Qnect Logo

Connection Calcs Report

Company: - Josh Qnect -
Job Title: - Qnect Demo 2000 Tons -
B+Op Status: B+Op was disabled for some sessions of this job
Building Code: AISC-14
Design Type: LRFD
Engineering Units: Imperial
Bolt Catalog: ASTM Imperial
Profile Catalog: ASTM Imperial
Plate Material Grade Catalog: ASTM Imperial
Plate Thickness Catalog: Imperial
Detailing Distances Dimensions: Imperial
Materials: 
Weld E70
Shear Plate A572-GR.50
Angle A36
Bm Web Doubler Plate A572-GR.50
Stabilizer Plate A572-GR.50
End Plate A572-GR.50
Col Moment Plate A572-GR.50
Col Stiffener Plate A572-GR.50
Col Web Doubler Plate A572-GR.50

Summary Reports: Job Standard Summary  |  Job Sample Calcs Report    |  B+Op Connection Comparison Report  |  Standard Connection Cost Report
Job Preferences Report  |  No Connections Summary  |  No Connections Detailed    |  No Connections Reference Map
 
Shear and Axial Reports:Shear Plate: Specs  Strengths (Shear Only Connections)  Welds  Doublers  Connection Cost Report
    Strengths (Shear & Axial Connections)      
 Single Angle:  Specs  Strengths (Shear & Axial)  Welds  Doublers  Connection Cost Report
 Double Angle Reports:  Support Side Specs  Strengths (Shear & Axial)  Welds  Doublers  Connection Cost Report
    Beam Side Specs        
 End Plate Reports:  Specs  Strengths (Shear & Axial)  Welds  Connection Cost Report
 
Moment Reports: Specs  Support Strengths  Beam Flange Welds  Connection Cost Report
 Moment Plates:  Specs  Strengths  Welds  
 Column Stiffeners:  Specs  Strengths  Welds  
 Column Web Doublers:  Specs  Strengths  Welds  
 Shear Plate:  Specs  Strengths  Welds  
 Double Angle:  Support Side Specs  Strengths  Welds  
   Beam Side Specs      
 

Connection Number:
bb.s.s.01315.01315
 
Main Calcs:
SHEAR PLATE CONNECTION SUMMARY

NOTE: DESIGNED WITH MEMBERS CHOSEN ON ONLY ONE SIDE OF SUPPORT

Filler Beam profile: W21X44
Support Girder profile: W18X60
Slope: 0.00 deg.
Skew: 67.90
Vertical Offset: 0.00 in.
Horizontal Offset: 0.00 in.
Span: 40.95 ft.
Reaction, V: 20.00 kips
Shear Capacity, Rn: 84.90 kips
Design/Reference according to AISC 14th Ed. - LRFD
Shear Plate: Conventional Configuration
Beam material grade: A992
Support material grade: A992
Plate material grade: A572-GR.50
Weld grade: E70
Shear Plate Size: 3.50 in. x 14.50 in. x 0.38 in.
Configuration Geometry:
Welds at shear plate to support: 4/16 FILLET, 7/16 FILLET
Bolt: 5 rows x 1 column 0.75 in. Diameter A325N_TC bolts
Vertical spacing: 3.00 in.
Horizontal spacing: 3.00 in.
Shear plate edge setback = 0.50 in.
Beam centerline setback = 0.73 in.
Edge distance at vertical edge of plate: 1.50 in.
Edge distance at top edge of plate: 1.25 in.
Edge distance at bottom edge of plate: 1.25 in.
Edge distance at vertical edge of beam: 1.50 in.
Edge distance at top edge of beam: 1.75 in.
Edge distance at bottom edge of beam: 1.95 in.
Top cope depth: 1.25 in.
Top cope length: 4.00 in.
Bottom cope depth: 3.75 in.
Bottom cope length: 4.00 in.
Horizontal distance to first hole: 2.00 in.
Down distance from top of filler beam flange: 3.00 in.
Holes in beam web: STD diameter = 0.81 in.
Holes in shear plate: SSL diameter = 0.81 in., slot width = 1.00 in.
Bolt Strength Calcs:
BOLT SHEAR CAPACITY AT BEAM AND SHEAR PLATE SIDE:
Bolt Shear Capacity at Shear Load Only:
Using Instantaneous Center Of Rotation Method (AISC 7-1)
ex = 1.08 in.
Angle = 0.00 deg.
C = 4.75
Using Table 7-1 to determine (phi)rn:
(phi)Rn = (phi)rn * C = 17.89 * 4.75 = 84.90 kips


