Qnect Logo

Connection Calcs Report

Company: - Josh Qnect -
Job Title: - Qnect Demo 2000 Tons -
B+Op Status: B+Op was disabled for some sessions of this job
Building Code: AISC-14
Design Type: LRFD
Engineering Units: Imperial
Bolt Catalog: ASTM Imperial
Profile Catalog: ASTM Imperial
Plate Material Grade Catalog: ASTM Imperial
Plate Thickness Catalog: Imperial
Detailing Distances Dimensions: Imperial
Materials: 
Weld E70
Shear Plate A572-GR.50
Angle A36
Bm Web Doubler Plate A572-GR.50
Stabilizer Plate A572-GR.50
End Plate A572-GR.50
Col Moment Plate A572-GR.50
Col Stiffener Plate A572-GR.50
Col Web Doubler Plate A572-GR.50

Summary Reports: Job Standard Summary  |  Job Sample Calcs Report    |  B+Op Connection Comparison Report  |  Standard Connection Cost Report
Job Preferences Report  |  No Connections Summary  |  No Connections Detailed    |  No Connections Reference Map
 
Shear and Axial Reports:Shear Plate: Specs  Strengths (Shear Only Connections)  Welds  Doublers  Connection Cost Report
    Strengths (Shear & Axial Connections)      
 Single Angle:  Specs  Strengths (Shear & Axial)  Welds  Doublers  Connection Cost Report
 Double Angle Reports:  Support Side Specs  Strengths (Shear & Axial)  Welds  Doublers  Connection Cost Report
    Beam Side Specs        
 End Plate Reports:  Specs  Strengths (Shear & Axial)  Welds  Connection Cost Report
 
Moment Reports: Specs  Support Strengths  Beam Flange Welds  Connection Cost Report
 Moment Plates:  Specs  Strengths  Welds  
 Column Stiffeners:  Specs  Strengths  Welds  
 Column Web Doublers:  Specs  Strengths  Welds  
 Shear Plate:  Specs  Strengths  Welds  
 Double Angle:  Support Side Specs  Strengths  Welds  
   Beam Side Specs      
 

Connection Number:
bb.s.s.00013.00013
 
Main Calcs:
SHEAR PLATE CONNECTION SUMMARY

Filler Beam profile: W16X40
Support Girder profile: W16X40
Slope: 0 deg.
Skew: 90
Vertical Offset: 0
Horizontal Offset: 0
Span: 10 ft.
Reaction, V: 2 kips
Shear Capacity, Rn: 71.4 kips
Design/Reference according to AISC 14th Ed. - LRFD
Shear Plate: Conventional Configuration
Beam material grade: A992
Support material grade: A992
Plate material grade: A572-GR.50
Weld grade: E70
Shear Plate Size: 4.000 in. x 11.500 in. x 0.375 in.
Configuration Geometry:
Welds at shear plate to support: 4/16 FILLET, 4/16 FILLET
Bolt: 4 rows x 1 column 0.875 in. Diameter A325N_TC bolts
Vertical spacing: 3 in.
Horizontal spacing: 3 in.
Shear plate edge setback = 0.5 in.
Beam centerline setback = 0.5 in.
Edge distance at vertical edge of plate: 1.75 in.
Edge distance at top edge of plate: 1.25 in.
Edge distance at bottom edge of plate: 1.25 in.
Edge distance at vertical edge of beam: 1.75 in.
Edge distance at top edge of beam: 2 in.
Edge distance at bottom edge of beam: 3 in.
Top cope depth: 1 in.
Top cope length: 3.5 in.
Bottom cope depth: 1 in.
Bottom cope length: 3.5 in.
Horizontal distance to first hole: 2.25 in.
Down distance from top of filler beam flange: 3 in.
Holes in beam web: STD diameter = 0.938 in.
Holes in shear plate: SSL diameter = 0.938 in., slot width = 1.12 in.
Bolt Strength Calcs:
BOLT SHEAR CAPACITY AT BEAM AND SHEAR PLATE SIDE:
Bolt Shear Capacity at Shear Load Only:
Using Instantaneous Center Of Rotation Method (AISC 7-1)
ex = 1.125 in.
Angle = 0.000 deg.
C = 3.708
Using Table 7-1 to determine (phi)rn:
(phi)Rn = (phi)rn * C = 24.35 * 3.71 = 90.30 kips


