|
|
Summary Reports: | Job Standard Summary | Job Sample Calcs Report | B+Op Connection Comparison Report | Standard Connection Cost Report Job Preferences Report | No Connections Summary | No Connections Detailed | No Connections Reference Map | |||||||||
Shear and Axial Reports: | Shear Plate: | Specs | Strengths (Shear Only Connections) | Welds | Doublers | Connection Cost Report | ||||
Strengths (Shear & Axial Connections) | ||||||||||
Single Angle: | Specs | Strengths (Shear & Axial) | Welds | Doublers | Connection Cost Report | |||||
Double Angle Reports: | Support Side Specs | Strengths (Shear & Axial) | Welds | Doublers | Connection Cost Report | |||||
Beam Side Specs | ||||||||||
End Plate Reports: | Specs | Strengths (Shear & Axial) | Welds | Connection Cost Report | ||||||
Moment Reports: | Specs | Support Strengths | Beam Flange Welds | Connection Cost Report | ||||||
Moment Plates: | Specs | Strengths | Welds | |||||||
Column Stiffeners: | Specs | Strengths | Welds | |||||||
Column Web Doublers: | Specs | Strengths | Welds | |||||||
Shear Plate: | Specs | Strengths | Welds | |||||||
Double Angle: | Support Side Specs | Strengths | Welds | |||||||
Beam Side Specs | ||||||||||
Connection Number: |
bb.1bb.s.00001.00001 |
Main Calcs: |
SINGLE ANGLE Bolted to Beam, Bolted to Support CONNECTION SUMMARY Girder profile: W21X50 Filler Beam profile: W21X50 Slope: 0.00 deg. Skew: 90.00 Vertical Offset: 0.00 Horizontal Offset: 0.00 Span: 45.00 ft. Reaction, V: 33.00 kips Shear Capacity, Rn: 33.73 kips Design/Reference according to AISC 14th Ed. - ASD Beam material grade: A992 Support material grade: A992 Angle material grade: A529-GR.50 Angle1 Profile: L5X3-1/2X3/8 Length = 11.500 in. Beam side bolts: 3 rows x 1 column 0.875 in. Diameter A325N_TC bolts Beam side bolt vertical spacing: 4.5 in. Support side bolts: 3 rows x 1 column 0.875 in. Diameter A325N_TC bolts Support side bolt vertical spacing: 4.5 in. Configuration Geometry: Beam setback = 0.5 in. Edge distance at vertical edge of beam: 1.5 in. Edge distance at top edge of beam: 1.75 in. Edge distance at bottom edge of beam: 7.62 in. Top cope depth: 1.25 in. Top cope length: 3.25 in. Bottom cope depth: 1.25 in. Bottom cope length: 3.25 in. Horizontal distance to first hole: 2 in. Bolted Angle Leg At Beam : Angle 1 Leg Distances : Down distance from top of filler beam flange : 3 in. Edge distance at vertical edge : 1.50 in. Edge distance at top edge : 1.25 in. Edge distance at bottom edge : 1.25 in. Bolted Angle Leg At Support : Angle 1 Leg Distances : Down distance from top of filler beam flange : 3 in. Gage at Bolt : 3.44 in. Edge distance at vertical edge : 1.75 in. Edge distance at top edge : 1.25 in. Edge distance at bottom edge : 1.25 in. Holes in Beam Web : STD diameter = 0.9375 in. Holes in Beam Angle Leg : STD diameter = 0.9375 in. Holes in Support Girder : STD diameter = 0.9375 in. Holes in Support Angle Leg : STD diameter = 0.9375 in. |
