BOLT BEARING AT BEAM AND SHEAR PLATE SIDE
Vertical Shear Only Load Case:
ICR cordinate relative to CG = (5.11, 0.00)
At Row 1, At Column 1:
Ribolt = 15.94 kips
Ri vector at Beam = <9.00, 13.15>
Lcsbm at Beam spacing = na
Lcebm at Beam edge = 3.17 in.
(1/omega)Rnsbm at Beam spacing = (1/omega) * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * na * (0.35/1) * 65.00 = na
(1/omega)Rnebm at Beam edge = (1/omega) * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * 3.17 * (0.35/1) * 65.00 = 43.23 kips/bolt
(1/omega)Rndbm on Beam at Bolt Diameter = (1/omega) * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.88 * (0.35/1) * 65.00 = 23.89 kips/bolt
Beam bearing capacity, (1/omega)Rnbm = min((1/omega)Rnsbm,(1/omega)Rnebm,(1/omega)Rndbm) = min(na, 43.23, 23.89) = 23.89 kips/bolt
Ri vector at Shear Plate = <-9.00, -13.15>
Lcsshpl at Shear Plate spacing = na
Lceshpl at Shear Plate edge = 4.74 in.
(1/omega)Rnsshpl at Shear Plate spacing = (1/omega) * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.50 * 1.20 * na * 0.38 * 65.00 = na
(1/omega)Rneshpl at Shear Plate edge = (1/omega) * hf1 * Lce * t * Fu = 0.50 * 1.20 * 4.74 * 0.38 * 65.00 = 69.34 kips/bolt
(1/omega)Rndshpl on Shear Plate at Bolt Diameter = (1/omega) * hf2 * db * t * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.88 * 0.38 * 65.00 = 25.59 kips/bolt
Shear Plate bearing capacity, (1/omega)Rnshpl = min((1/omega)Rnsshpl,(1/omega)Rneshpl,(1/omega)Rndshpl) = min(na, 69.34, 25.59) = 25.59 kips/bolt
(1/omega)Rn = min((1/omega)Rnbm, (1/omega)Rnshpl) = min(23.887, 25.594) = 23.89 kips/bolt
Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 23.89 / 15.94 = 1.50
At Row 2, At Column 1:
Ribolt = 15.69 kips
Ri vector at Beam = <-0.00, 15.69>
Lcsbm at Beam spacing = 2.56 in.
Lcebm at Beam edge = 4.78 in.
(1/omega)Rnsbm at Beam spacing = (1/omega) * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * 2.56 * (0.35/1) * 65.00 = 34.98 kips/bolt
(1/omega)Rnebm at Beam edge = (1/omega) * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * 4.78 * (0.35/1) * 65.00 = 65.26 kips/bolt
(1/omega)Rndbm on Beam at Bolt Diameter = (1/omega) * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.88 * (0.35/1) * 65.00 = 23.89 kips/bolt
Beam bearing capacity, (1/omega)Rnbm = min((1/omega)Rnsbm,(1/omega)Rnebm,(1/omega)Rndbm) = min(34.98, 65.26, 23.89) = 23.89 kips/bolt
Ri vector at Shear Plate = <0.00, -15.69>
Lcsshpl at Shear Plate spacing = 2.56 in.
Lceshpl at Shear Plate edge = 4.28 in.
(1/omega)Rnsshpl at Shear Plate spacing = (1/omega) * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.50 * 1.20 * 2.56 * 0.38 * 65.00 = 37.48 kips/bolt
(1/omega)Rneshpl at Shear Plate edge = (1/omega) * hf1 * Lce * t * Fu = 0.50 * 1.20 * 4.28 * 0.38 * 65.00 = 62.61 kips/bolt
(1/omega)Rndshpl on Shear Plate at Bolt Diameter = (1/omega) * hf2 * db * t * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.88 * 0.38 * 65.00 = 25.59 kips/bolt
Shear Plate bearing capacity, (1/omega)Rnshpl = min((1/omega)Rnsshpl,(1/omega)Rneshpl,(1/omega)Rndshpl) = min(37.48, 62.61, 25.59) = 25.59 kips/bolt
(1/omega)Rn = min((1/omega)Rnbm, (1/omega)Rnshpl) = min(23.887, 25.594) = 23.89 kips/bolt
Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 23.89 / 15.69 = 1.52
At Row 3, At Column 1:
Ribolt = 15.94 kips
Ri vector at Beam = <-9.01, 13.15>
Lcsbm at Beam spacing = na
Lcebm at Beam edge = 3.07 in.
