Qnect Logo

Connection Calcs Report

Company: - Josh Qnect -
Job Title: - Qnect Demo 2000 Tons -
B+Op Status: B+Op was disabled for some sessions of this job
Building Code: AISC-14
Design Type: LRFD
Engineering Units: Imperial
Bolt Catalog: ASTM Imperial
Profile Catalog: ASTM Imperial
Plate Material Grade Catalog: ASTM Imperial
Plate Thickness Catalog: Imperial
Detailing Distances Dimensions: Imperial
Materials: 
Weld E70
Shear Plate A572-GR.50
Angle A36
Bm Web Doubler Plate A572-GR.50
Stabilizer Plate A572-GR.50
End Plate A572-GR.50
Col Moment Plate A572-GR.50
Col Stiffener Plate A572-GR.50
Col Web Doubler Plate A572-GR.50

Summary Reports: Job Standard Summary  |  Job Sample Calcs Report    |  B+Op Connection Comparison Report  |  Standard Connection Cost Report
Job Preferences Report  |  No Connections Summary  |  No Connections Detailed    |  No Connections Reference Map
 
Shear and Axial Reports:Shear Plate: Specs  Strengths (Shear Only Connections)  Welds  Doublers  Connection Cost Report
    Strengths (Shear & Axial Connections)      
 Single Angle:  Specs  Strengths (Shear & Axial)  Welds  Doublers  Connection Cost Report
 Double Angle Reports:  Support Side Specs  Strengths (Shear & Axial)  Welds  Doublers  Connection Cost Report
    Beam Side Specs        
 End Plate Reports:  Specs  Strengths (Shear & Axial)  Welds  Connection Cost Report
 
Moment Reports: Specs  Support Strengths  Beam Flange Welds  Connection Cost Report
 Moment Plates:  Specs  Strengths  Welds  
 Column Stiffeners:  Specs  Strengths  Welds  
 Column Web Doublers:  Specs  Strengths  Welds  
 Shear Plate:  Specs  Strengths  Welds  
 Double Angle:  Support Side Specs  Strengths  Welds  
   Beam Side Specs      
 

Connection Number:
bb.s.s.00343.00343
 
Main Calcs:
SHEAR PLATE CONNECTION SUMMARY

Filler Beam profile: W18X35
Support Girder profile: W40X149
Slope: 0 deg.
Skew: 85
Vertical Offset: -7.5
Horizontal Offset: 0
Span: 16.4 ft.
Reaction, V: 30 kips
Shear Capacity, Rn: 35.1 kips
Design/Reference according to AISC 14th Ed. - ASD
Shear Plate: Extended Configuration
Beam material grade: A992
Support material grade: A992
Plate material grade: A36
Weld grade: E70
Shear Plate Size: 12.250 in. x 14.500 in. x 0.375 in.
Configuration Geometry:
Welds at shear plate to support: 4/16 FILLET, 5/16 FILLET
Bolt: 5 rows x 2 columns 0.75 in. Diameter A325N_TC bolts
Vertical spacing: 3 in.
Horizontal spacing: 3 in.
Shear plate edge setback = 6.12 in.
Beam centerline setback = 6.17 in.
Edge distance at vertical edge of plate: 1.5 in.
Edge distance at top edge of plate: 1.25 in.
Edge distance at bottom edge of plate: 1.25 in.
Edge distance at vertical edge of beam: 1.62 in.
Horizontal distance to first hole: 7.75 in.
Down distance from top of filler beam flange: 3 in.
Holes in beam web: STD diameter = 0.812 in.
Holes in shear plate: SSL diameter = 0.812 in., slot width = 1 in.
Bolt Strength Calcs:
BOLT STRENGTH BEAM SIDE:

