|
|
Summary Reports: | Job Standard Summary | Job Sample Calcs Report | B+Op Connection Comparison Report | Standard Connection Cost Report Job Preferences Report | No Connections Summary | No Connections Detailed | No Connections Reference Map | |||||||||
Shear and Axial Reports: | Shear Plate: | Specs | Strengths (Shear Only Connections) | Welds | Doublers | Connection Cost Report | ||||
Strengths (Shear & Axial Connections) | ||||||||||
Single Angle: | Specs | Strengths (Shear & Axial) | Welds | Doublers | Connection Cost Report | |||||
Double Angle Reports: | Support Side Specs | Strengths (Shear & Axial) | Welds | Doublers | Connection Cost Report | |||||
Beam Side Specs | ||||||||||
End Plate Reports: | Specs | Strengths (Shear & Axial) | Welds | Connection Cost Report | ||||||
Moment Reports: | Specs | Support Strengths | Beam Flange Welds | Connection Cost Report | ||||||
Moment Plates: | Specs | Strengths | Welds | |||||||
Column Stiffeners: | Specs | Strengths | Welds | |||||||
Column Web Doublers: | Specs | Strengths | Welds | |||||||
Shear Plate: | Specs | Strengths | Welds | |||||||
Double Angle: | Support Side Specs | Strengths | Welds | |||||||
Beam Side Specs | ||||||||||
Connection Number: |
bb.s.s.00682.00683 |
Main Calcs: |
SHEAR PLATE CONNECTION SUMMARY Filler Beam profile: W21X50 Support Girder profile: W18X40 Slope: 0 deg. Skew: 90 Vertical Offset: 0 Horizontal Offset: 0 Span: 45 ft. Reaction, V: 33 kips Shear Capacity, Rn: 49 kips Design/Reference according to AISC 14th Ed. - ASD Full Depth Shear Plate: Conventional Configuration Beam material grade: A992 Support material grade: A992 Plate material grade: A572-GR.50 Weld grade: E70 Shear Plate Design Size: 4.750 in. x 11.500 in. x 0.375 in. Full Depth Shear Plate Detailing Height at Support: 16.750 in. Full Depth Shear Plate Detailing Width at Support: 2.812 in. Configuration Geometry: Welds at shear plate to support: 4/16 FILLET, 4/16 FILLET at girder flange: 4/16 FILLET, 4/16 FILLET Bolt: 4 rows x 1 column 0.875 in. Diameter A325N_TC bolts Vertical spacing: 3 in. Horizontal spacing: 3 in. Shear plate edge setback = 1 in. Beam centerline setback = 1 in. Edge distance at vertical edge of plate: 1.75 in. Edge distance at top edge of plate: 1.25 in. Edge distance at bottom edge of plate: 5.31 in. Edge distance at vertical edge of beam: 2 in. Edge distance at top edge of beam: 1.75 in. Edge distance at bottom edge of beam: 4.88 in. Top cope depth: 1.25 in. Top cope length: 2.5 in. Bottom cope depth: 4 in. Bottom cope length: 2.5 in. Horizontal distance to first hole: 3 in. Down distance from top of filler beam flange: 3 in. Holes in beam web: STD diameter = 0.938 in. Holes in shear plate: SSL diameter = 0.938 in., slot width = 1.12 in. |
Bolt Strength Calcs: |