Total Vertical Bolt Shear Capacity = 90.30 kips
90.30 kips >= 2.00 kips (OK)
Bolt Bearing Calcs:
BOLT BEARING AT BEAM AND SHEAR PLATE SIDE
Vertical Shear Only Load Case:
ICR cordinate relative to CG = (9.68, 0.00)
At Row 1, At Column 1:
Ribolt = 23.90 kips
Ri vector at Beam   = <10.08, 21.67>
Lcsbm at Beam spacing  = na
Lcebm at Beam edge    = 1.74 in.
(phi)Rnsbm at Beam spacing = (phi) * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 1.20 * na * (0.30/1) * 65.00 = na
(phi)Rnebm at Beam edge = (phi) * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 1.20 * 1.74 * (0.30/1) * 65.00 = 30.99 kips/bolt
(phi)Rndbm on Beam at Bolt Diameter   = (phi) * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.88 * (0.30/1) * 65.00 = 31.23 kips/bolt
Beam bearing capacity, (phi)Rnbm = min((phi)Rnsbm,(phi)Rnebm,(phi)Rndbm) = min(na, 30.99, 31.23) = 30.99 kips/bolt
Ri vector at Shear Plate   = <-10.08, -21.67>
Lcsshpl at Shear Plate spacing  = na
Lceshpl at Shear Plate edge    = 4.82 in.
(phi)Rnsshpl at Shear Plate spacing = (phi) * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.75 * 1.20 * na * 0.38 * 65.00 = na
(phi)Rneshpl at Shear Plate edge = (phi) * hf1 * Lce * t * Fu = 0.75 * 1.20 * 4.82 * 0.38 * 65.00 = 105.72 kips/bolt
(phi)Rndshpl on Shear Plate at Bolt Diameter   = (phi) * hf2 * db * t * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.88 * 0.38 * 65.00 = 38.39 kips/bolt
Shear Plate bearing capacity, (phi)Rnshpl = min((phi)Rnsshpl,(phi)Rneshpl,(phi)Rndshpl) = min(na, 105.72, 38.39) = 38.39 kips/bolt
(phi)Rn = min((phi)Rnbm, (phi)Rnshpl) = min(30.992, 38.392) = 30.99 kips/bolt
Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 30.99 / 23.90 = 1.30

At Row 2, At Column 1:
Ribolt = 23.76 kips
Ri vector at Beam   = <3.64, 23.48>
Lcsbm at Beam spacing  = 2.06 in.
Lcebm at Beam edge    = 4.59 in.
(phi)Rnsbm at Beam spacing = (phi) * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 1.20 * 2.06 * (0.30/1) * 65.00 = 36.80 kips/bolt
(phi)Rnebm at Beam edge = (phi) * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 1.20 * 4.59 * (0.30/1) * 65.00 = 81.92 kips/bolt
(phi)Rndbm on Beam at Bolt Diameter   = (phi) * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.88 * (0.30/1) * 65.00 = 31.23 kips/bolt
Beam bearing capacity, (phi)Rnbm = min((phi)Rnsbm,(phi)Rnebm,(phi)Rndbm) = min(36.80, 81.92, 31.23) = 31.23 kips/bolt
Ri vector at Shear Plate   = <-3.64, -23.48>
Lcsshpl at Shear Plate spacing  = 2.06 in.
Lceshpl at Shear Plate edge    = 6.86 in.
(phi)Rnsshpl at Shear Plate spacing = (phi) * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.75 * 1.20 * 2.06 * 0.38 * 65.00 = 45.25 kips/bolt
(phi)Rneshpl at Shear Plate edge = (phi) * hf1 * Lce * t * Fu = 0.75 * 1.20 * 6.86 * 0.38 * 65.00 = 150.54 kips/bolt
(phi)Rndshpl on Shear Plate at Bolt Diameter   = (phi) * hf2 * db * t * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.88 * 0.38 * 65.00 = 38.39 kips/bolt
Shear Plate bearing capacity, (phi)Rnshpl = min((phi)Rnsshpl,(phi)Rneshpl,(phi)Rndshpl) = min(45.25, 150.54, 38.39) = 38.39 kips/bolt
(phi)Rn = min((phi)Rnbm, (phi)Rnshpl) = min(31.225, 38.392) = 31.23 kips/bolt
Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 31.23 / 23.76 = 1.31

