|
|
Summary Reports: | Job Standard Summary | Job Sample Calcs Report | B+Op Connection Comparison Report | Standard Connection Cost Report Job Preferences Report | No Connections Summary | No Connections Detailed | No Connections Reference Map | |||||||||
Shear and Axial Reports: | Shear Plate: | Specs | Strengths (Shear Only Connections) | Welds | Doublers | Connection Cost Report | ||||
Strengths (Shear & Axial Connections) | ||||||||||
Single Angle: | Specs | Strengths (Shear & Axial) | Welds | Doublers | Connection Cost Report | |||||
Double Angle Reports: | Support Side Specs | Strengths (Shear & Axial) | Welds | Doublers | Connection Cost Report | |||||
Beam Side Specs | ||||||||||
End Plate Reports: | Specs | Strengths (Shear & Axial) | Welds | Connection Cost Report | ||||||
Moment Reports: | Specs | Support Strengths | Beam Flange Welds | Connection Cost Report | ||||||
Moment Plates: | Specs | Strengths | Welds | |||||||
Column Stiffeners: | Specs | Strengths | Welds | |||||||
Column Web Doublers: | Specs | Strengths | Welds | |||||||
Shear Plate: | Specs | Strengths | Welds | |||||||
Double Angle: | Support Side Specs | Strengths | Welds | |||||||
Beam Side Specs | ||||||||||
Connection Number: |
bcw.s.s.01403.01403 |
Main Calcs: |
SHEAR PLATE CONNECTION SUMMARY Filler Beam profile: W18X40 Column profile: W14X176 Slope: 0.641 deg. Skew: 90 Vertical Offset: 0 Horizontal Offset: 0 Span: 20 ft. Reaction, V: 24 kips Shear Capacity, Rn: 26.7 kips Design/Reference according to AISC 14th Ed. - ASD Shear Plate: Extended Configuration Beam material grade: A992 Support material grade: A992 Plate material grade: A572-GR.50 Weld grade: E70 Stabilizer plate grade: A572-GR.50 Shear Plate Size: 11.875 in. x 14.500 in. x 0.375 in. Shear Plate Detailing Height at Support: 14.500 in. Shear Plate Detailing Width at Support: 7.375 in. Stabilizer plate size: 12.500 in. x 7.375 in. x 0.625 in. (Required due to user requirement) Configuration Geometry: Welds at shear plate to support: 4/16 FILLET, 4/16 FILLET Welds at stabilizer plate : at column flange: 5/16 FILLET, 5/16 FILLET at column web: 4/16 FILLET, 4/16 FILLET at shear plate: 4/16 FILLET, 4/16 FILLET Bolt: 5 rows x 1 column 0.875 in. Diameter A325N_TC bolts Vertical spacing: 3 in. Horizontal spacing: 3 in. Shear plate edge setback = 8.09 in. Beam centerline setback = 8.09 in. Edge distance at vertical edge of plate: 1.75 in. Edge distance at top edge of plate: 1.25 in. Edge distance at bottom edge of plate: 1.25 in. Edge distance at vertical edge of beam at top bolt: 2 in. Edge distance at vertical edge of beam at bottom bolt: 1.87 in. Horizontal distance to first hole: 10.1 in. Down distance from top of filler beam flange: 3 in. Holes in beam web: STD diameter = 0.938 in. Holes in shear plate: SSL diameter = 0.938 in., slot width = 1.12 in. |
Bolt Strength Calcs: |
BOLT SHEAR CAPACITY AT BEAM AND SHEAR PLATE SIDE: Bolt Shear Capacity at Shear Load Only: Using Instantaneous Center Of Rotation Method (AISC 7-1) ex = 10.125 in. Angle = 0.000 deg. C = 1.645 Using Table 7-1 to determine (1/omega)rn: (1/omega)Rn = (1/omega)rn * C = 16.24 * 1.65 = 26.72 kips Total Vertical Bolt Shear Capacity = 26.72 kips 26.72 kips >= 24.00 kips (OK) |
Bolt Bearing Calcs: |
