Qnect Logo

Connection Calcs Report

Company: - Josh Qnect -
Job Title: - Qnect Demo 2000 Tons -
B+Op Status: B+Op was disabled for some sessions of this job
Building Code: AISC-14
Design Type: LRFD
Engineering Units: Imperial
Bolt Catalog: ASTM Imperial
Profile Catalog: ASTM Imperial
Plate Material Grade Catalog: ASTM Imperial
Plate Thickness Catalog: Imperial
Detailing Distances Dimensions: Imperial
Materials: 
Weld E70
Shear Plate A572-GR.50
Angle A36
Bm Web Doubler Plate A572-GR.50
Stabilizer Plate A572-GR.50
End Plate A572-GR.50
Col Moment Plate A572-GR.50
Col Stiffener Plate A572-GR.50
Col Web Doubler Plate A572-GR.50

Summary Reports: Job Standard Summary  |  Job Sample Calcs Report    |  B+Op Connection Comparison Report  |  Standard Connection Cost Report
Job Preferences Report  |  No Connections Summary  |  No Connections Detailed    |  No Connections Reference Map
 
Shear and Axial Reports:Shear Plate: Specs  Strengths (Shear Only Connections)  Welds  Doublers  Connection Cost Report
    Strengths (Shear & Axial Connections)      
 Single Angle:  Specs  Strengths (Shear & Axial)  Welds  Doublers  Connection Cost Report
 Double Angle Reports:  Support Side Specs  Strengths (Shear & Axial)  Welds  Doublers  Connection Cost Report
    Beam Side Specs        
 End Plate Reports:  Specs  Strengths (Shear & Axial)  Welds  Connection Cost Report
 
Moment Reports: Specs  Support Strengths  Beam Flange Welds  Connection Cost Report
 Moment Plates:  Specs  Strengths  Welds  
 Column Stiffeners:  Specs  Strengths  Welds  
 Column Web Doublers:  Specs  Strengths  Welds  
 Shear Plate:  Specs  Strengths  Welds  
 Double Angle:  Support Side Specs  Strengths  Welds  
   Beam Side Specs      
 

Connection Number:
bcw.s.s.00905.00905
 
Main Calcs:
SHEAR PLATE CONNECTION SUMMARY

Filler Beam profile: W24X76
Column profile: W10X112
Slope: 0 deg.
Skew: 85
Vertical Offset: 0
Horizontal Offset: 0
Span: 15.1 ft.
Reaction, V: 35 kips
Shear Capacity, Rn: 36.7 kips
Design/Reference according to AISC 14th Ed. - ASD
Shear Plate: Extended Configuration
Beam material grade: A992
Support material grade: A992
Plate material grade: A36
Weld grade: E70
Shear Plate Size: 8.750 in. x 17.500 in. x 0.500 in.
Configuration Geometry:
Welds at shear plate to support: 5/16 FILLET, 6/16 FILLET
Bolt: 6 rows x 1 columns 0.75 in. Diameter A325N_TC bolts
Vertical spacing: 3 in.
Horizontal spacing: 3 in.
Shear plate edge setback = 5.69 in.
Beam centerline setback = 5.75 in.
Edge distance at vertical edge of plate: 1.5 in.
Edge distance at top edge of plate: 1.25 in.
Edge distance at bottom edge of plate: 1.25 in.
Edge distance at vertical edge of beam: 1.56 in.
Horizontal distance to first hole: 7.25 in.
Down distance from top of filler beam flange: 3 in.
Holes in beam web: STD diameter = 0.812 in.
Holes in shear plate: SSL diameter = 0.812 in., slot width = 1 in.
Bolt Strength Calcs:
BOLT STRENGTH BEAM SIDE:

Bolt Strength:
Using Instantaneous Center Of Rotation Method (AISC 7-1)
ex = 7.272 in.
Angle = 0.000 deg.
C = 3.079
Using Table 7-1 to determine (1/omega) * rn:
Rn = (1/omega) * rn * C = 11.93 * 3.08 = 36.72 kips
Bolt Bearing Calcs:
BOLT BEARING AT BEAM SIDE:
Vertical Shear Only Load Case:
ICR cordinate relative to CG = (2.66, 0.00)
At Row 1, At Column 1:
Ri1 = 11.71 kips
Ri vector at Beam   = <11.03, 3.92>
Lcsbm at Beam spacing  = na
Lcebm at Beam edge    = 8.56 in.
1/omegaRnsbm at Beam spacing = 1/omega * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * na * (0.44/1) * 65.00 = na
1/omegaRnebm at Beam edge = 1/omega * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * 8.56 * (0.44/1) * 65.00 = 146.85 kips/bolt
1/omegaRndbm on Beam at Bolt Diameter   = 1/omega * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.75 * (0.44/1) * 65.00 = 25.74 kips/bolt
Beam bearing capacity, 1/omegaRnbm = min(1/omegaRnsbm,1/omegaRnebm,1/omegaRndbm) = min(na, 146.85, 25.74) = 25.74 kips/bolt
Ri vector at Shear Plate   = <-11.03, -3.92>
Lcsshpl at Shear Plate spacing  = na
Lceshpl at Shear Plate edge    = 7.16 in.
1/omegaRnsshpl at Shear Plate spacing = 1/omega * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.50 * 1.20 * na * 0.50 * 58.00 = na
1/omegaRneshpl at Shear Plate edge = 1/omega * hf1 * Lce * t * Fu = 0.50 * 1.20 * 7.16 * 0.50 * 58.00 = 124.64 kips/bolt
1/omegaRndshpl on Shear Plate at Bolt Diameter   = 1/omega * hf2 * db * t * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.75 * 0.50 * 58.00 = 26.10 kips/bolt
Shear Plate bearing capacity, 1/omegaRnshpl = min(1/omegaRnsshpl,1/omegaRneshpl,1/omegaRndshpl) = min(na, 124.64, 26.10) = 26.10 kips/bolt
1/omegaRn = min(1/omegaRnbm, 1/omegaRnshpl) = min(25.740, 26.100) = 25.74 kips/bolt
Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 25.74 / 11.71 = 2.20

At Row 2, At Column 1:
Ri1 = 11.21 kips
Ri vector at Beam   = <9.64, 5.71>
Lcsbm at Beam spacing  = na
Lcebm at Beam edge    = 11.37 in.
1/omegaRnsbm at Beam spacing = 1/omega * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * na * (0.44/1) * 65.00 = na
1/omegaRnebm at Beam edge = 1/omega * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * 11.37 * (0.44/1) * 65.00 = 195.15 kips/bolt
1/omegaRndbm on Beam at Bolt Diameter   = 1/omega * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.75 * (0.44/1) * 65.00 = 25.74 kips/bolt
Beam bearing capacity, 1/omegaRnbm = min(1/omegaRnsbm,1/omegaRnebm,1/omegaRndbm) = min(na, 195.15, 25.74) = 25.74 kips/bolt
Ri vector at Shear Plate   = <-9.64, -5.71>
Lcsshpl at Shear Plate spacing  = na
Lceshpl at Shear Plate edge    = 7.84 in.
1/omegaRnsshpl at Shear Plate spacing = 1/omega * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.50 * 1.20 * na * 0.50 * 58.00 = na
1/omegaRneshpl at Shear Plate edge = 1/omega * hf1 * Lce * t * Fu = 0.50 * 1.20 * 7.84 * 0.50 * 58.00 = 136.48 kips/bolt
1/omegaRndshpl on Shear Plate at Bolt Diameter   = 1/omega * hf2 * db * t * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.75 * 0.50 * 58.00 = 26.10 kips/bolt
Shear Plate bearing capacity, 1/omegaRnshpl = min(1/omegaRnsshpl,1/omegaRneshpl,1/omegaRndshpl) = min(na, 136.48, 26.10) = 26.10 kips/bolt
1/omegaRn = min(1/omegaRnbm, 1/omegaRnshpl) = min(25.740, 26.100) = 25.74 kips/bolt
Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 25.74 / 11.21 = 2.30