Bolt Strength:
Using Instantaneous Center Of Rotation Method (AISC 7-1)
ex = 9.583 in.
Angle = 0.000 deg.
C = 3.666
Using Table 7-1 to determine (1/omega) * rn:
Rn = (1/omega) * rn * C = 11.93 * 3.67 = 43.73 kips
Bolt Bearing Calcs:
BOLT BEARING AT BEAM SIDE:
Vertical Shear Only Load Case:
ICR cordinate relative to CG = (1.72, -0.00)
At Row 1, At Column 1:
Ri1 = 11.71 kips
Ri vector at Beam   = <10.32, 5.53>
Lcsbm at Beam spacing  = 3.12 in.
Lcebm at Beam edge    = 5.94 in.
1/omegaRnsbm at Beam spacing = 1/omega * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * 3.12 * (0.30/1) * 65.00 = 36.45 kips/bolt
1/omegaRnebm at Beam edge = 1/omega * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * 5.94 * (0.30/1) * 65.00 = 69.51 kips/bolt
1/omegaRndbm on Beam at Bolt Diameter   = 1/omega * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.75 * (0.30/1) * 65.00 = 17.55 kips/bolt
Beam bearing capacity, 1/omegaRnbm = min(1/omegaRnsbm,1/omegaRnebm,1/omegaRndbm) = min(36.45, 69.51, 17.55) = 17.55 kips/bolt
Ri vector at Shear Plate   = <-10.32, -5.53>
Lcsshpl at Shear Plate spacing  = 3.05 in.
Lceshpl at Shear Plate edge    = 8.23 in.
1/omegaRnsshpl at Shear Plate spacing = 1/omega * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.50 * 1.20 * 3.05 * 0.38 * 58.00 = 39.80 kips/bolt
1/omegaRneshpl at Shear Plate edge = 1/omega * hf1 * Lce * t * Fu = 0.50 * 1.20 * 8.23 * 0.38 * 58.00 = 107.36 kips/bolt
1/omegaRndshpl on Shear Plate at Bolt Diameter   = 1/omega * hf2 * db * t * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.75 * 0.38 * 58.00 = 19.57 kips/bolt
Shear Plate bearing capacity, 1/omegaRnshpl = min(1/omegaRnsshpl,1/omegaRneshpl,1/omegaRndshpl) = min(39.80, 107.36, 19.57) = 19.57 kips/bolt
1/omegaRn = min(1/omegaRnbm, 1/omegaRnshpl) = min(17.550, 19.575) = 17.55 kips/bolt
Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 17.55 / 11.71 = 1.50

At Row 1, At Column 2:
Ri1 = 11.60 kips
Ri vector at Beam   = <11.59, 0.42>
Lcsbm at Beam spacing  = 2.19 in.
Lcebm at Beam edge    = 82.25 in.
1/omegaRnsbm at Beam spacing = 1/omega * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * 2.19 * (0.30/1) * 65.00 = 25.59 kips/bolt
1/omegaRnebm at Beam edge = 1/omega * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * 82.25 * (0.30/1) * 65.00 = 962.37 kips/bolt
1/omegaRndbm on Beam at Bolt Diameter   = 1/omega * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.75 * (0.30/1) * 65.00 = 17.55 kips/bolt
Beam bearing capacity, 1/omegaRnbm = min(1/omegaRnsbm,1/omegaRnebm,1/omegaRndbm) = min(25.59, 962.37, 17.55) = 17.55 kips/bolt
Ri vector at Shear Plate   = <-11.59, -0.42>
Lcsshpl at Shear Plate spacing  = 2.00 in.
Lceshpl at Shear Plate edge    = 10.26 in.
1/omegaRnsshpl at Shear Plate spacing = 1/omega * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.50 * 1.20 * 2 * 0.38 * 58.00 = 26.10 kips/bolt
1/omegaRneshpl at Shear Plate edge = 1/omega * hf1 * Lce * t * Fu = 0.50 * 1.20 * 10.26 * 0.38 * 58.00 = 133.85 kips/bolt
1/omegaRndshpl on Shear Plate at Bolt Diameter   = 1/omega * hf2 * db * t * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.75 * 0.38 * 58.00 = 19.57 kips/bolt
Shear Plate bearing capacity, 1/omegaRnshpl = min(1/omegaRnsshpl,1/omegaRneshpl,1/omegaRndshpl) = min(26.10, 133.85, 19.57) = 19.57 kips/bolt
1/omegaRn = min(1/omegaRnbm, 1/omegaRnshpl) = min(17.550, 19.575) = 17.55 kips/bolt
Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 17.55 / 11.60 = 1.51

