BOLT BEARING AT BEAM AND SHEAR PLATE SIDE
Vertical Shear Only Load Case:
ICR cordinate relative to CG = (10.97, 0.00)
At Row 1, At Column 1:
Ribolt = 17.56 kips
Ri vector at Beam = <6.66, 16.25>
Lcsbm at Beam spacing = na
Lcebm at Beam edge = 1.76 in.
(phi)Rnsbm at Beam spacing = (phi) * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = na
(phi)Rnebm at Beam edge = (phi) * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 1.20 * 1.76 * (0.30/1) * 65.00 = 30.81 kips/bolt
(phi)Rndbm on Beam at Bolt Diameter = (phi) * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.75 * (0.30/1) * 65.00 = 26.33 kips/bolt
Beam bearing capacity, (phi)Rnbm = min((phi)Rnsbm,(phi)Rnebm,(phi)Rndbm) = min(na, 30.81, 26.33) = 26.33 kips/bolt
Ri vector at Shear Plate = <-6.66, -16.25>
Lcsshpl at Shear Plate spacing = na
Lceshpl at Shear Plate edge = 4.83 in.
(phi)Rnsshpl at Shear Plate spacing = (phi) * hf1 * Lcs * t * Fu = na
(phi)Rneshpl at Shear Plate edge = (phi) * hf1 * Lce * t * Fu = 0.75 * 1.20 * 4.83 * 0.38 * 65.00 = 106.00 kips/bolt
(phi)Rndshpl on Shear Plate at Bolt Diameter = (phi) * hf2 * db * t * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.75 * 0.38 * 65.00 = 32.91 kips/bolt
Shear Plate bearing capacity, (phi)Rnshpl = min((phi)Rnsshpl,(phi)Rneshpl,(phi)Rndshpl) = min(na, 106.00, 32.91) = 32.91 kips/bolt
(phi)Rn = min((phi)Rnbm, (phi)Rnshpl) = min(26.33, 32.91) = 26.33 kips/bolt
Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 26.33 / 17.56 = 1.50
At Row 2, At Column 1:
Ribolt = 17.48 kips
Ri vector at Beam = <2.37, 17.32>
Lcsbm at Beam spacing = 2.19 in.
Lcebm at Beam edge = 4.64 in.
(phi)Rnsbm at Beam spacing = (phi) * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 1.20 * 2.19 * (0.30/1) * 65.00 = 38.39 kips/bolt
(phi)Rnebm at Beam edge = (phi) * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 1.20 * 4.64 * (0.30/1) * 65.00 = 81.44 kips/bolt
(phi)Rndbm on Beam at Bolt Diameter = (phi) * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.75 * (0.30/1) * 65.00 = 26.33 kips/bolt
Beam bearing capacity, (phi)Rnbm = min((phi)Rnsbm,(phi)Rnebm,(phi)Rndbm) = min(38.39, 81.44, 26.33) = 26.33 kips/bolt
Ri vector at Shear Plate = <-2.37, -17.32>
Lcsshpl at Shear Plate spacing = 2.19 in.
Lceshpl at Shear Plate edge = 6.91 in.
(phi)Rnsshpl at Shear Plate spacing = (phi) * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.75 * 1.20 * 2.19 * 0.38 * 65.00 = 47.99 kips/bolt
(phi)Rneshpl at Shear Plate edge = (phi) * hf1 * Lce * t * Fu = 0.75 * 1.20 * 6.91 * 0.38 * 65.00 = 151.53 kips/bolt
(phi)Rndshpl on Shear Plate at Bolt Diameter = (phi) * hf2 * db * t * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.75 * 0.38 * 65.00 = 32.91 kips/bolt
Shear Plate bearing capacity, (phi)Rnshpl = min((phi)Rnsshpl,(phi)Rneshpl,(phi)Rndshpl) = min(47.99, 151.53, 32.91) = 32.91 kips/bolt
(phi)Rn = min((phi)Rnbm, (phi)Rnshpl) = min(26.33, 32.91) = 26.33 kips/bolt
Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 26.33 / 17.48 = 1.51
At Row 3, At Column 1:
Ribolt = 17.48 kips
Ri vector at Beam = <-2.37, 17.32>
Lcsbm at Beam spacing = 2.19 in.
Lcebm at Beam edge = 7.67 in.
(phi)Rnsbm at Beam spacing = (phi) * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 1.20 * 2.19 * (0.30/1) * 65.00 = 38.39 kips/bolt
(phi)Rnebm at Beam edge = (phi) * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 1.20 * 7.67 * (0.30/1) * 65.00 = 134.58 kips/bolt
(phi)Rndbm on Beam at Bolt Diameter = (phi) * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.75 * (0.30/1) * 65.00 = 26.33 kips/bolt
Beam bearing capacity, (phi)Rnbm = min((phi)Rnsbm,(phi)Rnebm,(phi)Rndbm) = min(38.39, 134.58, 26.33) = 26.33 kips/bolt
Ri vector at Shear Plate = <2.37, -17.32>
Lcsshpl at Shear Plate spacing = 2.19 in.