BOLT BEARING AT BEAM AND SHEAR PLATE SIDE Vertical Shear Only Load Case: ICR cordinate relative to CG = (1.12, -0.00) At Row 1, At Column 1: Ribolt = 15.94 kips Ri vector at Beam = <15.67, 2.92> Lcsbm at Beam spacing = na Lcebm at Beam edge = 16.96 in. (1/omega)Rnsbm at Beam spacing = (1/omega) * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * na * (0.32/1) * 65.00 = na (1/omega)Rnebm at Beam edge = (1/omega) * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * 16.96 * (0.32/1) * 65.00 = 208.39 kips/bolt (1/omega)Rndbm on Beam at Bolt Diameter = (1/omega) * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.88 * (0.32/1) * 65.00 = 21.50 kips/bolt Beam bearing capacity, (1/omega)Rnbm = min((1/omega)Rnsbm,(1/omega)Rnebm,(1/omega)Rndbm) = min(na, 208.39, 21.50) = 21.50 kips/bolt Ri vector at Shear Plate = <-15.67, -2.92> Lcsshpl at Shear Plate spacing = na Lceshpl at Shear Plate edge = 9.73 in. (1/omega)Rnsshpl at Shear Plate spacing = (1/omega) * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.50 * 1.20 * na * 0.38 * 65.00 = na (1/omega)Rneshpl at Shear Plate edge = (1/omega) * hf1 * Lce * t * Fu = 0.50 * 1.20 * 9.73 * 0.38 * 65.00 = 142.26 kips/bolt (1/omega)Rndshpl on Shear Plate at Bolt Diameter = (1/omega) * hf2 * db * t * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.88 * 0.38 * 65.00 = 25.59 kips/bolt Shear Plate bearing capacity, (1/omega)Rnshpl = min((1/omega)Rnsshpl,(1/omega)Rneshpl,(1/omega)Rndshpl) = min(na, 142.26, 25.59) = 25.59 kips/bolt (1/omega)Rn = min((1/omega)Rnbm, (1/omega)Rnshpl) = min(21.499, 25.594) = 21.50 kips/bolt Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 21.50 / 15.94 = 1.35 At Row 2, At Column 1: Ribolt = 14.67 kips Ri vector at Beam = <13.75, 5.12> Lcsbm at Beam spacing = na Lcebm at Beam edge = 17.25 in. (1/omega)Rnsbm at Beam spacing = (1/omega) * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * na * (0.32/1) * 65.00 = na (1/omega)Rnebm at Beam edge = (1/omega) * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * 17.25 * (0.32/1) * 65.00 = 211.94 kips/bolt (1/omega)Rndbm on Beam at Bolt Diameter = (1/omega) * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.88 * (0.32/1) * 65.00 = 21.50 kips/bolt Beam bearing capacity, (1/omega)Rnbm = min((1/omega)Rnsbm,(1/omega)Rnebm,(1/omega)Rndbm) = min(na, 211.94, 21.50) = 21.50 kips/bolt Ri vector at Shear Plate = <-13.75, -5.12> Lcsshpl at Shear Plate spacing = na Lceshpl at Shear Plate edge = 10.20 in. (1/omega)Rnsshpl at Shear Plate spacing = (1/omega) * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.50 * 1.20 * na * 0.38 * 65.00 = na (1/omega)Rneshpl at Shear Plate edge = (1/omega) * hf1 * Lce * t * Fu = 0.50 * 1.20 * 10.20 * 0.38 * 65.00 = 149.24 kips/bolt (1/omega)Rndshpl on Shear Plate at Bolt Diameter = (1/omega) * hf2 * db * t * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.88 * 0.38 * 65.00 = 25.59 kips/bolt Shear Plate bearing capacity, (1/omega)Rnshpl = min((1/omega)Rnsshpl,(1/omega)Rneshpl,(1/omega)Rndshpl) = min(na, 149.24, 25.59) = 25.59 kips/bolt (1/omega)Rn = min((1/omega)Rnbm, (1/omega)Rnshpl) = min(21.499, 25.594) = 21.50 kips/bolt Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 21.50 / 14.67 = 1.47 At Row 3, At Column 1: Ribolt = 10.64 kips Ri vector at Beam = <0.00, 10.64> Lcsbm at Beam spacing = 2.06 in. Lcebm at Beam edge = 8.53 in. (1/omega)Rnsbm at