|
|
Summary Reports: | Job Standard Summary | Job Sample Calcs Report | B+Op Connection Comparison Report | Standard Connection Cost Report Job Preferences Report | No Connections Summary | No Connections Detailed | No Connections Reference Map | |||||||||
Shear and Axial Reports: | Shear Plate: | Specs | Strengths (Shear Only Connections) | Welds | Doublers | Connection Cost Report | ||||
Strengths (Shear & Axial Connections) | ||||||||||
Single Angle: | Specs | Strengths (Shear & Axial) | Welds | Doublers | Connection Cost Report | |||||
Double Angle Reports: | Support Side Specs | Strengths (Shear & Axial) | Welds | Doublers | Connection Cost Report | |||||
Beam Side Specs | ||||||||||
End Plate Reports: | Specs | Strengths (Shear & Axial) | Welds | Connection Cost Report | ||||||
Moment Reports: | Specs | Support Strengths | Beam Flange Welds | Connection Cost Report | ||||||
Moment Plates: | Specs | Strengths | Welds | |||||||
Column Stiffeners: | Specs | Strengths | Welds | |||||||
Column Web Doublers: | Specs | Strengths | Welds | |||||||
Shear Plate: | Specs | Strengths | Welds | |||||||
Double Angle: | Support Side Specs | Strengths | Welds | |||||||
Beam Side Specs | ||||||||||
Connection Number: |
bb.s.s.01160.01160 |
Main Calcs: |
SHEAR PLATE CONNECTION SUMMARY NOTE: DESIGNED WITH MEMBERS CHOSEN ON ONLY ONE SIDE OF SUPPORT Filler Beam profile: W18X40 Support Girder profile: W21X50 Slope: 0.00 deg. Skew: 90.00 Vertical Offset: 0.00 in. Horizontal Offset: 0.00 in. Span: 2.49 ft. Reaction, V: 2.00 kips Shear Capacity, Rn: 50.65 kips Design/Reference according to AISC 14th Ed. - LRFD Shear Plate: Extended Configuration Beam material grade: A992 Support material grade: A992 Plate material grade: A572-GR.50 Weld grade: E70 Shear Plate Size: 6.62 in. x 14.50 in. x 0.38 in. Configuration Geometry: Welds at shear plate to support: 4/16 FILLET, 4/16 FILLET Bolt: 5 rows x 1 column 0.75 in. Diameter A325N_TC bolts Vertical spacing: 3.00 in. Horizontal spacing: 3.00 in. Shear plate edge setback = 3.62 in. Beam centerline setback = 3.62 in. Edge distance at vertical edge of plate: 1.50 in. Edge distance at top edge of plate: 1.25 in. Edge distance at bottom edge of plate: 1.25 in. Edge distance at vertical edge of beam: 1.50 in. Horizontal distance to first hole: 5.12 in. Down distance from top of filler beam flange: 3.00 in. Holes in beam web: STD diameter = 0.81 in. Holes in shear plate: SSL diameter = 0.81 in., slot width = 1.00 in. |
Bolt Strength Calcs: |
BOLT SHEAR CAPACITY AT BEAM AND SHEAR PLATE SIDE: Bolt Shear Capacity at Shear Load Only: Using Instantaneous Center Of Rotation Method (AISC 7-1) ex = 5.32 in. Angle = 0.00 deg. C = 2.83 Using Table 7-1 to determine (phi)rn: (phi)Rn = (phi)rn * C = 17.89 * 2.83 = 50.65 kips Total Vertical Bolt Shear Capacity = 50.65 kips 50.65 kips >= Reaction V = 2.00 kips (OK) |
Bolt Bearing Calcs: |
