Qnect Logo

Connection Calcs Report

Company: - Josh Qnect -
Job Title: - Qnect Demo 2000 Tons -
B+Op Status: B+Op was disabled for some sessions of this job
Building Code: AISC-14
Design Type: LRFD
Engineering Units: Imperial
Bolt Catalog: ASTM Imperial
Profile Catalog: ASTM Imperial
Plate Material Grade Catalog: ASTM Imperial
Plate Thickness Catalog: Imperial
Detailing Distances Dimensions: Imperial
Materials: 
Weld E70
Shear Plate A572-GR.50
Angle A36
Bm Web Doubler Plate A572-GR.50
Stabilizer Plate A572-GR.50
End Plate A572-GR.50
Col Moment Plate A572-GR.50
Col Stiffener Plate A572-GR.50
Col Web Doubler Plate A572-GR.50

Summary Reports: Job Standard Summary  |  Job Sample Calcs Report    |  B+Op Connection Comparison Report  |  Standard Connection Cost Report
Job Preferences Report  |  No Connections Summary  |  No Connections Detailed    |  No Connections Reference Map
 
Shear and Axial Reports:Shear Plate: Specs  Strengths (Shear Only Connections)  Welds  Doublers  Connection Cost Report
    Strengths (Shear & Axial Connections)      
 Single Angle:  Specs  Strengths (Shear & Axial)  Welds  Doublers  Connection Cost Report
 Double Angle Reports:  Support Side Specs  Strengths (Shear & Axial)  Welds  Doublers  Connection Cost Report
    Beam Side Specs        
 End Plate Reports:  Specs  Strengths (Shear & Axial)  Welds  Connection Cost Report
 
Moment Reports: Specs  Support Strengths  Beam Flange Welds  Connection Cost Report
 Moment Plates:  Specs  Strengths  Welds  
 Column Stiffeners:  Specs  Strengths  Welds  
 Column Web Doublers:  Specs  Strengths  Welds  
 Shear Plate:  Specs  Strengths  Welds  
 Double Angle:  Support Side Specs  Strengths  Welds  
   Beam Side Specs      
 

Connection Number:
bb.2bb.s.01413.01468
 
Main Calcs:
DOUBLE ANGLES Bolted to Beam, Bolted to Support CONNECTION SUMMARY

NOTE: DESIGNED WITH MEMBERS CHOSEN ON ONLY ONE SIDE OF SUPPORT

Girder profile: W18X40
Filler Beam profile: W21X50
Slope: 0.00 deg.
Skew: 90.00
Vertical Offset: 0.00
Horizontal Offset: 0.00
Span: 45.00 ft.
Reaction, V: 37.00 kips
Shear Capacity, Rn: 121.80 kips
Design/Reference according to AISC 14th Ed. - LRFD
Beam material grade: A992
Support material grade: A992
Angle material grade: A529-GR.50
Angle1 Profile: L4X3-1/2X3/8
       Length = 12.50 in.
       Beam side bolts: 4 rows x 1 column 0.75 in. Diameter A325N_TC bolts
       Beam side bolt vertical spacing: 3.50 in.
       Support side bolts: 4 rows x 1 column 0.75 in. Diameter A325N_TC bolts
       Support side bolt vertical spacing: 3.50 in.
Angle2 Profile: L4X3-1/2X3/8
       Length = 12.50 in.
       Beam side bolts: 4 rows x 1 column 0.75 in. Diameter A325N_TC bolts
       Beam side bolt vertical spacing: 3.50 in.
       Support side bolts: 4 rows x 1 column 0.75 in. Diameter A325N_TC bolts
       Support side bolt vertical spacing: 3.50 in.

Configuration Geometry:

Beam setback = 0.50 in.
Edge distance at vertical edge of beam: 1.50 in.
Edge distance at top edge of beam: 1.75 in.
Edge distance at bottom edge of beam: 3.30 in.
Top cope depth: 1.25 in.
Top cope length: 3.00 in.
Bottom cope depth: 4.00 in.
Bottom cope length: 3.00 in.

Horizontal distance to first hole: 2.00 in.

Bolted Angle Leg At Beam : 
Angle 1 Leg Distances : 
   Down distance from top of filler beam flange : 3.00 in.
   Edge distance at vertical edge : 1.50 in.
   Edge distance at top edge : 1.00 in.
   Edge distance at bottom edge : 1.00 in.

Angle 2 Leg Distances : 
   Down distance from top of filler beam flange : 3.00 in.
   Edge distance at vertical edge : 1.50 in.
   Edge distance at top edge : 1.00 in.
   Edge distance at bottom edge : 1.00 in.

Bolted Angle Leg At Support : 
Angle 1 Leg Distances : 
   Down distance from top of filler beam flange : 3.00 in.
   Gage at Bolt : 2.75 in.
   Edge distance at vertical edge : 1.44 in.
   Edge distance at top edge : 1.00 in.
   Edge distance at bottom edge : 1.00 in.

Angle 2 Leg Distances : 
   Down distance from top of filler beam flange : 3.00 in.
   Gage at Bolt : 2.75 in.
   Edge distance at vertical edge : 1.44 in.
   Edge distance at top edge : 1.00 in.
   Edge distance at bottom edge : 1.00 in.

Holes in Beam Web : STD diameter = 0.81 in.
Holes in Beam Angle Leg : STD diameter = 0.81 in.
Holes in Support Girder : STD diameter = 0.81 in.
Holes in Support Angle Leg : SSL slot width = 0.81 in., slot length = 1.00 in.
Bolt Strength Calcs:
BOLT SHEAR CAPACITY AT BEAM AND ANGLE 1 SIDE:
At Angle 1 side:
Bolt Shear Capacity at Shear Load Only:
C = no of bolts = 4.00
Using Table 7-1 to determine (phi)rn:
(phi)Rn = (phi)rn * C = 17.89 * 4.00 = 71.57 kips


BOLT SHEAR CAPACITY AT BEAM AND ANGLE 2 SIDE:
At Angle 2 side:
Bolt Shear Capacity at Shear Load Only:
C = no of bolts = 4.00
Using Table 7-1 to determine (phi)rn:
(phi)Rn = (phi)rn * C = 17.89 * 4.00 = 71.57 kips


Total Vertical Bolt Shear Capacity = 
 = min(Shear Load Only at Angle 1 side/gage1 ratio, 
       Shear Load Only at Angle 2 side/gage2 ratio) = 
 = min(71.57/0.50, 71.57/0.50) = 143.14 kips
143.14 kips >= Reaction V = 37.00 kips (OK)

BOLT SHEAR CAPACITY AT SUPPORT AND ANGLE 1 SIDE:
Bolt Shear Capacity at Shear Load Only:
Gage ratio:  gage1 ratio = gage2 / (gage1 + gage2) = 2.75 / (2.75 + 2.75) = 0.50
Required tension stress (frt) = gage1 ratio * axial reaction    / bolt row count / bolt area  = 0.50 * 0.00 / 4 / 0.44 = 0.00 ksi
Required shear stress   (frv) = gage1 ratio * vertical reaction / bolt row count  / bolt area  = 0.50 * 37.00 / 4 / 0.44 = 10.47 ksi
C = no of bolts = 4.00
Using Table 7-1 to determine (phi)rn:
(phi)Rn = (phi)rn * C = 17.89 * 4.00 = 71.57 kips