Lceshpl at Shear Plate edge = 3.88 in.
(phi)Rnsshpl at Shear Plate spacing = (phi) * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.75 * 1.20 * 2.19 * 0.38 * 65.00 = 47.99 kips/bolt
(phi)Rneshpl at Shear Plate edge = (phi) * hf1 * Lce * t * Fu = 0.75 * 1.20 * 3.88 * 0.38 * 65.00 = 85.11 kips/bolt
(phi)Rndshpl on Shear Plate at Bolt Diameter = (phi) * hf2 * db * t * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.75 * 0.38 * 65.00 = 32.91 kips/bolt
Shear Plate bearing capacity, (phi)Rnshpl = min((phi)Rnsshpl,(phi)Rneshpl,(phi)Rndshpl) = min(47.99, 85.11, 32.91) = 32.91 kips/bolt
(phi)Rn = min((phi)Rnbm, (phi)Rnshpl) = min(26.33, 32.91) = 26.33 kips/bolt
Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 26.33 / 17.48 = 1.51
At Row 4, At Column 1:
Ribolt = 17.56 kips
Ri vector at Beam = <-6.67, 16.25>
Lcsbm at Beam spacing = na
Lcebm at Beam edge = 3.55 in.
(phi)Rnsbm at Beam spacing = (phi) * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = na
(phi)Rnebm at Beam edge = (phi) * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 1.20 * 3.55 * (0.30/1) * 65.00 = 62.23 kips/bolt
(phi)Rndbm on Beam at Bolt Diameter = (phi) * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.75 * (0.30/1) * 65.00 = 26.33 kips/bolt
Beam bearing capacity, (phi)Rnbm = min((phi)Rnsbm,(phi)Rnebm,(phi)Rndbm) = min(na, 62.23, 26.33) = 26.33 kips/bolt
Ri vector at Shear Plate = <6.67, -16.25>
Lcsshpl at Shear Plate spacing = na
Lceshpl at Shear Plate edge = 0.91 in.
(phi)Rnsshpl at Shear Plate spacing = (phi) * hf1 * Lcs * t * Fu = na
(phi)Rneshpl at Shear Plate edge = (phi) * hf1 * Lce * t * Fu = 0.75 * 1.20 * 0.91 * 0.38 * 65.00 = 20.01 kips/bolt
(phi)Rndshpl on Shear Plate at Bolt Diameter = (phi) * hf2 * db * t * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.75 * 0.38 * 65.00 = 32.91 kips/bolt
Shear Plate bearing capacity, (phi)Rnshpl = min((phi)Rnsshpl,(phi)Rneshpl,(phi)Rndshpl) = min(na, 20.01, 32.91) = 20.01 kips/bolt
(phi)Rn = min((phi)Rnbm, (phi)Rnshpl) = min(26.33, 20.01) = 20.01 kips/bolt
Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 20.01 / 17.56 = 1.14
Min Bolt Shear Demand to Bearing ratio Beam and Shear Plate for vertical shear only
= min(1.00, 1.50, 1.51, 1.51, 1.14) = 1.00
BEARING AT BEAM AND SHEAR PLATE SIDE SUMMARY:
Bearing Capacity at Vertical Shear Load Only, Rbv = Min Bolt Shear Demand to Bearing Ratio * Bolt Shear = 1.00 * 67.13 = 67.13 kips
Rbv = 67.13 kips >= Reaction V = 35.00 kips (OK) |
Web Depth = d - [Top Cope Depth] - [Bottom Cope Depth] = 17.70 - 1.00 - 3.00 = 13.70 in.
Using AISC 14th Ed. Equation J4-3
Gross Area (Shear), Agross = [Web Depth] * tw = 13.70 * 0.30 = 4.11 in^2
Shear Yielding, (phi)Vny = (phi) * 0.6 * Fybeam * Agross = 1.00 * 0.6 * 50.00 * 4.11 = 123.30 kips
Using AISC 14th Ed. Equation J4-4
Net Area (Shear), Anet = ([Web Depth] - ([# rows] * [Diameter + 0.06])) * tw
= (13.70 - (4 * 0.88)) * 0.30 = 3.06 in^2
Shear Rupture, (phi)Vnu = (phi) * 0.6 * Fubeam * Anet = 0.75 * 0.6 * 65.00 * 3.06 = 89.51 kips
Check Vertical Block Shear
Using AISC 14th Ed. Equation J4-5
Block Shear = {(phi) * ((0.6 * Fu * Anv) + (Ubs * Fu * Ant))} <= {(phi) * ((0.6 * Fy * Agv) + (Ubs * Fu * Ant))}
Block Shear (1)
Gross Shear Length = [edge dist. at beam edge] + ([# rows - 1] * [spacing]) = 2.00 + 9.00 = 11.00 in.
Net Shear Length = Gross Shear Length - (# rows - 0.5) * (hole size + 0.06) = 11.00 - (4 - 0.5) * 0.88 = 7.94 in.