Beam spacing = (1/omega) * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * 2.06 * (0.32/1) * 65.00 = 25.34 kips/bolt (1/omega)Rnebm at Beam edge = (1/omega) * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * 8.53 * (0.32/1) * 65.00 = 104.81 kips/bolt (1/omega)Rndbm on Beam at Bolt Diameter = (1/omega) * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.88 * (0.32/1) * 65.00 = 21.50 kips/bolt Beam bearing capacity, (1/omega)Rnbm = min((1/omega)Rnsbm,(1/omega)Rnebm,(1/omega)Rndbm) = min(25.34, 104.81, 21.50) = 21.50 kips/bolt Ri vector at Shear Plate = <-0.00, -10.64> Lcsshpl at Shear Plate spacing = 2.06 in. Lceshpl at Shear Plate edge = 6.78 in. (1/omega)Rnsshpl at Shear Plate spacing = (1/omega) * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.50 * 1.20 * 2.06 * 0.38 * 65.00 = 30.16 kips/bolt (1/omega)Rneshpl at Shear Plate edge = (1/omega) * hf1 * Lce * t * Fu = 0.50 * 1.20 * 6.78 * 0.38 * 65.00 = 99.18 kips/bolt (1/omega)Rndshpl on Shear Plate at Bolt Diameter = (1/omega) * hf2 * db * t * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.88 * 0.38 * 65.00 = 25.59 kips/bolt Shear Plate bearing capacity, (1/omega)Rnshpl = min((1/omega)Rnsshpl,(1/omega)Rneshpl,(1/omega)Rndshpl) = min(30.16, 99.18, 25.59) = 25.59 kips/bolt (1/omega)Rn = min((1/omega)Rnbm, (1/omega)Rnshpl) = min(21.499, 25.594) = 21.50 kips/bolt Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 21.50 / 10.64 = 2.02 At Row 4, At Column 1: Ribolt = 14.67 kips Ri vector at Beam = <-13.75, 5.12> Lcsbm at Beam spacing = na Lcebm at Beam edge = 1.53 in. (1/omega)Rnsbm at Beam spacing = (1/omega) * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * na * (0.32/1) * 65.00 = na (1/omega)Rnebm at Beam edge = (1/omega) * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * 1.53 * (0.32/1) * 65.00 = 18.81 kips/bolt (1/omega)Rndbm on Beam at Bolt Diameter = (1/omega) * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.88 * (0.32/1) * 65.00 = 21.50 kips/bolt Beam bearing capacity, (1/omega)Rnbm = min((1/omega)Rnsbm,(1/omega)Rnebm,(1/omega)Rndbm) = min(na, 18.81, 21.50) = 18.81 kips/bolt Ri vector at Shear Plate = <13.75, -5.12> Lcsshpl at Shear Plate spacing = na Lceshpl at Shear Plate edge = 1.27 in. (1/omega)Rnsshpl at Shear Plate spacing = (1/omega) * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.50 * 1.20 * na * 0.38 * 65.00 = na (1/omega)Rneshpl at Shear Plate edge = (1/omega) * hf1 * Lce * t * Fu = 0.50 * 1.20 * 1.27 * 0.38 * 65.00 = 18.53 kips/bolt (1/omega)Rndshpl on Shear Plate at Bolt Diameter = (1/omega) * hf2 * db * t * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.88 * 0.38 * 65.00 = 25.59 kips/bolt Shear Plate bearing capacity, (1/omega)Rnshpl = min((1/omega)Rnsshpl,(1/omega)Rneshpl,(1/omega)Rndshpl) = min(na, 18.53, 25.59) = 18.53 kips/bolt (1/omega)Rn = min((1/omega)Rnbm, (1/omega)Rnshpl) = min(18.806, 18.533) = 18.53 kips/bolt Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 18.53 / 14.67 = 1.26 At Row 5, At Column 1: Ribolt = 15.94 kips Ri vector at Beam = <-15.67, 2.92> Lcsbm at Beam spacing = na Lcebm at Beam edge = 1.40 in. (1/omega)Rnsbm at Beam spacing = (1/omega) * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * na * (0.32/1) * 65.00 = na (1/omega)Rnebm at Beam edge = (1/omega) * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * 1.40 * (0.32/1) * 65.00 = 17.19 kips/bolt (1/omega)Rndbm on Beam at Bolt Diameter = (1/omega) * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.88 * (0.32/1) * 65.00 = 21.50 kips/bolt Beam bearing capacity, (1/omega)Rnbm = min((1/omega)Rnsbm,(1/omega)Rnebm,(1/omega)Rndbm) = min(na, 17.19, 21.50) = 17.19 kips/bolt Ri vector at Shear Plate = <15.67, -2.92> Lcsshpl at Shear Plate spacing = na Lceshpl at Shear Plate edge = 1.21 in. (1/omega)Rnsshpl at Shear Plate spacing = (1/omega) * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.50 * 1.20 * na * 0.38 * 65.00 = na (1/omega)Rneshpl at Shear Plate edge = (1/omega) * hf1 * Lce * t * Fu = 0.50 * 1.20 * 1.21 * 0.38 * 65.00 = 17.67 kips/bolt (1/omega)Rndshpl on Shear Plate at Bolt Diameter = (1/omega) * hf2 * db * t * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.88 * 0.38 * 65.00 = 25.59 kips/bolt Shear Plate bearing capacity, (1/omega)Rnshpl = min((1/omega)Rnsshpl,(1/omega)Rneshpl,(1/omega)Rndshpl) = min(na, 17.67, 25.59) = 17.67 kips/bolt (1/omega)Rn = min((1/omega)Rnbm, (1/omega)Rnshpl) = min(17.188, 17.666) = 17.19 kips/bolt Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 17.19 / 15.94 = 1.08 Min Bolt Shear Demand to Bearing ratio Beam and Shear Plate for vertical shear only = min(1.00, 1.35, 1.47, 2.02, 1.26, 1.08) = 1.00 BEARING AT BEAM AND SHEAR PLATE SIDE SUMMARY: Bearing Capacity at Vertical Shear Load Only, Rbv = Min Bolt Shear Demand to Bearing Ratio * Bolt Shear = 1.00 * 26.72 = 26.72 kips Rbv = 26.72 kips >= V = 24.00 kips (OK) |
Beam Strength Calcs: |
Web Depth = d - [Top Cope Depth] - [Bottom Cope Depth] = 17.9 - 0 - 0 = 17.9 in. Gross Area (Shear) = [Web Depth] * tw = 17.90 * 0.32 = 5.64 in^2 Net Shear Area (Shear) = ([Web Depth] - ([# rows] * [Diameter + 0.0625])) * tw = (17.90 - (5 * 1.00)) * 0.32 = 4.06 in^2 Using Eq.J4-3: Shear Yielding = (1/omega) * 0.6 * Fybeam * [Gross Area] = 0.67 * 0.6 * 50.00 * 5.64 = 112.77 kips Using Eq.J4-4: Shear Rupture = (1/omega) * 0.6 * Fubeam * [Net Area] = 0.50 * 0.6 * 65.00 * 4.06 = 79.24 kips Block Shear Using Eq.J4-5: Block Shear = {(1/omega) * ((0.6 * Fu * Anv) + (Ubs * Fu * Ant))} <= {(1/omega) * ((0.6 * Fy * Agv) + (Ubs * Fu * Ant))} Block Shear not required. |
Shear Plate Calcs: |
Gross Area = 0.38 * 14.50 = 5.44 in^2 Net Area = (14.50 - (5 *(0.94 + 1/16))) * 0.38 = 3.56 in^2 Using Eq.J4-3: Shear Yielding = (1/omega) * 0.6 * Fypl * [Gross Area] = 0.67 * 0.6 * 50.00 * 5.44 = 108.75 kips Using Eq.J4-4: Shear Rupture = (1/omega) * 0.6 * Fupl * [Net Area] = 0.50 * 0.6 * 65.00 * 3.56 = 69.47 kips Block Shear Using Eq.J4-5: Block Shear = {(1/omega) * ((0.6 * Fu * Anv) + (Ubs * Fu * Ant))} <= {(1/omega) * ((0.6 * Fy * Agv) + (Ubs * Fu * Ant))} Block 1 (Shear): Gross Shear Length = (14.5 - 1.25) = 13.25 in. Net Shear Length = 13.2 - (4.5 * (0.938 + 0.0625)) = 8.75 in. Gross Tension Length = (0 + 1.75) = 1.75 in. Net Tension Length = 1.75 - (0.5 * (1.12 + 0.0625)) = 1.16 in. 1. (1/omega) * [material thickness] * ((0.60 * Fupl* [net shear length]) + (Ubs * Fupl * [net tension length])) = 0.50 * 0.38 * ((0.60 * 65.00 * 8.75) + (1.00 * 65.00 * 1.16)) = 78.08 kips 2. (1/omega) * [material thickness] * ((0.60 * Fypl * [gross shear length]) + (Ubs * Fupl * [net tension length])) = 0.50 * 0.38 * ((0.60 * 50.00 * 13.25) + (1.00 * 