|
|
Summary Reports: | Job Standard Summary | Job Sample Calcs Report | B+Op Connection Comparison Report | Standard Connection Cost Report Job Preferences Report | No Connections Summary | No Connections Detailed | No Connections Reference Map | |||||||||
Shear and Axial Reports: | Shear Plate: | Specs | Strengths (Shear Only Connections) | Welds | Doublers | Connection Cost Report | ||||
Strengths (Shear & Axial Connections) | ||||||||||
Single Angle: | Specs | Strengths (Shear & Axial) | Welds | Doublers | Connection Cost Report | |||||
Double Angle Reports: | Support Side Specs | Strengths (Shear & Axial) | Welds | Doublers | Connection Cost Report | |||||
Beam Side Specs | ||||||||||
End Plate Reports: | Specs | Strengths (Shear & Axial) | Welds | Connection Cost Report | ||||||
Moment Reports: | Specs | Support Strengths | Beam Flange Welds | Connection Cost Report | ||||||
Moment Plates: | Specs | Strengths | Welds | |||||||
Column Stiffeners: | Specs | Strengths | Welds | |||||||
Column Web Doublers: | Specs | Strengths | Welds | |||||||
Shear Plate: | Specs | Strengths | Welds | |||||||
Double Angle: | Support Side Specs | Strengths | Welds | |||||||
Beam Side Specs | ||||||||||
Connection Number: |
bb.s.s.01195.01240 |
Main Calcs: |
SHEAR PLATE CONNECTION SUMMARY Filler Beam profile: W21X50 Support Girder profile: W18X40 Slope: 0.00 deg. Skew: 90.00 Vertical Offset: 0.00 in. Horizontal Offset: 0.00 in. Span: 45.00 ft. Reaction, V: 36.67 kips Shear Capacity, Rn: 85.29 kips Design/Reference according to AISC 14th Ed. - LRFD Shear Plate: Conventional Configuration Beam material grade: A992 Support material grade: A992 Plate material grade: A572-GR.50 Weld grade: E70 Shear Plate Size: 3.50 in. x 14.50 in. x 0.38 in. Configuration Geometry: Welds at shear plate to support: 4/16 FILLET, 4/16 FILLET Bolt: 5 rows x 1 column 0.75 in. Diameter A325N_TC bolts Vertical spacing: 3.00 in. Horizontal spacing: 3.00 in. Shear plate edge setback = 0.50 in. Beam centerline setback = 0.50 in. Edge distance at vertical edge of plate: 1.50 in. Edge distance at top edge of plate: 1.25 in. Edge distance at bottom edge of plate: 1.25 in. Edge distance at vertical edge of beam: 1.50 in. Edge distance at top edge of beam: 1.75 in. Edge distance at bottom edge of beam: 1.80 in. Top cope depth: 1.25 in. Top cope length: 3.00 in. Bottom cope depth: 4.00 in. Bottom cope length: 3.00 in. Horizontal distance to first hole: 2.00 in. Down distance from top of filler beam flange: 3.00 in. Holes in beam web: STD diameter = 0.81 in. Holes in shear plate: SSL diameter = 0.81 in., slot width = 1.00 in. |
Bolt Strength Calcs: |
BOLT SHEAR CAPACITY AT BEAM AND SHEAR PLATE SIDE: Bolt Shear Capacity at Shear Load Only: Using Instantaneous Center Of Rotation Method (AISC 7-1) ex = 1.00 in. Angle = 0.00 deg. C = 4.77 Using Table 7-1 to determine (phi)rn: (phi)Rn = (phi)rn * C = 17.89 * 4.77 = 85.29 kips Total Vertical Bolt Shear Capacity = 85.29 kips 85.29 kips >= Reaction V = 36.67 kips (OK) |
Bolt Bearing Calcs: |