BOLT SHEAR CAPACITY AT BEAM AND SHEAR PLATE SIDE: Bolt Shear Capacity at Shear Load Only: Using Instantaneous Center Of Rotation Method (AISC 7-1) ex = 1.500 in. Angle = 0.000 deg. C = 3.556 Using Table 7-1 to determine (1/omega)rn: (1/omega)Rn = (1/omega)rn * C = 16.24 * 3.56 = 57.74 kips Total Vertical Bolt Shear Capacity = 57.74 kips 57.74 kips >= 33.00 kips (OK) |
Bolt Bearing Calcs: |
BOLT BEARING AT BEAM AND SHEAR PLATE SIDE Vertical Shear Only Load Case: ICR cordinate relative to CG = (7.09, 0.00) At Row 1, At Column 1: Ribolt = 15.94 kips Ri vector at Beam = <8.54, 13.46> Lcsbm at Beam spacing = na Lcebm at Beam edge = 3.08 in. (1/omega)Rnsbm at Beam spacing = (1/omega) * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * na * (0.38/1) * 65.00 = na (1/omega)Rnebm at Beam edge = (1/omega) * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * 3.08 * (0.38/1) * 65.00 = 45.71 kips/bolt (1/omega)Rndbm on Beam at Bolt Diameter = (1/omega) * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.88 * (0.38/1) * 65.00 = 25.94 kips/bolt Beam bearing capacity, (1/omega)Rnbm = min((1/omega)Rnsbm,(1/omega)Rnebm,(1/omega)Rndbm) = min(na, 45.71, 25.94) = 25.94 kips/bolt Ri vector at Shear Plate = <-8.54, -13.46> Lcsshpl at Shear Plate spacing = na Lceshpl at Shear Plate edge = 5.04 in. (1/omega)Rnsshpl at Shear Plate spacing = (1/omega) * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.50 * 1.20 * na * 0.38 * 65.00 = na (1/omega)Rneshpl at Shear Plate edge = (1/omega) * hf1 * Lce * t * Fu = 0.50 * 1.20 * 5.04 * 0.38 * 65.00 = 73.77 kips/bolt (1/omega)Rndshpl on Shear Plate at Bolt Diameter = (1/omega) * hf2 * db * t * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.88 * 0.38 * 65.00 = 25.59 kips/bolt Shear Plate bearing capacity, (1/omega)Rnshpl = min((1/omega)Rnsshpl,(1/omega)Rneshpl,(1/omega)Rndshpl) = min(na, 73.77, 25.59) = 25.59 kips/bolt (1/omega)Rn = min((1/omega)Rnbm, (1/omega)Rnshpl) = min(25.935, 25.594) = 25.59 kips/bolt Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 25.59 / 15.94 = 1.61 At Row 2, At Column 1: Ribolt = 15.76 kips Ri vector at Beam = <3.26, 15.41> Lcsbm at Beam spacing = 2.06 in. Lcebm at Beam edge = 5.66 in. (1/omega)Rnsbm at Beam spacing = (1/omega) * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * 2.06 * (0.38/1) * 65.00 = 30.57 kips/bolt (1/omega)Rnebm at Beam edge = (1/omega) * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * 5.66 * (0.38/1) * 65.00 = 83.94 kips/bolt (1/omega)Rndbm on Beam at Bolt Diameter = (1/omega) * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.88 * (0.38/1) * 65.00 = 25.94 kips/bolt Beam bearing capacity, (1/omega)Rnbm = min((1/omega)Rnsbm,(1/omega)Rnebm,(1/omega)Rndbm) = min(30.57, 83.94, 25.94) = 25.94 kips/bolt Ri vector at Shear Plate = <-3.26, -15.41> Lcsshpl at Shear