(1/omega)Rnsbm at Beam spacing = (1/omega) * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * na * (0.35/1) * 65.00 = na
(1/omega)Rnebm at Beam edge = (1/omega) * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * 3.07 * (0.35/1) * 65.00 = 41.91 kips/bolt
(1/omega)Rndbm on Beam at Bolt Diameter = (1/omega) * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.88 * (0.35/1) * 65.00 = 23.89 kips/bolt
Beam bearing capacity, (1/omega)Rnbm = min((1/omega)Rnsbm,(1/omega)Rnebm,(1/omega)Rndbm) = min(na, 41.91, 23.89) = 23.89 kips/bolt
Ri vector at Shear Plate = <9.01, -13.15>
Lcsshpl at Shear Plate spacing = na
Lceshpl at Shear Plate edge = 0.95 in.
(1/omega)Rnsshpl at Shear Plate spacing = (1/omega) * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.50 * 1.20 * na * 0.38 * 65.00 = na
(1/omega)Rneshpl at Shear Plate edge = (1/omega) * hf1 * Lce * t * Fu = 0.50 * 1.20 * 0.95 * 0.38 * 65.00 = 13.85 kips/bolt
(1/omega)Rndshpl on Shear Plate at Bolt Diameter = (1/omega) * hf2 * db * t * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.88 * 0.38 * 65.00 = 25.59 kips/bolt
Shear Plate bearing capacity, (1/omega)Rnshpl = min((1/omega)Rnsshpl,(1/omega)Rneshpl,(1/omega)Rndshpl) = min(na, 13.85, 25.59) = 13.85 kips/bolt
(1/omega)Rn = min((1/omega)Rnbm, (1/omega)Rnshpl) = min(23.887, 13.850) = 13.85 kips/bolt
Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 13.85 / 15.94 = 0.87
Min Bolt Shear Demand to Bearing ratio Beam and Shear Plate for vertical shear only
= min(1.00, 1.50, 1.52, 0.87) = 0.87
BEARING AT BEAM AND SHEAR PLATE SIDE SUMMARY:
Bearing Capacity at Vertical Shear Load Only, Rbv = Min Bolt Shear Demand to Bearing Ratio * Bolt Shear = 0.87 * 41.98 = 36.49 kips
Rbv = 36.49 kips >= V = 29.00 kips (OK) |
Web Depth = d - [Top Cope Depth] - [Bottom Cope Depth] = 20.7 - 1.25 - 3.75 = 15.7 in.
Gross Area (Shear) = [Web Depth] * tw = 15.70 * 0.35 = 5.49 in^2
Net Shear Area (Shear) = ([Web Depth] - ([# rows] * [Diameter + 0.0625])) * tw
= (15.70 - (3 * 1.00)) * 0.35 = 4.44 in^2
Using Eq.J4-3:
Shear Yielding = (1/omega) * 0.6 * Fybeam * [Gross Area] = 0.67 * 0.6 * 50.00 * 5.49 = 109.90 kips
Using Eq.J4-4:
Shear Rupture = (1/omega) * 0.6 * Fubeam * [Net Area] = 0.50 * 0.6 * 65.00 * 4.44 = 86.68 kips
Block Shear
Using Eq.J4-5:
Block Shear = {(1/omega) * ((0.6 * Fu * Anv) + (Ubs * Fu * Ant))} <= {(1/omega) * ((0.6 * Fy * Agv) + (Ubs * Fu * Ant))}
Block Shear (1)
Gross Shear Length = [edge dist. at beam edge] + ([# rows - 1] * [spacing]) = 1.75 + 7 = 8.75 in.
Net Shear Length = Gross Shear Length - (# rows - 0.5) * (hole size + 0.0625) = 8.75 - (3 - 0.5) * 1 = 6.25 in.
Gross Tension Length = [edge dist. at beam edge] + ([# cols - 1] * [spacing]) = 2 + (1 - 1) * 3 = 2.00 in.
Net Tension Length = Gross Tension Length - (# cols - 0.5) * (hole size + 0.0625) = 2 - (1 - 0.5) * 1 = 1.50 in.
1. (1/omega) * [material thickness] * ((0.60 * Fubeam* [net shear length]) + (Ubs * Fubeam * [net tension length]))
= 0.50 * 0.35 * ((0.60 * 65.00 * 6.25) + (1.00 * 65.00 * 1.50)) = 59.72 kips
2. (1/omega) * [material thickness] * ((0.60 * Fybeam * [gross shear length]) + (Ubs * Fubeam * [net tension length]))
= 0.50 * 0.35 * ((0.60 * 50.00 * 8.75) + (1.00 * 65.00 * 1.50)) = 63.00 kips
Block Shear = 59.72 kips
Block Shear (1) Total = Block Shear (1) = 59.72 kips
Buckling and Flexure at Longest Cope (Top and Bottom Copes at Section)
Eccentricity at Section, e = 3.66 in.