At Row 3, At Column 1:
Ri1 = 10.03 kips
Ri vector at Beam   = <4.92, 8.74>
Lcsbm at Beam spacing  = na
Lcebm at Beam edge    = 9.92 in.
1/omegaRnsbm at Beam spacing = 1/omega * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * na * (0.44/1) * 65.00 = na
1/omegaRnebm at Beam edge = 1/omega * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * 9.92 * (0.44/1) * 65.00 = 170.27 kips/bolt
1/omegaRndbm on Beam at Bolt Diameter   = 1/omega * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.75 * (0.44/1) * 65.00 = 25.74 kips/bolt
Beam bearing capacity, 1/omegaRnbm = min(1/omegaRnsbm,1/omegaRnebm,1/omegaRndbm) = min(na, 170.27, 25.74) = 25.74 kips/bolt
Ri vector at Shear Plate   = <-4.92, -8.74>
Lcsshpl at Shear Plate spacing  = na
Lceshpl at Shear Plate edge    = 11.30 in.
1/omegaRnsshpl at Shear Plate spacing = 1/omega * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.50 * 1.20 * na * 0.50 * 58.00 = na
1/omegaRneshpl at Shear Plate edge = 1/omega * hf1 * Lce * t * Fu = 0.50 * 1.20 * 11.30 * 0.50 * 58.00 = 196.56 kips/bolt
1/omegaRndshpl on Shear Plate at Bolt Diameter   = 1/omega * hf2 * db * t * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.75 * 0.50 * 58.00 = 26.10 kips/bolt
Shear Plate bearing capacity, 1/omegaRnshpl = min(1/omegaRnsshpl,1/omegaRneshpl,1/omegaRndshpl) = min(na, 196.56, 26.10) = 26.10 kips/bolt
1/omegaRn = min(1/omegaRnbm, 1/omegaRnshpl) = min(25.740, 26.100) = 25.74 kips/bolt
Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 25.74 / 10.03 = 2.57

At Row 4, At Column 1:
Ri1 = 10.03 kips
Ri vector at Beam   = <-4.92, 8.73>
Lcsbm at Beam spacing  = na
Lcebm at Beam edge    = 2.78 in.
1/omegaRnsbm at Beam spacing = 1/omega * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * na * (0.44/1) * 65.00 = na
1/omegaRnebm at Beam edge = 1/omega * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * 2.78 * (0.44/1) * 65.00 = 47.66 kips/bolt
1/omegaRndbm on Beam at Bolt Diameter   = 1/omega * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.75 * (0.44/1) * 65.00 = 25.74 kips/bolt
Beam bearing capacity, 1/omegaRnbm = min(1/omegaRnsbm,1/omegaRnebm,1/omegaRndbm) = min(na, 47.66, 25.74) = 25.74 kips/bolt
Ri vector at Shear Plate   = <4.92, -8.73>
Lcsshpl at Shear Plate spacing  = na
Lceshpl at Shear Plate edge    = 2.59 in.
1/omegaRnsshpl at Shear Plate spacing = 1/omega * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.50 * 1.20 * na * 0.50 * 58.00 = na
1/omegaRneshpl at Shear Plate edge = 1/omega * hf1 * Lce * t * Fu = 0.50 * 1.20 * 2.59 * 0.50 * 58.00 = 45.07 kips/bolt
1/omegaRndshpl on Shear Plate at Bolt Diameter   = 1/omega * hf2 * db * t * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.75 * 0.50 * 58.00 = 26.10 kips/bolt
Shear Plate bearing capacity, 1/omegaRnshpl = min(1/omegaRnsshpl,1/omegaRneshpl,1/omegaRndshpl) = min(na, 45.07, 26.10) = 26.10 kips/bolt
1/omegaRn = min(1/omegaRnbm, 1/omegaRnshpl) = min(25.740, 26.100) = 25.74 kips/bolt
Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 25.74 / 10.03 = 2.57

