Qnect Logo

Connection Calcs Report

Company: - Josh Qnect -
Job Title: - Qnect Demo 2000 Tons -
B+Op Status: B+Op was disabled for some sessions of this job
Building Code: AISC-14
Design Type: LRFD
Engineering Units: Imperial
Bolt Catalog: ASTM Imperial
Profile Catalog: ASTM Imperial
Plate Material Grade Catalog: ASTM Imperial
Plate Thickness Catalog: Imperial
Detailing Distances Dimensions: Imperial
Materials: 
Weld E70
Shear Plate A572-GR.50
Angle A36
Bm Web Doubler Plate A572-GR.50
Stabilizer Plate A572-GR.50
End Plate A572-GR.50
Col Moment Plate A572-GR.50
Col Stiffener Plate A572-GR.50
Col Web Doubler Plate A572-GR.50

Summary Reports: Job Standard Summary  |  Job Sample Calcs Report    |  B+Op Connection Comparison Report  |  Standard Connection Cost Report
Job Preferences Report  |  No Connections Summary  |  No Connections Detailed    |  No Connections Reference Map
 
Shear and Axial Reports:Shear Plate: Specs  Strengths (Shear Only Connections)  Welds  Doublers  Connection Cost Report
    Strengths (Shear & Axial Connections)      
 Single Angle:  Specs  Strengths (Shear & Axial)  Welds  Doublers  Connection Cost Report
 Double Angle Reports:  Support Side Specs  Strengths (Shear & Axial)  Welds  Doublers  Connection Cost Report
    Beam Side Specs        
 End Plate Reports:  Specs  Strengths (Shear & Axial)  Welds  Connection Cost Report
 
Moment Reports: Specs  Support Strengths  Beam Flange Welds  Connection Cost Report
 Moment Plates:  Specs  Strengths  Welds  
 Column Stiffeners:  Specs  Strengths  Welds  
 Column Web Doublers:  Specs  Strengths  Welds  
 Shear Plate:  Specs  Strengths  Welds  
 Double Angle:  Support Side Specs  Strengths  Welds  
   Beam Side Specs      
 

Connection Number:
bb.s.s.00002.00002
 
Main Calcs:
SHEAR PLATE CONNECTION SUMMARY

Filler Beam profile: W16X40
Support Girder profile: W16X40
Slope: 0.00 deg.
Skew: 90.00
Vertical Offset: 0.00
Horizontal Offset: 0.00
Span: 20.00 ft.
Reaction, V: 54.75 kips
Shear Capacity, Rn: 67.61 kips
Design/Reference according to AISC 14th Ed. - LRFD
Full Depth Shear Plate: Conventional Configuration
Beam material grade: A992
Support material grade: A992
Plate material grade: A572-GR.50
Weld grade: E70
Shear Plate Design Size: 4.00 in. x 10.50 in. x 0.50 in.
Full Depth Shear Plate Detailing Height at Support: 14.88 in.
Full Depth Shear Plate Detailing Width at Support: 3.31 in.
Configuration Geometry:
Welds at shear plate to support: 5/16 FILLET, 5/16 FILLET
at girder flange: 4/16 FILLET, 4/16 FILLET
Bolt: 3 rows x 1 column 0.88 in. Diameter A325N_TC bolts
Vertical spacing: 4.00 in.
Horizontal spacing: 3.00 in.
Shear plate edge setback = 0.50 in.
Beam centerline setback = 0.50 in.
Edge distance at vertical edge of plate: 1.75 in.
Edge distance at top edge of plate: 1.25 in.
Edge distance at bottom edge of plate: 1.25 in.
Edge distance at vertical edge of beam: 1.75 in.
Edge distance at top edge of beam: 1.75 in.
Edge distance at bottom edge of beam: 3.75 in.
Top cope depth: 1.25 in.
Top cope length: 3.50 in.
Bottom cope depth: 1.25 in.
Bottom cope length: 3.50 in.
Horizontal distance to first hole: 2.25 in.
Down distance from top of filler beam flange: 3.00 in.
Holes in beam web: STD diameter = 0.94 in.
Holes in shear plate: SSL diameter = 0.94 in., slot width = 1.12 in.
Bolt Strength Calcs:
BOLT SHEAR CAPACITY AT BEAM AND SHEAR PLATE SIDE:
Bolt Shear Capacity at Shear Load Only:
Using Instantaneous Center Of Rotation Method (AISC 7-1)
ex = 1.12 in.
Angle = 0.00 deg.
C = 2.78
Using Table 7-1 to determine (phi)rn:
(phi)Rn = (phi)rn * C = 24.35 * 2.78 = 67.61 kips