Total Vertical Bolt Shear Capacity = 84.90 kips
84.90 kips >= Reaction V = 20.00 kips (OK)
Bolt Bearing Calcs:
BOLT BEARING AT BEAM AND SHEAR PLATE SIDE
Vertical Shear Only Load Case:
ICR cordinate relative to CG = (16.38, -0.00)
At Row 1, At Column 1:
Ribolt = 17.56 kips
Ri vector at Beam   = <6.04, 16.49>
Lcsbm at Beam spacing  = na
Lcebm at Beam edge    = 1.46 in.
(phi)Rnsbm at Beam spacing = (phi) * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = na
(phi)Rnebm at Beam edge = (phi) * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 1.20 * 1.46 * (0.35/1) * 65.00 = 29.84 kips/bolt
(phi)Rndbm on Beam at Bolt Diameter   = (phi) * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.75 * (0.35/1) * 65.00 = 30.71 kips/bolt
Beam bearing capacity, (phi)Rnbm = min((phi)Rnsbm,(phi)Rnebm,(phi)Rndbm) = min(na, 29.84, 30.71) = 29.84 kips/bolt
Ri vector at Shear Plate   = <-6.04, -16.49>
Lcsshpl at Shear Plate spacing  = na
Lceshpl at Shear Plate edge    = 5.38 in.
(phi)Rnsshpl at Shear Plate spacing = (phi) * hf1 * Lcs * t * Fu = na
(phi)Rneshpl at Shear Plate edge = (phi) * hf1 * Lce * t * Fu = 0.75 * 1.20 * 5.38 * 0.38 * 65.00 = 118.05 kips/bolt
(phi)Rndshpl on Shear Plate at Bolt Diameter   = (phi) * hf2 * db * t * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.75 * 0.38 * 65.00 = 32.91 kips/bolt
Shear Plate bearing capacity, (phi)Rnshpl = min((phi)Rnsshpl,(phi)Rneshpl,(phi)Rndshpl) = min(na, 118.05, 32.91) = 32.91 kips/bolt
(phi)Rn = min((phi)Rnbm, (phi)Rnshpl) = min(29.84, 32.91) = 29.84 kips/bolt
Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 29.84 / 17.56 = 1.70

At Row 2, At Column 1:
Ribolt = 17.51 kips
Ri vector at Beam   = <3.15, 17.22>
Lcsbm at Beam spacing  = 2.19 in.
Lcebm at Beam edge    = 4.42 in.
(phi)Rnsbm at Beam spacing = (phi) * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 1.20 * 2.19 * (0.35/1) * 65.00 = 44.79 kips/bolt
(phi)Rnebm at Beam edge = (phi) * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 1.20 * 4.42 * (0.35/1) * 65.00 = 90.56 kips/bolt
(phi)Rndbm on Beam at Bolt Diameter   = (phi) * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.75 * (0.35/1) * 65.00 = 30.71 kips/bolt
Beam bearing capacity, (phi)Rnbm = min((phi)Rnsbm,(phi)Rnebm,(phi)Rndbm) = min(44.79, 90.56, 30.71) = 30.71 kips/bolt
Ri vector at Shear Plate   = <-3.15, -17.22>
Lcsshpl at Shear Plate spacing  = 2.19 in.
Lceshpl at Shear Plate edge    = 10.01 in.
(phi)Rnsshpl at Shear Plate spacing = (phi) * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.75 * 1.20 * 2.19 * 0.38 * 65.00 = 47.99 kips/bolt
(phi)Rneshpl at Shear Plate edge = (phi) * hf1 * Lce * t * Fu = 0.75 * 1.20 * 10.01 * 0.38 * 65.00 = 219.55 kips/bolt
(phi)Rndshpl on Shear Plate at Bolt Diameter   = (phi) * hf2 * db * t * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.75 * 0.38 * 65.00 = 32.91 kips/bolt
Shear Plate bearing capacity, (phi)Rnshpl = min((phi)Rnsshpl,(phi)Rneshpl,(phi)Rndshpl) = min(47.99, 219.55, 32.91) = 32.91 kips/bolt
(phi)Rn = min((phi)Rnbm, (phi)Rnshpl) = min(30.71, 32.91) = 30.71 kips/bolt
Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 30.71 / 17.51 = 1.75