At Row 3, At Column 1:
Ribolt = 23.76 kips
Ri vector at Beam   = <-3.64, 23.48>
Lcsbm at Beam spacing  = 2.06 in.
Lcebm at Beam edge    = 7.63 in.
(phi)Rnsbm at Beam spacing = (phi) * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 1.20 * 2.06 * (0.30/1) * 65.00 = 36.80 kips/bolt
(phi)Rnebm at Beam edge = (phi) * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 1.20 * 7.63 * (0.30/1) * 65.00 = 136.09 kips/bolt
(phi)Rndbm on Beam at Bolt Diameter   = (phi) * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.88 * (0.30/1) * 65.00 = 31.23 kips/bolt
Beam bearing capacity, (phi)Rnbm = min((phi)Rnsbm,(phi)Rnebm,(phi)Rndbm) = min(36.80, 136.09, 31.23) = 31.23 kips/bolt
Ri vector at Shear Plate   = <3.64, -23.48>
Lcsshpl at Shear Plate spacing  = 2.06 in.
Lceshpl at Shear Plate edge    = 3.83 in.
(phi)Rnsshpl at Shear Plate spacing = (phi) * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.75 * 1.20 * 2.06 * 0.38 * 65.00 = 45.25 kips/bolt
(phi)Rneshpl at Shear Plate edge = (phi) * hf1 * Lce * t * Fu = 0.75 * 1.20 * 3.83 * 0.38 * 65.00 = 83.94 kips/bolt
(phi)Rndshpl on Shear Plate at Bolt Diameter   = (phi) * hf2 * db * t * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.88 * 0.38 * 65.00 = 38.39 kips/bolt
Shear Plate bearing capacity, (phi)Rnshpl = min((phi)Rnsshpl,(phi)Rneshpl,(phi)Rndshpl) = min(45.25, 83.94, 38.39) = 38.39 kips/bolt
(phi)Rn = min((phi)Rnbm, (phi)Rnshpl) = min(31.225, 38.392) = 31.23 kips/bolt
Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 31.23 / 23.76 = 1.31

At Row 4, At Column 1:
Ribolt = 23.90 kips
Ri vector at Beam   = <-10.08, 21.67>
Lcsbm at Beam spacing  = na
Lcebm at Beam edge    = 3.68 in.
(phi)Rnsbm at Beam spacing = (phi) * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 1.20 * na * (0.30/1) * 65.00 = na
(phi)Rnebm at Beam edge = (phi) * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 1.20 * 3.68 * (0.30/1) * 65.00 = 65.67 kips/bolt
(phi)Rndbm on Beam at Bolt Diameter   = (phi) * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.88 * (0.30/1) * 65.00 = 31.23 kips/bolt
Beam bearing capacity, (phi)Rnbm = min((phi)Rnsbm,(phi)Rnebm,(phi)Rndbm) = min(na, 65.67, 31.23) = 31.23 kips/bolt
Ri vector at Shear Plate   = <10.08, -21.67>
Lcsshpl at Shear Plate spacing  = na
Lceshpl at Shear Plate edge    = 0.86 in.
(phi)Rnsshpl at Shear Plate spacing = (phi) * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.75 * 1.20 * na * 0.38 * 65.00 = na
(phi)Rneshpl at Shear Plate edge = (phi) * hf1 * Lce * t * Fu = 0.75 * 1.20 * 0.86 * 0.38 * 65.00 = 18.90 kips/bolt
(phi)Rndshpl on Shear Plate at Bolt Diameter   = (phi) * hf2 * db * t * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.88 * 0.38 * 65.00 = 38.39 kips/bolt
Shear Plate bearing capacity, (phi)Rnshpl = min((phi)Rnsshpl,(phi)Rneshpl,(phi)Rndshpl) = min(na, 18.90, 38.39) = 18.90 kips/bolt
(phi)Rn = min((phi)Rnbm, (phi)Rnshpl) = min(31.225, 18.903) = 18.90 kips/bolt
Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 18.90 / 23.90 = 0.79