Total Vertical Bolt Shear Capacity = 67.61 kips
67.61 kips >= Reaction V = 54.75 kips (OK)
Bolt Bearing Calcs:
BOLT BEARING AT BEAM AND SHEAR PLATE SIDE
Vertical Shear Only Load Case:
ICR cordinate relative to CG = (9.21, 0.00)
At Row 1, At Column 1:
Ribolt = 23.90 kips
Ri vector at Beam   = <9.52, 21.93>
Lcsbm at Beam spacing  = na
Lcebm at Beam edge    = 1.44 in.
(phi)Rnsbm at Beam spacing = (phi) * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = na
(phi)Rnebm at Beam edge = (phi) * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 1.20 * 1.44 * (0.30/1) * 65.00 = 25.68 kips/bolt
(phi)Rndbm on Beam at Bolt Diameter   = (phi) * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.88 * (0.30/1) * 65.00 = 31.23 kips/bolt
Beam bearing capacity, (phi)Rnbm = min((phi)Rnsbm,(phi)Rnebm,(phi)Rndbm) = min(na, 25.68, 31.23) = 25.68 kips/bolt
Ri vector at Shear Plate   = <-9.52, -21.93>
Lcsshpl at Shear Plate spacing  = na
Lceshpl at Shear Plate edge    = 5.14 in.
(phi)Rnsshpl at Shear Plate spacing = (phi) * hf1 * Lcs * t * Fu = na
(phi)Rneshpl at Shear Plate edge = (phi) * hf1 * Lce * t * Fu = 0.75 * 1.20 * 5.14 * 0.50 * 65.00 = 150.36 kips/bolt
(phi)Rndshpl on Shear Plate at Bolt Diameter   = (phi) * hf2 * db * t * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.88 * 0.50 * 65.00 = 51.19 kips/bolt
Shear Plate bearing capacity, (phi)Rnshpl = min((phi)Rnsshpl,(phi)Rneshpl,(phi)Rndshpl) = min(na, 150.36, 51.19) = 51.19 kips/bolt
(phi)Rn = min((phi)Rnbm, (phi)Rnshpl) = min(25.68, 51.19) = 25.68 kips/bolt
Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 25.68 / 23.90 = 1.07