At Row 3, At Column 1:
Ribolt = 17.48 kips
Ri vector at Beam   = <0.00, 17.48>
Lcsbm at Beam spacing  = 2.19 in.
Lcebm at Beam edge    = 7.34 in.
(phi)Rnsbm at Beam spacing = (phi) * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 1.20 * 2.19 * (0.35/1) * 65.00 = 44.79 kips/bolt
(phi)Rnebm at Beam edge = (phi) * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 1.20 * 7.34 * (0.35/1) * 65.00 = 150.37 kips/bolt
(phi)Rndbm on Beam at Bolt Diameter   = (phi) * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.75 * (0.35/1) * 65.00 = 30.71 kips/bolt
Beam bearing capacity, (phi)Rnbm = min((phi)Rnsbm,(phi)Rnebm,(phi)Rndbm) = min(44.79, 150.37, 30.71) = 30.71 kips/bolt
Ri vector at Shear Plate   = <-0.00, -17.48>
Lcsshpl at Shear Plate spacing  = 2.19 in.
Lceshpl at Shear Plate edge    = 6.84 in.
(phi)Rnsshpl at Shear Plate spacing = (phi) * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.75 * 1.20 * 2.19 * 0.38 * 65.00 = 47.99 kips/bolt
(phi)Rneshpl at Shear Plate edge = (phi) * hf1 * Lce * t * Fu = 0.75 * 1.20 * 6.84 * 0.38 * 65.00 = 150.14 kips/bolt
(phi)Rndshpl on Shear Plate at Bolt Diameter   = (phi) * hf2 * db * t * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.75 * 0.38 * 65.00 = 32.91 kips/bolt
Shear Plate bearing capacity, (phi)Rnshpl = min((phi)Rnsshpl,(phi)Rneshpl,(phi)Rndshpl) = min(47.99, 150.14, 32.91) = 32.91 kips/bolt
(phi)Rn = min((phi)Rnbm, (phi)Rnshpl) = min(30.71, 32.91) = 30.71 kips/bolt
Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 30.71 / 17.48 = 1.76

At Row 4, At Column 1:
Ribolt = 17.51 kips
Ri vector at Beam   = <-3.15, 17.22>
Lcsbm at Beam spacing  = 2.19 in.
Lcebm at Beam edge    = 7.92 in.
(phi)Rnsbm at Beam spacing = (phi) * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 1.20 * 2.19 * (0.35/1) * 65.00 = 44.79 kips/bolt
(phi)Rnebm at Beam edge = (phi) * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 1.20 * 7.92 * (0.35/1) * 65.00 = 162.16 kips/bolt
(phi)Rndbm on Beam at Bolt Diameter   = (phi) * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.75 * (0.35/1) * 65.00 = 30.71 kips/bolt
Beam bearing capacity, (phi)Rnbm = min((phi)Rnsbm,(phi)Rnebm,(phi)Rndbm) = min(44.79, 162.16, 30.71) = 30.71 kips/bolt
Ri vector at Shear Plate   = <3.15, -17.22>
Lcsshpl at Shear Plate spacing  = 2.19 in.
Lceshpl at Shear Plate edge    = 3.91 in.
(phi)Rnsshpl at Shear Plate spacing = (phi) * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.75 * 1.20 * 2.19 * 0.38 * 65.00 = 47.99 kips/bolt
(phi)Rneshpl at Shear Plate edge = (phi) * hf1 * Lce * t * Fu = 0.75 * 1.20 * 3.91 * 0.38 * 65.00 = 85.73 kips/bolt
(phi)Rndshpl on Shear Plate at Bolt Diameter   = (phi) * hf2 * db * t * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.75 * 0.38 * 65.00 = 32.91 kips/bolt
Shear Plate bearing capacity, (phi)Rnshpl = min((phi)Rnsshpl,(phi)Rneshpl,(phi)Rndshpl) = min(47.99, 85.73, 32.91) = 32.91 kips/bolt
(phi)Rn = min((phi)Rnbm, (phi)Rnshpl) = min(30.71, 32.91) = 30.71 kips/bolt
Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 30.71 / 17.51 = 1.75