BOLT BEARING AT BEAM AND SHEAR PLATE SIDE Vertical Shear Only Load Case: ICR cordinate relative to CG = (2.58, 0.00) At Row 1, At Column 1: Ribolt = 17.56 kips Ri vector at Beam = <16.14, 6.93> Lcsbm at Beam spacing = na Lcebm at Beam edge = 7.19 in. (phi)Rnsbm at Beam spacing = (phi) * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = na (phi)Rnebm at Beam edge = (phi) * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 1.20 * 7.19 * (0.32/1) * 65.00 = 132.58 kips/bolt (phi)Rndbm on Beam at Bolt Diameter = (phi) * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.75 * (0.32/1) * 65.00 = 27.64 kips/bolt Beam bearing capacity, (phi)Rnbm = min((phi)Rnsbm,(phi)Rnebm,(phi)Rndbm) = min(na, 132.58, 27.64) = 27.64 kips/bolt Ri vector at Shear Plate = <-16.14, -6.93> Lcsshpl at Shear Plate spacing = na Lceshpl at Shear Plate edge = 5.03 in. (phi)Rnsshpl at Shear Plate spacing = (phi) * hf1 * Lcs * t * Fu = na (phi)Rneshpl at Shear Plate edge = (phi) * hf1 * Lce * t * Fu = 0.75 * 1.20 * 5.03 * 0.38 * 65.00 = 110.43 kips/bolt (phi)Rndshpl on Shear Plate at Bolt Diameter = (phi) * hf2 * db * t * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.75 * 0.38 * 65.00 = 32.91 kips/bolt Shear Plate bearing capacity, (phi)Rnshpl = min((phi)Rnsshpl,(phi)Rneshpl,(phi)Rndshpl) = min(na, 110.43, 32.91) = 32.91 kips/bolt (phi)Rn = min((phi)Rnbm, (phi)Rnshpl) = min(27.64, 32.91) = 27.64 kips/bolt Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 27.64 / 17.56 = 1.57 At Row 2, At Column 1: Ribolt = 16.60 kips Ri vector at Beam = <12.59, 10.82> Lcsbm at Beam spacing = na Lcebm at Beam edge = 8.80 in. (phi)Rnsbm at Beam spacing = (phi) * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = na (phi)Rnebm at Beam edge = (phi) * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 1.20 * 8.80 * (0.32/1) * 65.00 = 162.18 kips/bolt (phi)Rndbm on Beam at Bolt Diameter = (phi) * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.75 * (0.32/1) * 65.00 = 27.64 kips/bolt Beam bearing capacity, (phi)Rnbm = min((phi)Rnsbm,(phi)Rnebm,(phi)Rndbm) = min(na, 162.18, 27.64) = 27.64 kips/bolt Ri vector at Shear Plate = <-12.59, -10.82> Lcsshpl at Shear Plate spacing = na Lceshpl at Shear Plate edge = 6.13 in. (phi)Rnsshpl at Shear Plate spacing = (phi) * hf1 * Lcs * t * Fu = na (phi)Rneshpl at Shear Plate edge = (phi) * hf1 * Lce * t * Fu = 0.75 * 1.20 * 6.13 * 0.38 * 65.00 = 134.56 kips/bolt (phi)Rndshpl on Shear Plate at Bolt Diameter = (phi) * hf2 * db * t * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.75 * 0.38 * 65.00 = 32.91 kips/bolt Shear Plate bearing capacity, (phi)Rnshpl = min((phi)Rnsshpl,(phi)Rneshpl,(phi)Rndshpl) = min(na, 134.56, 32.91) = 32.91 kips/bolt (phi)Rn = min((phi)Rnbm, (phi)Rnshpl) = min(27.64, 32.91) = 27.64 kips/bolt Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 27.64 / 16.60 = 1.67 At Row 3, At Column 1: Ribolt = 15.15 kips Ri vector at Beam = <-0.00, 15.15> Lcsbm at Beam spacing = 2.19 in. Lcebm at Beam edge = 8.59 in. (phi)Rnsbm at Beam spacing = (phi) * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 1.20 * 2.19 * (0.32/1) * 65.00 = 40.31 