * 1.25)) = 55.42 kips
Block Shear = 51.02 kips

Block Shear (1) Total = Block Shear (1) = 51.02 kips
51.02 kips >= Reaction V = 18.00 kips (OK)

Block Shear for Axial T/C is not required.

Buckling and Flexure at Longest Cope (Top Cope Only at Section)
Eccentricity at Section, e = 3.66 in.
If coped at top/bottom flange only and c <= 2d and dc <= d/2, use Eq. 9-7, Fcr = 26210.00 * f * k * (tw/h1)^2 <= Fy

Using Eq. 9-7 through 9-11
tw = 0.23 in.
h1 = 8.54 in.
c = 3.00 in.
When c/h1<=1.0, k=2.2(h1/c)^1.65
k  = 2.20 * (8.54 / 3.00)^1.65 = 12.35
When c/d<=1.0, f=2c/d
f = 2 * (3.00 / 13.70) = 0.44
Fy = 50.00 ksi
Fcr = (phi) * 26210.00 * f * k * (tw/h1)^2 = 0.90 * 26210.00 * 0.44 * 12.35 * (0.23 / 8.54)^2 = 92.65 ksi
Fcrmin =phi * min(Fcr, Fy) = 45.00 ksi
Snet1 (bolt holes not applicable) = 9.23 in^3
Snet2 (bolt holes applicable) = 9.23 in^3
Znet = 16.38 in^3

Using Eq. 9-6
Buckling = Fcr * Snet1 / e = 45.00 * 9.23 / 3.66 = 113.51 kips

Using Eq. 9-19
Flexural Yielding = (phi) * Fy * Snet1 / e = 0.90 * 50.00 * 9.23 / 3.66 = 113.51 kips

Using Eq. 9-4
Flexural Rupture = (phi) * Fu * Znet / e = 0.75 * 65.00 * 16.38 / 3.66 = 218.30 kips


Buckling and Flexure at Furthest Bolt Line within Cope (Top Cope Only at Section)
Eccentricity at Section, e = 2.41 in.
If coped at top/bottom flange only and c <= 2d and dc <= d/2, use Eq. 9-7, Fcr = 26210.00 * f * k * (tw/h1)^2 <= Fy

Using Eq. 9-7 through 9-11
tw = 0.23 in.
h1 = 9.17 in.
c = 3.00 in.
When c/h1<=1.0, k=2.2(h1/c)^1.65
k  = 2.20 * (9.17 / 3.00)^1.65 = 13.91
When c/d<=1.0, f=2c/d
f = 2 * (3.00 / 13.70) = 0.44
Fy = 50.00 ksi
Fcr = (phi) * 26210.00 * f * k * (tw/h1)^2 = 0.90 * 26210.00 * 0.44 * 13.91 * (0.23 / 9.17)^2 = 90.34 ksi
Fcrmin =phi * min(Fcr, Fy) = 45.00 ksi
Snet1 (bolt holes not applicable) = 9.23 in^3
Snet2 (bolt holes applicable) = 7.02 in^3
Znet = 12.53 in^3

Using Eq. 9-6
Buckling = Fcr * Snet1 / e = 45.00 * 9.23 / 2.41 = 172.45 kips

Using Eq. 9-19
Flexural Yielding = (phi) * Fy * Snet1 / e = 0.90 * 50.00 * 9.23 / 2.41 = 172.45 kips

Using Eq. 9-4
Flexural Rupture = (phi) * Fu * Znet / e = 0.75 * 65.00 * 12.53 / 2.41 = 253.77 kips


Section Bending Strength Calculations Summary:

   Coped Beam Buckling and Flexure at Longest Cope (Top Cope Only at Section)
   Buckling : 113.51 >= 18.00 kips (OK)
   Flexural Yielding : 113.51 >= 18.00 kips (OK)
   Flexural Rupture : 218.30 >= 18.00 kips (OK)

   Coped Beam Buckling and Flexure at Furthest Bolt Line within Cope (Top Cope Only at Section)
   Buckling : 172.45 >= 18.00 kips (OK)
   Flexural Yielding : 172.45 >= 18.00 kips (OK)
   Flexural Rupture : 253.77 >= 18.00 kips (OK)
Shear Plate Calcs:
Gross Area = 0.38 * 8.50 = 3.19 in^2
Net Area = (8.50 - (3 *(0.94 + 1/16))) * 0.38 = 2.06 in^2

Using Eq.J4-3:
Shear Yielding = (phi) * 0.6 * Fypl * [Gross Area] = 1.00 * 0.6 * 50.00 * 3.19 = 95.62 kips