At Row 2, At Column 1:
Ri1 = 11.18 kips
Ri vector at Beam   = <7.62, 8.18>
Lcsbm at Beam spacing  = 3.12 in.
Lcebm at Beam edge    = 7.80 in.
1/omegaRnsbm at Beam spacing = 1/omega * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * 3.12 * (0.30/1) * 65.00 = 36.45 kips/bolt
1/omegaRnebm at Beam edge = 1/omega * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * 7.80 * (0.30/1) * 65.00 = 91.22 kips/bolt
1/omegaRndbm on Beam at Bolt Diameter   = 1/omega * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.75 * (0.30/1) * 65.00 = 17.55 kips/bolt
Beam bearing capacity, 1/omegaRnbm = min(1/omegaRnsbm,1/omegaRnebm,1/omegaRndbm) = min(36.45, 91.22, 17.55) = 17.55 kips/bolt
Ri vector at Shear Plate   = <-7.62, -8.18>
Lcsshpl at Shear Plate spacing  = 3.05 in.
Lceshpl at Shear Plate edge    = 10.81 in.
1/omegaRnsshpl at Shear Plate spacing = 1/omega * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.50 * 1.20 * 3.05 * 0.38 * 58.00 = 39.80 kips/bolt
1/omegaRneshpl at Shear Plate edge = 1/omega * hf1 * Lce * t * Fu = 0.50 * 1.20 * 10.81 * 0.38 * 58.00 = 141.07 kips/bolt
1/omegaRndshpl on Shear Plate at Bolt Diameter   = 1/omega * hf2 * db * t * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.75 * 0.38 * 58.00 = 19.57 kips/bolt
Shear Plate bearing capacity, 1/omegaRnshpl = min(1/omegaRnsshpl,1/omegaRneshpl,1/omegaRndshpl) = min(39.80, 141.07, 19.57) = 19.57 kips/bolt
1/omegaRn = min(1/omegaRnbm, 1/omegaRnshpl) = min(17.550, 19.575) = 17.55 kips/bolt
Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 17.55 / 11.18 = 1.57

At Row 2, At Column 2:
Ri1 = 10.39 kips
Ri vector at Beam   = <10.36, 0.75>
Lcsbm at Beam spacing  = 2.19 in.
Lcebm at Beam edge    = 82.42 in.
1/omegaRnsbm at Beam spacing = 1/omega * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * 2.19 * (0.30/1) * 65.00 = 25.59 kips/bolt
1/omegaRnebm at Beam edge = 1/omega * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * 82.42 * (0.30/1) * 65.00 = 964.28 kips/bolt
1/omegaRndbm on Beam at Bolt Diameter   = 1/omega * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.75 * (0.30/1) * 65.00 = 17.55 kips/bolt
Beam bearing capacity, 1/omegaRnbm = min(1/omegaRnsbm,1/omegaRnebm,1/omegaRndbm) = min(25.59, 964.28, 17.55) = 17.55 kips/bolt
Ri vector at Shear Plate   = <-10.36, -0.75>
Lcsshpl at Shear Plate spacing  = 2.00 in.
Lceshpl at Shear Plate edge    = 10.28 in.
1/omegaRnsshpl at Shear Plate spacing = 1/omega * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.50 * 1.20 * 2 * 0.38 * 58.00 = 26.10 kips/bolt
1/omegaRneshpl at Shear Plate edge = 1/omega * hf1 * Lce * t * Fu = 0.50 * 1.20 * 10.28 * 0.38 * 58.00 = 134.11 kips/bolt
1/omegaRndshpl on Shear Plate at Bolt Diameter   = 1/omega * hf2 * db * t * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.75 * 0.38 * 58.00 = 19.57 kips/bolt
Shear Plate bearing capacity, 1/omegaRnshpl = min(1/omegaRnsshpl,1/omegaRneshpl,1/omegaRndshpl) = min(26.10, 134.11, 19.57) = 19.57 kips/bolt
1/omegaRn = min(1/omegaRnbm, 1/omegaRnshpl) = min(17.550, 19.575) = 17.55 kips/bolt
Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 17.55 / 10.39 = 1.69