BOLT BEARING AT BEAM AND SHEAR PLATE SIDE Vertical Shear Only Load Case: ICR cordinate relative to CG = (17.66, 0.00) At Row 1, At Column 1: Ribolt = 17.56 kips Ri vector at Beam = <5.65, 16.63> Lcsbm at Beam spacing = na Lcebm at Beam edge = 1.44 in. (phi)Rnsbm at Beam spacing = (phi) * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = na (phi)Rnebm at Beam edge = (phi) * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 1.20 * 1.44 * (0.38/1) * 65.00 = 32.06 kips/bolt (phi)Rndbm on Beam at Bolt Diameter = (phi) * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.75 * (0.38/1) * 65.00 = 33.35 kips/bolt Beam bearing capacity, (phi)Rnbm = min((phi)Rnsbm,(phi)Rnebm,(phi)Rndbm) = min(na, 32.06, 33.35) = 32.06 kips/bolt Ri vector at Shear Plate = <-5.65, -16.63> Lcsshpl at Shear Plate spacing = na Lceshpl at Shear Plate edge = 5.79 in. (phi)Rnsshpl at Shear Plate spacing = (phi) * hf1 * Lcs * t * Fu = na (phi)Rneshpl at Shear Plate edge = (phi) * hf1 * Lce * t * Fu = 0.75 * 1.20 * 5.79 * 0.38 * 65.00 = 127.01 kips/bolt (phi)Rndshpl on Shear Plate at Bolt Diameter = (phi) * hf2 * db * t * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.75 * 0.38 * 65.00 = 32.91 kips/bolt Shear Plate bearing capacity, (phi)Rnshpl = min((phi)Rnsshpl,(phi)Rneshpl,(phi)Rndshpl) = min(na, 127.01, 32.91) = 32.91 kips/bolt (phi)Rn = min((phi)Rnbm, (phi)Rnshpl) = min(32.06, 32.91) = 32.06 kips/bolt Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 32.06 / 17.56 = 1.83 At Row 2, At Column 1: Ribolt = 17.51 kips Ri vector at Beam = <2.93, 17.27> Lcsbm at Beam spacing = 2.19 in. Lcebm at Beam edge = 4.41 in. (phi)Rnsbm at Beam spacing = (phi) * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 1.20 * 2.19 * (0.38/1) * 65.00 = 48.63 kips/bolt (phi)Rnebm at Beam edge = (phi) * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 1.20 * 4.41 * (0.38/1) * 65.00 = 98.08 kips/bolt (phi)Rndbm on Beam at Bolt Diameter = (phi) * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.75 * (0.38/1) * 65.00 = 33.35 kips/bolt Beam bearing capacity, (phi)Rnbm = min((phi)Rnsbm,(phi)Rnebm,(phi)Rndbm) = min(48.63, 98.08, 33.35) = 33.35 kips/bolt Ri vector at Shear Plate = <-2.93, -17.27> Lcsshpl at Shear Plate spacing = 2.19 in. Lceshpl at Shear Plate edge = 9.98 in. (phi)Rnsshpl at Shear Plate spacing = (phi) * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.75 * 1.20 * 2.19 * 0.38 * 65.00 = 47.99 kips/bolt (phi)Rneshpl at Shear Plate edge = (phi) * hf1 * Lce * t * Fu = 0.75 * 1.20 * 9.98 * 0.38 * 65.00 = 219.04 kips/bolt (phi)Rndshpl on Shear Plate at Bolt Diameter = (phi) * hf2 * db * t * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.75 * 0.38 * 65.00 = 32.91 kips/bolt Shear Plate bearing capacity, (phi)Rnshpl = min((phi)Rnsshpl,(phi)Rneshpl,(phi)Rndshpl) = min(47.99, 219.04, 32.91) = 32.91 kips/bolt (phi)Rn = min((phi)Rnbm, (phi)Rnshpl) = min(33.35, 32.91) = 32.91 kips/bolt Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 32.91 / 17.51 = 1.88 At Row 3, At Column 1: Ribolt = 17.50 kips Ri vector at Beam = <-0.00, 