At Row 5, At Column 1:
Ribolt = 17.56 kips
Ri vector at Beam   = <-6.04, 16.49>
Lcsbm at Beam spacing  = na
Lcebm at Beam edge    = 3.95 in.
(phi)Rnsbm at Beam spacing = (phi) * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = na
(phi)Rnebm at Beam edge = (phi) * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 1.20 * 3.95 * (0.35/1) * 65.00 = 80.97 kips/bolt
(phi)Rndbm on Beam at Bolt Diameter   = (phi) * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.75 * (0.35/1) * 65.00 = 30.71 kips/bolt
Beam bearing capacity, (phi)Rnbm = min((phi)Rnsbm,(phi)Rnebm,(phi)Rndbm) = min(na, 80.97, 30.71) = 30.71 kips/bolt
Ri vector at Shear Plate   = <6.04, -16.49>
Lcsshpl at Shear Plate spacing  = na
Lceshpl at Shear Plate edge    = 0.90 in.
(phi)Rnsshpl at Shear Plate spacing = (phi) * hf1 * Lcs * t * Fu = na
(phi)Rneshpl at Shear Plate edge = (phi) * hf1 * Lce * t * Fu = 0.75 * 1.20 * 0.90 * 0.38 * 65.00 = 19.71 kips/bolt
(phi)Rndshpl on Shear Plate at Bolt Diameter   = (phi) * hf2 * db * t * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.75 * 0.38 * 65.00 = 32.91 kips/bolt
Shear Plate bearing capacity, (phi)Rnshpl = min((phi)Rnsshpl,(phi)Rneshpl,(phi)Rndshpl) = min(na, 19.71, 32.91) = 19.71 kips/bolt
(phi)Rn = min((phi)Rnbm, (phi)Rnshpl) = min(30.71, 19.71) = 19.71 kips/bolt
Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 19.71 / 17.56 = 1.12

Min Bolt Shear Demand to Bearing ratio Beam and Shear Plate for vertical shear only
 = min(1.00, 1.70, 1.75, 1.76, 1.75, 1.12) = 1.00

BEARING AT BEAM AND SHEAR PLATE SIDE SUMMARY:
Bearing Capacity at Vertical Shear Load Only, Rbv = Min Bolt Shear Demand to Bearing Ratio * Bolt Shear = 1.00 * 84.90 = 84.90 kips
Rbv = 84.90 kips >= Reaction V = 20.00 kips (OK)
Beam Strength Calcs:
Web Depth = d - [Top Cope Depth] - [Bottom Cope Depth] = 20.70 - 1.25 - 3.75 = 15.70 in.

Using AISC 14th Ed. Equation J4-3
Gross Area (Shear), Agross = [Web Depth] * tw = 15.70 * 0.35 = 5.49 in^2
Shear Yielding, (phi)Vny = (phi) * 0.6 * Fybeam * Agross = 1.00 * 0.6 * 50.00 * 5.49 = 164.85 kips

Using AISC 14th Ed. Equation J4-4
Net Area (Shear), Anet = ([Web Depth] - ([# rows] * [Diameter + 0.06])) * tw 
    = (15.70 - (5 * 0.88)) * 0.35 = 3.96 in^2
Shear Rupture, (phi)Vnu = (phi) * 0.6 * Fubeam * Anet = 0.75 * 0.6 * 65.00 * 3.96 = 115.94 kips