At Row 3, At Column 1:
Ri1 = 10.55 kips
Ri vector at Beam   = <0.00, 10.55>
Lcsbm at Beam spacing  = 2.19 in.
Lcebm at Beam edge    = 8.59 in.
1/omegaRnsbm at Beam spacing = 1/omega * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * 2.19 * (0.30/1) * 65.00 = 25.59 kips/bolt
1/omegaRnebm at Beam edge = 1/omega * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * 8.59 * (0.30/1) * 65.00 = 100.55 kips/bolt
1/omegaRndbm on Beam at Bolt Diameter   = 1/omega * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.75 * (0.30/1) * 65.00 = 17.55 kips/bolt
Beam bearing capacity, 1/omegaRnbm = min(1/omegaRnsbm,1/omegaRnebm,1/omegaRndbm) = min(25.59, 100.55, 17.55) = 17.55 kips/bolt
Ri vector at Shear Plate   = <-0.00, -10.55>
Lcsshpl at Shear Plate spacing  = 2.19 in.
Lceshpl at Shear Plate edge    = 6.84 in.
1/omegaRnsshpl at Shear Plate spacing = 1/omega * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.50 * 1.20 * 2.19 * 0.38 * 58.00 = 28.55 kips/bolt
1/omegaRneshpl at Shear Plate edge = 1/omega * hf1 * Lce * t * Fu = 0.50 * 1.20 * 6.84 * 0.38 * 58.00 = 89.31 kips/bolt
1/omegaRndshpl on Shear Plate at Bolt Diameter   = 1/omega * hf2 * db * t * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.75 * 0.38 * 58.00 = 19.57 kips/bolt
Shear Plate bearing capacity, 1/omegaRnshpl = min(1/omegaRnsshpl,1/omegaRneshpl,1/omegaRndshpl) = min(28.55, 89.31, 19.57) = 19.57 kips/bolt
1/omegaRn = min(1/omegaRnbm, 1/omegaRnshpl) = min(17.550, 19.575) = 17.55 kips/bolt
Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 17.55 / 10.55 = 1.66

At Row 3, At Column 2:
Ri1 = 3.42 kips
Ri vector at Beam   = <0.00, 3.42>
Lcsbm at Beam spacing  = 2.19 in.
Lcebm at Beam edge    = 8.59 in.
1/omegaRnsbm at Beam spacing = 1/omega * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * 2.19 * (0.30/1) * 65.00 = 25.59 kips/bolt
1/omegaRnebm at Beam edge = 1/omega * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * 8.59 * (0.30/1) * 65.00 = 100.55 kips/bolt
1/omegaRndbm on Beam at Bolt Diameter   = 1/omega * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.75 * (0.30/1) * 65.00 = 17.55 kips/bolt
Beam bearing capacity, 1/omegaRnbm = min(1/omegaRnsbm,1/omegaRnebm,1/omegaRndbm) = min(25.59, 100.55, 17.55) = 17.55 kips/bolt
Ri vector at Shear Plate   = <-0.00, -3.42>
Lcsshpl at Shear Plate spacing  = 2.19 in.
Lceshpl at Shear Plate edge    = 6.84 in.
1/omegaRnsshpl at Shear Plate spacing = 1/omega * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.50 * 1.20 * 2.19 * 0.38 * 58.00 = 28.55 kips/bolt
1/omegaRneshpl at Shear Plate edge = 1/omega * hf1 * Lce * t * Fu = 0.50 * 1.20 * 6.84 * 0.38 * 58.00 = 89.31 kips/bolt
1/omegaRndshpl on Shear Plate at Bolt Diameter   = 1/omega * hf2 * db * t * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.75 * 0.38 * 58.00 = 19.57 kips/bolt
Shear Plate bearing capacity, 1/omegaRnshpl = min(1/omegaRnsshpl,1/omegaRneshpl,1/omegaRndshpl) = min(28.55, 89.31, 19.57) = 19.57 kips/bolt
1/omegaRn = min(1/omegaRnbm, 1/omegaRnshpl) = min(17.550, 19.575) = 17.55 kips/bolt
Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 17.55 / 3.42 = 5.13