Min Bolt Shear Demand to Bearing ratio Beam and Shear Plate for vertical shear only
 = min(1.00, 1.30, 1.31, 1.31, 0.79) = 0.79

BEARING AT BEAM AND SHEAR PLATE SIDE SUMMARY:
Bearing Capacity at Vertical Shear Load Only, Rbv = Min Bolt Shear Demand to Bearing Ratio * Bolt Shear = 0.79 * 90.30 = 71.41 kips
Rbv = 71.41 kips >= Reaction V = 2.00 kips (OK)
Beam Strength Calcs:
Web Depth = d - [Top Cope Depth] - [Bottom Cope Depth] = 16 - 1 - 1 = 14 in.
Gross Area (Shear) = [Web Depth] * tw = 14.00 * 0.30 = 4.27 in^2
Net Shear Area (Shear) = ([Web Depth] - ([# rows] * [Diameter + 0.0625])) * tw 
    = (14.00 - (4 * 1.00)) * 0.30 = 3.05 in^2

Using Eq.J4-3:
Shear Yielding = (phi) * 0.6 * Fybeam * [Gross Area] = 1.00 * 0.6 * 50.00 * 4.27 = 128.10 kips

Using Eq.J4-4:
Shear Rupture = (phi) * 0.6 * Fubeam * [Net Area] = 0.75 * 0.6 * 65.00 * 3.05 = 89.21 kips


Block Shear

Using Eq.J4-5:
Block Shear = {(phi) * ((0.6 * Fu * Anv) + (Ubs * Fu * Ant))} <= {(phi) * ((0.6 * Fy * Agv) + (Ubs * Fu * Ant))}
Block Shear (1)
Gross Shear Length = [edge dist. at beam edge] + ([# rows - 1] * [spacing]) = 2 + 9 = 11.00 in.
Net Shear Length = Gross Shear Length - (# rows - 0.5) * (hole size + 0.0625) = 11 - (4 - 0.5) * 1 = 7.50 in.
Gross Tension Length = [edge dist. at beam edge] + ([# cols - 1] * [spacing]) = 1.75 + (1 - 1) * 3 = 1.75 in.
Net Tension Length = Gross Tension Length - (# cols - 0.5) * (hole size + 0.0625) = 1.75 - (1 - 0.5) * 1 = 1.25 in.
1. (phi) * [material thickness] * ((0.60 * Fubeam* [net shear length]) + (Ubs * Fubeam * [net tension length])) 
    = 0.75 * 0.30 * ((0.60 * 65.00 * 7.50) + (1.00 * 65.00 * 1.25)) = 85.50 kips
2. (phi) * [material thickness] * ((0.60 * Fybeam * [gross shear length]) + (Ubs * Fubeam * [net tension length])) 
    = 0.75 * 0.30 * ((0.60 * 50.00 * 11.00) + (1.00 * 65.00 * 1.25)) = 94.08 kips
Block Shear = 85.50 kips

Block Shear (1) Total = Block Shear (1) = 85.50 kips


Block Shear for Axial T/C is not required.