BOLT SHEAR CAPACITY AT SUPPORT AND ANGLE 2 SIDE:
Bolt Shear Capacity at Shear Load Only:
Gage ratio:  gage2 ratio = gage1 / (gage1 + gage2) = 2.75 / (2.75 + 2.75) = 0.50
Required tension stress (frt) = gage2 ratio * axial reaction    / bolt row count / bolt area  = 0.50 * 0.00 / 4 / 0.44 = 0.00 ksi
Required shear stress   (frv) = gage2 ratio * vertical reaction / bolt row count  / bolt area  = 0.50 * 37.00 / 4 / 0.44 = 10.47 ksi
C = no of bolts = 4.00
Using Table 7-1 to determine (phi)rn:
(phi)Rn = (phi)rn * C = 17.89 * 4.00 = 71.57 kips


Vertical Bolt Shear Capacity at Support and Angle 1 = 
 = Shear Load Only Angle 1 side/gage1 ratio = 71.57/0.50 = 143.14 kips
Vertical Bolt Shear Capacity at Support and Angle 2 = 
 = Shear Load Only Angle 2 side/gage2 ratio = 71.57/0.50 = 143.14 kips
Total Support Side Bolt Shear Capacity = min(143.14, 143.14) = 143.14 kips
143.14 kips >= Reaction V = 37.00 kips (OK)
Bolt Bearing Calcs:
BOLT BEARING AT BEAM AND ANGLE 1 SIDE
Vertical Shear Only Load Case:
At Row 1, At Column 1:
(phi)Rnbolt = 17.89 kips
Lcsbm at Beam spacing  = 2.69 in.
Lcebm at Beam edge    = 1.34 in.
(phi)Rnsbm at Beam spacing = (phi) * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 1.20 * 2.69 * (0.38/2) * 65.00 = 29.87 kips/bolt
(phi)Rnebm at Beam edge = (phi) * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 1.20 * 1.34 * (0.38/2) * 65.00 = 14.94 kips/bolt
(phi)Rndbm on Beam at Bolt Diameter   = (phi) * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.75 * (0.38/2) * 65.00 = 16.67 kips/bolt
Beam bearing capacity, (phi)Rnbm = min((phi)Rnsbm,(phi)Rnebm,(phi)Rndbm) = min(29.87, 14.94, 16.67) = 14.94 kips/bolt
Lcsang1 at Angle 1 spacing  = 2.69 in.
Lceang1 at Angle 1 edge    = 11.09 in.
(phi)Rnsang1 at Angle 1 spacing = (phi) * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.75 * 1.20 * 2.69 * 0.38 * 65.00 = 58.96 kips/bolt
(phi)Rneang1 at Angle 1 edge = (phi) * hf1 * Lce * t * Fu = 0.75 * 1.20 * 11.09 * 0.38 * 65.00 = 243.38 kips/bolt
(phi)Rndang1 on Angle 1 at Bolt Diameter   = (phi) * hf2 * db * t * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.75 * 0.38 * 65.00 = 32.91 kips/bolt
Angle 1 bearing capacity, (phi)Rnang1 = min((phi)Rnsang1,(phi)Rneang1,(phi)Rndang1) = min(58.96, 243.38, 32.91) = 32.91 kips/bolt
(phi)Rn = min((phi)Rnbolt, (phi)Rnbm, (phi)Rnang1) = min(17.89, 14.94, 32.91) = 14.94 kips/bolt

At Row 2, At Column 1:
(phi)Rnbolt = 17.89 kips
Lcsbm at Beam spacing  = 2.69 in.
Lcebm at Beam edge    = 4.84 in.
(phi)Rnsbm at Beam spacing = (phi) * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 1.20 * 2.69 * (0.38/2) * 65.00 = 29.87 kips/bolt
(phi)Rnebm at Beam edge = (phi) * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 1.20 * 4.84 * (0.38/2) * 65.00 = 53.84 kips/bolt
(phi)Rndbm on Beam at Bolt Diameter   = (phi) * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.75 * (0.38/2) * 65.00 = 16.67 kips/bolt
Beam bearing capacity, (phi)Rnbm = min((phi)Rnsbm,(phi)Rnebm,(phi)Rndbm) = min(29.87, 53.84, 16.67) = 16.67 kips/bolt
Lcsang1 at Angle 1 spacing  = 2.69 in.
Lceang1 at Angle 1 edge    = 7.59 in.
(phi)Rnsang1 at Angle 1 spacing = (phi) * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.75 * 1.20 * 2.69 * 0.38 * 65.00 = 58.96 kips/bolt
(phi)Rneang1 at Angle 1 edge = (phi) * hf1 * Lce * t * Fu = 0.75 * 1.20 * 7.59 * 0.38 * 65.00 = 166.59 kips/bolt
(phi)Rndang1 on Angle 1 at Bolt Diameter   = (phi) * hf2 * db * t * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.75 * 0.38 * 65.00 = 32.91 kips/bolt
Angle 1 bearing capacity, (phi)Rnang1 = min((phi)Rnsang1,(phi)Rneang1,(phi)Rndang1) = min(58.96, 166.59, 32.91) = 32.91 kips/bolt
(phi)Rn = min((phi)Rnbolt, (phi)Rnbm, (phi)Rnang1) = min(17.89, 16.67, 32.91) = 16.67 kips/bolt

At Row 3, At Column 1:
(phi)Rnbolt = 17.89 kips
Lcsbm at Beam spacing  = 2.69 in.
Lcebm at Beam edge    = 8.34 in.
(phi)Rnsbm at Beam spacing = (phi) * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 1.20 * 2.69 * (0.38/2) * 65.00 = 29.87 kips/bolt
(phi)Rnebm at Beam edge = (phi) * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 1.20 * 8.34 * (0.38/2) * 65.00 = 92.74 kips/bolt
(phi)Rndbm on Beam at Bolt Diameter   = (phi) * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.75 * (0.38/2) * 65.00 = 16.67 kips/bolt
Beam bearing capacity, (phi)Rnbm = min((phi)Rnsbm,(phi)Rnebm,(phi)Rndbm) = min(29.87, 92.74, 16.67) = 16.67 kips/bolt
Lcsang1 at Angle 1 spacing  = 2.69 in.
Lceang1 at Angle 1 edge    = 4.09 in.
(phi)Rnsang1 at Angle 1 spacing = (phi) * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.75 * 1.20 * 2.69 * 0.38 * 65.00 = 58.96 kips/bolt
(phi)Rneang1 at Angle 1 edge = (phi) * hf1 * Lce * t * Fu = 0.75 * 1.20 * 4.09 * 0.38 * 65.00 = 89.81 kips/bolt
(phi)Rndang1 on Angle 1 at Bolt Diameter   = (phi) * hf2 * db * t * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.75 * 0.38 * 65.00 = 32.91 kips/bolt
Angle 1 bearing capacity, (phi)Rnang1 = min((phi)Rnsang1,(phi)Rneang1,(phi)Rndang1) = min(58.96, 89.81, 32.91) = 32.91 kips/bolt
(phi)Rn = min((phi)Rnbolt, (phi)Rnbm, (phi)Rnang1) = min(17.89, 16.67, 32.91) = 16.67 kips/bolt