At Row 4, At Column 1:
Ri1 = 11.18 kips
Ri vector at Beam   = <-7.62, 8.18>
Lcsbm at Beam spacing  = 3.12 in.
Lcebm at Beam edge    = 1.98 in.
1/omegaRnsbm at Beam spacing = 1/omega * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * 3.12 * (0.30/1) * 65.00 = 36.45 kips/bolt
1/omegaRnebm at Beam edge = 1/omega * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * 1.98 * (0.30/1) * 65.00 = 23.13 kips/bolt
1/omegaRndbm on Beam at Bolt Diameter   = 1/omega * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.75 * (0.30/1) * 65.00 = 17.55 kips/bolt
Beam bearing capacity, 1/omegaRnbm = min(1/omegaRnsbm,1/omegaRnebm,1/omegaRndbm) = min(36.45, 23.13, 17.55) = 17.55 kips/bolt
Ri vector at Shear Plate   = <7.62, -8.18>
Lcsshpl at Shear Plate spacing  = 3.05 in.
Lceshpl at Shear Plate edge    = 5.26 in.
1/omegaRnsshpl at Shear Plate spacing = 1/omega * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.50 * 1.20 * 3.05 * 0.38 * 58.00 = 39.80 kips/bolt
1/omegaRneshpl at Shear Plate edge = 1/omega * hf1 * Lce * t * Fu = 0.50 * 1.20 * 5.26 * 0.38 * 58.00 = 68.58 kips/bolt
1/omegaRndshpl on Shear Plate at Bolt Diameter   = 1/omega * hf2 * db * t * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.75 * 0.38 * 58.00 = 19.57 kips/bolt
Shear Plate bearing capacity, 1/omegaRnshpl = min(1/omegaRnsshpl,1/omegaRneshpl,1/omegaRndshpl) = min(39.80, 68.58, 19.57) = 19.57 kips/bolt
1/omegaRn = min(1/omegaRnbm, 1/omegaRnshpl) = min(17.550, 19.575) = 17.55 kips/bolt
Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 17.55 / 11.18 = 1.57

At Row 4, At Column 2:
Ri1 = 10.39 kips
Ri vector at Beam   = <-10.36, 0.75>
Lcsbm at Beam spacing  = 2.19 in.
Lcebm at Beam edge    = 4.23 in.
1/omegaRnsbm at Beam spacing = 1/omega * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * 2.19 * (0.30/1) * 65.00 = 25.59 kips/bolt
1/omegaRnebm at Beam edge = 1/omega * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * 4.23 * (0.30/1) * 65.00 = 49.50 kips/bolt
1/omegaRndbm on Beam at Bolt Diameter   = 1/omega * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.75 * (0.30/1) * 65.00 = 17.55 kips/bolt
Beam bearing capacity, 1/omegaRnbm = min(1/omegaRnsbm,1/omegaRnebm,1/omegaRndbm) = min(25.59, 49.50, 17.55) = 17.55 kips/bolt
Ri vector at Shear Plate   = <10.36, -0.75>
Lcsshpl at Shear Plate spacing  = 2.00 in.
Lceshpl at Shear Plate edge    = 1.00 in.
1/omegaRnsshpl at Shear Plate spacing = 1/omega * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.50 * 1.20 * 2 * 0.38 * 58.00 = 26.10 kips/bolt
1/omegaRneshpl at Shear Plate edge = 1/omega * hf1 * Lce * t * Fu = 0.50 * 1.20 * 1.00 * 0.38 * 58.00 = 13.08 kips/bolt
1/omegaRndshpl on Shear Plate at Bolt Diameter   = 1/omega * hf2 * db * t * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.75 * 0.38 * 58.00 = 19.57 kips/bolt
Shear Plate bearing capacity, 1/omegaRnshpl = min(1/omegaRnsshpl,1/omegaRneshpl,1/omegaRndshpl) = min(26.10, 13.08, 19.57) = 13.08 kips/bolt
1/omegaRn = min(1/omegaRnbm, 1/omegaRnshpl) = min(17.550, 13.084) = 13.08 kips/bolt
Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 13.08 / 10.39 = 1.26