Buckling and Flexure at Longest Cope (Top and Bottom Copes at Section)
Eccentricity at Section, e = 4.15 in.
If beam is coped at both top and bottom flanges,

Using Eq. 9-14 through 9-18, Fcr = Fy * Q
tw = 0.30 in.
ho = 14.00 in.
c = 3.50 in.
lambda = (ho * Fy ^ 0.5) / ( 10 * tw * ( 475.00 + 280.00 * (ho / c)^2 ) ^0.5 ) = 
 = 14.00 * 50.00^0.5 / (10 * 0.30 * (475.00 + 280.00 * (14.00/3.50)^2 )^0.5) = 0.46
When lambda <= 0.70, Q=1
Q = 1.00
Fcrmin =phi * Fcr = 0.90 * 50.00 * 1.00 = 45.00 ksi
Snet1 (bolt holes not applicable) = 9.96 in^3
Snet2 (bolt holes applicable) = 9.96 in^3
Znet = 14.95 in^3

Using Eq. 9-6
Buckling = Fcr * Snet1 / e = 45.00 * 9.96 / 4.15 = 107.97 kips

Using Eq. 9-19
Flexural Yielding = (phi) * Fy * Snet1 / e = 0.90 * 50.00 * 9.96 / 4.15 = 107.97 kips

Using Eq. 9-4
Flexural Rupture = (phi) * Fu * Znet / e = 0.75 * 65.00 * 14.95 / 4.15 = 175.46 kips


Buckling and Flexure at Furthest Bolt Line within Cope (Top and Bottom Copes at Section)
Eccentricity at Section, e = 2.40 in.
If beam is coped at both top and bottom flanges,

Using Eq. 9-14 through 9-18, Fcr = Fy * Q
tw = 0.30 in.
ho = 14.00 in.
c = 3.50 in.
lambda = (ho * Fy ^ 0.5) / ( 10 * tw * ( 475.00 + 280.00 * (ho / c)^2 ) ^0.5 ) = 
 = 14.00 * 50.00^0.5 / (10 * 0.30 * (475.00 + 280.00 * (14.00/3.50)^2 )^0.5) = 0.46
When lambda <= 0.70, Q=1
Q = 1.00
Fcrmin =phi * Fcr = 0.90 * 50.00 * 1.00 = 45.00 ksi
Snet1 (bolt holes not applicable) = 9.96 in^3
Snet2 (bolt holes applicable) = 7.71 in^3
Znet = 11.29 in^3

Using Eq. 9-6
Buckling = Fcr * Snet1 / e = 45.00 * 9.96 / 2.40 = 186.62 kips

Using Eq. 9-19
Flexural Yielding = (phi) * Fy * Snet1 / e = 0.90 * 50.00 * 9.96 / 2.40 = 186.62 kips

Using Eq. 9-4
Flexural Rupture = (phi) * Fu * Znet / e = 0.75 * 65.00 * 11.29 / 2.40 = 228.99 kips


Section Bending Strength Calculations Summary:

   Coped Beam Buckling and Flexure at Longest Cope (Top and Bottom Copes at Section)
   Buckling : 107.97 >= 2.00 kips (OK)
   Flexural Yielding : 107.97 >= 2.00 kips (OK)
   Flexural Rupture : 175.46 >= 2.00 kips (OK)

   Coped Beam Buckling and Flexure at Furthest Bolt Line within Cope (Top and Bottom Copes at Section)
   Buckling : 186.62 >= 2.00 kips (OK)
   Flexural Yielding : 186.62 >= 2.00 kips (OK)
   Flexural Rupture : 228.99 >= 2.00 kips (OK)
Shear Plate Calcs:
Gross Area = 0.38 * 11.50 = 4.31 in^2
Net Area = (11.50 - (4 *(0.94 + 1/16))) * 0.38 = 2.81 in^2

Using Eq.J4-3:
Shear Yielding = (phi) * 0.6 * Fypl * [Gross Area] = 1.00 * 0.6 * 50.00 * 4.31 = 129.38 kips

Using Eq.J4-4:
Shear Rupture = (phi) * 0.6 * Fupl * [Net Area] = 0.75 * 0.6 * 65.00 * 2.81 = 82.27 kips