At Row 4, At Column 1:
(phi)Rnbolt = 17.89 kips
Lcsbm at Beam spacing  = 2.69 in.
Lcebm at Beam edge    = 11.84 in.
(phi)Rnsbm at Beam spacing = (phi) * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 1.20 * 2.69 * (0.38/2) * 65.00 = 29.87 kips/bolt
(phi)Rnebm at Beam edge = (phi) * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 1.20 * 11.84 * (0.38/2) * 65.00 = 131.65 kips/bolt
(phi)Rndbm on Beam at Bolt Diameter   = (phi) * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.75 * (0.38/2) * 65.00 = 16.67 kips/bolt
Beam bearing capacity, (phi)Rnbm = min((phi)Rnsbm,(phi)Rnebm,(phi)Rndbm) = min(29.87, 131.65, 16.67) = 16.67 kips/bolt
Lcsang1 at Angle 1 spacing  = 2.69 in.
Lceang1 at Angle 1 edge    = 0.59 in.
(phi)Rnsang1 at Angle 1 spacing = (phi) * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.75 * 1.20 * 2.69 * 0.38 * 65.00 = 58.96 kips/bolt
(phi)Rneang1 at Angle 1 edge = (phi) * hf1 * Lce * t * Fu = 0.75 * 1.20 * 0.59 * 0.38 * 65.00 = 13.03 kips/bolt
(phi)Rndang1 on Angle 1 at Bolt Diameter   = (phi) * hf2 * db * t * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.75 * 0.38 * 65.00 = 32.91 kips/bolt
Angle 1 bearing capacity, (phi)Rnang1 = min((phi)Rnsang1,(phi)Rneang1,(phi)Rndang1) = min(58.96, 13.03, 32.91) = 13.03 kips/bolt
(phi)Rn = min((phi)Rnbolt, (phi)Rnbm, (phi)Rnang1) = min(17.89, 16.67, 13.03) = 13.03 kips/bolt

Bearing Capacity at Beam and Angle for vertical shear only
 = Sum{ Bearing At [(Row)i,(Column)i] }
 = 14.94 + 16.67 + 16.67 + 13.03 = 61.31 kips

BOLT BEARING AT BEAM AND ANGLE 2 SIDE
Vertical Shear Only Load Case:
At Row 1, At Column 1:
(phi)Rnbolt = 17.89 kips
Lcsbm at Beam spacing  = 2.69 in.
Lcebm at Beam edge    = 1.34 in.
(phi)Rnsbm at Beam spacing = (phi) * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 1.20 * 2.69 * (0.38/2) * 65.00 = 29.87 kips/bolt
(phi)Rnebm at Beam edge = (phi) * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 1.20 * 1.34 * (0.38/2) * 65.00 = 14.94 kips/bolt
(phi)Rndbm on Beam at Bolt Diameter   = (phi) * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.75 * (0.38/2) * 65.00 = 16.67 kips/bolt
Beam bearing capacity, (phi)Rnbm = min((phi)Rnsbm,(phi)Rnebm,(phi)Rndbm) = min(29.87, 14.94, 16.67) = 14.94 kips/bolt
Lcsang2 at Angle 2 spacing  = 2.69 in.
Lceang2 at Angle 2 edge    = 11.09 in.
(phi)Rnsang2 at Angle 2 spacing = (phi) * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.75 * 1.20 * 2.69 * 0.38 * 65.00 = 58.96 kips/bolt
(phi)Rneang2 at Angle 2 edge = (phi) * hf1 * Lce * t * Fu = 0.75 * 1.20 * 11.09 * 0.38 * 65.00 = 243.38 kips/bolt
(phi)Rndang2 on Angle 2 at Bolt Diameter   = (phi) * hf2 * db * t * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.75 * 0.38 * 65.00 = 32.91 kips/bolt
Angle 2 bearing capacity, (phi)Rnang2 = min((phi)Rnsang2,(phi)Rneang2,(phi)Rndang2) = min(58.96, 243.38, 32.91) = 32.91 kips/bolt
(phi)Rn = min((phi)Rnbolt, (phi)Rnbm, (phi)Rnang2) = min(17.89, 14.94, 32.91) = 14.94 kips/bolt

At Row 2, At Column 1:
(phi)Rnbolt = 17.89 kips
Lcsbm at Beam spacing  = 2.69 in.
Lcebm at Beam edge    = 4.84 in.
(phi)Rnsbm at Beam spacing = (phi) * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 1.20 * 2.69 * (0.38/2) * 65.00 = 29.87 kips/bolt
(phi)Rnebm at Beam edge = (phi) * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 1.20 * 4.84 * (0.38/2) * 65.00 = 53.84 kips/bolt
(phi)Rndbm on Beam at Bolt Diameter   = (phi) * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.75 * (0.38/2) * 65.00 = 16.67 kips/bolt
Beam bearing capacity, (phi)Rnbm = min((phi)Rnsbm,(phi)Rnebm,(phi)Rndbm) = min(29.87, 53.84, 16.67) = 16.67 kips/bolt
Lcsang2 at Angle 2 spacing  = 2.69 in.
Lceang2 at Angle 2 edge    = 7.59 in.
(phi)Rnsang2 at Angle 2 spacing = (phi) * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.75 * 1.20 * 2.69 * 0.38 * 65.00 = 58.96 kips/bolt
(phi)Rneang2 at Angle 2 edge = (phi) * hf1 * Lce * t * Fu = 0.75 * 1.20 * 7.59 * 0.38 * 65.00 = 166.59 kips/bolt
(phi)Rndang2 on Angle 2 at Bolt Diameter   = (phi) * hf2 * db * t * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.75 * 0.38 * 65.00 = 32.91 kips/bolt
Angle 2 bearing capacity, (phi)Rnang2 = min((phi)Rnsang2,(phi)Rneang2,(phi)Rndang2) = min(58.96, 166.59, 32.91) = 32.91 kips/bolt
(phi)Rn = min((phi)Rnbolt, (phi)Rnbm, (phi)Rnang2) = min(17.89, 16.67, 32.91) = 16.67 kips/bolt

At Row 3, At Column 1:
(phi)Rnbolt = 17.89 kips
Lcsbm at Beam spacing  = 2.69 in.
Lcebm at Beam edge    = 8.34 in.
(phi)Rnsbm at Beam spacing = (phi) * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 1.20 * 2.69 * (0.38/2) * 65.00 = 29.87 kips/bolt
(phi)Rnebm at Beam edge = (phi) * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 1.20 * 8.34 * (0.38/2) * 65.00 = 92.74 kips/bolt
(phi)Rndbm on Beam at Bolt Diameter   = (phi) * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.75 * (0.38/2) * 65.00 = 16.67 kips/bolt
Beam bearing capacity, (phi)Rnbm = min((phi)Rnsbm,(phi)Rnebm,(phi)Rndbm) = min(29.87, 92.74, 16.67) = 16.67 kips/bolt
Lcsang2 at Angle 2 spacing  = 2.69 in.
Lceang2 at Angle 2 edge    = 4.09 in.
(phi)Rnsang2 at Angle 2 spacing = (phi) * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.75 * 1.20 * 2.69 * 0.38 * 65.00 = 58.96 kips/bolt
(phi)Rneang2 at Angle 2 edge = (phi) * hf1 * Lce * t * Fu = 0.75 * 1.20 * 4.09 * 0.38 * 65.00 = 89.81 kips/bolt
(phi)Rndang2 on Angle 2 at Bolt Diameter   = (phi) * hf2 * db * t * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.75 * 0.38 * 65.00 = 32.91 kips/bolt
Angle 2 bearing capacity, (phi)Rnang2 = min((phi)Rnsang2,(phi)Rneang2,(phi)Rndang2) = min(58.96, 89.81, 32.91) = 32.91 kips/bolt
(phi)Rn = min((phi)Rnbolt, (phi)Rnbm, (phi)Rnang2) = min(17.89, 16.67, 32.91) = 16.67 kips/bolt