kips/bolt (phi)Rnebm at Beam edge = (phi) * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 1.20 * 8.59 * (0.32/1) * 65.00 = 158.37 kips/bolt (phi)Rndbm on Beam at Bolt Diameter = (phi) * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.75 * (0.32/1) * 65.00 = 27.64 kips/bolt Beam bearing capacity, (phi)Rnbm = min((phi)Rnsbm,(phi)Rnebm,(phi)Rndbm) = min(40.31, 158.37, 27.64) = 27.64 kips/bolt Ri vector at Shear Plate = <0.00, -15.15> Lcsshpl at Shear Plate spacing = 2.19 in. Lceshpl at Shear Plate edge = 6.84 in. (phi)Rnsshpl at Shear Plate spacing = (phi) * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.75 * 1.20 * 2.19 * 0.38 * 65.00 = 47.99 kips/bolt (phi)Rneshpl at Shear Plate edge = (phi) * hf1 * Lce * t * Fu = 0.75 * 1.20 * 6.84 * 0.38 * 65.00 = 150.14 kips/bolt (phi)Rndshpl on Shear Plate at Bolt Diameter = (phi) * hf2 * db * t * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.75 * 0.38 * 65.00 = 32.91 kips/bolt Shear Plate bearing capacity, (phi)Rnshpl = min((phi)Rnsshpl,(phi)Rneshpl,(phi)Rndshpl) = min(47.99, 150.14, 32.91) = 32.91 kips/bolt (phi)Rn = min((phi)Rnbm, (phi)Rnshpl) = min(27.64, 32.91) = 27.64 kips/bolt Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 27.64 / 15.15 = 1.82 At Row 4, At Column 1: Ribolt = 16.60 kips Ri vector at Beam = <-12.59, 10.82> Lcsbm at Beam spacing = na Lcebm at Beam edge = 1.57 in. (phi)Rnsbm at Beam spacing = (phi) * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = na (phi)Rnebm at Beam edge = (phi) * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 1.20 * 1.57 * (0.32/1) * 65.00 = 28.96 kips/bolt (phi)Rndbm on Beam at Bolt Diameter = (phi) * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.75 * (0.32/1) * 65.00 = 27.64 kips/bolt Beam bearing capacity, (phi)Rnbm = min((phi)Rnsbm,(phi)Rnebm,(phi)Rndbm) = min(na, 28.96, 27.64) = 27.64 kips/bolt Ri vector at Shear Plate = <12.59, -10.82> Lcsshpl at Shear Plate spacing = na Lceshpl at Shear Plate edge = 1.35 in. (phi)Rnsshpl at Shear Plate spacing = (phi) * hf1 * Lcs * t * Fu = na (phi)Rneshpl at Shear Plate edge = (phi) * hf1 * Lce * t * Fu = 0.75 * 1.20 * 1.35 * 0.38 * 65.00 = 29.71 kips/bolt (phi)Rndshpl on Shear Plate at Bolt Diameter = (phi) * hf2 * db * t * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.75 * 0.38 * 65.00 = 32.91 kips/bolt Shear Plate bearing capacity, (phi)Rnshpl = min((phi)Rnsshpl,(phi)Rneshpl,(phi)Rndshpl) = min(na, 29.71, 32.91) = 29.71 kips/bolt (phi)Rn = min((phi)Rnbm, (phi)Rnshpl) = min(27.64, 29.71) = 27.64 kips/bolt Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 27.64 / 16.60 = 1.67 At Row 5, At Column 1: Ribolt = 17.56 kips Ri vector at Beam = <-16.14, 6.93> Lcsbm at Beam spacing = na Lcebm at Beam edge = 1.23 in. (phi)Rnsbm at Beam spacing = (phi) * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = na (phi)Rnebm at Beam edge = (phi) * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 1.20 * 1.23 * (0.32/1) * 65.00 = 22.60 kips/bolt (phi)Rndbm on Beam at Bolt Diameter = (phi) * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.75 * (0.32/1) * 65.00 = 27.64 kips/bolt Beam bearing capacity, (phi)Rnbm = min((phi)Rnsbm,(phi)Rnebm,(phi)Rndbm) = min(na, 22.60, 27.64) = 22.60 kips/bolt Ri vector at Shear Plate = <16.14, -6.93> Lcsshpl at Shear Plate spacing = na Lceshpl at Shear Plate edge = 1.09 in. (phi)Rnsshpl at Shear Plate spacing = (phi) * hf1 * Lcs * t * Fu = na (phi)Rneshpl at Shear Plate edge = (phi) * hf1 * Lce * t * Fu = 0.75 * 1.20 * 1.09 * 0.38 * 65.00 = 23.88 kips/bolt (phi)Rndshpl on Shear Plate at Bolt Diameter = (phi) * hf2 * db * t * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.75 * 0.38 * 65.00 = 32.91 kips/bolt Shear Plate bearing capacity, (phi)Rnshpl = min((phi)Rnsshpl,(phi)Rneshpl,(phi)Rndshpl) = min(na, 23.88, 32.91) = 23.88 kips/bolt (phi)Rn = min((phi)Rnbm, (phi)Rnshpl) = min(22.60, 23.88) = 22.60 kips/bolt Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 22.60 / 17.56 = 1.29 Min Bolt Shear Demand to Bearing ratio Beam and Shear Plate for vertical shear only = min(1.00, 1.57, 1.67, 1.82, 1.67, 1.29) = 1.00 BEARING AT BEAM AND SHEAR PLATE SIDE SUMMARY: Bearing Capacity at Vertical Shear Load Only, Rbv = Min Bolt Shear Demand to Bearing Ratio * Bolt Shear = 1.00 * 50.65 = 50.65 kips Rbv = 50.65 kips >= Reaction V = 2.00 kips (OK) |
Beam Strength Calcs: |
Web Depth = d - [Top Cope Depth] - [Bottom Cope Depth] = 17.90 - 0.00 - 0.00 = 17.90 in. Using AISC 14th Ed. Equation J4-3 Gross Area (Shear), Agross = [Web Depth] * tw = 17.90 * 0.32 = 5.64 in^2 Shear Yielding, (phi)Vny = (phi) * 0.6 * Fybeam * Agross = 1.00 * 0.6 * 50.00 * 5.64 = 169.16 kips Using AISC 14th Ed. Equation J4-4 Net Area (Shear), Anet = ([Web Depth] - ([# rows] * [Diameter + 0.06])) * tw = (17.90 - (5 * 0.88)) * 0.32 = 4.26 in^2 Shear Rupture, (phi)Vnu = (phi) * 0.6 * Fubeam * Anet = 0.75 * 0.6 * 65.00 * 4.26 = 124.62 kips Check Horizontal Block Shear Using AISC 14th Ed. Equation J4-5 Block Shear = {(phi) * ((0.6 * Fu * Anv) + (Ubs * Fu * Ant))} <= {(phi) * ((0.6 * Fy * Agv) + (Ubs * Fu * Ant))} Block Shear for Axial T/C is not required. |
Shear Plate Calcs: |
Using AISC 14th Ed. Equation J4-3 Gross Area, Ag = 0.38 * 14.50 = 5.44 in^2 Shear Yielding, (phi)Vny = (phi) * 0.6 * Fypl * Ag = 1.00 * 0.6 * 50.00 * 5.44 = 163.12 kips 163.12 kips >= Reaction V = 2.00 kips (OK) Using AISC 14th Ed. Equation J4-4 Net Area, An = (14.50 - (5 * (0.81 + 1/16))) * 0.38 = 3.80 in^2 Shear Rupture, (phi)Vnu = (phi) * 0.6 * Fupl * An = 0.75 * 0.6 * 65.00 * 3.80 = 111.06 kips 111.06 kips >= Reaction V = 2.00 kips (OK) Check Vertical Block Shear Using AISC 14th Ed. Equation J4-5 Block Shear = {(phi) * ((0.6 * Fu * Anv) + (Ubs * Fu * Ant))} <= {(phi) * ((0.6 * Fy * Agv) + (Ubs * Fu * Ant))} Block 1 (Shear): Gross Shear Length = (14.50 - 1.25) = 13.25 in. Net Shear Length = 13.25 - (4.50 * (0.81 + 0.06)) = 9.31 in. Gross Tension Length = (0.00 + 1.50) = 1.50 in. Net Tension Length = 1.50 - (0.50 * (1.00 + 0.06)) = 0.97 in. 1. (phi) * [material