At Row 5, At Column 1:
Ri1 = 11.21 kips
Ri vector at Beam   = <-9.64, 5.71>
Lcsbm at Beam spacing  = na
Lcebm at Beam edge    = 1.41 in.
1/omegaRnsbm at Beam spacing = 1/omega * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * na * (0.44/1) * 65.00 = na
1/omegaRnebm at Beam edge = 1/omega * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * 1.41 * (0.44/1) * 65.00 = 24.19 kips/bolt
1/omegaRndbm on Beam at Bolt Diameter   = 1/omega * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.75 * (0.44/1) * 65.00 = 25.74 kips/bolt
Beam bearing capacity, 1/omegaRnbm = min(1/omegaRnsbm,1/omegaRnebm,1/omegaRndbm) = min(na, 24.19, 25.74) = 24.19 kips/bolt
Ri vector at Shear Plate   = <9.64, -5.71>
Lcsshpl at Shear Plate spacing  = na
Lceshpl at Shear Plate edge    = 1.16 in.
1/omegaRnsshpl at Shear Plate spacing = 1/omega * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.50 * 1.20 * na * 0.50 * 58.00 = na
1/omegaRneshpl at Shear Plate edge = 1/omega * hf1 * Lce * t * Fu = 0.50 * 1.20 * 1.16 * 0.50 * 58.00 = 20.22 kips/bolt
1/omegaRndshpl on Shear Plate at Bolt Diameter   = 1/omega * hf2 * db * t * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.75 * 0.50 * 58.00 = 26.10 kips/bolt
Shear Plate bearing capacity, 1/omegaRnshpl = min(1/omegaRnsshpl,1/omegaRneshpl,1/omegaRndshpl) = min(na, 20.22, 26.10) = 20.22 kips/bolt
1/omegaRn = min(1/omegaRnbm, 1/omegaRnshpl) = min(24.185, 20.219) = 20.22 kips/bolt
Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 20.22 / 11.21 = 1.80

At Row 6, At Column 1:
Ri1 = 11.71 kips
Ri vector at Beam   = <-11.03, 3.92>
Lcsbm at Beam spacing  = na
Lcebm at Beam edge    = 1.25 in.
1/omegaRnsbm at Beam spacing = 1/omega * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * na * (0.44/1) * 65.00 = na
1/omegaRnebm at Beam edge = 1/omega * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * 1.25 * (0.44/1) * 65.00 = 21.48 kips/bolt
1/omegaRndbm on Beam at Bolt Diameter   = 1/omega * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.75 * (0.44/1) * 65.00 = 25.74 kips/bolt
Beam bearing capacity, 1/omegaRnbm = min(1/omegaRnsbm,1/omegaRnebm,1/omegaRndbm) = min(na, 21.48, 25.74) = 21.48 kips/bolt
Ri vector at Shear Plate   = <11.03, -3.92>
Lcsshpl at Shear Plate spacing  = na
Lceshpl at Shear Plate edge    = 1.06 in.
1/omegaRnsshpl at Shear Plate spacing = 1/omega * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.50 * 1.20 * na * 0.50 * 58.00 = na
1/omegaRneshpl at Shear Plate edge = 1/omega * hf1 * Lce * t * Fu = 0.50 * 1.20 * 1.06 * 0.50 * 58.00 = 18.46 kips/bolt
1/omegaRndshpl on Shear Plate at Bolt Diameter   = 1/omega * hf2 * db * t * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.75 * 0.50 * 58.00 = 26.10 kips/bolt
Shear Plate bearing capacity, 1/omegaRnshpl = min(1/omegaRnsshpl,1/omegaRneshpl,1/omegaRndshpl) = min(na, 18.46, 26.10) = 18.46 kips/bolt
1/omegaRn = min(1/omegaRnbm, 1/omegaRnshpl) = min(21.482, 18.465) = 18.46 kips/bolt
Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 18.46 / 11.71 = 1.58