At Row 4, At Column 1:
(phi)Rnbolt = 17.89 kips
Lcsbm at Beam spacing  = 2.69 in.
Lcebm at Beam edge    = 11.84 in.
(phi)Rnsbm at Beam spacing = (phi) * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 1.20 * 2.69 * (0.38/2) * 65.00 = 29.87 kips/bolt
(phi)Rnebm at Beam edge = (phi) * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 1.20 * 11.84 * (0.38/2) * 65.00 = 131.65 kips/bolt
(phi)Rndbm on Beam at Bolt Diameter   = (phi) * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.75 * (0.38/2) * 65.00 = 16.67 kips/bolt
Beam bearing capacity, (phi)Rnbm = min((phi)Rnsbm,(phi)Rnebm,(phi)Rndbm) = min(29.87, 131.65, 16.67) = 16.67 kips/bolt
Lcsang2 at Angle 2 spacing  = 2.69 in.
Lceang2 at Angle 2 edge    = 0.59 in.
(phi)Rnsang2 at Angle 2 spacing = (phi) * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.75 * 1.20 * 2.69 * 0.38 * 65.00 = 58.96 kips/bolt
(phi)Rneang2 at Angle 2 edge = (phi) * hf1 * Lce * t * Fu = 0.75 * 1.20 * 0.59 * 0.38 * 65.00 = 13.03 kips/bolt
(phi)Rndang2 on Angle 2 at Bolt Diameter   = (phi) * hf2 * db * t * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.75 * 0.38 * 65.00 = 32.91 kips/bolt
Angle 2 bearing capacity, (phi)Rnang2 = min((phi)Rnsang2,(phi)Rneang2,(phi)Rndang2) = min(58.96, 13.03, 32.91) = 13.03 kips/bolt
(phi)Rn = min((phi)Rnbolt, (phi)Rnbm, (phi)Rnang2) = min(17.89, 16.67, 13.03) = 13.03 kips/bolt

Bearing Capacity at Beam and Angle for vertical shear only
 = Sum{ Bearing At [(Row)i,(Column)i] }
 = 14.94 + 16.67 + 16.67 + 13.03 = 61.31 kips


BEARING AT BEAM AND ANGLE SIDE SUMMARY:
Bearing Capacity at Vertical Shear Load Only, Rbv
 = Min(Sum{ Bearing at side 1  [(Row)i,(Column)i] } / gage1 ratio, 
       Sum{ Bearing at side 2  [(Row)i,(Column)i] } / gage2 ratio )
 = Min( 61.31/ 0.50, 61.31/ 0.50 ) = 122.62 kips
Rbv = 122.62 kips >= Reaction V = 37.00 kips (OK)


BOLT BEARING AT SUPPORT AND ANGLE 1 SIDE
Vertical Shear Only Load Case:
At Row 1, At Column 1:
(phi)Rnbolt = 17.89 kips
Lcssupp at Support spacing  = 2.69 in.
Lcesupp at Support edge    = 14.49 in.
(phi)Rnssupp at Support spacing = (phi) * hf1 * Lcs * (twsup/# bolt sides supported) * Fu = 0.75 * 1.20 * 2.69 * (0.32/1) * 65.00 = 49.53 kips/bolt
(phi)Rnesupp at Support edge = (phi) * hf1 * Lce * (twsup/# bolt sides supported) * Fu = 0.75 * 1.20 * 14.49 * (0.32/1) * 65.00 = 267.09 kips/bolt
(phi)Rndsupp on Support at Bolt Diameter   = (phi) * hf2 * db * (twsup/# bolt sides supported) * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.75 * (0.32/1) * 65.00 = 27.64 kips/bolt
Support bearing capacity, (phi)Rnsupp = min((phi)Rnssupp,(phi)Rnesupp,(phi)Rndsupp) = min(49.53, 267.09, 27.64) = 27.64 kips/bolt
Lcsang1 at Angle 1 spacing  = 2.69 in.
Lceang1 at Angle 1 edge    = 0.59 in.
(phi)Rnsang1 at Angle 1 spacing = (phi) * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.75 * 1.20 * 2.69 * 0.38 * 65.00 = 58.96 kips/bolt
(phi)Rneang1 at Angle 1 edge = (phi) * hf1 * Lce * t * Fu = 0.75 * 1.20 * 0.59 * 0.38 * 65.00 = 13.03 kips/bolt
(phi)Rndang1 on Angle 1 at Bolt Diameter   = (phi) * hf2 * db * t * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.75 * 0.38 * 65.00 = 32.91 kips/bolt
Angle 1 bearing capacity, (phi)Rnang1 = min((phi)Rnsang1,(phi)Rneang1,(phi)Rndang1) = min(58.96, 13.03, 32.91) = 13.03 kips/bolt
(phi)Rn = min((phi)Rnbolt, (phi)Rnsupp, (phi)Rnang1) = min(17.89, 27.64, 13.03) = 13.03 kips/bolt

At Row 2, At Column 1:
(phi)Rnbolt = 17.89 kips
Lcssupp at Support spacing  = 2.69 in.
Lcesupp at Support edge    = 10.99 in.
(phi)Rnssupp at Support spacing = (phi) * hf1 * Lcs * (twsup/# bolt sides supported) * Fu = 0.75 * 1.20 * 2.69 * (0.32/1) * 65.00 = 49.53 kips/bolt
(phi)Rnesupp at Support edge = (phi) * hf1 * Lce * (twsup/# bolt sides supported) * Fu = 0.75 * 1.20 * 10.99 * (0.32/1) * 65.00 = 202.59 kips/bolt
(phi)Rndsupp on Support at Bolt Diameter   = (phi) * hf2 * db * (twsup/# bolt sides supported) * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.75 * (0.32/1) * 65.00 = 27.64 kips/bolt
Support bearing capacity, (phi)Rnsupp = min((phi)Rnssupp,(phi)Rnesupp,(phi)Rndsupp) = min(49.53, 202.59, 27.64) = 27.64 kips/bolt
Lcsang1 at Angle 1 spacing  = 2.69 in.
Lceang1 at Angle 1 edge    = 4.09 in.
(phi)Rnsang1 at Angle 1 spacing = (phi) * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.75 * 1.20 * 2.69 * 0.38 * 65.00 = 58.96 kips/bolt
(phi)Rneang1 at Angle 1 edge = (phi) * hf1 * Lce * t * Fu = 0.75 * 1.20 * 4.09 * 0.38 * 65.00 = 89.81 kips/bolt
(phi)Rndang1 on Angle 1 at Bolt Diameter   = (phi) * hf2 * db * t * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.75 * 0.38 * 65.00 = 32.91 kips/bolt
Angle 1 bearing capacity, (phi)Rnang1 = min((phi)Rnsang1,(phi)Rneang1,(phi)Rndang1) = min(58.96, 89.81, 32.91) = 32.91 kips/bolt
(phi)Rn = min((phi)Rnbolt, (phi)Rnsupp, (phi)Rnang1) = min(17.89, 27.64, 32.91) = 17.89 kips/bolt