Check Vertical Block Shear

Using AISC 14th Ed. Equation J4-5
Block Shear = {(phi) * ((0.6 * Fu * Anv) + (Ubs * Fu * Ant))} <= {(phi) * ((0.6 * Fy * Agv) + (Ubs * Fu * Ant))}

Block Shear (1)
Gross Shear Length = [edge dist. at beam edge] + ([# rows - 1] * [spacing]) = 1.75 + 12.00 = 13.75 in.
Net Shear Length = Gross Shear Length - (# rows - 0.5) * (hole size + 0.06) = 13.75 - (5 - 0.5) * 0.88 = 9.81 in.
Gross Tension Length = [edge dist. at beam edge] + ([# cols - 1] * [spacing]) = 1.50 + (1 - 1) * 3.00 = 1.50 in.
Net Tension Length = Gross Tension Length - (# cols - 0.5) * (hole size + 0.06) = 1.50 - (1 - 0.5) * 0.88 = 1.06 in.
1. (phi) * [material thickness] * ((0.60 * Fubeam* [net shear length]) + (Ubs * Fubeam * [net tension length])) 
    = 0.75 * 0.35 * ((0.60 * 65.00 * 9.81) + (1.00 * 65.00 * 1.06)) = 118.59 kips
2. (phi) * [material thickness] * ((0.60 * Fybeam * [gross shear length]) + (Ubs * Fubeam * [net tension length])) 
    = 0.75 * 0.35 * ((0.60 * 50.00 * 13.75) + (1.00 * 65.00 * 1.06)) = 126.41 kips
Block Shear = 118.59 kips

Block Shear (1) Total = Block Shear (1) = 118.59 kips
118.59 kips >= Reaction V = 20.00 kips (OK)

Block Shear for Axial T/C is not required.

Buckling and Flexure at Longest Cope (Top and Bottom Copes at Section)
Eccentricity at Section, e = 4.80 in.
If beam is coped at both top and bottom flanges,

Using AISC 14th Ed. Equation 9-14 through 9-18, Fcr = Fy * Q
tw = 0.35 in.
ho = 15.70 in.
c = 4.00 in.
lambda = (ho * Fy ^ 0.5) / ( 10 * tw * ( 475.00 + 280.00 * (ho / c)^2 ) ^0.5 ) = 
 = 15.70 * 50.00^0.5 / (10 * 0.35 * (475.00 + 280.00 * (15.70/4.00)^2 )^0.5) = 0.46
When lambda <= 0.70, Q=1
Q = 1.00
Fcrmin =phi * Fcr = 0.90 * 50.00 * 1.00 = 45.00 ksi
Snet1 (bolt holes not applicable) = 14.38 in^3
Snet2 (bolt holes applicable) = 14.38 in^3
Znet1 (bolt holes not applicable) = 21.57 in^3
Znet2 (bolt holes applicable) = 21.57 in^3

Using AISC 14th Ed. Equation 9-6
Buckling = Fcr * Snet1 / e = 45.00 * 14.38 / 4.80 = 134.80 kips

Using AISC 14th Ed. Equation 9-19
Flexural Yielding = (phi) * Fy * Snet1 / e = 0.90 * 50.00 * 14.38 / 4.80 = 134.80 kips

Using AISC 14th Ed. Equation 9-4
Flexural Rupture = (phi) * Fu * Znet2 / e = 0.75 * 65.00 * 21.57 / 4.80 = 219.05 kips


Buckling and Flexure at Furthest Bolt Line within Cope (Top and Bottom Copes at Section)
Eccentricity at Section, e = 2.30 in.
If beam is coped at both top and bottom flanges,