Plate spacing = 2.06 in. Lceshpl at Shear Plate edge = 6.93 in. (1/omega)Rnsshpl at Shear Plate spacing = (1/omega) * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.50 * 1.20 * 2.06 * 0.38 * 65.00 = 30.16 kips/bolt (1/omega)Rneshpl at Shear Plate edge = (1/omega) * hf1 * Lce * t * Fu = 0.50 * 1.20 * 6.93 * 0.38 * 65.00 = 101.37 kips/bolt (1/omega)Rndshpl on Shear Plate at Bolt Diameter = (1/omega) * hf2 * db * t * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.88 * 0.38 * 65.00 = 25.59 kips/bolt Shear Plate bearing capacity, (1/omega)Rnshpl = min((1/omega)Rnsshpl,(1/omega)Rneshpl,(1/omega)Rndshpl) = min(30.16, 101.37, 25.59) = 25.59 kips/bolt (1/omega)Rn = min((1/omega)Rnbm, (1/omega)Rnshpl) = min(25.935, 25.594) = 25.59 kips/bolt Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 25.59 / 15.76 = 1.62 At Row 3, At Column 1: Ribolt = 15.76 kips Ri vector at Beam = <-3.26, 15.41> Lcsbm at Beam spacing = 2.06 in. Lcebm at Beam edge = 7.45 in. (1/omega)Rnsbm at Beam spacing = (1/omega) * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * 2.06 * (0.38/1) * 65.00 = 30.57 kips/bolt (1/omega)Rnebm at Beam edge = (1/omega) * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * 7.45 * (0.38/1) * 65.00 = 110.45 kips/bolt (1/omega)Rndbm on Beam at Bolt Diameter = (1/omega) * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.88 * (0.38/1) * 65.00 = 25.94 kips/bolt Beam bearing capacity, (1/omega)Rnbm = min((1/omega)Rnsbm,(1/omega)Rnebm,(1/omega)Rndbm) = min(30.57, 110.45, 25.94) = 25.94 kips/bolt Ri vector at Shear Plate = <3.26, -15.41> Lcsshpl at Shear Plate spacing = 2.06 in. Lceshpl at Shear Plate edge = 3.86 in. (1/omega)Rnsshpl at Shear Plate spacing = (1/omega) * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.50 * 1.20 * 2.06 * 0.38 * 65.00 = 30.16 kips/bolt (1/omega)Rneshpl at Shear Plate edge = (1/omega) * hf1 * Lce * t * Fu = 0.50 * 1.20 * 3.86 * 0.38 * 65.00 = 56.52 kips/bolt (1/omega)Rndshpl on Shear Plate at Bolt Diameter = (1/omega) * hf2 * db * t * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.88 * 0.38 * 65.00 = 25.59 kips/bolt Shear Plate bearing capacity, (1/omega)Rnshpl = min((1/omega)Rnsshpl,(1/omega)Rneshpl,(1/omega)Rndshpl) = min(30.16, 56.52, 25.59) = 25.59 kips/bolt (1/omega)Rn = min((1/omega)Rnbm, (1/omega)Rnshpl) = min(25.935, 25.594) = 25.59 kips/bolt Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 25.59 / 15.76 = 1.62 At Row 4, At Column 1: Ribolt = 15.94 kips Ri vector at Beam = <-8.54, 13.45> Lcsbm at Beam spacing = na Lcebm at Beam edge = 3.26 in. (1/omega)Rnsbm at Beam spacing = (1/omega) * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * na * (0.38/1) * 65.00 = na (1/omega)Rnebm at Beam edge = (1/omega) * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * 3.26 * (0.38/1) * 65.00 = 