At Row 2, At Column 1:
Ribolt = 23.76 kips
Ri vector at Beam   = <-0.00, 23.76>
Lcsbm at Beam spacing  = 3.06 in.
Lcebm at Beam edge    = 5.28 in.
(phi)Rnsbm at Beam spacing = (phi) * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 1.20 * 3.06 * (0.30/1) * 65.00 = 54.64 kips/bolt
(phi)Rnebm at Beam edge = (phi) * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 1.20 * 5.28 * (0.30/1) * 65.00 = 94.23 kips/bolt
(phi)Rndbm on Beam at Bolt Diameter   = (phi) * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.88 * (0.30/1) * 65.00 = 31.23 kips/bolt
Beam bearing capacity, (phi)Rnbm = min((phi)Rnsbm,(phi)Rnebm,(phi)Rndbm) = min(54.64, 94.23, 31.23) = 31.23 kips/bolt
Ri vector at Shear Plate   = <0.00, -23.76>
Lcsshpl at Shear Plate spacing  = 3.06 in.
Lceshpl at Shear Plate edge    = 4.78 in.
(phi)Rnsshpl at Shear Plate spacing = (phi) * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.75 * 1.20 * 3.06 * 0.50 * 65.00 = 89.58 kips/bolt
(phi)Rneshpl at Shear Plate edge = (phi) * hf1 * Lce * t * Fu = 0.75 * 1.20 * 4.78 * 0.50 * 65.00 = 139.86 kips/bolt
(phi)Rndshpl on Shear Plate at Bolt Diameter   = (phi) * hf2 * db * t * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.88 * 0.50 * 65.00 = 51.19 kips/bolt
Shear Plate bearing capacity, (phi)Rnshpl = min((phi)Rnsshpl,(phi)Rneshpl,(phi)Rndshpl) = min(89.58, 139.86, 51.19) = 51.19 kips/bolt
(phi)Rn = min((phi)Rnbm, (phi)Rnshpl) = min(31.23, 51.19) = 31.23 kips/bolt
Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 31.23 / 23.76 = 1.31

At Row 3, At Column 1:
Ribolt = 23.90 kips
Ri vector at Beam   = <-9.52, 21.93>
Lcsbm at Beam spacing  = na
Lcebm at Beam edge    = 3.92 in.
(phi)Rnsbm at Beam spacing = (phi) * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = na
(phi)Rnebm at Beam edge = (phi) * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 1.20 * 3.92 * (0.30/1) * 65.00 = 70.03 kips/bolt
(phi)Rndbm on Beam at Bolt Diameter   = (phi) * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.88 * (0.30/1) * 65.00 = 31.23 kips/bolt
Beam bearing capacity, (phi)Rnbm = min((phi)Rnsbm,(phi)Rnebm,(phi)Rndbm) = min(na, 70.03, 31.23) = 31.23 kips/bolt
Ri vector at Shear Plate   = <9.52, -21.93>
Lcsshpl at Shear Plate spacing  = na
Lceshpl at Shear Plate edge    = 0.85 in.
(phi)Rnsshpl at Shear Plate spacing = (phi) * hf1 * Lcs * t * Fu = na
(phi)Rneshpl at Shear Plate edge = (phi) * hf1 * Lce * t * Fu = 0.75 * 1.20 * 0.85 * 0.50 * 65.00 = 24.91 kips/bolt
(phi)Rndshpl on Shear Plate at Bolt Diameter   = (phi) * hf2 * db * t * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.88 * 0.50 * 65.00 = 51.19 kips/bolt
Shear Plate bearing capacity, (phi)Rnshpl = min((phi)Rnsshpl,(phi)Rneshpl,(phi)Rndshpl) = min(na, 24.91, 51.19) = 24.91 kips/bolt
(phi)Rn = min((phi)Rnbm, (phi)Rnshpl) = min(31.23, 24.91) = 24.91 kips/bolt
Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 24.91 / 23.90 = 1.04

Min Bolt Shear Demand to Bearing ratio Beam and Shear Plate for vertical shear only
 = min(1.00, 1.07, 1.31, 1.04) = 1.00

BEARING AT BEAM AND SHEAR PLATE SIDE SUMMARY:
Bearing Capacity at Vertical Shear Load Only, Rbv = Min Bolt Shear Demand to Bearing Ratio * Bolt Shear = 1.00 * 67.61 = 67.61 kips
Rbv = 67.61 kips >= Reaction V = 54.75 kips (OK)
Beam Strength Calcs:
Web Depth = d - [Top Cope Depth] - [Bottom Cope Depth] = 16.00 - 1.25 - 1.25 = 13.50 in.