Using AISC 14th Ed. Equation 9-14 through 9-18, Fcr = Fy * Q
tw = 0.35 in.
ho = 15.70 in.
c = 4.00 in.
lambda = (ho * Fy ^ 0.5) / ( 10 * tw * ( 475.00 + 280.00 * (ho / c)^2 ) ^0.5 ) = 
 = 15.70 * 50.00^0.5 / (10 * 0.35 * (475.00 + 280.00 * (15.70/4.00)^2 )^0.5) = 0.46
When lambda <= 0.70, Q=1
Q = 1.00
Fcrmin =phi * Fcr = 0.90 * 50.00 * 1.00 = 45.00 ksi
Snet1 (bolt holes not applicable) = 14.38 in^3
Snet2 (bolt holes applicable) = 10.80 in^3
Znet1 (bolt holes not applicable) = 21.57 in^3
Znet2 (bolt holes applicable) = 15.96 in^3

Using AISC 14th Ed. Equation 9-6
Buckling = Fcr * Snet1 / e = 45.00 * 14.38 / 2.30 = 281.31 kips

Using AISC 14th Ed. Equation 9-19
Flexural Yielding = (phi) * Fy * Snet1 / e = 0.90 * 50.00 * 14.38 / 2.30 = 281.31 kips

Using AISC 14th Ed. Equation 9-4
Flexural Rupture = (phi) * Fu * Znet2 / e = 0.75 * 65.00 * 15.96 / 2.30 = 338.23 kips


Section Bending Strength Calculations Summary:

   Coped Beam Buckling and Flexure at Longest Cope (Top and Bottom Copes at Section)
   Buckling : 134.80 >= 20.00 kips (OK)
   Flexural Yielding : 134.80 >= 20.00 kips (OK)
   Flexural Rupture : 219.05 >= 20.00 kips (OK)

   Coped Beam Buckling and Flexure at Furthest Bolt Line within Cope (Top and Bottom Copes at Section)
   Buckling : 281.31 >= 20.00 kips (OK)
   Flexural Yielding : 281.31 >= 20.00 kips (OK)
   Flexural Rupture : 338.23 >= 20.00 kips (OK)
Shear Plate Calcs:
Using AISC 14th Ed. Equation J4-3
Gross Area, Ag = 0.38 * 14.50 = 5.44 in^2
Shear Yielding, (phi)Vny = (phi) * 0.6 * Fypl * Ag = 1.00 * 0.6 * 50.00 * 5.44 = 163.12 kips

163.12 kips >= Reaction V = 20.00 kips (OK)

Using AISC 14th Ed. Equation J4-4
Net Area, An = (14.50 - (5 * (0.81 + 1/16))) * 0.38 = 3.80 in^2
Shear Rupture, (phi)Vnu = (phi) * 0.6 * Fupl * An = 0.75 * 0.6 * 65.00 * 3.80 = 111.06 kips

111.06 kips >= Reaction V = 20.00 kips (OK)


Check Vertical Block Shear

Using AISC 14th Ed. Equation J4-5
Block Shear = {(phi) * ((0.6 * Fu * Anv) + (Ubs * Fu * Ant))} <= {(phi) * ((0.6 * Fy * Agv) + (Ubs * Fu * Ant))}

Block 1 (Shear): 
Gross Shear Length = (14.50 - 1.25) = 13.25 in.
Net Shear Length = 13.25 - (4.50 * (0.81 + 0.06)) = 9.31 in.
Gross Tension Length = (0.00 + 1.50) = 1.50 in.
Net Tension Length = 1.50 - (0.50 * (1.00 + 0.06)) = 0.97 in.
1. (phi) * [material thickness] * ((0.60 * Fupl* [net shear length]) + (Ubs * Fupl * [net tension length])) 
    = 0.75 * 0.38 * ((0.60 * 65.00 * 9.31) + (1.00 * 65.00 * 0.97)) = 119.86 kips
2. (phi) * [material thickness] * ((0.60 * Fypl * [gross shear length]) + (Ubs * Fupl * [net tension length])) 
    = 0.75 * 0.38 * ((0.60 * 50.00 * 13.25) + (1.00 * 65.00 * 0.97)) = 129.51 kips
Block Shear = 119.86 kips
119.86 kips >= Reaction V = 20.00 kips (OK)

Block Shear for Axial T/C is not required.