17.50> Lcsbm at Beam spacing = 2.19 in. Lcebm at Beam edge = 7.34 in. (phi)Rnsbm at Beam spacing = (phi) * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 1.20 * 2.19 * (0.38/1) * 65.00 = 48.63 kips/bolt (phi)Rnebm at Beam edge = (phi) * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 1.20 * 7.34 * (0.38/1) * 65.00 = 163.26 kips/bolt (phi)Rndbm on Beam at Bolt Diameter = (phi) * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.75 * (0.38/1) * 65.00 = 33.35 kips/bolt Beam bearing capacity, (phi)Rnbm = min((phi)Rnsbm,(phi)Rnebm,(phi)Rndbm) = min(48.63, 163.26, 33.35) = 33.35 kips/bolt Ri vector at Shear Plate = <0.00, -17.50> Lcsshpl at Shear Plate spacing = 2.19 in. Lceshpl at Shear Plate edge = 6.84 in. (phi)Rnsshpl at Shear Plate spacing = (phi) * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.75 * 1.20 * 2.19 * 0.38 * 65.00 = 47.99 kips/bolt (phi)Rneshpl at Shear Plate edge = (phi) * hf1 * Lce * t * Fu = 0.75 * 1.20 * 6.84 * 0.38 * 65.00 = 150.14 kips/bolt (phi)Rndshpl on Shear Plate at Bolt Diameter = (phi) * hf2 * db * t * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.75 * 0.38 * 65.00 = 32.91 kips/bolt Shear Plate bearing capacity, (phi)Rnshpl = min((phi)Rnsshpl,(phi)Rneshpl,(phi)Rndshpl) = min(47.99, 150.14, 32.91) = 32.91 kips/bolt (phi)Rn = min((phi)Rnbm, (phi)Rnshpl) = min(33.35, 32.91) = 32.91 kips/bolt Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 32.91 / 17.50 = 1.88 At Row 4, At Column 1: Ribolt = 17.51 kips Ri vector at Beam = <-2.93, 17.27> Lcsbm at Beam spacing = 2.19 in. Lcebm at Beam edge = 8.55 in. (phi)Rnsbm at Beam spacing = (phi) * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 1.20 * 2.19 * (0.38/1) * 65.00 = 48.63 kips/bolt (phi)Rnebm at Beam edge = (phi) * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 1.20 * 8.55 * (0.38/1) * 65.00 = 190.00 kips/bolt (phi)Rndbm on Beam at Bolt Diameter = (phi) * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.75 * (0.38/1) * 65.00 = 33.35 kips/bolt Beam bearing capacity, (phi)Rnbm = min((phi)Rnsbm,(phi)Rnebm,(phi)Rndbm) = min(48.63, 190.00, 33.35) = 33.35 kips/bolt Ri vector at Shear Plate = <2.93, -17.27> Lcsshpl at Shear Plate spacing = 2.19 in. Lceshpl at Shear Plate edge = 3.90 in. (phi)Rnsshpl at Shear Plate spacing = (phi) * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.75 * 1.20 * 2.19 * 0.38 * 65.00 = 47.99 kips/bolt (phi)Rneshpl at Shear Plate edge = (phi) * hf1 * Lce * t * Fu = 0.75 * 1.20 * 3.90 * 0.38 * 65.00 = 85.53 kips/bolt (phi)Rndshpl on Shear Plate at Bolt Diameter = (phi) * hf2 * db * t * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.75 * 0.38 * 65.00 = 32.91 kips/bolt Shear Plate bearing capacity, (phi)Rnshpl = min((phi)Rnsshpl,(phi)Rneshpl,(phi)Rndshpl) = min(47.99, 85.53, 32.91) = 32.91 kips/bolt (phi)Rn = min((phi)Rnbm, (phi)Rnshpl) = min(33.35, 32.91) = 32.91 kips/bolt Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 32.91 / 17.51 = 1.88 At Row 5, At Column 1: Ribolt = 17.56 kips Ri vector at Beam = <-5.65, 16.63> Lcsbm at Beam spacing = na Lcebm at Beam edge = 4.26 in. (phi)Rnsbm at Beam spacing = (phi) * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = na (phi)Rnebm at Beam edge = (phi) * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 1.20 * 4.26 * (0.38/1) * 65.00 = 94.61 kips/bolt (phi)Rndbm on Beam at Bolt Diameter = (phi) * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.75 * (0.38/1) * 65.00 = 33.35 kips/bolt Beam bearing capacity, (phi)Rnbm = min((phi)Rnsbm,(phi)Rnebm,(phi)Rndbm) = min(na, 94.61, 33.35) = 33.35 kips/bolt Ri vector at Shear Plate = <5.65, -16.63> Lcsshpl at Shear Plate spacing = na Lceshpl at Shear Plate edge = 0.89 in. (phi)Rnsshpl at Shear Plate spacing = (phi) * hf1 * Lcs * t * Fu = na (phi)Rneshpl at Shear Plate edge = (phi) * hf1 * Lce * t * Fu = 0.75 * 1.20 * 0.89 * 0.38 * 65.00 = 19.55 kips/bolt (phi)Rndshpl on Shear Plate at Bolt Diameter = (phi) * hf2 * db * t * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.75 * 0.38 * 65.00 = 32.91 kips/bolt Shear Plate bearing capacity, (phi)Rnshpl = min((phi)Rnsshpl,(phi)Rneshpl,(phi)Rndshpl) = min(na, 19.55, 32.91) = 19.55 kips/bolt (phi)Rn = min((phi)Rnbm, (phi)Rnshpl) = min(33.35, 19.55) = 19.55 kips/bolt Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 19.55 / 17.56 = 1.11 Min Bolt Shear Demand to Bearing ratio Beam and Shear Plate for vertical shear only = min(1.00, 1.83, 1.88, 1.88, 1.88, 1.11) = 1.00 BEARING AT BEAM AND SHEAR PLATE SIDE SUMMARY: Bearing Capacity at Vertical Shear Load Only, Rbv = Min Bolt Shear Demand to Bearing Ratio * Bolt Shear = 1.00 * 85.29 = 85.29 kips Rbv = 85.29 kips >= Reaction V = 36.67 kips (OK) |
Beam Strength Calcs: |
Web Depth = d - [Top Cope Depth] - [Bottom Cope Depth] = 20.80 - 1.25 - 4.00 = 15.55 in. Using AISC 14th Ed. Equation J4-3 Gross Area (Shear), Agross = [Web Depth] * tw = 15.55 * 0.38 = 5.91 in^2 Shear Yielding, (phi)Vny = (phi) * 0.6 * Fybeam * Agross = 1.00 * 0.6 * 50.00 * 5.91 = 177.27 kips Using AISC 14th Ed. Equation J4-4 Net Area (Shear), Anet = ([Web Depth] - ([# rows] * [Diameter + 0.06])) * tw = (15.55 - (5 * 0.88)) * 0.38 = 4.25 in^2 Shear Rupture, (phi)Vnu = (phi) * 0.6 * Fubeam * Anet = 0.75 * 0.6 * 65.00 * 4.25 = 124.21 kips Check Vertical Block Shear Using AISC 14th Ed. Equation J4-5 Block Shear = {(phi) * ((0.6 * Fu * Anv) + (Ubs * Fu * Ant))} <= {(phi) * ((0.6 * Fy * Agv) + (Ubs * Fu * Ant))} Block Shear (1) Gross Shear Length = [edge dist. at beam edge] + ([# rows - 1] * [spacing]) = 1.75 + 12.00 = 13.75 in. Net Shear Length = Gross Shear Length - (# rows - 0.5) * (hole size + 0.06) = 13.75 - (5 - 0.5) * 0.88 = 9.81 in. Gross Tension Length = [edge dist. at beam edge] + ([# cols - 1] * [spacing]) = 1.50 + (1 - 1) * 3.00 = 1.50 in. Net Tension Length = Gross Tension Length - (# cols - 0.5) * (hole size + 0.06) = 1.50 - (1 - 0.5) * 0.88 = 1.06 in. 1. (phi) * [material thickness] * ((0.60 * Fubeam* [net shear length]) + (Ubs * Fubeam * [net tension length])) = 0.75 * 0.38 * ((0.60 * 65.00 * 9.81) + (1.00 * 65.00 * 1.06)) = 128.75 kips 2. (phi) * [material