At Row 3, At Column 1:
(phi)Rnbolt = 17.89 kips
Lcssupp at Support spacing  = 2.69 in.
Lcesupp at Support edge    = 7.49 in.
(phi)Rnssupp at Support spacing = (phi) * hf1 * Lcs * (twsup/# bolt sides supported) * Fu = 0.75 * 1.20 * 2.69 * (0.32/1) * 65.00 = 49.53 kips/bolt
(phi)Rnesupp at Support edge = (phi) * hf1 * Lce * (twsup/# bolt sides supported) * Fu = 0.75 * 1.20 * 7.49 * (0.32/1) * 65.00 = 138.09 kips/bolt
(phi)Rndsupp on Support at Bolt Diameter   = (phi) * hf2 * db * (twsup/# bolt sides supported) * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.75 * (0.32/1) * 65.00 = 27.64 kips/bolt
Support bearing capacity, (phi)Rnsupp = min((phi)Rnssupp,(phi)Rnesupp,(phi)Rndsupp) = min(49.53, 138.09, 27.64) = 27.64 kips/bolt
Lcsang1 at Angle 1 spacing  = 2.69 in.
Lceang1 at Angle 1 edge    = 7.59 in.
(phi)Rnsang1 at Angle 1 spacing = (phi) * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.75 * 1.20 * 2.69 * 0.38 * 65.00 = 58.96 kips/bolt
(phi)Rneang1 at Angle 1 edge = (phi) * hf1 * Lce * t * Fu = 0.75 * 1.20 * 7.59 * 0.38 * 65.00 = 166.59 kips/bolt
(phi)Rndang1 on Angle 1 at Bolt Diameter   = (phi) * hf2 * db * t * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.75 * 0.38 * 65.00 = 32.91 kips/bolt
Angle 1 bearing capacity, (phi)Rnang1 = min((phi)Rnsang1,(phi)Rneang1,(phi)Rndang1) = min(58.96, 166.59, 32.91) = 32.91 kips/bolt
(phi)Rn = min((phi)Rnbolt, (phi)Rnsupp, (phi)Rnang1) = min(17.89, 27.64, 32.91) = 17.89 kips/bolt

At Row 4, At Column 1:
(phi)Rnbolt = 17.89 kips
Lcssupp at Support spacing  = 2.69 in.
Lcesupp at Support edge    = 3.99 in.
(phi)Rnssupp at Support spacing = (phi) * hf1 * Lcs * (twsup/# bolt sides supported) * Fu = 0.75 * 1.20 * 2.69 * (0.32/1) * 65.00 = 49.53 kips/bolt
(phi)Rnesupp at Support edge = (phi) * hf1 * Lce * (twsup/# bolt sides supported) * Fu = 0.75 * 1.20 * 3.99 * (0.32/1) * 65.00 = 73.60 kips/bolt
(phi)Rndsupp on Support at Bolt Diameter   = (phi) * hf2 * db * (twsup/# bolt sides supported) * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.75 * (0.32/1) * 65.00 = 27.64 kips/bolt
Support bearing capacity, (phi)Rnsupp = min((phi)Rnssupp,(phi)Rnesupp,(phi)Rndsupp) = min(49.53, 73.60, 27.64) = 27.64 kips/bolt
Lcsang1 at Angle 1 spacing  = 2.69 in.
Lceang1 at Angle 1 edge    = 11.09 in.
(phi)Rnsang1 at Angle 1 spacing = (phi) * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.75 * 1.20 * 2.69 * 0.38 * 65.00 = 58.96 kips/bolt
(phi)Rneang1 at Angle 1 edge = (phi) * hf1 * Lce * t * Fu = 0.75 * 1.20 * 11.09 * 0.38 * 65.00 = 243.38 kips/bolt
(phi)Rndang1 on Angle 1 at Bolt Diameter   = (phi) * hf2 * db * t * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.75 * 0.38 * 65.00 = 32.91 kips/bolt
Angle 1 bearing capacity, (phi)Rnang1 = min((phi)Rnsang1,(phi)Rneang1,(phi)Rndang1) = min(58.96, 243.38, 32.91) = 32.91 kips/bolt
(phi)Rn = min((phi)Rnbolt, (phi)Rnsupp, (phi)Rnang1) = min(17.89, 27.64, 32.91) = 17.89 kips/bolt

Bearing Capacity at Support and Angle 1 for vertical shear only
 = Sum{ Bearing At [(Row)i,(Column)i] }
 = 13.03 + 17.89 + 17.89 + 17.89 = 66.70 kips

BOLT BEARING AT SUPPORT AND ANGLE 2 SIDE
Vertical Shear Only Load Case:
At Row 1, At Column 1:
(phi)Rnbolt = 17.89 kips
Lcssupp at Support spacing  = 2.69 in.
Lcesupp at Support edge    = 14.49 in.
(phi)Rnssupp at Support spacing = (phi) * hf1 * Lcs * (twsup/# bolt sides supported) * Fu = 0.75 * 1.20 * 2.69 * (0.32/1) * 65.00 = 49.53 kips/bolt
(phi)Rnesupp at Support edge = (phi) * hf1 * Lce * (twsup/# bolt sides supported) * Fu = 0.75 * 1.20 * 14.49 * (0.32/1) * 65.00 = 267.09 kips/bolt
(phi)Rndsupp on Support at Bolt Diameter   = (phi) * hf2 * db * (twsup/# bolt sides supported) * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.75 * (0.32/1) * 65.00 = 27.64 kips/bolt
Support bearing capacity, (phi)Rnsupp = min((phi)Rnssupp,(phi)Rnesupp,(phi)Rndsupp) = min(49.53, 267.09, 27.64) = 27.64 kips/bolt
Lcsang2 at Angle 2 spacing  = 2.69 in.
Lceang2 at Angle 2 edge    = 0.59 in.
(phi)Rnsang2 at Angle 2 spacing = (phi) * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.75 * 1.20 * 2.69 * 0.38 * 65.00 = 58.96 kips/bolt
(phi)Rneang2 at Angle 2 edge = (phi) * hf1 * Lce * t * Fu = 0.75 * 1.20 * 0.59 * 0.38 * 65.00 = 13.03 kips/bolt
(phi)Rndang2 on Angle 2 at Bolt Diameter   = (phi) * hf2 * db * t * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.75 * 0.38 * 65.00 = 32.91 kips/bolt
Angle 2 bearing capacity, (phi)Rnang2 = min((phi)Rnsang2,(phi)Rneang2,(phi)Rndang2) = min(58.96, 13.03, 32.91) = 13.03 kips/bolt
(phi)Rn = min((phi)Rnbolt, (phi)Rnsupp, (phi)Rnang2) = min(17.89, 27.64, 13.03) = 13.03 kips/bolt