Using AISC 14th Ed. Equation J4-3
Gross Area (Shear), Agross = [Web Depth] * tw = 13.50 * 0.30 = 4.12 in^2
Shear Yielding, (phi)Vny = (phi) * 0.6 * Fybeam * Agross = 1.00 * 0.6 * 50.00 * 4.12 = 123.52 kips

Using AISC 14th Ed. Equation J4-4
Net Area (Shear), Anet = ([Web Depth] - ([# rows] * [Diameter + 0.06])) * tw 
    = (13.50 - (3 * 1.00)) * 0.30 = 3.20 in^2
Shear Rupture, (phi)Vnu = (phi) * 0.6 * Fubeam * Anet = 0.75 * 0.6 * 65.00 * 3.20 = 93.68 kips


Check Vertical Block Shear

Using AISC 14th Ed. Equation J4-5
Block Shear = {(phi) * ((0.6 * Fu * Anv) + (Ubs * Fu * Ant))} <= {(phi) * ((0.6 * Fy * Agv) + (Ubs * Fu * Ant))}

Block Shear (1)
Gross Shear Length = [edge dist. at beam edge] + ([# rows - 1] * [spacing]) = 1.75 + 8.00 = 9.75 in.
Net Shear Length = Gross Shear Length - (# rows - 0.5) * (hole size + 0.06) = 9.75 - (3 - 0.5) * 1.00 = 7.25 in.
Gross Tension Length = [edge dist. at beam edge] + ([# cols - 1] * [spacing]) = 1.75 + (1 - 1) * 3.00 = 1.75 in.
Net Tension Length = Gross Tension Length - (# cols - 0.5) * (hole size + 0.06) = 1.75 - (1 - 0.5) * 1.00 = 1.25 in.
1. (phi) * [material thickness] * ((0.60 * Fubeam* [net shear length]) + (Ubs * Fubeam * [net tension length])) 
    = 0.75 * 0.30 * ((0.60 * 65.00 * 7.25) + (1.00 * 65.00 * 1.25)) = 83.27 kips
2. (phi) * [material thickness] * ((0.60 * Fybeam * [gross shear length]) + (Ubs * Fubeam * [net tension length])) 
    = 0.75 * 0.30 * ((0.60 * 50.00 * 9.75) + (1.00 * 65.00 * 1.25)) = 85.50 kips
Block Shear = 83.27 kips

Block Shear (1) Total = Block Shear (1) = 83.27 kips
83.27 kips >= Reaction V = 54.75 kips (OK)

Block Shear for Axial T/C is not required.

Buckling and Flexure at Longest Cope (Top and Bottom Copes at Section)
Eccentricity at Section, e = 4.15 in.
If beam is coped at both top and bottom flanges,

Using AISC 14th Ed. Equation 9-14 through 9-18, Fcr = Fy * Q
tw = 0.30 in.
ho = 13.50 in.
c = 3.50 in.
lambda = (ho * Fy ^ 0.5) / ( 10 * tw * ( 475.00 + 280.00 * (ho / c)^2 ) ^0.5 ) = 
 = 13.50 * 50.00^0.5 / (10 * 0.30 * (475.00 + 280.00 * (13.50/3.50)^2 )^0.5) = 0.46
When lambda <= 0.70, Q=1
Q = 1.00
Fcrmin =phi * Fcr = 0.90 * 50.00 * 1.00 = 45.00 ksi
Snet1 (bolt holes not applicable) = 9.26 in^3
Snet2 (bolt holes applicable) = 9.26 in^3
Znet1 (bolt holes not applicable) = 13.90 in^3
Znet2 (bolt holes applicable) = 13.90 in^3

Using AISC 14th Ed. Equation 9-6
Buckling = Fcr * Snet1 / e = 45.00 * 9.26 / 4.15 = 100.40 kips

Using AISC 14th Ed. Equation 9-19
Flexural Yielding = (phi) * Fy * Snet1 / e = 0.90 * 50.00 * 9.26 / 4.15 = 100.40 kips