At Row 5, At Column 1:
Ri1 = 11.71 kips
Ri vector at Beam   = <-10.32, 5.53>
Lcsbm at Beam spacing  = 3.12 in.
Lcebm at Beam edge    = 1.44 in.
1/omegaRnsbm at Beam spacing = 1/omega * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * 3.12 * (0.30/1) * 65.00 = 36.45 kips/bolt
1/omegaRnebm at Beam edge = 1/omega * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * 1.44 * (0.30/1) * 65.00 = 16.82 kips/bolt
1/omegaRndbm on Beam at Bolt Diameter   = 1/omega * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.75 * (0.30/1) * 65.00 = 17.55 kips/bolt
Beam bearing capacity, 1/omegaRnbm = min(1/omegaRnsbm,1/omegaRnebm,1/omegaRndbm) = min(36.45, 16.82, 17.55) = 16.82 kips/bolt
Ri vector at Shear Plate   = <10.32, -5.53>
Lcsshpl at Shear Plate spacing  = 3.05 in.
Lceshpl at Shear Plate edge    = 2.08 in.
1/omegaRnsshpl at Shear Plate spacing = 1/omega * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.50 * 1.20 * 3.05 * 0.38 * 58.00 = 39.80 kips/bolt
1/omegaRneshpl at Shear Plate edge = 1/omega * hf1 * Lce * t * Fu = 0.50 * 1.20 * 2.08 * 0.38 * 58.00 = 27.11 kips/bolt
1/omegaRndshpl on Shear Plate at Bolt Diameter   = 1/omega * hf2 * db * t * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.75 * 0.38 * 58.00 = 19.57 kips/bolt
Shear Plate bearing capacity, 1/omegaRnshpl = min(1/omegaRnsshpl,1/omegaRneshpl,1/omegaRndshpl) = min(39.80, 27.11, 19.57) = 19.57 kips/bolt
1/omegaRn = min(1/omegaRnbm, 1/omegaRnshpl) = min(16.821, 19.575) = 16.82 kips/bolt
Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 16.82 / 11.71 = 1.44

At Row 5, At Column 2:
Ri1 = 11.60 kips
Ri vector at Beam   = <-11.59, 0.42>
Lcsbm at Beam spacing  = 2.19 in.
Lcebm at Beam edge    = 4.22 in.
1/omegaRnsbm at Beam spacing = 1/omega * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * 2.19 * (0.30/1) * 65.00 = 25.59 kips/bolt
1/omegaRnebm at Beam edge = 1/omega * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * 4.22 * (0.30/1) * 65.00 = 49.40 kips/bolt
1/omegaRndbm on Beam at Bolt Diameter   = 1/omega * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.75 * (0.30/1) * 65.00 = 17.55 kips/bolt
Beam bearing capacity, 1/omegaRnbm = min(1/omegaRnsbm,1/omegaRnebm,1/omegaRndbm) = min(25.59, 49.40, 17.55) = 17.55 kips/bolt
Ri vector at Shear Plate   = <11.59, -0.42>
Lcsshpl at Shear Plate spacing  = 2.00 in.
Lceshpl at Shear Plate edge    = 1.00 in.
1/omegaRnsshpl at Shear Plate spacing = 1/omega * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.50 * 1.20 * 2 * 0.38 * 58.00 = 26.10 kips/bolt
1/omegaRneshpl at Shear Plate edge = 1/omega * hf1 * Lce * t * Fu = 0.50 * 1.20 * 1.00 * 0.38 * 58.00 = 13.06 kips/bolt
1/omegaRndshpl on Shear Plate at Bolt Diameter   = 1/omega * hf2 * db * t * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.75 * 0.38 * 58.00 = 19.57 kips/bolt
Shear Plate bearing capacity, 1/omegaRnshpl = min(1/omegaRnsshpl,1/omegaRneshpl,1/omegaRndshpl) = min(26.10, 13.06, 19.57) = 13.06 kips/bolt
1/omegaRn = min(1/omegaRnbm, 1/omegaRnshpl) = min(17.550, 13.059) = 13.06 kips/bolt
Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 13.06 / 11.60 = 1.13

Min Bolt Shear Demand to Bearing ratio for vertical shear only = min(1.0, 1.49902, 1.51329, 1.56979, 1.68992, 1.66399, 5.1333, 1.56979, 1.25992, 1.43677, 1.12601) = 1.00


Bearing Capacity at Beam and Shear Plate at Vertical Shear Load Only, Rbv1 = Min Bolt Shear Demand to Bearing Ratio * Bolt Shear = 1.00 * 43.73 = 43.73 kips
Beam Strength Calcs:
Web Depth = d - [Top Cope Depth] - [Bottom Cope Depth] = 17.7 - 0 - 0 = 17.7 in.
Gross Area (Shear) = [Web Depth] * tw = 17.70 * 0.30 = 5.31 in^2
Net Shear Area (Shear) = ([Web Depth] - ([# rows] * [Diameter + 0.0625])) * tw 
    = (17.70 - (5 * 0.88)) * 0.30 = 4.00 in^2

Using Eq.J4-3:
Shear Yielding = (1/omega) * 0.6 * Fybeam * [Gross Area] = 0.67 * 0.6 * 50.00 * 5.31 = 106.20 kips