Bolt Strength Calcs: |
BOLT SHEAR CAPACITY AT BEAM AND ANGLE SIDE: Bolt Shear Capacity at Shear Load Only: C = no of bolts = 3.000 Using Table 7-1 to determine (1/omega)rn: (1/omega)Rn = (1/omega)rn * C = 16.24 * 3.00 = 48.71 kips Total Vertical Bolt Shear Capacity = 48.71 kips 48.71 kips >= 33.00 kips (OK) BOLT SHEAR CAPACITY AT SUPPORT AND ANGLE SIDE: Bolt Shear Capacity at Shear Load Only: Required tension stress (frt) = axial reaction / bolt row count / bolt area = 0.000 / 3 / 0.601 = 0.000 ksi Required shear stress (frv) = vertical reaction / bolt row count / bolt area = 33.00 / 3 / 0.60 = 18.29 ksi Using Instantaneous Center Of Rotation Method (AISC 7-1) ex = 3.438 in. Angle = 0.000 deg. C = 2.078 Using Table 7-1 to determine (1/omega)rn: (1/omega)Rn = (1/omega)rn * C = 16.24 * 2.08 = 33.73 kips Vertical Bolt Shear Capacity at Support and Angle = 33.73 kips 33.73 kips >= 33.00 kips (OK) |
Bolt Bearing Calcs: |
BOLT BEARING AT BEAM AND ANGLE SIDE Vertical Shear Only Load Case: At Row 1, At Column 1: (1/omega)Rnbolt = 16.24 kips Lcsbm at Beam spacing = 3.56 in. Lcebm at Beam edge = 1.28 in. (1/omega)Rnsbm at Beam spacing = (1/omega) * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * 3.56 * (0.38/1) * 65.00 = 52.80 kips/bolt (1/omega)Rnebm at Beam edge = (1/omega) * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * 1.28 * (0.38/1) * 65.00 = 18.99 kips/bolt (1/omega)Rndbm on Beam at Bolt Diameter = (1/omega) * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.88 * (0.38/1) * 65.00 = 25.94 kips/bolt Beam bearing capacity, (1/omega)Rnbm = min((1/omega)Rnsbm,(1/omega)Rnebm,(1/omega)Rndbm) = min(52.80, 18.99, 25.94) = 18.99 kips/bolt Lcsang1 at Angle 1 spacing = 3.56 in. Lceang1 at Angle 1 edge = 9.78 in. (1/omega)Rnsang1 at Angle 1 spacing = (1/omega) * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.50 * 1.20 * 3.56 * 0.38 * 65.00 = 52.10 kips/bolt (1/omega)Rneang1 at Angle 1 edge = (1/omega) * hf1 * Lce * t * Fu = 0.50 * 1.20 * 9.78 * 0.38 * 65.00 = 143.05 kips/bolt (1/omega)Rndang1 on Angle 1 at Bolt Diameter = (1/omega) * hf2 * db * t * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.88 * 0.38 * 65.00 = 25.59 kips/bolt Angle 1 bearing capacity, (1/omega)Rnang1 = min((1/omega)Rnsang1,(1/omega)Rneang1,(1/omega)Rndang1) = min(52.10, 143.05, 25.59) = 25.59 kips/bolt (1/omega)Rn = min((1/omega)Rnbolt, (1/omega)Rnbm, (1/omega)Rnang1) = min(16.24, 18.988, 25.594) = 16.24 kips/bolt At Row 2, At Column 1: (1/omega)Rnbolt = 16.24 kips Lcsbm at Beam spacing = 3.56 in. Lcebm at Beam edge = 5.78 in. (1/omega)Rnsbm at Beam spacing = (1/omega) * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * 3.56 * (0.38/1) * 65.00 = 52.80 kips/bolt (1/omega)Rnebm at Beam edge = (1/omega) * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * 5.78 * (0.38/1) * 65.00 = 85.68 kips/bolt (1/omega)Rndbm on Beam at Bolt Diameter = (1/omega) * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.88 * (0.38/1) * 65.00 = 25.94 kips/bolt Beam bearing capacity, (1/omega)Rnbm = min((1/omega)Rnsbm,(1/omega)Rnebm,(1/omega)Rndbm) = min(52.80, 85.68, 25.94) = 25.94 kips/bolt Lcsang1 at Angle 1 spacing = 3.56 in. Lceang1 at Angle 1 edge = 5.28 in. (1/omega)Rnsang1 at Angle 1 spacing = (1/omega) * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.50 * 1.20 * 3.56 * 0.38 * 65.00 = 52.10 kips/bolt (1/omega)Rneang1 at Angle 1 edge = (1/omega) * hf1 * Lce * t * Fu = 0.50 * 1.20 * 5.28 * 0.38 * 65.00 = 77.24 kips/bolt (1/omega)Rndang1 on Angle 1 at Bolt Diameter = (1/omega) * hf2 * db * t * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.88 * 0.38 * 65.00 = 25.59 kips/bolt Angle 1 bearing capacity, (1/omega)Rnang1 = min((1/omega)Rnsang1,(1/omega)Rneang1,(1/omega)Rndang1) = min(52.10, 77.24, 25.59) = 25.59 kips/bolt (1/omega)Rn = min((1/omega)Rnbolt, (1/omega)Rnbm, (1/omega)Rnang1) = min(16.24, 25.935, 25.594) = 16.24 kips/bolt At Row 3, At Column 1: (1/omega)Rnbolt = 16.24 kips Lcsbm at Beam spacing = 3.56 in. Lcebm at Beam edge = 10.28 in. (1/omega)Rnsbm at Beam spacing = (1/omega) * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * 3.56 * (0.38/1) * 65.00 = 52.80 kips/bolt (1/omega)Rnebm at Beam edge = (1/omega) * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * 10.28 * (0.38/1) * 65.00 = 152.37 kips/bolt (1/omega)Rndbm on Beam at Bolt Diameter = (1/omega) * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.88 * (0.38/1) * 65.00 = 25.94 kips/bolt Beam bearing capacity, (1/omega)Rnbm = min((1/omega)Rnsbm,(1/omega)Rnebm,(1/omega)Rndbm) = min(52.80, 152.37, 25.94) = 25.94 kips/bolt Lcsang1 at Angle 1 spacing = 3.56 in. Lceang1 at Angle 1 edge = 0.78 in. (1/omega)Rnsang1 at Angle 1 spacing = (1/omega) * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.50 * 1.20 * 3.56 * 0.38 * 65.00 = 52.10 kips/bolt (1/omega)Rneang1 at Angle 1 edge = (1/omega) * hf1 * Lce * t * Fu = 0.50 * 1.20 * 0.78 * 0.38 * 65.00 = 11.43 kips/bolt (1/omega)Rndang1 on Angle 1 at Bolt Diameter = (1/omega) * hf2 * db * t * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.88 * 0.38 * 65.00 = 25.59 kips/bolt Angle 1 bearing capacity, (1/omega)Rnang1 = min((1/omega)Rnsang1,(1/omega)Rneang1,(1/omega)Rndang1) = min(52.10, 11.43, 25.59) = 11.43 kips/bolt (1/omega)Rn = min((1/omega)Rnbolt, (1/omega)Rnbm, (1/omega)Rnang1) = min(16.24, 25.935, 11.426) = 11.43 kips/bolt Bearing Capacity at Beam and Angle for vertical shear only = Sum{ Bearing At [(Row)i,(Column)i] } = 16.24 + 16.24 + 11.43 = 43.90 kips BEARING AT BEAM AND ANGLE SIDE SUMMARY: Bearing Capacity at Vertical Shear Load Only, Rbv = Sum{ [(Row)i,(Column)i] } = 43.90 kips Rbv = 43.90 kips >= V = 33.00 kips (OK) BOLT BEARING AT SUPPORT AND ANGLE SIDE Vertical Shear Only Load Case: ICR cordinate relative to CG = (3.27, -0.00) At Row 1, At Column 1: Ribolt = 15.94 kips Ri vector at Support = <-12.89, -9.37> Lcssupp at Support spacing = na Lcesupp at Support edge = 29.80 in. (1/omega)Rnssupp at Support spacing = (1/omega) * hf1 * Lcs * (twsup/# bolt sides supported) * Fu = 0.50 * 1.20 * na * (0.38/1) * 65.00 = na (1/omega)Rnesupp at Support edge = (1/omega) * hf1 * Lce * (twsup/# bolt sides supported) * Fu = 0.50 * 1.20 * 29.80 * (0.38/1) * 65.00 = 441.58 kips/bolt (1/omega)Rndsupp on Support at Bolt Diameter = (1/omega) * hf2 * db * (twsup/# bolt sides supported) * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.88 * (0.38/1) * 65.00 = 25.94 kips/bolt Support bearing capacity, (1/omega)Rnsupp = min((1/omega)Rnssupp,(1/omega)Rnesupp,(1/omega)Rndsupp) = min(na, 441.58, 25.94) = 25.94 kips/bolt Ri vector at Angle = <12.89, 9.37> Lcsang at Angle spacing = na Lceang at Angle edge = 1.66 in. (1/omega)Rnsang at Angle spacing = (1/omega) * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.50 * 1.20 * na * 0.38 * 65.00 = na (1/omega)Rneang at Angle edge = (1/omega) * hf1 * Lce * t * Fu = 0.50 * 1.20 * 1.66 * 0.38 * 65.00 = 24.23 kips/bolt (1/omega)Rndang on Angle at Bolt Diameter = (1/omega) * hf2 * db * t * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.88 * 0.38 * 65.00 = 25.59 kips/bolt Angle bearing capacity, (1/omega)Rnang = min((1/omega)Rnsang,(1/omega)Rneang,(1/omega)Rndang) = min(na, 24.23, 25.59) = 24.23 kips/bolt (1/omega)Rn = min((1/omega)Rnsupp, (1/omega)Rnang) = min(25.935, 24.227) = 24.23 kips/bolt Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 24.23 / 15.94 = 1.52 At Row 2, At Column 1: Ribolt = 14.99 kips Ri vector at Support = <-0.00, -14.99> Lcssupp at Support spacing = 3.56 in. Lcesupp at Support edge = 12.83 in. (1/omega)Rnssupp at Support spacing = (1/omega) * hf1 * Lcs * (twsup/# bolt sides supported) * Fu = 0.50 * 1.20 * 3.56 * (0.38/1) * 65.00 = 52.80 kips/bolt (1/omega)Rnesupp at Support edge = (1/omega) * hf1 * Lce * (twsup/# bolt sides supported) * Fu = 0.50 * 1.20 * 12.83 * (0.38/1) * 65.00 = 190.16 kips/bolt (1/omega)Rndsupp on Support at Bolt Diameter = (1/omega) * hf2 * db * (twsup/# bolt sides supported) * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.88 * (0.38/1) * 65.00 = 25.94 kips/bolt Support bearing capacity, (1/omega)Rnsupp = min((1/omega)Rnssupp,(1/omega)Rnesupp,(1/omega)Rndsupp) = min(52.80, 190.16, 25.94) = 25.94 kips/bolt Ri vector at Angle = <0.00, 14.99> Lcsang