Using AISC 14th Ed. Equation 9-4
Flexural Rupture = (phi) * Fu * Znet2 / e = 0.75 * 65.00 * 13.90 / 4.15 = 163.15 kips


Buckling and Flexure at Furthest Bolt Line within Cope (Top and Bottom Copes at Section)
Eccentricity at Section, e = 2.40 in.
If beam is coped at both top and bottom flanges,

Using AISC 14th Ed. Equation 9-14 through 9-18, Fcr = Fy * Q
tw = 0.30 in.
ho = 13.50 in.
c = 3.50 in.
lambda = (ho * Fy ^ 0.5) / ( 10 * tw * ( 475.00 + 280.00 * (ho / c)^2 ) ^0.5 ) = 
 = 13.50 * 50.00^0.5 / (10 * 0.30 * (475.00 + 280.00 * (13.50/3.50)^2 )^0.5) = 0.46
When lambda <= 0.70, Q=1
Q = 1.00
Fcrmin =phi * Fcr = 0.90 * 50.00 * 1.00 = 45.00 ksi
Snet1 (bolt holes not applicable) = 9.26 in^3
Snet2 (bolt holes applicable) = 7.32 in^3
Znet1 (bolt holes not applicable) = 13.90 in^3
Znet2 (bolt holes applicable) = 11.08 in^3

Using AISC 14th Ed. Equation 9-6
Buckling = Fcr * Snet1 / e = 45.00 * 9.26 / 2.40 = 173.53 kips

Using AISC 14th Ed. Equation 9-19
Flexural Yielding = (phi) * Fy * Snet1 / e = 0.90 * 50.00 * 9.26 / 2.40 = 173.53 kips

Using AISC 14th Ed. Equation 9-4
Flexural Rupture = (phi) * Fu * Znet2 / e = 0.75 * 65.00 * 11.08 / 2.40 = 224.74 kips


Section Bending Strength Calculations Summary:

   Coped Beam Buckling and Flexure at Longest Cope (Top and Bottom Copes at Section)
   Buckling : 100.40 >= 54.75 kips (OK)
   Flexural Yielding : 100.40 >= 54.75 kips (OK)
   Flexural Rupture : 163.15 >= 54.75 kips (OK)

   Coped Beam Buckling and Flexure at Furthest Bolt Line within Cope (Top and Bottom Copes at Section)
   Buckling : 173.53 >= 54.75 kips (OK)
   Flexural Yielding : 173.53 >= 54.75 kips (OK)
   Flexural Rupture : 224.74 >= 54.75 kips (OK)
Shear Plate Calcs:
Using AISC 14th Ed. Equation J4-3
Gross Area, Ag = 0.50 * 10.50 = 5.25 in^2
Shear Yielding, (phi)Vny = (phi) * 0.6 * Fypl * Ag = 1.00 * 0.6 * 50.00 * 5.25 = 157.50 kips

157.50 kips >= Reaction V = 54.75 kips (OK)

Using AISC 14th Ed. Equation J4-4
Net Area, An = (10.50 - (3 * (0.94 + 1/16))) * 0.50 = 3.75 in^2
Shear Rupture, (phi)Vnu = (phi) * 0.6 * Fupl * An = 0.75 * 0.6 * 65.00 * 3.75 = 109.69 kips

109.69 kips >= Reaction V = 54.75 kips (OK)


Check Vertical Block Shear

Using AISC 14th Ed. Equation J4-5
Block Shear = {(phi) * ((0.6 * Fu * Anv) + (Ubs * Fu * Ant))} <= {(phi) * ((0.6 * Fy * Agv) + (Ubs * Fu * Ant))}