Min Bolt Shear Demand to Bearing ratio for vertical shear only = min(1.0, 2.19858, 2.29668, 2.56757, 2.56749, 1.80405, 1.57715) = 1.00


Bearing Capacity at Beam and Shear Plate at Vertical Shear Load Only, Rbv1 = Min Bolt Shear Demand to Bearing Ratio * Bolt Shear = 1.00 * 36.72 = 36.72 kips
Beam Strength Calcs:
Web Depth = d - [Top Cope Depth] - [Bottom Cope Depth] = 23.9 - 0 - 0 = 23.9 in.
Gross Area (Shear) = [Web Depth] * tw = 23.90 * 0.44 = 10.52 in^2
Net Shear Area (Shear) = ([Web Depth] - ([# rows] * [Diameter + 0.0625])) * tw 
    = (23.90 - (6 * 0.88)) * 0.44 = 8.21 in^2

Using Eq.J4-3:
Shear Yielding = (1/omega) * 0.6 * Fybeam * [Gross Area] = 0.67 * 0.6 * 50.00 * 10.52 = 210.32 kips

Using Eq.J4-4:
Shear Rupture = (1/omega) * 0.6 * Fubeam * [Net Area] = 0.50 * 0.6 * 65.00 * 8.21 = 160.02 kips


Block Shear

Using Eq.J4-5:
Block Shear = {(1/omega) * ((0.6 * Fu * Anv) + (Ubs * Fu * Ant))} <= {(1/omega) * ((0.6 * Fy * Agv) + (Ubs * Fu * Ant))}

Block Shear not required.
Shear Plate Calcs:
Gross Area = 0.50 * 17.50 = 8.75 in^2
Net Area = (17.50 - (6 *(0.81 + 1/16))) * 0.50 = 6.12 in^2

Using Eq.J4-3:
Shear Yielding = (1/omega) * 0.6 * Fypl * [Gross Area] = 0.67 * 0.6 * 36.00 * 8.75 = 126.00 kips

Using Eq.J4-4:
Shear Rupture = (1/omega) * 0.6 * Fupl * [Net Area] = 0.50 * 0.6 * 58.00 * 6.12 = 106.57 kips


Block Shear

Using Eq.J4-5:
Block Shear = {(1/omega) * ((0.6 * Fu * Anv) + (Ubs * Fu * Ant))} <= {(1/omega) * ((0.6 * Fy * Agv) + (Ubs * Fu * Ant))}
Block 1 (Shear): 
Gross Shear Length = (17.5 - 1.25) = 16.25 in.
Net Shear Length = 16.2 - (5.5 * (0.812 + 0.0625)) = 11.44 in.
Gross Tension Length = (0 + 1.5) = 1.50 in.
Net Tension Length = 1.5 - (0.5 * (1 + 0.0625)) = 0.97 in.
1. (1/omega) * [material thickness] * ((0.60 * Fupl* [net shear length]) + (Ubs * Fupl * [net tension length])) 
    = 0.50 * 0.50 * ((0.60 * 58.00 * 11.44) + (1.00 * 58.00 * 0.97)) = 113.55 kips
2. (1/omega) * [material thickness] * ((0.60 * Fypl * [gross shear length]) + (Ubs * Fupl * [net tension length])) 
    = 0.50 * 0.50 * ((0.60 * 36.00 * 16.25) + (1.00 * 58.00 * 0.97)) = 101.80 kips
Block Shear = 101.80 kips

Flexural and Buckling Strength:

Eccentricity at first line of bolts, e = 7.27 in.
Zgross = 38.28 in^3
Znet   = 26.47 in^3
Sgross = 25.52 in^3
Snet   = 17.65 in^3

Using Eq. 9-4
Flexural Rupture = (1/omega) * Fu * Znet / e = 0.50 * 58.00 * 26.47 / 7.27 = 105.56 kips