at Angle spacing = 3.56 in. Lceang at Angle edge = 5.28 in. (1/omega)Rnsang at Angle spacing = (1/omega) * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.50 * 1.20 * 3.56 * 0.38 * 65.00 = 52.10 kips/bolt (1/omega)Rneang at Angle edge = (1/omega) * hf1 * Lce * t * Fu = 0.50 * 1.20 * 5.28 * 0.38 * 65.00 = 77.24 kips/bolt (1/omega)Rndang on Angle at Bolt Diameter = (1/omega) * hf2 * db * t * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.88 * 0.38 * 65.00 = 25.59 kips/bolt Angle bearing capacity, (1/omega)Rnang = min((1/omega)Rnsang,(1/omega)Rneang,(1/omega)Rndang) = min(52.10, 77.24, 25.59) = 25.59 kips/bolt (1/omega)Rn = min((1/omega)Rnsupp, (1/omega)Rnang) = min(25.935, 25.594) = 25.59 kips/bolt Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 25.59 / 14.99 = 1.71 At Row 3, At Column 1: Ribolt = 15.94 kips Ri vector at Support = <12.89, -9.37> Lcssupp at Support spacing = na Lcesupp at Support edge = 14.49 in. (1/omega)Rnssupp at Support spacing = (1/omega) * hf1 * Lcs * (twsup/# bolt sides supported) * Fu = 0.50 * 1.20 * na * (0.38/1) * 65.00 = na (1/omega)Rnesupp at Support edge = (1/omega) * hf1 * Lce * (twsup/# bolt sides supported) * Fu = 0.50 * 1.20 * 14.49 * (0.38/1) * 65.00 = 214.76 kips/bolt (1/omega)Rndsupp on Support at Bolt Diameter = (1/omega) * hf2 * db * (twsup/# bolt sides supported) * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.88 * (0.38/1) * 65.00 = 25.94 kips/bolt Support bearing capacity, (1/omega)Rnsupp = min((1/omega)Rnssupp,(1/omega)Rnesupp,(1/omega)Rndsupp) = min(na, 214.76, 25.94) = 25.94 kips/bolt Ri vector at Angle = <-12.89, 9.37> Lcsang at Angle spacing = na Lceang at Angle edge = 3.55 in. (1/omega)Rnsang at Angle spacing = (1/omega) * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.50 * 1.20 * na * 0.38 * 65.00 = na (1/omega)Rneang at Angle edge = (1/omega) * hf1 * Lce * t * Fu = 0.50 * 1.20 * 3.55 * 0.38 * 65.00 = 51.87 kips/bolt (1/omega)Rndang on Angle at Bolt Diameter = (1/omega) * hf2 * db * t * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.88 * 0.38 * 65.00 = 25.59 kips/bolt Angle bearing capacity, (1/omega)Rnang = min((1/omega)Rnsang,(1/omega)Rneang,(1/omega)Rndang) = min(na, 51.87, 25.59) = 25.59 kips/bolt (1/omega)Rn = min((1/omega)Rnsupp, (1/omega)Rnang) = min(25.935, 25.594) = 25.59 kips/bolt Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 25.59 / 15.94 = 1.61 Min Bolt Shear Demand to Bearing ratio Support and Angle for vertical shear only = min(1.00, 1.52, 1.71, 1.61) = 1.00 BEARING AT SUPPORT AND ANGLE SUMMARY: Bearing Capacity at Vertical Shear Load Only, Rbv = Min Bolt Shear Demand to Bearing Ratio * Bolt Shear = 1.00 * 33.73 = 33.73 kips 33.73 kips >= 33.00 kips (OK) |
Beam Strength Calcs: |