48.37 kips/bolt (1/omega)Rndbm on Beam at Bolt Diameter = (1/omega) * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.88 * (0.38/1) * 65.00 = 25.94 kips/bolt Beam bearing capacity, (1/omega)Rnbm = min((1/omega)Rnsbm,(1/omega)Rnebm,(1/omega)Rndbm) = min(na, 48.37, 25.94) = 25.94 kips/bolt Ri vector at Shear Plate = <8.54, -13.45> Lcsshpl at Shear Plate spacing = na Lceshpl at Shear Plate edge = 0.93 in. (1/omega)Rnsshpl at Shear Plate spacing = (1/omega) * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.50 * 1.20 * na * 0.38 * 65.00 = na (1/omega)Rneshpl at Shear Plate edge = (1/omega) * hf1 * Lce * t * Fu = 0.50 * 1.20 * 0.93 * 0.38 * 65.00 = 13.53 kips/bolt (1/omega)Rndshpl on Shear Plate at Bolt Diameter = (1/omega) * hf2 * db * t * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.88 * 0.38 * 65.00 = 25.59 kips/bolt Shear Plate bearing capacity, (1/omega)Rnshpl = min((1/omega)Rnsshpl,(1/omega)Rneshpl,(1/omega)Rndshpl) = min(na, 13.53, 25.59) = 13.53 kips/bolt (1/omega)Rn = min((1/omega)Rnbm, (1/omega)Rnshpl) = min(25.935, 13.532) = 13.53 kips/bolt Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 13.53 / 15.94 = 0.85 Min Bolt Shear Demand to Bearing ratio Beam and Shear Plate for vertical shear only = min(1.00, 1.61, 1.62, 1.62, 0.85) = 0.85 BEARING AT BEAM AND SHEAR PLATE SIDE SUMMARY: Bearing Capacity at Vertical Shear Load Only, Rbv = Min Bolt Shear Demand to Bearing Ratio * Bolt Shear = 0.85 * 57.74 = 49.03 kips Rbv = 49.03 kips >= V = 33.00 kips (OK) |
Beam Strength Calcs: |
Web Depth = d - [Top Cope Depth] - [Bottom Cope Depth] = 20.8 - 1.25 - 4 = 15.55 in. Gross Area (Shear) = [Web Depth] * tw = 15.55 * 0.38 = 5.91 in^2 Net Shear Area (Shear) = ([Web Depth] - ([# rows] * [Diameter + 0.0625])) * tw = (15.55 - (4 * 1.00)) * 0.38 = 4.39 in^2 Using Eq.J4-3: Shear Yielding = (1/omega) * 0.6 * Fybeam * [Gross Area] = 0.67 * 0.6 * 50.00 * 5.91 = 118.18 kips Using Eq.J4-4: Shear Rupture = (1/omega) * 0.6 * Fubeam * [Net Area] = 0.50 * 0.6 * 65.00 * 4.39 = 85.59 kips Block Shear Using Eq.J4-5: Block Shear = {(1/omega) * ((0.6 * Fu * Anv) + (Ubs * Fu * Ant))} <= {(1/omega) * ((0.6 * Fy * Agv) + (Ubs * Fu * Ant))} Block Shear (1) Gross Shear Length = [edge dist. at beam edge] + ([# rows - 1] * [spacing]) = 1.75 + 9 = 10.75 in. Net Shear Length = Gross Shear Length - (# rows - 0.5) * (hole size + 0.0625) = 10.8 - (4 - 0.5) * 1 = 7.25 in. Gross Tension Length = [edge dist. at beam edge] + ([# cols - 1] * [spacing]) = 2 + (1 - 1) * 3 = 2.00 in. Net Tension Length = Gross Tension Length - (# cols - 0.5) * (hole size + 0.0625) = 2 - (1 - 0.5) * 1 = 1.50 in. 1. (1/omega) * [material thickness] * ((0.60 * Fubeam* [net shear length]) + (Ubs * Fubeam * [net tension length])) = 0.50 * 0.38 * ((0.60 * 65.00 * 7.25) + (1.00 * 65.00 * 1.50)) = 