Using Eq.J4-4:
Shear Rupture = (1/omega) * 0.6 * Fubeam * [Net Area] = 0.50 * 0.6 * 65.00 * 4.00 = 77.95 kips


Block Shear

Using Eq.J4-5:
Block Shear = {(1/omega) * ((0.6 * Fu * Anv) + (Ubs * Fu * Ant))} <= {(1/omega) * ((0.6 * Fy * Agv) + (Ubs * Fu * Ant))}

Block Shear not required.
Shear Plate Calcs:
Gross Area = 0.38 * 14.50 = 5.44 in^2
Net Area = (14.50 - (5 *(0.81 + 1/16))) * 0.38 = 3.80 in^2

Using Eq.J4-3:
Shear Yielding = (1/omega) * 0.6 * Fypl * [Gross Area] = 0.67 * 0.6 * 36.00 * 5.44 = 78.30 kips

Using Eq.J4-4:
Shear Rupture = (1/omega) * 0.6 * Fupl * [Net Area] = 0.50 * 0.6 * 58.00 * 3.80 = 66.07 kips


Block Shear

Using Eq.J4-5:
Block Shear = {(1/omega) * ((0.6 * Fu * Anv) + (Ubs * Fu * Ant))} <= {(1/omega) * ((0.6 * Fy * Agv) + (Ubs * Fu * Ant))}
Block 1 (Shear): 
Gross Shear Length = (14.5 - 1.25) = 13.25 in.
Net Shear Length = 13.2 - (4.5 * (0.812 + 0.0625)) = 9.31 in.
Gross Tension Length = (3 + 1.5) = 4.50 in.
Net Tension Length = 4.5 - (1.5 * (1 + 0.0625)) = 2.91 in.
1. (1/omega) * [material thickness] * ((0.60 * Fupl* [net shear length]) + (Ubs * Fupl * [net tension length])) 
    = 0.50 * 0.38 * ((0.60 * 58.00 * 9.31) + (0.50 * 58.00 * 2.91)) = 76.57 kips
2. (1/omega) * [material thickness] * ((0.60 * Fypl * [gross shear length]) + (Ubs * Fupl * [net tension length])) 
    = 0.50 * 0.38 * ((0.60 * 36.00 * 13.25) + (0.50 * 58.00 * 2.91)) = 69.47 kips
Block Shear = 69.47 kips

Block 2 (Shear): 
Gross Shear Length = 2 * (14.5 - 1.25) = 26.50 in.
Net Shear Length = 2 * ( 13.2 - (4.5 * (0.812 + 0.0625)) ) = 18.62 in.
Gross Tension Length = (3 + 1.5) - 1.5 = 3.00 in.
Net Tension Length = 3 - 1 * (1 + 0.0625) = 1.94 in.
1. (1/omega) * [material thickness] * ((0.60 * Fupl* [net shear length]) + (Ubs * Fupl * [net tension length])) 
    = 0.50 * 0.38 * ((0.60 * 58.00 * 18.62) + (0.50 * 58.00 * 1.94)) = 132.06 kips
2. (1/omega) * [material thickness] * ((0.60 * Fypl * [gross shear length]) + (Ubs * Fupl * [net tension length])) 
    = 0.50 * 0.38 * ((0.60 * 36.00 * 26.50) + (0.50 * 58.00 * 1.94)) = 117.86 kips
Block Shear = 117.86 kips

Flexural and Buckling Strength:

Eccentricity at first line of bolts, e = 8.08 in.
Zgross = 19.71 in^3
Znet   = 13.73 in^3
Sgross = 13.14 in^3
Snet   = 9.07 in^3

Using Eq. 9-4
Flexural Rupture = (1/omega) * Fu * Znet / e = 0.50 * 58.00 * 13.73 / 8.08 = 49.27 kips


Using Eq. 9-14 through 9-18, Fcr = Fy * Q
tw = 0.38 in.
ho = 14.50 in.
c = 7.77 in.
lambda = (ho * Fy ^ 0.5) / ( 10 * tw * ( 475.00 + 280.00 * (ho / c)^2 ) ^0.5 ) = 
 = 14.50 * 36.00^0.5 / (10 * 0.38 * (475.00 + 280.00 * (14.50/7.77)^2 )^0.5) = 0.61
When lambda <= 0.70, Q=1
Q = 1.00
Fcrmin =1/omega * Fcr = 0.60 * 36.00 * 1.00 = 21.60 ksi