Web Depth = d - [Top Cope Depth] - [Bottom Cope Depth] = 20.8 - 1.25 - 1.25 = 18.3 in. Gross Area (Shear) = [Web Depth] * tw = 18.30 * 0.38 = 6.95 in^2 Net Shear Area (Shear) = ([Web Depth] - ([# rows] * [Diameter + 0.0625])) * tw = (18.30 - (3 * 1.00)) * 0.38 = 5.81 in^2 Using Eq.J4-3: Shear Yielding = (1/omega) * 0.6 * Fybeam * [Gross Area] = 0.67 * 0.6 * 50.00 * 6.95 = 139.08 kips Using Eq.J4-4: Shear Rupture = (1/omega) * 0.6 * Fubeam * [Net Area] = 0.50 * 0.6 * 65.00 * 5.81 = 113.37 kips Block Shear Using Eq.J4-5: Block Shear = {(1/omega) * ((0.6 * Fu * Anv) + (Ubs * Fu * Ant))} <= {(1/omega) * ((0.6 * Fy * Agv) + (Ubs * Fu * Ant))} Block Shear (1) Gross Shear Length = [edge dist. at beam edge] + ([# rows - 1] * [spacing]) = 1.75 + 9 = 10.75 in. Net Shear Length = Gross Shear Length - (# rows - 0.5) * (hole size + 0.0625) = 10.8 - (3 - 0.5) * 1 = 8.25 in. Gross Tension Length = [edge dist. at beam edge] + ([# cols - 1] * [spacing]) = 1.5 + (1 - 1) * 3 = 1.50 in. Net Tension Length = Gross Tension Length - (# cols - 0.5) * (hole size + 0.0625) = 1.5 - (1 - 0.5) * 1 = 1.00 in. 1. (1/omega) * [material thickness] * ((0.60 * Fubeam* [net shear length]) + (Ubs * Fubeam * [net tension length])) = 0.50 * 0.38 * ((0.60 * 65.00 * 8.25) + (1.00 * 65.00 * 1.00)) = 73.48 kips 2. (1/omega) * [material thickness] * ((0.60 * Fybeam * [gross shear length]) + (Ubs * Fubeam * [net tension length])) = 0.50 * 0.38 * ((0.60 * 50.00 * 10.75) + (1.00 * 65.00 * 1.00)) = 73.62 kips Block Shear = 73.48 kips Block Shear (1) Total = Block Shear (1) = 73.48 kips Buckling and Flexure at Longest Cope (Top and Bottom Copes at Section) Eccentricity at Section, e = 3.94 in. If beam is coped at both top and bottom flanges, Using Eq. 9-14 through 9-18, Fcr = Fy * Q tw = 0.38 in. ho = 18.30 in. c = 3.25 in. lambda = (ho * Fy ^ 0.5) / ( 10 * tw * ( 475.00 + 280.00 * (ho / c)^2 ) ^0.5 ) = = 18.30 * 50.00^0.5 / (10 * 0.38 * (475.00 + 280.00 * (18.30/3.25)^2 )^0.5) = 0.35 When lambda <= 0.70, Q=1 Q = 1.00 Fcrmin =1/omega * Fcr = 0.60 * 50.00 * 1.00 = 30.00 ksi Snet1 (bolt holes not applicable) = 21.21 in^3 Snet2 (bolt holes applicable) = 21.21 in^3 Znet = 31.81 in^3 Using Eq. 9-6 Buckling = Fcr * Snet1 / e = 30.00 * 21.21 / 3.94 = 161.50 kips Using Eq. 9-19 Flexural Yielding = (1/omega) * Fy * Snet1 / e = 0.60 * 50.00 * 21.21 / 3.94 = 161.50 kips Using Eq. 9-4 Flexural Rupture = (1/omega) * Fu * Znet / e = 0.50 * 65.00 * 31.81 / 3.94 = 262.43 kips Buckling and Flexure at Furthest Bolt Line within Cope (Top and Bottom Copes at Section) Eccentricity at Section, e = 2.19 in. If beam is coped at both top and bottom flanges, Using Eq. 9-14 through 9-18, Fcr = Fy * Q tw = 0.38 in. ho = 18.30 in. c = 3.25 in. lambda = (ho * Fy ^ 0.5) / ( 10 * tw * ( 475.00 + 280.00 * (ho / c)^2 ) ^0.5 ) = = 18.30 * 50.00^0.5 / (10 * 0.38 * (475.00 + 280.00 * (18.30/3.25)^2 )^0.5) = 0.35 When lambda <= 0.70, Q=1 Q = 1.00 Fcrmin =1/omega * Fcr = 0.60 * 50.00 * 1.00 = 30.00 ksi Snet1 (bolt holes not applicable) = 21.21 in^3 Snet2 (bolt holes applicable) = 17.20 in^3 Znet = 27.20 in^3 Using Eq. 9-6 Buckling = Fcr * Snet1 / e = 30.00 * 21.21 / 2.19 = 290.54 kips Using Eq. 9-19 Flexural Yielding = (1/omega) * Fy * Snet1 / e = 0.60 * 50.00 * 21.21 / 2.19 = 290.54 kips Using Eq. 9-4 Flexural Rupture = (1/omega) * Fu * Znet / e = 0.50 * 65.00 * 27.20 / 2.19 = 403.62 kips Section Bending Strength Calculations Summary: Coped Beam Buckling and Flexure at Longest Cope (Top and Bottom Copes at Section) Buckling : 161.50 >= 33.00 kips (OK) Flexural Yielding : 161.50 >= 33.00 kips (OK) Flexural Rupture : 262.43 >= 33.00 kips (OK) Coped Beam Buckling and Flexure at Furthest Bolt Line within Cope (Top and Bottom Copes at Section) Buckling : 290.54 >= 33.00 kips (OK) Flexural Yielding : 290.54 >= 33.00 kips (OK) Flexural Rupture : 403.62 >= 33.00 kips (OK) |
Single Angle Bolted Bolted Calcs: |
Support Angle Leg Block Shear Using Eq.J4-5: Block Shear = {(1/omega) * ((0.6 * Fu * Anv) + (Ubs * Fu * Ant))} <= {(1/omega) * ((0.6 * Fy * Agv) + (Ubs * Fu * Ant))} Block 1 (Shear): Gross Shear Length = (11.5 - 1.25) = 10.25 in. Net Shear Length = 10.2 - (2.5 * (0.938 + 1/16)) = 7.75 in. Gross Tension Length = [edge dist.] = 1.75 in. Net Tension Length = (1.75 - (0.938 + 1/16)/2) = 1.25 in. 1. (1/omega) * [material thickness] * ((0.60 * Fua* [net shear length]) + (Ubs * Fua * [net tension length])) = 0.50 * 0.38 * ((0.60 * 65.00 * 7.75) + (1.00 * 65.00 * 1.25)) = 71.94 kips 2. (1/omega) * [material thickness] * ((0.60 * Fya * [gross shear length]) + (Ubs * Fua * [net tension length])) = 0.50 * 0.38 * ((0.60 * 50.00 * 10.25) + (1.00 * 65.00 * 1.25)) = 72.92 kips Block Shear = 71.94 kips Gross Area = 0.38 * 11.50 = 4.31 in^2 Net Area = (11.50 - (3 *(0.94 + 1/16)) * 0.38 = 3.19 in^2 Using Eq.J4-3: Shear Yielding = (1/omega) * 0.6 * Fya * [Gross Area] = 0.67 * 0.6 * 50.00 * 4.31 = 86.25 kips Using Eq.J4-4: Shear Rupture = (1/omega) * 0.6 * Fua * [Net Area] = 0.50 * 0.6 * 65.00 * 3.19 = 62.16 kips Flexural and Buckling Strength: Eccentricity at Bolt Column = 3.44 Zgross = 12.40 in^3 Znet = 8.93 in^3 Sgross = 8.27 in^3 Snet = 5.61 in^3 Using Eq. 9-19 Flexural Yielding = (1/omega) * Fy * Sgross / e = 0.60 * 50.00 * 8.27 / 3.44 = 72.14 kips Using Eq. 9-4 Flexural Rupture = (1/omega) * Fu * Znet / e = 0.50 * 65.00 * 8.93 / 3.44 = 84.43 kips Using Eq. 9-14 through 9-18, Fcr = Fy * Q tw = 0.38 in. ho = 11.50 in. c = 3.25 in. lambda = (ho * Fy ^ 0.5) / ( 10 * tw * ( 475.00 + 280.00 * (ho / c)^2 ) ^0.5 ) = = 11.50 * 50.00^0.5 / (10 * 0.38 * (475.00 + 280.00 * (11.50/3.25)^2 )^0.5) = 0.34 When lambda <= 0.70, Q=1 Q = 1.00 Fcrmin =1/omega * Fcr = 0.60 * 50.00 * 1.00 = 30.00 ksi Using Eq. 9-6 Buckling = Fcr * Sgross / e = 30.00 * 8.27 / 3.44 = 72.14 kips Stress Interaction on Angle due to Combined Shear and Moment Loading: Zgx = 12.40 in^3 Znx = 8.93 in^3 Eccentricity = 3.44 in. Mrx = 33.00 * 3.44 = 113.44 kips-in Shear Stress on Gross Section = 33.00 / 4.31 = 7.65 ksi Shear Stress on Net Section = 33.00 / 3.19 = 10.35 ksi Axial Stress on Gross Section due to Moment (shear) = 113.44 / 12.40 = 9.15 ksi Axial Stress on Net Section due to Moment (shear) = 113.44 / 8.93 = 12.70 ksi Shear Yield Stress Capacity (SYSC) = 1/omega * 0.6 * Fy =0.67 * 0.60 * 50.00 = 20.00 ksi Tensile Yield Stress Capacity (TYSC) = 1/omega * Fy =0.60 * 50.00 = 30.00 ksi Stress Interaction at Gross Section (elliptical): (fvg / SYSC)^2 + (fag / TYSC )^2 = (7.65 / 20.00)^2 + (9.15 / 30.00 )^2 = 0.24 <= 1.0 (OK) Shear Rupture Stress Capacity (SRSC) = 1/omega * 0.6 * Fu =0.50 * 0.60 * 65.00 = 19.50 ksi Tensile Rupture Stress Capacity (TRSC) = 1/omega * Fu =0.50 * 65.00 = 32.50 ksi Stress Interaction at Net Section (elliptical): (fvn / SRSC)^2 + (fan / TRSC )^2 = (10.35 / 19.50)^2 + (12.70 / 32.50 )^2 = 0.43 <= 1.0 (OK) Beam Angle Leg Gross Area = 0.38 * 11.50 = 4.31 in^2 Net Area = (11.50 - (3 *(0.94 + 1/16)) * 0.38 = 3.19 in^2 Using Eq.J4-3: Shear Yielding = (1/omega) * 0.6 * Fya * [Gross Area] = 0.67 * 0.6 * 50.00 * 4.31 = 86.25 kips Using Eq.J4-4: Shear Rupture = (1/omega) * 0.6 * Fua * [Net Area] = 0.50 * 0.6 * 65.00 * 3.19 = 62.16 kips Block Shear Using Eq.J4-5: Block Shear = {(1/omega) * ((0.6 * Fu * Anv) + (Ubs * Fu * Ant))} <= {(1/omega) * ((0.6 * Fy * Agv) + (Ubs * Fu * Ant))} Block 1 (Shear): Gross Shear Length = (11.5 - 1.25) = 10.25 in. Net Shear Length = 10.2 - (2.5 * (0.938 + 1/16) = 7.75 in. Gross Tension Length = [edge dist.] = 1.50 in. Net Tension Length = (1.5 - (0.938 + 1/16)/2) = 1.00 in. 1. (1/omega) * [material thickness] * ((0.60 * Fua* [net shear length]) + (Ubs * Fua * [net tension length])) = 0.50 * 0.38 * ((0.60 * 65.00 * 7.75) + (1.00 * 65.00 * 1.00)) = 68.86 kips 2. (1/omega) * [material thickness] * ((0.60 * Fya * [gross shear length]) + (Ubs * Fua * [net tension length])) = 0.50 * 0.38 * ((0.60 * 50.00 * 10.25) + (1.00 * 65.00 * 1.00)) = 69.84 kips Block Shear = 68.86 kips Support Side Shear Yielding Capacity = 86.25 kips Support Side Shear Rupture Capacity = 62.16 kips Support Side Vertical Block Shear Capacity = 71.94 kips Beam Side Shear Yielding Capacity = 86.25 kips Beam Side Shear Rupture Capacity = 62.16 kips Support Side Flexure Yielding Capacity = 72.14 kips Support Side Flexure Rupture Capacity = 84.43 kips Support Side Bending Buckling Capacity = 72.14 kips Beam Side Vertical Block Shear Capacity = 68.86 kips |
Weld Calcs: |
(Not applicable / No results ) |