If beam is coped at both top and bottom flanges,
Using Eq. 9-14 through 9-18, Fcr = Fy * Q
tw = 0.35 in.
ho = 15.70 in.
c = 2.50 in.
lambda = (ho * Fy ^ 0.5) / ( 10 * tw * ( 475.00 + 280.00 * (ho / c)^2 ) ^0.5 ) =
= 15.70 * 50.00^0.5 / (10 * 0.35 * (475.00 + 280.00 * (15.70/2.50)^2 )^0.5) = 0.30
When lambda <= 0.70, Q=1
Q = 1.00
Fcrmin =1/omega * Fcr = 0.60 * 50.00 * 1.00 = 30.00 ksi
Snet1 (bolt holes not applicable) = 14.38 in^3
Snet2 (bolt holes applicable) = 14.38 in^3
Znet = 21.57 in^3
Using Eq. 9-6
Buckling = Fcr * Snet1 / e = 30.00 * 14.38 / 3.66 = 117.94 kips
Using Eq. 9-19
Flexural Yielding = (1/omega) * Fy * Snet1 / e = 0.60 * 50.00 * 14.38 / 3.66 = 117.94 kips
Using Eq. 9-4
Flexural Rupture = (1/omega) * Fu * Znet / e = 0.50 * 65.00 * 21.57 / 3.66 = 191.65 kips
Buckling and Flexure at Furthest Bolt Line within Cope (Top and Bottom Copes at Section)
Eccentricity at Section, e = 3.16 in.
If beam is coped at both top and bottom flanges,
Using Eq. 9-14 through 9-18, Fcr = Fy * Q
tw = 0.35 in.
ho = 15.70 in.
c = 2.50 in.
lambda = (ho * Fy ^ 0.5) / ( 10 * tw * ( 475.00 + 280.00 * (ho / c)^2 ) ^0.5 ) =
= 15.70 * 50.00^0.5 / (10 * 0.35 * (475.00 + 280.00 * (15.70/2.50)^2 )^0.5) = 0.30
When lambda <= 0.70, Q=1
Q = 1.00
Fcrmin =1/omega * Fcr = 0.60 * 50.00 * 1.00 = 30.00 ksi
Snet1 (bolt holes not applicable) = 14.38 in^3
Snet2 (bolt holes applicable) = 11.28 in^3
Znet = 18.05 in^3
Using Eq. 9-6
Buckling = Fcr * Snet1 / e = 30.00 * 14.38 / 3.16 = 136.61 kips
Using Eq. 9-19
Flexural Yielding = (1/omega) * Fy * Snet1 / e = 0.60 * 50.00 * 14.38 / 3.16 = 136.61 kips
Using Eq. 9-4
Flexural Rupture = (1/omega) * Fu * Znet / e = 0.50 * 65.00 * 18.05 / 3.16 = 185.79 kips
Section Bending Strength Calculations Summary:
Coped Beam Buckling and Flexure at Longest Cope (Top and Bottom Copes at Section)
Buckling : 117.94 >= 29.00 kips (OK)
Flexural Yielding : 117.94 >= 29.00 kips (OK)
Flexural Rupture : 191.65 >= 29.00 kips (OK)
Coped Beam Buckling and Flexure at Furthest Bolt Line within Cope (Top and Bottom Copes at Section)
Buckling : 136.61 >= 29.00 kips (OK)
Flexural Yielding : 136.61 >= 29.00 kips (OK)
Flexural Rupture : 185.79 >= 29.00 kips (OK) |
WELD:
Weld Requirements:
At shear only case:
Weld Length for shear, Lv = 15.250 in.
Shear Load per inch per weld, fv = R/Lv/2 = 29.000 / 15.250 / 2 = 0.951 kips/in/ weld
theta = 0 deg.
cPhi = 1.0 + 0.5 * sin(0)^1.5 = 1.000
Weld Coefficient = 0.6 * 70.000 * 1.000 * 1.000 * (2^0.5/2)*(1/16) = 1.856
Required weld size, Dv = fv/ (1/omega * coeff) = 0.951 / (0.500 * 1.856) = 1.025/16
Minimum fillet weld size :
At shear only load case = 0.06 in.
per Table J2.4 = 0.19 in.
5/8tp = 0.23 in.
user preference = 0.25 in.
Dmax1 (using eqn 9-3)
= tshpl * Fushpl / ( Fexx * C1 * 0.088)
= 0.375 * 65.000 / ( 70.000 * 1.000 * 0.088 )
= 3.940
Dmax2 (using eqn 9-3)
= twsupport * Fusupport / ( Fexx * C1 * 0.088 )
= 0.315 * 65.000 / ( 70.000 * 1.000 * 0.088 )
= 3.309
Dmax3 = project max fillet weld = 12.000
Dmax=min(Dmax1, Dmax2, Dmax3) = min(3.940, 3.309, 12.000)
= 3.309
Use weld size
D1 = 4.00
D2 = 4.00
Weld Strength :
Vertical weld capacity during shear only load, 1/omega * Rnv1 = 0.50 * 1.86 * 15.25 * (3.31 + 3.31) = 93.67 kips
93.67 kips >= Vbm = 29.00 kips (OK) |