At Row 2, At Column 1:
(phi)Rnbolt = 17.89 kips
Lcssupp at Support spacing  = 2.69 in.
Lcesupp at Support edge    = 10.99 in.
(phi)Rnssupp at Support spacing = (phi) * hf1 * Lcs * (twsup/# bolt sides supported) * Fu = 0.75 * 1.20 * 2.69 * (0.32/1) * 65.00 = 49.53 kips/bolt
(phi)Rnesupp at Support edge = (phi) * hf1 * Lce * (twsup/# bolt sides supported) * Fu = 0.75 * 1.20 * 10.99 * (0.32/1) * 65.00 = 202.59 kips/bolt
(phi)Rndsupp on Support at Bolt Diameter   = (phi) * hf2 * db * (twsup/# bolt sides supported) * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.75 * (0.32/1) * 65.00 = 27.64 kips/bolt
Support bearing capacity, (phi)Rnsupp = min((phi)Rnssupp,(phi)Rnesupp,(phi)Rndsupp) = min(49.53, 202.59, 27.64) = 27.64 kips/bolt
Lcsang2 at Angle 2 spacing  = 2.69 in.
Lceang2 at Angle 2 edge    = 4.09 in.
(phi)Rnsang2 at Angle 2 spacing = (phi) * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.75 * 1.20 * 2.69 * 0.38 * 65.00 = 58.96 kips/bolt
(phi)Rneang2 at Angle 2 edge = (phi) * hf1 * Lce * t * Fu = 0.75 * 1.20 * 4.09 * 0.38 * 65.00 = 89.81 kips/bolt
(phi)Rndang2 on Angle 2 at Bolt Diameter   = (phi) * hf2 * db * t * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.75 * 0.38 * 65.00 = 32.91 kips/bolt
Angle 2 bearing capacity, (phi)Rnang2 = min((phi)Rnsang2,(phi)Rneang2,(phi)Rndang2) = min(58.96, 89.81, 32.91) = 32.91 kips/bolt
(phi)Rn = min((phi)Rnbolt, (phi)Rnsupp, (phi)Rnang2) = min(17.89, 27.64, 32.91) = 17.89 kips/bolt

At Row 3, At Column 1:
(phi)Rnbolt = 17.89 kips
Lcssupp at Support spacing  = 2.69 in.
Lcesupp at Support edge    = 7.49 in.
(phi)Rnssupp at Support spacing = (phi) * hf1 * Lcs * (twsup/# bolt sides supported) * Fu = 0.75 * 1.20 * 2.69 * (0.32/1) * 65.00 = 49.53 kips/bolt
(phi)Rnesupp at Support edge = (phi) * hf1 * Lce * (twsup/# bolt sides supported) * Fu = 0.75 * 1.20 * 7.49 * (0.32/1) * 65.00 = 138.09 kips/bolt
(phi)Rndsupp on Support at Bolt Diameter   = (phi) * hf2 * db * (twsup/# bolt sides supported) * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.75 * (0.32/1) * 65.00 = 27.64 kips/bolt
Support bearing capacity, (phi)Rnsupp = min((phi)Rnssupp,(phi)Rnesupp,(phi)Rndsupp) = min(49.53, 138.09, 27.64) = 27.64 kips/bolt
Lcsang2 at Angle 2 spacing  = 2.69 in.
Lceang2 at Angle 2 edge    = 7.59 in.
(phi)Rnsang2 at Angle 2 spacing = (phi) * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.75 * 1.20 * 2.69 * 0.38 * 65.00 = 58.96 kips/bolt
(phi)Rneang2 at Angle 2 edge = (phi) * hf1 * Lce * t * Fu = 0.75 * 1.20 * 7.59 * 0.38 * 65.00 = 166.59 kips/bolt
(phi)Rndang2 on Angle 2 at Bolt Diameter   = (phi) * hf2 * db * t * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.75 * 0.38 * 65.00 = 32.91 kips/bolt
Angle 2 bearing capacity, (phi)Rnang2 = min((phi)Rnsang2,(phi)Rneang2,(phi)Rndang2) = min(58.96, 166.59, 32.91) = 32.91 kips/bolt
(phi)Rn = min((phi)Rnbolt, (phi)Rnsupp, (phi)Rnang2) = min(17.89, 27.64, 32.91) = 17.89 kips/bolt

At Row 4, At Column 1:
(phi)Rnbolt = 17.89 kips
Lcssupp at Support spacing  = 2.69 in.
Lcesupp at Support edge    = 3.99 in.
(phi)Rnssupp at Support spacing = (phi) * hf1 * Lcs * (twsup/# bolt sides supported) * Fu = 0.75 * 1.20 * 2.69 * (0.32/1) * 65.00 = 49.53 kips/bolt
(phi)Rnesupp at Support edge = (phi) * hf1 * Lce * (twsup/# bolt sides supported) * Fu = 0.75 * 1.20 * 3.99 * (0.32/1) * 65.00 = 73.60 kips/bolt
(phi)Rndsupp on Support at Bolt Diameter   = (phi) * hf2 * db * (twsup/# bolt sides supported) * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.75 * (0.32/1) * 65.00 = 27.64 kips/bolt
Support bearing capacity, (phi)Rnsupp = min((phi)Rnssupp,(phi)Rnesupp,(phi)Rndsupp) = min(49.53, 73.60, 27.64) = 27.64 kips/bolt
Lcsang2 at Angle 2 spacing  = 2.69 in.
Lceang2 at Angle 2 edge    = 11.09 in.
(phi)Rnsang2 at Angle 2 spacing = (phi) * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.75 * 1.20 * 2.69 * 0.38 * 65.00 = 58.96 kips/bolt
(phi)Rneang2 at Angle 2 edge = (phi) * hf1 * Lce * t * Fu = 0.75 * 1.20 * 11.09 * 0.38 * 65.00 = 243.38 kips/bolt
(phi)Rndang2 on Angle 2 at Bolt Diameter   = (phi) * hf2 * db * t * Fu = 0.75 * 2.40 * 0.75 * 0.38 * 65.00 = 32.91 kips/bolt
Angle 2 bearing capacity, (phi)Rnang2 = min((phi)Rnsang2,(phi)Rneang2,(phi)Rndang2) = min(58.96, 243.38, 32.91) = 32.91 kips/bolt
(phi)Rn = min((phi)Rnbolt, (phi)Rnsupp, (phi)Rnang2) = min(17.89, 27.64, 32.91) = 17.89 kips/bolt

Bearing Capacity at Support and Angle 2 for vertical shear only
 = Sum{ Bearing At [(Row)i,(Column)i] }
 = 13.03 + 17.89 + 17.89 + 17.89 = 66.70 kips

BEARING AT SUPPORT AND ANGLES SUMMARY:
Bearing Capacity at Vertical Shear Load Only, Rbv1 = Sum{ [(Row)i,(Column)i] } / gage1 ratio = 66.70 / 0.50 = 133.41 kips
Bearing Capacity at Vertical Shear Load Only, Rbv2 = Sum{ [(Row)i,(Column)i] } / gage2 ratio = 66.70 / 0.50 = 133.41 kips
Overall vertical Bearing Capacity Rbv = min(Rbv1, Rbv2) = min(133.41, 133.41) = 133.41 kips
133.41 kips >= 37.00 kips (OK)
Beam Strength Calcs:
Web Depth = d - [Top Cope Depth] - [Bottom Cope Depth] = 20.80 - 1.25 - 4.00 = 15.55 in.