thickness] * ((0.60 * Fybeam * [gross shear length]) + (Ubs * Fubeam * [net tension length])) = 0.75 * 0.38 * ((0.60 * 50.00 * 13.75) + (1.00 * 65.00 * 1.06)) = 137.25 kips Block Shear = 128.75 kips Block Shear (1) Total = Block Shear (1) = 128.75 kips 128.75 kips >= Reaction V = 36.67 kips (OK) Block Shear for Axial T/C is not required. Buckling and Flexure at Longest Cope (Top and Bottom Copes at Section) Eccentricity at Section, e = 3.66 in. If beam is coped at both top and bottom flanges, Using AISC 14th Ed. Equation 9-14 through 9-18, Fcr = Fy * Q tw = 0.38 in. ho = 15.55 in. c = 3.00 in. lambda = (ho * Fy ^ 0.5) / ( 10 * tw * ( 475.00 + 280.00 * (ho / c)^2 ) ^0.5 ) = = 15.55 * 50.00^0.5 / (10 * 0.38 * (475.00 + 280.00 * (15.55/3.00)^2 )^0.5) = 0.32 When lambda <= 0.70, Q=1 Q = 1.00 Fcrmin =phi * Fcr = 0.90 * 50.00 * 1.00 = 45.00 ksi Snet1 (bolt holes not applicable) = 15.31 in^3 Snet2 (bolt holes applicable) = 15.31 in^3 Znet1 (bolt holes not applicable) = 22.97 in^3 Znet2 (bolt holes applicable) = 22.97 in^3 Using AISC 14th Ed. Equation 9-6 Buckling = Fcr * Snet1 / e = 45.00 * 15.31 / 3.66 = 188.42 kips Using AISC 14th Ed. Equation 9-19 Flexural Yielding = (phi) * Fy * Snet1 / e = 0.90 * 50.00 * 15.31 / 3.66 = 188.42 kips Using AISC 14th Ed. Equation 9-4 Flexural Rupture = (phi) * Fu * Znet2 / e = 0.75 * 65.00 * 22.97 / 3.66 = 306.19 kips Buckling and Flexure at Furthest Bolt Line within Cope (Top and Bottom Copes at Section) Eccentricity at Section, e = 2.16 in. If beam is coped at both top and bottom flanges, Using AISC 14th Ed. Equation 9-14 through 9-18, Fcr = Fy * Q tw = 0.38 in. ho = 15.55 in. c = 3.00 in. lambda = (ho * Fy ^ 0.5) / ( 10 * tw * ( 475.00 + 280.00 * (ho / c)^2 ) ^0.5 ) = = 15.55 * 50.00^0.5 / (10 * 0.38 * (475.00 + 280.00 * (15.55/3.00)^2 )^0.5) = 0.32 When lambda <= 0.70, Q=1 Q = 1.00 Fcrmin =phi * Fcr = 0.90 * 50.00 * 1.00 = 45.00 ksi Snet1 (bolt holes not applicable) = 15.31 in^3 Snet2 (bolt holes applicable) = 11.44 in^3 Znet1 (bolt holes not applicable) = 22.97 in^3 Znet2 (bolt holes applicable) = 16.91 in^3 Using AISC 14th Ed. Equation 9-6 Buckling = Fcr * Snet1 / e = 45.00 * 15.31 / 2.16 = 319.41 kips Using AISC 14th Ed. Equation 9-19 Flexural Yielding = (phi) * Fy * Snet1 / e = 0.90 * 50.00 * 15.31 / 2.16 = 319.41 kips Using AISC 14th Ed. Equation 9-4 Flexural Rupture = (phi) * Fu * Znet2 / e = 0.75 * 65.00 * 16.91 / 2.16 = 381.99 kips Section Bending Strength Calculations Summary: Coped Beam Buckling and Flexure at Longest Cope (Top and Bottom Copes at Section) Buckling : 188.42 >= 36.67 kips (OK) Flexural Yielding : 188.42 >= 36.67 kips (OK) Flexural Rupture : 306.19 >= 36.67 kips (OK) Coped Beam Buckling and Flexure at Furthest Bolt Line within Cope (Top and Bottom Copes at Section) Buckling : 319.41 >= 36.67 kips (OK) Flexural Yielding : 319.41 >= 36.67 kips (OK) Flexural Rupture : 381.99 >= 36.67 kips (OK) |
Shear Plate Calcs: |