Using Eq.J4-4:
Shear Rupture = (phi) * 0.6 * Fupl * [Net Area] = 0.75 * 0.6 * 65.00 * 2.06 = 60.33 kips


Block Shear

Using Eq.J4-5:
Block Shear = {(phi) * ((0.6 * Fu * Anv) + (Ubs * Fu * Ant))} <= {(phi) * ((0.6 * Fy * Agv) + (Ubs * Fu * Ant))}

Block 1 (Shear): 
Gross Shear Length = (8.5 - 1.25) = 7.25 in.
Net Shear Length = 7.25 - (2.5 * (0.938 + 0.0625)) = 4.75 in.
Gross Tension Length = (0 + 1.75) = 1.75 in.
Net Tension Length = 1.75 - (0.5 * (1.12 + 0.0625)) = 1.16 in.
1. (phi) * [material thickness] * ((0.60 * Fupl* [net shear length]) + (Ubs * Fupl * [net tension length])) 
    = 0.75 * 0.38 * ((0.60 * 65.00 * 4.75) + (1.00 * 65.00 * 1.16)) = 73.24 kips
2. (phi) * [material thickness] * ((0.60 * Fypl * [gross shear length]) + (Ubs * Fupl * [net tension length])) 
    = 0.75 * 0.38 * ((0.60 * 50.00 * 7.25) + (1.00 * 65.00 * 1.16)) = 82.31 kips
Block Shear = 73.24 kips
73.24 kips >= Reaction V = 18.00 kips (OK)

Block Shear for Axial T/C is not required.

Interaction Check of Flexural Yielding, Per AISC 10-5: 
Eccentricity due to Conventional Config. (e = a/2), e = 1.12 in.
Zgross = 6.77
Znet = 4.43
Mr = Vr * e = 18.00 * 1.12 = 20.25 kips-in
Mc = phi * Mn = phi * Fy * Zgross = 0.90 * 50.00 * 6.77 = 304.80 kips-in
Vr = 18.00 kips
Vc = phi * Vn = phi * 0.60 * Fy * Ag = 1.00 * 0.60 * 50.00 * 3.19 = 95.62 kips
Interaction due to moment and shear, (Vr/Vc)^2 + (Mr/Mc)^2 <= 1.0
(Vr/Vc)^2 + (Mr/Mc)^2 = (18.00 / 95.62)^2 + (20.25 / 304.80)^2 = 0.04 <= 1  (OK)

Note: Mn <= 1.6My by inspection

MAXIMUM PLATE THICKNESS:
No of columns = 1
Distance cl top to cl bot bolts <= 12" (Equivalent depth of n = 1 to 5 at 3", AISC Table 10-9)
Slot shape = SSL
tmax = Unlimited
Maximum Plate Thickness is Not a Limiting Criteria.
Weld Calcs:
WELD:

 Weld Requirements:

At shear only case: 
Weld Length for shear, Lv = 8.500 in.
Shear Load per inch per weld, fv = R/Lv/2 = 18.000 / 8.500 / 2 = 1.059 kips/in/ weld 
theta = 0 deg.
cPhi  = 1.0 + 0.5 * sin(0)^1.5 = 1.000
Weld Coefficient = 0.6 * 70.000 * 1.000 * 1.000 * (2^0.5/2)*(1/16) = 1.856
Required weld size, Dv = fv/ (phi * coeff) = 1.059 / (0.750 * 1.856) = 0.761/16

Minimum fillet weld size : 
   At shear only load case = 0.05 in.
   per Table J2.4     = 0.19 in.
   5/8tp              = 0.23 in.
   user preference    = 0.25 in.

Dmax1 (using eqn 9-3)
 = tshpl * Fushpl / ( Fexx * C1 * 0.088)
 = 0.375 * 65.000 / ( 70.000 * 1.000 * 0.088 ) 
 = 3.940 
Dmax2 (using eqn 9-3)
 = twsupport * Fusupport / ( Fexx * C1 * 0.088 )
 = 0.315 * 65.000 / ( 70.000 * 1.000 * 0.088 ) 
 = 3.309 
Dmax3 = project max fillet weld = 12.000
Dmax=min(Dmax1, Dmax2, Dmax3) = min(3.940, 3.309, 12.000)
 = 3.309 

Use weld size
D1 = 4.00
D2 = 4.00

Weld Strength :

Vertical weld capacity during shear only load, phi * Rnv1 = 0.75 * 1.86 * 8.50 * (3.31 + 3.31) = 78.32 kips

78.32 kips >= Reaction V = 18.00 kips (OK)