Using AISC 14th Ed. Equation J4-3
Gross Area (Shear), Agross = [Web Depth] * tw = 15.55 * 0.38 = 5.91 in^2
Shear Yielding, (phi)Vny = (phi) * 0.6 * Fybeam * Agross = 1.00 * 0.6 * 50.00 * 5.91 = 177.27 kips

Using AISC 14th Ed. Equation J4-4
Net Area (Shear), Anet = ([Web Depth] - ([# rows] * [Diameter + 0.06])) * tw 
    = (15.55 - (4 * 0.88)) * 0.38 = 4.58 in^2
Shear Rupture, (phi)Vnu = (phi) * 0.6 * Fubeam * Anet = 0.75 * 0.6 * 65.00 * 4.58 = 133.94 kips


Check Vertical Block Shear

Using AISC 14th Ed. Equation J4-5
Block Shear = {(phi) * ((0.6 * Fu * Anv) + (Ubs * Fu * Ant))} <= {(phi) * ((0.6 * Fy * Agv) + (Ubs * Fu * Ant))}

Block Shear (1)
Gross Shear Length = [edge dist. at beam edge] + ([# rows - 1] * [spacing]) = 1.75 + 10.50 = 12.25 in.
Net Shear Length = Gross Shear Length - (# rows - 0.5) * (hole size + 0.06) = 12.25 - (4 - 0.5) * 0.88 = 9.19 in.
Gross Tension Length = [edge dist. at beam edge] + ([# cols - 1] * [spacing]) = 1.50 + (1 - 1) * 3.00 = 1.50 in.
Net Tension Length = Gross Tension Length - (# cols - 0.5) * (hole size + 0.06) = 1.50 - (1 - 0.5) * 0.88 = 1.06 in.
1. (phi) * [material thickness] * ((0.60 * Fubeam* [net shear length]) + (Ubs * Fubeam * [net tension length])) 
    = 0.75 * 0.38 * ((0.60 * 65.00 * 9.19) + (1.00 * 65.00 * 1.06)) = 121.80 kips
2. (phi) * [material thickness] * ((0.60 * Fybeam * [gross shear length]) + (Ubs * Fubeam * [net tension length])) 
    = 0.75 * 0.38 * ((0.60 * 50.00 * 12.25) + (1.00 * 65.00 * 1.06)) = 124.42 kips
Block Shear = 121.80 kips

Block Shear (1) Total = Block Shear (1) = 121.80 kips
121.80 kips >= Reaction V = 37.00 kips (OK)

Block Shear for Axial T/C is not required.

Buckling and Flexure at Longest Cope (Top and Bottom Copes at Section)
Eccentricity at Section, e = 3.66 in.
If beam is coped at both top and bottom flanges,

Using AISC 14th Ed. Equation 9-14 through 9-18, Fcr = Fy * Q
tw = 0.38 in.
ho = 15.55 in.
c = 3.00 in.
lambda = (ho * Fy ^ 0.5) / ( 10 * tw * ( 475.00 + 280.00 * (ho / c)^2 ) ^0.5 ) = 
 = 15.55 * 50.00^0.5 / (10 * 0.38 * (475.00 + 280.00 * (15.55/3.00)^2 )^0.5) = 0.32
When lambda <= 0.70, Q=1
Q = 1.00
Fcrmin =phi * Fcr = 0.90 * 50.00 * 1.00 = 45.00 ksi
Snet1 (bolt holes not applicable) = 15.31 in^3
Snet2 (bolt holes applicable) = 15.31 in^3
Znet1 (bolt holes not applicable) = 22.97 in^3
Znet2 (bolt holes applicable) = 22.97 in^3

Using AISC 14th Ed. Equation 9-6
Buckling = Fcr * Snet1 / e = 45.00 * 15.31 / 3.66 = 188.42 kips

Using AISC 14th Ed. Equation 9-19
Flexural Yielding = (phi) * Fy * Snet1 / e = 0.90 * 50.00 * 15.31 / 3.66 = 188.42 kips

Using AISC 14th Ed. Equation 9-4
Flexural Rupture = (phi) * Fu * Znet2 / e = 0.75 * 65.00 * 22.97 / 3.66 = 306.19 kips


Buckling and Flexure at Furthest Bolt Line within Cope (Top and Bottom Copes at Section)
Eccentricity at Section, e = 2.16 in.
If beam is coped at both top and bottom flanges,

Using AISC 14th Ed. Equation 9-14 through 9-18, Fcr = Fy * Q
tw = 0.38 in.
ho = 15.55 in.
c = 3.00 in.
lambda = (ho * Fy ^ 0.5) / ( 10 * tw * ( 475.00 + 280.00 * (ho / c)^2 ) ^0.5 ) = 
 = 15.55 * 50.00^0.5 / (10 * 0.38 * (475.00 + 280.00 * (15.55/3.00)^2 )^0.5) = 0.32
When lambda <= 0.70, Q=1
Q = 1.00
Fcrmin =phi * Fcr = 0.90 * 50.00 * 1.00 = 45.00 ksi
Snet1 (bolt holes not applicable) = 15.31 in^3
Snet2 (bolt holes applicable) = 12.20 in^3
Znet1 (bolt holes not applicable) = 22.97 in^3
Znet2 (bolt holes applicable) = 18.32 in^3

Using AISC 14th Ed. Equation 9-6
Buckling = Fcr * Snet1 / e = 45.00 * 15.31 / 2.16 = 319.41 kips

Using AISC 14th Ed. Equation 9-19
Flexural Yielding = (phi) * Fy * Snet1 / e = 0.90 * 50.00 * 15.31 / 2.16 = 319.41 kips

Using AISC 14th Ed. Equation 9-4
Flexural Rupture = (phi) * Fu * Znet2 / e = 0.75 * 65.00 * 18.32 / 2.16 = 413.88 kips


Section Bending Strength Calculations Summary:

   Coped Beam Buckling and Flexure at Longest Cope (Top and Bottom Copes at Section)
   Buckling : 188.42 >= 37.00 kips (OK)
   Flexural Yielding : 188.42 >= 37.00 kips (OK)
   Flexural Rupture : 306.19 >= 37.00 kips (OK)

   Coped Beam Buckling and Flexure at Furthest Bolt Line within Cope (Top and Bottom Copes at Section)
   Buckling : 319.41 >= 37.00 kips (OK)
   Flexural Yielding : 319.41 >= 37.00 kips (OK)
   Flexural Rupture : 413.88 >= 37.00 kips (OK)
Double Angles Bolted Bolted Calcs:
Angle1 

Support Angle Leg 


Using AISC 14th Ed. Equation J4-3
Gross Area, Ag = 0.38 * 12.50 = 4.69 in^2
Shear Yielding, (phi)Vny = (phi) * 0.6 * Fya * Ag = 1.00 * 0.6 * 50.00 * 4.69 = 140.62 kips

Using AISC 14th Ed. Equation J4-4
Net Area, An = (12.50 - (4 * (0.81 + 1/16))) * 0.38 = 3.38 in^2
Shear Rupture, (phi)Vnu = (phi) * 0.6 * Fua * An = 0.75 * 0.6 * 65.00 * 3.38 = 98.72 kips


Check Vertical Block Shear

Using AISC 14th Ed. Equation J4-5
Block Shear = {(phi) * ((0.6 * Fu * Anv) + (Ubs * Fu * Ant))} <= {(phi) * ((0.6 * Fy * Agv) + (Ubs * Fu * Ant))}

Block 1 (Shear): 
Gross Shear Length = (12.50 - 1.00) = 11.50 in.
Net Shear Length = 11.50 - (3.50 * (0.81 + 1/16)) = 8.44 in.
Gross Tension Length = [edge dist.] = 1.44 in.
Net Tension Length = (1.44 - (1.00 + 1/16)/2) = 0.91 in.
1. (phi) * [material thickness] * ((0.60 * Fua* [net shear length]) + (Ubs * Fua * [net tension length])) 
    = 0.75 * 0.38 * ((0.60 * 65.00 * 8.44) + (1.00 * 65.00 * 0.91)) = 109.16 kips
2. (phi) * [material thickness] * ((0.60 * Fya * [gross shear length]) + (Ubs * Fua * [net tension length])) 
    = 0.75 * 0.38 * ((0.60 * 50.00 * 11.50) + (1.00 * 65.00 * 0.91)) = 113.65 kips
Block Shear = 109.16 kips