Using Eq. 9-6
Buckling = Fcr * Sgross / e = 21.60 * 13.14 / 8.08 = 35.12 kips

Interaction Check of Flexural Yielding, Per AISC 10-5: 
Eccentricity at CG of Bolt Group, e = 9.58 in.
Zgross = 19.71
Znet = 19.71
Mr = Vr * e = 30.00 * 9.58 = 287.48 kips-in
Mc = 1/omega * Mn = 1/omega * Fy * Zgross = 0.60 * 36.00 * 19.71 = 425.76 kips-in
Vr = 30.00 kips
Vc = 1/omega * Vn = 1/omega * 0.60 * Fy * Ag = 0.67 * 0.60 * 36.00 * 5.44 = 78.30 kips
Interaction due to moment and shear, (Vr/Vc)^2 + (Mr/Mc)^2 <= 1.0
(Vr/Vc)^2 + (Mr/Mc)^2 = (30.00 / 78.30)^2 + (287.48 / 425.76)^2 = 0.60 <= 1  (OK)

Note: Mn <= 1.6My by inspection

MAXIMUM PLATE THICKNESS:
No of bolt columns = 2
tp  < = db/2 + 1/16 = 0.375 <= 0.4375 OK
tw  < = db/2 + 1/16 = 0.3 <= 0.4375 OK
Leh(plate) >= 2 * db = 1.5 >= 1.5 OK
Leh(bm) >= 2 * db = 1.625 >= 1.5 OK
Maximum Plate Thickness is Not a Limiting Criteria.
Weld Calcs:
WELD:

 Weld Requirements:

At shear only case: 
Weld Length for shear, Lv = 14.500 in.
Shear Load per inch per weld, fv = R/Lv/2 = 30.000 / 14.500 / 2 = 1.034 kips/in/ weld 
theta = 0 deg.
cPhi  = 1.0 + 0.5 * sin(0)^1.5 = 1.000
Weld Coefficient = 0.6 * 70.000 * 1.000 * 1.000 * (2^0.5/2)*(1/16) = 1.856
Required weld size, Dv = fv/ (1/omega * coeff) = 1.034 / (0.500 * 1.856) = 1.115/16

Minimum fillet weld size : 
   At shear only load case = 0.07 in.
   per Table J2.4     = 0.19 in.
   5/8(tp)            = 0.23 in.
   user preference    = 0.25 in.

Dmax1 (using eqn 9-3)
 = tshpl * Fushpl / ( Fexx * C1 * 0.088)
 = 0.375 * 58.000 / ( 70.000 * 1.000 * 0.088 ) 
 = 3.515 
Dmax2 (using eqn 9-3)
 = twsupport * Fusupport / ( Fexx * C1 * 0.088 )
 = 0.630 * 65.000 / ( 70.000 * 1.000 * 0.088 ) 
 = 6.619 
Dmax3 = project max fillet weld = 12.000
Dmax=min(Dmax1, Dmax2, Dmax3) = min(3.515, 6.619, 12.000)
 = 3.515 

Dihedral Angle, DA       = 85.00 deg.
Gap on Obtuse Angle Side = 0.03 in.
Use weld size
Acute Side  D1 = 4.00
Obtuse Side D2 = 5.00

Weld Strength :
Vertical weld capacity during shear only load, 1/omega * Rnv1 = 0.50 * 1.86 * 14.50 * (3.52 + 3.52) = 94.61 kips
Check Effective Throat:
Acute Side Effect throat  = (D1/sin(DA)) * cos(DA/2) = (0.25/ sin( 85.00)) * cos( 42.50) = 0.19 in.
Obtuse Side Effect throat = ((D2/sin(DA)-tshpl/tan(DA))*sin((180-(180-DA))/2))= ((0.31 / sin(85.00) -0.38 / tan(85.00)) * sin((180 - (180 - 85.00)) / 2)) = 0.15 in.
Total Effective Throat    = 0.19 + 0.15 = 0.37 in.
Total Effective Throat of Square Case = D1 * 2^0.5 = 0.25 * 2^0.5 = 0.35 in.
0.35 in. <= 0.37 in. (OK)