65.00 * 1.16)) = 88.62 kips Block Shear = 78.08 kips 78.08 kips >= Vbm = 24.00 kips (OK) Flexural and Buckling Strength: Eccentricity at first line of bolts, e = 10.12 in. Zgross = 19.71 in^3 Znet = 12.87 in^3 Sgross = 13.14 in^3 Snet = 8.49 in^3 Using Eq. 9-4 Flexural Rupture = (1/omega) * Fu * Znet / e = 0.50 * 65.00 * 12.87 / 10.12 = 41.30 kips Using Eq. 9-14 through 9-18, Fcr = Fy * Q tw = 0.38 in. ho = 14.50 in. c = 10.12 in. lambda = (ho * Fy ^ 0.5) / ( 10 * tw * ( 475.00 + 280.00 * (ho / c)^2 ) ^0.5 ) = = 14.50 * 50.00^0.5 / (10 * 0.38 * (475.00 + 280.00 * (14.50/10.12)^2 )^0.5) = 0.84 When 0.70 < lambda <= 1.41, Q=1.34 - 0.49 * lambda Q = 0.93 Fcrmin =1/omega * Fcr = 0.60 * 50.00 * 0.93 = 27.89 ksi Using Eq. 9-6 Buckling = Fcr * Sgross / e = 27.89 * 13.14 / 10.12 = 36.20 kips Interaction Check of Flexural Yielding, Per AISC 10-5: Eccentricity at CG of Bolt Group, e = 10.12 in. Zgross = 19.71 Znet = 12.87 Mr = Vr * e = 24.00 * 10.12 = 243.00 kips-in Mc = 1/omega * Mn = 1/omega * Fy * Zgross = 0.60 * 50.00 * 19.71 = 591.33 kips-in Vr = 24.00 kips Vc = 1/omega * Vn = 1/omega * 0.60 * Fy * Ag = 0.67 * 0.60 * 50.00 * 5.44 = 108.75 kips Interaction due to moment and shear, (Vr/Vc)^2 + (Mr/Mc)^2 <= 1.0 (Vr/Vc)^2 + (Mr/Mc)^2 = (24.00 / 108.75)^2 + (243.00 / 591.33)^2 = 0.22 <= 1 (OK) Note: Mn <= 1.6My by inspection MAXIMUM PLATE THICKNESS: No of bolt columns = 1 tp < = db/2 + 1/16 = 0.375 <= 0.5 OK tw < = db/2 + 1/16 = 0.315 <= 0.5 OK Leh(plate) >= 2 * db = 1.75 >= 1.75 OK Leh(bm) >= 2 * db = 1.86575 >= 1.75 OK Maximum Plate Thickness is Not a Limiting Criteria. STABILIZER PLATE: Available Strength to Resist Lateral Displacement: Using Eq. 10-6 (14th Ed.): Rn/omega = 1500.00 * 3.14159 * L * tp^3 / a^2 = 0.60 * 1500.00 * 3.14159 * 14.50 * 0.38^3 / 10.12^2 = 21.09 kips Stabilizer Plate Required for lateral displacement Torsional Strength: Using Eq. 10-8 and Eq. 10-7 (14th Ed.): Required, Mta or Mtu = Ra * (tw + tp) /2 = 24.00 * ((0.31 + 0.38) / 2) = 8.25 kips-in Lateral Shear Strength of Shear Plate, Mtn (no slab) = [1/omega*(0.6*Fyp)-(Ra/(L*tp))] *L*tp^2/2 = ((0.67 * 0.6 * 50.00) - (24.00 / (14.50 * 0.38))) * 0.5 * 14.50 * 0.38^2 = 15.89 kips-in Stabilizer Plate Not Required for torsional strength |
Weld Calcs: |
WELD: Weld Requirements: At shear only case: Weld Length for shear, Lv = 13.000 in. Shear Load per inch per weld, fv = R/Lv/2 = 24.000 / 13.000 / 2 = 0.923 kips/in/ weld theta = 0 deg. cPhi = 1.0 + 0.5 * sin(0)^1.5 = 1.000 Weld Coefficient = 0.6 * 70.000 * 1.000 * 1.000 * (2^0.5/2)*(1/16) = 1.856 Required weld size, Dv = fv/ (1/omega * coeff) = 0.923 / (0.500 * 1.856) = 0.995/16 Minimum fillet weld size : At shear only load case = 0.06 in. per Table J2.4 = 0.19 in. 5/8tp = 0.23 in. user preference = 0.25 in. Dmax1 (using eqn 9-3) = tshpl * Fushpl / ( Fexx * C1 * 0.088) = 0.375 * 65.000 / ( 70.000 * 1.000 * 0.088 ) = 3.940 Dmax2 (using eqn 9-3) = twsupport * Fusupport / ( Fexx * C1 * 0.088 ) = 0.830 * 65.000 / ( 70.000 * 1.000 * 0.088 ) = 8.720 Dmax3 = project max fillet weld = 12.000 Dmax=min(Dmax1, Dmax2, Dmax3) = min(3.940, 8.720, 12.000) = 3.940 Use weld size D1 = 4.00 D2 = 4.00 Weld Strength : Vertical weld capacity during shear only load, 1/omega * Rnv1 = 0.50 * 1.86 * 13.00 * (3.94 + 3.94) = 95.06 kips 95.06 kips >= Vbm = 24.00 kips (OK) |