Beam Angle Leg 


Using AISC 14th Ed. Equation J4-3
Gross Area, Ag = 0.38 * 12.50 = 4.69 in^2
Shear Yielding, (phi)Vny = (phi) * 0.6 * Fya * Ag = 1.00 * 0.6 * 50.00 * 4.69 = 140.62 kips

Using AISC 14th Ed. Equation J4-4
Net Area, An = (12.50 - (4 * (0.81 + 1/16))) * 0.38 = 3.38 in^2
Shear Rupture, (phi)Vnu = (phi) * 0.6 * Fua * An = 0.75 * 0.6 * 65.00 * 3.38 = 98.72 kips


Check Vertical Block Shear

Using AISC 14th Ed. Equation J4-5
Block Shear = {(phi) * ((0.6 * Fu * Anv) + (Ubs * Fu * Ant))} <= {(phi) * ((0.6 * Fy * Agv) + (Ubs * Fu * Ant))}

Block 1 (Shear): 
Gross Shear Length = (12.50 - 1.00) = 11.50 in.
Net Shear Length = 11.50 - (3.50 * (0.81 + 1/16) = 8.44 in.
Gross Tension Length = [edge dist.] = 1.50 in.
Net Tension Length = (1.50 - (0.81 + 1/16)/2) = 1.06 in.
1. (phi) * [material thickness] * ((0.60 * Fua* [net shear length]) + (Ubs * Fua * [net tension length])) 
    = 0.75 * 0.38 * ((0.60 * 65.00 * 8.44) + (1.00 * 65.00 * 1.06)) = 111.98 kips
2. (phi) * [material thickness] * ((0.60 * Fya * [gross shear length]) + (Ubs * Fua * [net tension length])) 
    = 0.75 * 0.38 * ((0.60 * 50.00 * 11.50) + (1.00 * 65.00 * 1.06)) = 116.46 kips
Block Shear = 111.98 kips

Block Shear for Axial T/C is not required.


Angle2 

Support Angle Leg 


Using AISC 14th Ed. Equation J4-3
Gross Area, Ag = 0.38 * 12.50 = 4.69 in^2
Shear Yielding, (phi)Vny = (phi) * 0.6 * Fya * Ag = 1.00 * 0.6 * 50.00 * 4.69 = 140.62 kips

Using AISC 14th Ed. Equation J4-4
Net Area, An = (12.50 - (4 * (0.81 + 1/16))) * 0.38 = 3.38 in^2
Shear Rupture, (phi)Vnu = (phi) * 0.6 * Fua * An = 0.75 * 0.6 * 65.00 * 3.38 = 98.72 kips


Check Vertical Block Shear

Using AISC 14th Ed. Equation J4-5
Block Shear = {(phi) * ((0.6 * Fu * Anv) + (Ubs * Fu * Ant))} <= {(phi) * ((0.6 * Fy * Agv) + (Ubs * Fu * Ant))}

Block 1 (Shear): 
Gross Shear Length = (12.50 - 1.00) = 11.50 in.
Net Shear Length = 11.50 - (3.50 * (0.81 + 1/16)) = 8.44 in.
Gross Tension Length = [edge dist.] = 1.44 in.
Net Tension Length = (1.44 - (1.00 + 1/16)/2) = 0.91 in.
1. (phi) * [material thickness] * ((0.60 * Fua* [net shear length]) + (Ubs * Fua * [net tension length])) 
    = 0.75 * 0.38 * ((0.60 * 65.00 * 8.44) + (1.00 * 65.00 * 0.91)) = 109.16 kips
2. (phi) * [material thickness] * ((0.60 * Fya * [gross shear length]) + (Ubs * Fua * [net tension length])) 
    = 0.75 * 0.38 * ((0.60 * 50.00 * 11.50) + (1.00 * 65.00 * 0.91)) = 113.65 kips
Block Shear = 109.16 kips

Beam Angle Leg 


Using AISC 14th Ed. Equation J4-3
Gross Area, Ag = 0.38 * 12.50 = 4.69 in^2
Shear Yielding, (phi)Vny = (phi) * 0.6 * Fya * Ag = 1.00 * 0.6 * 50.00 * 4.69 = 140.62 kips

Using AISC 14th Ed. Equation J4-4
Net Area, An = (12.50 - (4 * (0.81 + 1/16))) * 0.38 = 3.38 in^2
Shear Rupture, (phi)Vnu = (phi) * 0.6 * Fua * An = 0.75 * 0.6 * 65.00 * 3.38 = 98.72 kips


Check Vertical Block Shear

Using AISC 14th Ed. Equation J4-5
Block Shear = {(phi) * ((0.6 * Fu * Anv) + (Ubs * Fu * Ant))} <= {(phi) * ((0.6 * Fy * Agv) + (Ubs * Fu * Ant))}

Block 1 (Shear): 
Gross Shear Length = (12.50 - 1.00) = 11.50 in.
Net Shear Length = 11.50 - (3.50 * (0.81 + 1/16) = 8.44 in.
Gross Tension Length = [edge dist.] = 1.50 in.
Net Tension Length = (1.50 - (0.81 + 1/16)/2) = 1.06 in.
1. (phi) * [material thickness] * ((0.60 * Fua* [net shear length]) + (Ubs * Fua * [net tension length])) 
    = 0.75 * 0.38 * ((0.60 * 65.00 * 8.44) + (1.00 * 65.00 * 1.06)) = 111.98 kips
2. (phi) * [material thickness] * ((0.60 * Fya * [gross shear length]) + (Ubs * Fua * [net tension length])) 
    = 0.75 * 0.38 * ((0.60 * 50.00 * 11.50) + (1.00 * 65.00 * 1.06)) = 116.46 kips
Block Shear = 111.98 kips

Block Shear for Axial T/C is not required.


Total Support Side Shear Yielding Capacity =  min(YieldAngle1/Gage1 Ratio, YieldAngle2/Gage2 Ratio) =  min(281.25 , 281.25) = 281.25 kips
281.25 kips >= Reaction V = 37.00 kips (OK)
Total Support Side Shear Rupture Capacity =  min(RuptureAngle1/Gage1 Ratio, RuptureAngle2/Gage2 Ratio) = min(197.44 , 197.44) = 197.44 kips
197.44 kips >= Reaction V = 37.00 kips (OK)
Total Support Side Vertical Block Shear Capacity =  min(BlockAngle1/Gage1 Ratio, BlockAngle2/Gage2 Ratio) = min(218.33 , 218.33) = 218.33 kips
218.33 kips >= Reaction V = 37.00 kips (OK)
Total Beam Side Shear Yielding Capacity =  min (YieldAngle1/Gage1 Ratio , YieldAngle2/Gage2 Ratio) = min(281.25 , 281.25) = 281.25 kips
281.25 kips >= Reaction V = 37.00 kips (OK)
Total Beam Side Shear Rupture Capacity =  min (RuptureAngle1/Gage1 Ratio , RuptureAngle2/Gage2 Ratio) = min(197.44 , 197.44) = 197.44 kips
197.44 kips >= Reaction V = 37.00 kips (OK)
Total Beam Side Vertical Block Shear Capacity =  min (BlockAngle1/Gage1 Ratio , BlockAngle2/Gage2 Ratio) = min(223.95 , 223.95) = 223.95 kips
223.95 kips >= Reaction V = 37.00 kips (OK)
Weld Calcs:
(Not applicable / No results )