thickness] * ((0.60 * Fupl* [net shear length]) + (Ubs * Fupl * [net tension length])) = 0.75 * 0.38 * ((0.60 * 65.00 * 9.31) + (1.00 * 65.00 * 0.97)) = 119.86 kips 2. (phi) * [material thickness] * ((0.60 * Fypl * [gross shear length]) + (Ubs * Fupl * [net tension length])) = 0.75 * 0.38 * ((0.60 * 50.00 * 13.25) + (1.00 * 65.00 * 0.97)) = 129.51 kips Block Shear = 119.86 kips 119.86 kips >= Reaction V = 2.00 kips (OK) Block Shear for Axial T/C is not required. Flexural and Buckling Strength: Eccentricity at first line of bolts, e = 5.32 in. Zgross = 19.71 in^3 Znet = 13.73 in^3 Sgross = 13.14 in^3 Snet = 9.07 in^3 Using AISC 14th Ed. Equation 9-4 Flexural Rupture = (phi) * Fu * Znet / e = 0.75 * 65.00 * 13.73 / 5.32 = 125.96 kips Using AISC 14th Ed. Equation 9-14 through 9-18, Fcr = Fy * Q tw = 0.38 in. ho = 14.50 in. c = 5.12 in. lambda = (ho * Fy ^ 0.5) / ( 10 * tw * ( 475.00 + 280.00 * (ho / c)^2 ) ^0.5 ) = = 14.50 * 50.00^0.5 / (10 * 0.38 * (475.00 + 280.00 * (14.50/5.12)^2 )^0.5) = 0.52 When lambda <= 0.70, Q=1 Q = 1.00 Fcrmin =phi * Fcr = 0.90 * 50.00 * 1.00 = 45.00 ksi Using AISC 14th Ed. Equation 9-6 Buckling = Fcr * Sgross / e = 45.00 * 13.14 / 5.32 = 111.26 kips Interaction Check of Flexural Yielding, Per AISC 10-5: Eccentricity at CG of Bolt Group, e = 5.32 in. Zgross = 19.71 Znet = 13.73 Mr = Vr * e = 2.00 * 5.32 = 10.63 kips-in Mc = phi * Mn = phi * Fy * Zgross = 0.90 * 50.00 * 19.71 = 886.99 kips-in Vr = 2.00 kips Vc = phi * Vn = phi * 0.60 * Fy * Ag = 1.00 * 0.60 * 50.00 * 5.44 = 163.12 kips Interaction due to moment and shear, (Vr/Vc)^2 + (Mr/Mc)^2 <= 1.0 (Vr/Vc)^2 + (Mr/Mc)^2 = (2.00 / 163.12)^2 + (10.63 / 886.99)^2 = 0.00 <= 1 (OK) Note: Mn <= 1.6My by inspection MAXIMUM PLATE THICKNESS: No of bolt columns = 1 tp < = db/2 + 1/16 = 0.38 <= 0.44 OK tw < = db/2 + 1/16 = 0.32 <= 0.44 OK Leh(plate) >= 2 * db = 1.50 >= 1.50 OK Leh(bm) >= 2 * db = 1.50 >= 1.50 OK Maximum Plate Thickness is Not a Limiting Criteria. |
Weld Calcs: |
WELD: Weld Requirements: At shear only case: Weld Length for shear, Lv = 14.50 in. Shear Load per inch per weld, fv = R/Lv/2 = 2.00 / 14.50 / 2 = 0.07 kips/in/ weld theta = 0 deg. cPhi = 1.0 + 0.5 * sin(0)^1.5 = 1.00 Weld Coefficient = 0.60 * 70.00 * 1.00 * 1.00 * (2^0.5/2)*(1/16) = 1.86 Required weld size, Dv = fv/ (phi * coeff) = 0.07 / (0.75 * 1.86) = 0.05/16 Minimum fillet weld size : At shear only load case = 0.00 in. per Table J2.4 = 0.19 in. 5/8tp = 0.23 in. user preference = 0.25 in. Dmax1 (using eqn 9-3) = tshpl * Fushpl / ( Fexx * C1 * 0.09) = 0.38 * 65.00 / ( 70.00 * 1.00 * 0.09 ) = 3.94 Dmax2 (using eqn 9-3) = twsupport * Fusupport / ( Fexx * C1 * 0.09 ) = 0.38 * 65.00 / ( 70.00 * 1.00 * 0.09 ) = 3.99 Dmax3 = project max fillet weld = 12.00 Dmax=min(Dmax1, Dmax2, Dmax3) = min(3.94, 3.99, 12.00) = 3.94 Use weld size D1 = 4.00 D2 = 4.00 Weld Strength : Vertical weld capacity during shear only load, phi * Rnv1 = 0.75 * 1.86 * 14.50 * (3.94 + 3.94) = 159.05 kips 159.05 kips >= Reaction V = 2.00 kips (OK) |