Interaction Check of Flexural Yielding:
Using AISC 14th Ed. Equation 10-5
Eccentricity due to Conventional Config. (e = a/2), e = 1.08 in.
Zgross = 19.71
Znet = 13.73
Mr = Vr * e = 20.00 * 1.08 = 21.52 kips-in
Mc = phi * Mn = phi * Fy * Zgross = 0.90 * 50.00 * 19.71 = 886.99 kips-in
Vr = 20.00 kips
Vc = phi * Vn = phi * 0.60 * Fy * Ag = 1.00 * 0.60 * 50.00 * 5.44 = 163.12 kips
Interaction due to moment and shear, (Vr/Vc)^2 + (Mr/Mc)^2 <= 1.0
(Vr/Vc)^2 + (Mr/Mc)^2 = (20.00 / 163.12)^2 + (21.52 / 886.99)^2 = 0.02 <= 1  (OK)

Note: Mn <= 1.6My by inspection

MAXIMUM PLATE THICKNESS:
No of columns = 1
Distance cl top to cl bot bolts <= 12" (Equivalent depth of n = 1 to 5 at 3", AISC Table 10-9)
Slot shape = SSL
tmax = Unlimited
Maximum Plate Thickness is Not a Limiting Criteria.
Weld Calcs:
WELD:

 Weld Requirements:

At shear only case: 
Weld Length for shear, Lv = 14.50 in.
Shear Load per inch per weld, fv = R/Lv/2 = 20.00 / 14.50 / 2 = 0.69 kips/in/ weld 
theta = 0 deg.
cPhi  = 1.0 + 0.5 * sin(0)^1.5 = 1.00
Weld Coefficient = 0.60 * 70.00 * 1.00 * 1.00 * (2^0.5/2)*(1/16) = 1.86
Required weld size, Dv = fv/ (phi * coeff) = 0.69 / (0.75 * 1.86) = 0.50/16

Minimum fillet weld size : 
   At shear only load case = 0.03 in.
   per Table J2.4     = 0.19 in.
   5/8tp              = 0.23 in.
   user preference    = 0.25 in.

Dmax1 (using eqn 9-3)
 = tshpl * Fushpl / ( Fexx * C1 * 0.09)
 = 0.38 * 65.00 / ( 70.00 * 1.00 * 0.09 ) 
 = 3.94 
Dmax2 (using eqn 9-3)
 = twbm * Fusupport / ( Fexx * C1 * 0.09 )
 = 0.41 * 65.00 / ( 70.00 * 1.00 * 0.09 ) 
 = 4.36 
Dmax3 = project max fillet weld = 12.00
Dmax=min(Dmax1, Dmax2, Dmax3) = min(3.94, 4.36, 12.00)
 = 3.94 

Dihedral Angle, DA = 67.90 deg.
Gap on Obtuse Angle Side if No Bevel = 0.14 in.
Use weld size
Acute Side  D1 = 4.00
Obtuse Side D2 = 7.00 (weld size increased on obtuse side for gap at skew per AWS D1.1/D1.1M (2015, p.511, C-5.21.1))

Weld Strength :

Vertical weld capacity during shear only load, phi * Rnv1 = 0.75 * 1.86 * 14.50 * (3.94 + 3.94) = 159.05 kips

159.05 kips >= Reaction V = 20.00 kips (OK)

Check Effective Throat:
Acute Side Effect throat  = (D1/sin(DA)) * cos(DA/2) = (0.25/ sin( 67.90)) * cos( 33.95) = 0.22 in.
Obtuse Side Effect throat = (D2/sin(DA)-tshpl/tan(DA))*sin(DA/2) = (0.44 / sin(67.90) - 0.38 / tan(67.90)) * sin(67.90 / 2) = 0.18 in.
Total Effective Throat    = 0.22 + 0.18 = 0.40 in.
Total Effective Throat of Square Case = 5/8tp * 2^0.5 = 0.23 * 2^0.5 = 0.33 in.
0.40 >= 0.33 (OK)