Block Shear

Using Eq.J4-5:
Block Shear = {(phi) * ((0.6 * Fu * Anv) + (Ubs * Fu * Ant))} <= {(phi) * ((0.6 * Fy * Agv) + (Ubs * Fu * Ant))}
Block 1 (Shear): 
Gross Shear Length = (11.5 - 1.25) = 10.25 in.
Net Shear Length = 10.2 - (3.5 * (0.938 + 0.0625)) = 6.75 in.
Gross Tension Length = (0 + 1.75) = 1.75 in.
Net Tension Length = 1.75 - (0.5 * (1.12 + 0.0625)) = 1.16 in.
1. (phi) * [material thickness] * ((0.60 * Fupl* [net shear length]) + (Ubs * Fupl * [net tension length])) 
    = 0.75 * 0.38 * ((0.60 * 65.00 * 6.75) + (1.00 * 65.00 * 1.16)) = 95.18 kips
2. (phi) * [material thickness] * ((0.60 * Fypl * [gross shear length]) + (Ubs * Fupl * [net tension length])) 
    = 0.75 * 0.38 * ((0.60 * 50.00 * 10.25) + (1.00 * 65.00 * 1.16)) = 107.62 kips
Block Shear = 95.18 kips

95.18 kips >= Reaction V = 2.00 kips (OK)


Block Shear for Axial T/C is not required.

Interaction Check of Flexural Yielding, Per AISC 10-5: 
Eccentricity due to Conventional Config. (e = a/2), e = 1.12 in.
Zgross = 12.40
Znet = 7.90
Mr = Vr * e = 2.00 * 1.12 = 2.25 kips-in
Mc = phi * Mn = phi * Fy * Zgross = 0.90 * 50.00 * 12.40 = 557.93 kips-in
Vr = 2.00 kips
Vc = phi * Vn = phi * 0.60 * Fy * Ag = 1.00 * 0.60 * 50.00 * 4.31 = 129.38 kips
Interaction due to moment and shear, (Vr/Vc)^2 + (Mr/Mc)^2 <= 1.0
(Vr/Vc)^2 + (Mr/Mc)^2 = (2.00 / 129.38)^2 + (2.25 / 557.93)^2 = 0.00 <= 1  (OK)

Note: Mn <= 1.6My by inspection

MAXIMUM PLATE THICKNESS:
No of columns = 1
Distance cl top to cl bot bolts <= 12" (Equivalent depth of n = 1 to 5 at 3", AISC Table 10-9)
Slot shape = SSL
tmax = Unlimited
Maximum Plate Thickness is Not a Limiting Criteria.
Weld Calcs:
WELD:

 Weld Requirements:

At shear only case: 
Weld Length for shear, Lv = 11.500 in.
Shear Load per inch per weld, fv = R/Lv/2 = 2.000 / 11.500 / 2 = 0.087 kips/in/ weld 
theta = 0 deg.
cPhi  = 1.0 + 0.5 * sin(0)^1.5 = 1.000
Weld Coefficient = 0.6 * 70.000 * 1.000 * 1.000 * (2^0.5/2)*(1/16) = 1.856
Required weld size, Dv = fv/ (phi * coeff) = 0.087 / (0.750 * 1.856) = 0.062/16

Minimum fillet weld size : 
   At shear only load case = 0.00 in.
   per Table J2.4     = 0.19 in.
   5/8tp              = 0.23 in.
   user preference    = 0.25 in.

Dmax1 (using eqn 9-3)
 = tshpl * Fushpl / ( Fexx * C1 * 0.088)
 = 0.375 * 65.000 / ( 70.000 * 1.000 * 0.088 ) 
 = 3.940 
Dmax2 (using eqn 9-3)
 = twsupport * Fusupport / ( Fexx * C1 * 0.088 )
 = 0.305 * 65.000 / ( 70.000 * 1.000 * 0.088 ) 
 = 3.204 
Dmax3 = project max fillet weld = 12.000
Dmax=min(Dmax1, Dmax2, Dmax3) = min(3.940, 3.204, 12.000)
 = 3.204 

Use weld size
D1 = 4.00
D2 = 4.00

Weld Strength :

Vertical weld capacity during shear only load, phi * Rnv1 = 0.75 * 1.86 * 11.50 * (3.20 + 3.20) = 102.60 kips

102.60 kips >= Reaction V = 2.00 kips (OK)