72.25 kips 2. (1/omega) * [material thickness] * ((0.60 * Fybeam * [gross shear length]) + (Ubs * Fubeam * [net tension length])) = 0.50 * 0.38 * ((0.60 * 50.00 * 10.75) + (1.00 * 65.00 * 1.50)) = 79.80 kips Block Shear = 72.25 kips Block Shear (1) Total = Block Shear (1) = 72.25 kips Buckling and Flexure at Longest Cope (Top and Bottom Copes at Section) Eccentricity at Section, e = 3.66 in. If beam is coped at both top and bottom flanges, Using Eq. 9-14 through 9-18, Fcr = Fy * Q tw = 0.38 in. ho = 15.55 in. c = 2.50 in. lambda = (ho * Fy ^ 0.5) / ( 10 * tw * ( 475.00 + 280.00 * (ho / c)^2 ) ^0.5 ) = = 15.55 * 50.00^0.5 / (10 * 0.38 * (475.00 + 280.00 * (15.55/2.50)^2 )^0.5) = 0.27 When lambda <= 0.70, Q=1 Q = 1.00 Fcrmin =1/omega * Fcr = 0.60 * 50.00 * 1.00 = 30.00 ksi Snet1 (bolt holes not applicable) = 15.31 in^3 Snet2 (bolt holes applicable) = 15.31 in^3 Znet = 22.97 in^3 Using Eq. 9-6 Buckling = Fcr * Snet1 / e = 30.00 * 15.31 / 3.66 = 125.61 kips Using Eq. 9-19 Flexural Yielding = (1/omega) * Fy * Snet1 / e = 0.60 * 50.00 * 15.31 / 3.66 = 125.61 kips Using Eq. 9-4 Flexural Rupture = (1/omega) * Fu * Znet / e = 0.50 * 65.00 * 22.97 / 3.66 = 204.12 kips Buckling and Flexure at Furthest Bolt Line within Cope (Top and Bottom Copes at Section) Eccentricity at Section, e = 3.16 in. If beam is coped at both top and bottom flanges, Using Eq. 9-14 through 9-18, Fcr = Fy * Q tw = 0.38 in. ho = 15.55 in. c = 2.50 in. lambda = (ho * Fy ^ 0.5) / ( 10 * tw * ( 475.00 + 280.00 * (ho / c)^2 ) ^0.5 ) = = 15.55 * 50.00^0.5 / (10 * 0.38 * (475.00 + 280.00 * (15.55/2.50)^2 )^0.5) = 0.27 When lambda <= 0.70, Q=1 Q = 1.00 Fcrmin =1/omega * Fcr = 0.60 * 50.00 * 1.00 = 30.00 ksi Snet1 (bolt holes not applicable) = 15.31 in^3 Snet2 (bolt holes applicable) = 11.69 in^3 Znet = 18.01 in^3 Using Eq. 9-6 Buckling = Fcr * Snet1 / e = 30.00 * 15.31 / 3.16 = 145.50 kips Using Eq. 9-19 Flexural Yielding = (1/omega) * Fy * Snet1 / e = 0.60 * 50.00 * 15.31 / 3.16 = 145.50 kips Using Eq. 9-4 Flexural Rupture = (1/omega) * Fu * Znet / e = 0.50 * 65.00 * 18.01 / 3.16 = 185.40 kips Section Bending Strength Calculations Summary: Coped Beam Buckling and Flexure at Longest Cope (Top and Bottom Copes at Section) Buckling : 125.61 >= 33.00 kips (OK) Flexural Yielding : 125.61 >= 33.00 kips (OK) Flexural Rupture : 204.12 >= 33.00 kips (OK) Coped Beam Buckling and Flexure at Furthest Bolt Line within Cope (Top and Bottom Copes at Section) Buckling : 145.50 >= 33.00 kips (OK) Flexural Yielding : 145.50 >= 33.00 kips (OK) Flexural Rupture : 185.40 >= 33.00 kips (OK) |
Shear Plate Calcs: |