Gross Tension Length = [edge dist. at beam edge] + ([# cols - 1] * [spacing]) = 1.50 + (1 - 1) * 3.00 = 1.50 in.
Net Tension Length = Gross Tension Length - (# cols - 0.5) * (hole size + 0.06) = 1.50 - (1 - 0.5) * 0.88 = 1.06 in.
1. (phi) * [material thickness] * ((0.60 * Fubeam* [net shear length]) + (Ubs * Fubeam * [net tension length]))
= 0.75 * 0.30 * ((0.60 * 65.00 * 7.94) + (1.00 * 65.00 * 1.06)) = 85.19 kips
2. (phi) * [material thickness] * ((0.60 * Fybeam * [gross shear length]) + (Ubs * Fubeam * [net tension length]))
= 0.75 * 0.30 * ((0.60 * 50.00 * 11.00) + (1.00 * 65.00 * 1.06)) = 89.79 kips
Block Shear = 85.19 kips
Block Shear (1) Total = Block Shear (1) = 85.19 kips
85.19 kips >= Reaction V = 35.00 kips (OK)
Block Shear for Axial T/C is not required.
Buckling and Flexure at Longest Cope (Top and Bottom Copes at Section)
Eccentricity at Section, e = 3.39 in.
If beam is coped at both top and bottom flanges,
Using AISC 14th Ed. Equation 9-14 through 9-18, Fcr = Fy * Q
tw = 0.30 in.
ho = 13.70 in.
c = 2.75 in.
lambda = (ho * Fy ^ 0.5) / ( 10 * tw * ( 475.00 + 280.00 * (ho / c)^2 ) ^0.5 ) =
= 13.70 * 50.00^0.5 / (10 * 0.30 * (475.00 + 280.00 * (13.70/2.75)^2 )^0.5) = 0.37
When lambda <= 0.70, Q=1
Q = 1.00
Fcrmin =phi * Fcr = 0.90 * 50.00 * 1.00 = 45.00 ksi
Snet1 (bolt holes not applicable) = 9.38 in^3
Snet2 (bolt holes applicable) = 9.38 in^3
Znet1 (bolt holes not applicable) = 14.08 in^3
Znet2 (bolt holes applicable) = 14.08 in^3
Using AISC 14th Ed. Equation 9-6
Buckling = Fcr * Snet1 / e = 45.00 * 9.38 / 3.39 = 124.66 kips
Using AISC 14th Ed. Equation 9-19
Flexural Yielding = (phi) * Fy * Snet1 / e = 0.90 * 50.00 * 9.38 / 3.39 = 124.66 kips
Using AISC 14th Ed. Equation 9-4
Flexural Rupture = (phi) * Fu * Znet2 / e = 0.75 * 65.00 * 14.08 / 3.39 = 202.59 kips
Buckling and Flexure at Furthest Bolt Line within Cope (Top and Bottom Copes at Section)
Eccentricity at Section, e = 2.14 in.
If beam is coped at both top and bottom flanges,
Using AISC 14th Ed. Equation 9-14 through 9-18, Fcr = Fy * Q
tw = 0.30 in.
ho = 13.70 in.
c = 2.75 in.
lambda = (ho * Fy ^ 0.5) / ( 10 * tw * ( 475.00 + 280.00 * (ho / c)^2 ) ^0.5 ) =
= 13.70 * 50.00^0.5 / (10 * 0.30 * (475.00 + 280.00 * (13.70/2.75)^2 )^0.5) = 0.37
When lambda <= 0.70, Q=1
Q = 1.00
Fcrmin =phi * Fcr = 0.90 * 50.00 * 1.00 = 45.00 ksi
Snet1 (bolt holes not applicable) = 9.38 in^3
Snet2 (bolt holes applicable) = 7.49 in^3
Znet1 (bolt holes not applicable) = 14.08 in^3
Znet2 (bolt holes applicable) = 10.93 in^3
Using AISC 14th Ed. Equation 9-6
Buckling = Fcr * Snet1 / e = 45.00 * 9.38 / 2.14 = 197.57 kips
Using AISC 14th Ed. Equation 9-19
Flexural Yielding = (phi) * Fy * Snet1 / e = 0.90 * 50.00 * 9.38 / 2.14 = 197.57 kips
Using AISC 14th Ed. Equation 9-4
Flexural Rupture = (phi) * Fu * Znet2 / e = 0.75 * 65.00 * 10.93 / 2.14 = 249.21 kips
Section Bending Strength Calculations Summary:
Coped Beam Buckling and Flexure at Longest Cope (Top and Bottom Copes at Section)
Buckling : 124.66 >= 35.00 kips (OK)
Flexural Yielding : 124.66 >= 35.00 kips (OK)
Flexural Rupture : 202.59 >= 35.00 kips (OK)
Coped Beam Buckling and Flexure at Furthest Bolt Line within Cope (Top and Bottom Copes at Section)
Buckling : 197.57 >= 35.00 kips (OK)
Flexural Yielding : 197.57 >= 35.00 kips (OK)
Flexural Rupture : 249.21 >= 35.00 kips (OK) |