Block 1 (Shear): 
Gross Shear Length = (10.50 - 1.25) = 9.25 in.
Net Shear Length = 9.25 - (2.50 * (0.94 + 0.06)) = 6.75 in.
Gross Tension Length = (0.00 + 1.75) = 1.75 in.
Net Tension Length = 1.75 - (0.50 * (1.12 + 0.06)) = 1.16 in.
1. (phi) * [material thickness] * ((0.60 * Fupl* [net shear length]) + (Ubs * Fupl * [net tension length])) 
    = 0.75 * 0.50 * ((0.60 * 65.00 * 6.75) + (1.00 * 65.00 * 1.16)) = 126.91 kips
2. (phi) * [material thickness] * ((0.60 * Fypl * [gross shear length]) + (Ubs * Fupl * [net tension length])) 
    = 0.75 * 0.50 * ((0.60 * 50.00 * 9.25) + (1.00 * 65.00 * 1.16)) = 132.25 kips
Block Shear = 126.91 kips
126.91 kips >= Reaction V = 54.75 kips (OK)

Block Shear for Axial T/C is not required.

Interaction Check of Flexural Yielding, Per AISC 10-5: 
Eccentricity due to Conventional Config. (e = a/2), e = 1.12 in.
Zgross = 13.78
Znet = 9.66
Mr = Vr * e = 54.75 * 1.12 = 61.59 kips-in
Mc = phi * Mn = phi * Fy * Zgross = 0.90 * 50.00 * 13.78 = 620.16 kips-in
Vr = 54.75 kips
Vc = phi * Vn = phi * 0.60 * Fy * Ag = 1.00 * 0.60 * 50.00 * 5.25 = 157.50 kips
Interaction due to moment and shear, (Vr/Vc)^2 + (Mr/Mc)^2 <= 1.0
(Vr/Vc)^2 + (Mr/Mc)^2 = (54.75 / 157.50)^2 + (61.59 / 620.16)^2 = 0.13 <= 1  (OK)

Note: Mn <= 1.6My by inspection

MAXIMUM PLATE THICKNESS:
No of columns = 1
Distance cl top to cl bot bolts <= 12" (Equivalent depth of n = 1 to 5 at 3", AISC Table 10-9)
Slot shape = SSL
tmax = Unlimited
Maximum Plate Thickness is Not a Limiting Criteria.
Weld Calcs:
WELD:

 Weld Requirements:

At shear only case: 
Weld Length for shear, Lv = 13.38 in.
Shear Load per inch per weld, fv = R/Lv/2 = 54.75 / 13.38 / 2 = 2.05 kips/in/ weld 
theta = 0 deg.
cPhi  = 1.0 + 0.5 * sin(0)^1.5 = 1.00
Weld Coefficient = 0.60 * 70.00 * 1.00 * 1.00 * (2^0.5/2)*(1/16) = 1.86
Required weld size, Dv = fv/ (phi * coeff) = 2.05 / (0.75 * 1.86) = 1.47/16

Minimum fillet weld size : 
   At shear only load case = 0.09 in.
   per Table J2.4     = 0.19 in.
   5/8tp              = 0.31 in.
   user preference    = 0.25 in.

Dmax1 (using eqn 9-3)
 = tshpl * Fushpl / ( Fexx * C1 * 0.09)
 = 0.50 * 65.00 / ( 70.00 * 1.00 * 0.09 ) 
 = 5.25 
Dmax2 (using eqn 9-3)
 = twsupport * Fusupport / ( Fexx * C1 * 0.09 )
 = 0.30 * 65.00 / ( 70.00 * 1.00 * 0.09 ) 
 = 3.20 
Dmax3 = project max fillet weld = 12.00
Dmax=min(Dmax1, Dmax2, Dmax3) = min(5.25, 3.20, 12.00)
 = 3.20 

Use weld size
D1 = 5.00
D2 = 5.00

Weld Strength :

Vertical weld capacity during shear only load, phi * Rnv1 = 0.75 * 1.86 * 13.38 * (3.20 + 3.20) = 119.32 kips

119.32 kips >= Reaction V = 54.75 kips (OK)