Gross Area = 0.38 * 11.50 = 4.31 in^2 Net Area = (11.50 - (4 *(0.94 + 1/16))) * 0.38 = 2.81 in^2 Using Eq.J4-3: Shear Yielding = (1/omega) * 0.6 * Fypl * [Gross Area] = 0.67 * 0.6 * 50.00 * 4.31 = 86.25 kips Using Eq.J4-4: Shear Rupture = (1/omega) * 0.6 * Fupl * [Net Area] = 0.50 * 0.6 * 65.00 * 2.81 = 54.84 kips Block Shear Using Eq.J4-5: Block Shear = {(1/omega) * ((0.6 * Fu * Anv) + (Ubs * Fu * Ant))} <= {(1/omega) * ((0.6 * Fy * Agv) + (Ubs * Fu * Ant))} Block 1 (Shear): Gross Shear Length = (11.5 - 1.25) = 10.25 in. Net Shear Length = 10.2 - (3.5 * (0.938 + 0.0625)) = 6.75 in. Gross Tension Length = (0 + 1.75) = 1.75 in. Net Tension Length = 1.75 - (0.5 * (1.12 + 0.0625)) = 1.16 in. 1. (1/omega) * [material thickness] * ((0.60 * Fupl* [net shear length]) + (Ubs * Fupl * [net tension length])) = 0.50 * 0.38 * ((0.60 * 65.00 * 6.75) + (1.00 * 65.00 * 1.16)) = 63.45 kips 2. (1/omega) * [material thickness] * ((0.60 * Fypl * [gross shear length]) + (Ubs * Fupl * [net tension length])) = 0.50 * 0.38 * ((0.60 * 50.00 * 10.25) + (1.00 * 65.00 * 1.16)) = 71.75 kips Block Shear = 63.45 kips 63.45 kips >= Vbm = 33.00 kips (OK) Interaction Check of Flexural Yielding, Per AISC 10-5: Eccentricity due to Conventional Config. (e = a/2), e = 1.50 in. Zgross = 12.40 Znet = 7.90 Mr = Vr * e = 33.00 * 1.50 = 49.50 kips-in Mc = 1/omega * Mn = 1/omega * Fy * Zgross = 0.60 * 50.00 * 12.40 = 371.95 kips-in Vr = 33.00 kips Vc = 1/omega * Vn = 1/omega * 0.60 * Fy * Ag = 0.67 * 0.60 * 50.00 * 4.31 = 86.25 kips Interaction due to moment and shear, (Vr/Vc)^2 + (Mr/Mc)^2 <= 1.0 (Vr/Vc)^2 + (Mr/Mc)^2 = (33.00 / 86.25)^2 + (49.50 / 371.95)^2 = 0.16 <= 1 (OK) Note: Mn <= 1.6My by inspection MAXIMUM PLATE THICKNESS: No of columns = 1 Distance cl top to cl bot bolts <= 12" (Equivalent depth of n = 1 to 5 at 3", AISC Table 10-9) Slot shape = SSL tmax = Unlimited Maximum Plate Thickness is Not a Limiting Criteria. |
Weld Calcs: |
WELD: Weld Requirements: At shear only case: Weld Length for shear, Lv = 15.250 in. Shear Load per inch per weld, fv = R/Lv/2 = 33.000 / 15.250 / 2 = 1.082 kips/in/ weld theta = 0 deg. cPhi = 1.0 + 0.5 * sin(0)^1.5 = 1.000 Weld Coefficient = 0.6 * 70.000 * 1.000 * 1.000 * (2^0.5/2)*(1/16) = 1.856 Required weld size, Dv = fv/ (1/omega * coeff) = 1.082 / (0.500 * 1.856) = 1.166/16 Minimum fillet weld size : At shear only load case = 0.07 in. per Table J2.4 = 0.19 in. 5/8tp = 0.23 in. user preference = 0.25 in. Dmax1 (using eqn 9-3) = tshpl * Fushpl / ( Fexx * C1 * 0.088) = 0.375 * 65.000 / ( 70.000 * 1.000 * 0.088 ) = 3.940 Dmax2 (using eqn 9-3) = twsupport * Fusupport / ( Fexx * C1 * 0.088 ) = 0.315 * 65.000 / ( 70.000 * 1.000 * 0.088 ) = 3.309 Dmax3 = project max fillet weld = 12.000 Dmax=min(Dmax1, Dmax2, Dmax3) = min(3.940, 3.309, 12.000) = 3.309 Use weld size D1 = 4.00 D2 = 4.00 Weld Strength : Vertical weld capacity during shear only load, 1/omega * Rnv1 = 0.50 * 1.86 * 15.25 * (3.31 + 3.31) = 93.67 kips 93.67 kips >= Vbm = 33.00 kips (OK) |