Using AISC 14th Ed. Equation J4-3 Gross Area, Ag = 0.38 * 14.50 = 5.44 in^2 Shear Yielding, (phi)Vny = (phi) * 0.6 * Fypl * Ag = 1.00 * 0.6 * 50.00 * 5.44 = 163.12 kips 163.12 kips >= Reaction V = 36.67 kips (OK) Using AISC 14th Ed. Equation J4-4 Net Area, An = (14.50 - (5 * (0.81 + 1/16))) * 0.38 = 3.80 in^2 Shear Rupture, (phi)Vnu = (phi) * 0.6 * Fupl * An = 0.75 * 0.6 * 65.00 * 3.80 = 111.06 kips 111.06 kips >= Reaction V = 36.67 kips (OK) Check Vertical Block Shear Using AISC 14th Ed. Equation J4-5 Block Shear = {(phi) * ((0.6 * Fu * Anv) + (Ubs * Fu * Ant))} <= {(phi) * ((0.6 * Fy * Agv) + (Ubs * Fu * Ant))} Block 1 (Shear): Gross Shear Length = (14.50 - 1.25) = 13.25 in. Net Shear Length = 13.25 - (4.50 * (0.81 + 0.06)) = 9.31 in. Gross Tension Length = (0.00 + 1.50) = 1.50 in. Net Tension Length = 1.50 - (0.50 * (1.00 + 0.06)) = 0.97 in. 1. (phi) * [material thickness] * ((0.60 * Fupl* [net shear length]) + (Ubs * Fupl * [net tension length])) = 0.75 * 0.38 * ((0.60 * 65.00 * 9.31) + (1.00 * 65.00 * 0.97)) = 119.86 kips 2. (phi) * [material thickness] * ((0.60 * Fypl * [gross shear length]) + (Ubs * Fupl * [net tension length])) = 0.75 * 0.38 * ((0.60 * 50.00 * 13.25) + (1.00 * 65.00 * 0.97)) = 129.51 kips Block Shear = 119.86 kips 119.86 kips >= Reaction V = 36.67 kips (OK) Block Shear for Axial T/C is not required. Interaction Check of Flexural Yielding: Using AISC 14th Ed. Equation 10-5 Eccentricity due to Conventional Config. (e = a/2), e = 1.00 in. Zgross = 19.71 Znet = 13.73 Mr = Vr * e = 36.67 * 1.00 = 36.67 kips-in Mc = phi * Mn = phi * Fy * Zgross = 0.90 * 50.00 * 19.71 = 886.99 kips-in Vr = 36.67 kips Vc = phi * Vn = phi * 0.60 * Fy * Ag = 1.00 * 0.60 * 50.00 * 5.44 = 163.12 kips Interaction due to moment and shear, (Vr/Vc)^2 + (Mr/Mc)^2 <= 1.0 (Vr/Vc)^2 + (Mr/Mc)^2 = (36.67 / 163.12)^2 + (36.67 / 886.99)^2 = 0.05 <= 1 (OK) Note: Mn <= 1.6My by inspection MAXIMUM PLATE THICKNESS: No of columns = 1 Distance cl top to cl bot bolts <= 12" (Equivalent depth of n = 1 to 5 at 3", AISC Table 10-9) Slot shape = SSL tmax = Unlimited Maximum Plate Thickness is Not a Limiting Criteria. |
Weld Calcs: |
WELD: Weld Requirements: At shear only case: Weld Length for shear, Lv = 14.50 in. Shear Load per inch per weld, fv = R/Lv/2 = 36.67 / 14.50 / 2 = 1.26 kips/in/ weld theta = 0 deg. cPhi = 1.0 + 0.5 * sin(0)^1.5 = 1.00 Weld Coefficient = 0.60 * 70.00 * 1.00 * 1.00 * (2^0.5/2)*(1/16) = 1.86 Required weld size, Dv = fv/ (phi * coeff) = 1.26 / (0.75 * 1.86) = 0.91/16 Minimum fillet weld size : At shear only load case = 0.06 in. per Table J2.4 = 0.19 in. 5/8tp = 0.23 in. user preference = 0.25 in. Dmax1 (using eqn 9-3) = tshpl * Fushpl / ( Fexx * C1 * 0.09) = 0.38 * 65.00 / ( 70.00 * 1.00 * 0.09 ) = 3.94 Dmax2 (using eqn 9-3) = twbm * Fusupport / ( Fexx * C1 * 0.09 ) = 0.32 * 65.00 / ( 70.00 * 1.00 * 0.09 ) = 3.31 Dmax3 = project max fillet weld = 12.00 Dmax=min(Dmax1, Dmax2, Dmax3) = min(3.94, 3.31, 12.00) = 3.31 Use weld size D1 = 4.00 D2 = 4.00 Weld Strength : Vertical weld capacity during shear only load, phi * Rnv1 = 0.75 * 1.86 * 14.50 * (3.31 + 3.31) = 133.60 kips 133.60 kips >= Reaction V = 36.67 kips (OK) |