Using Eq. 9-14 through 9-18, Fcr = Fy * Q
tw = 0.50 in.
ho = 17.50 in.
c = 7.27 in.
lambda = (ho * Fy ^ 0.5) / ( 10 * tw * ( 475.00 + 280.00 * (ho / c)^2 ) ^0.5 ) = 
 = 17.50 * 36.00^0.5 / (10 * 0.50 * (475.00 + 280.00 * (17.50/7.27)^2 )^0.5) = 0.46
When lambda <= 0.70, Q=1
Q = 1.00
Fcrmin =1/omega * Fcr = 0.60 * 36.00 * 1.00 = 21.60 ksi

Using Eq. 9-6
Buckling = Fcr * Sgross / e = 21.60 * 25.52 / 7.27 = 75.81 kips

Interaction Check of Flexural Yielding, Per AISC 10-5: 
Eccentricity at CG of Bolt Group, e = 7.27 in.
Zgross = 38.28
Znet = 26.47
Mr = Vr * e = 35.00 * 7.27 = 254.52 kips-in
Mc = 1/omega * Mn = 1/omega * Fy * Zgross = 0.60 * 36.00 * 38.28 = 826.87 kips-in
Vr = 35.00 kips
Vc = 1/omega * Vn = 1/omega * 0.60 * Fy * Ag = 0.67 * 0.60 * 36.00 * 8.75 = 126.00 kips
Interaction due to moment and shear, (Vr/Vc)^2 + (Mr/Mc)^2 <= 1.0
(Vr/Vc)^2 + (Mr/Mc)^2 = (35.00 / 126.00)^2 + (254.52 / 826.87)^2 = 0.17 <= 1  (OK)

Note: Mn <= 1.6My by inspection

MAXIMUM PLATE THICKNESS:
No of bolt columns = 1
tw  < = db/2 + 1/16 = 0.44 <= 0.4375 OK
Leh(plate) >= 2 * db = 1.5 >= 1.5 OK
Leh(bm) >= 2 * db = 1.5625 >= 1.5 OK
Maximum Plate Thickness is Not a Limiting Criteria.

STABILIZER PLATE:

Available Strength to Resist Lateral Displacement:
Using Eq. 10-6 (14th Ed.):
Rn/omega = 1500.00  * 3.14159 * L * tp^3 / a^2 = 0.60 * 1500.00 * 3.14159 * 17.50 * 0.50^3 / 7.25^2 = 117.67 kips
Stabilizer Plate Not Required for lateral displacement

Torsional Strength:
Using Eq. 10-8 and Eq. 10-7 (14th Ed.):
Required, Mta or Mtu = Ra * (tw + tp) /2 = 35.00 * ((0.44 + 0.50) / 2) = 16.41 kips-in
Lateral Shear Strength of Shear Plate, Mtn (no slab) = [1/omega*(0.6*Fyp)-(Ra/(L*tp))] *L*tp^2/2 =  ((0.67 * 0.6 * 36.00) - (35.00 / (17.50 * 0.50))) * 0.5 * 17.50 * 0.50^2 = 22.75 kips-in
Stabilizer Plate Not Required for torsional strength
Weld Calcs:
WELD:

 Weld Requirements:

At shear only case: 
Weld Length for shear, Lv = 17.500 in.
Shear Load per inch per weld, fv = R/Lv/2 = 35.000 / 17.500 / 2 = 1.000 kips/in/ weld 
theta = 0 deg.
cPhi  = 1.0 + 0.5 * sin(0)^1.5 = 1.000
Weld Coefficient = 0.6 * 70.000 * 1.000 * 1.000 * (2^0.5/2)*(1/16) = 1.856
Required weld size, Dv = fv/ (1/omega * coeff) = 1.000 / (0.500 * 1.856) = 1.077/16

Minimum fillet weld size : 
   At shear only load case = 0.07 in.
   per Table J2.4     = 0.19 in.
   5/8(tp)            = 0.31 in.
   user preference    = 0.25 in.

Dmax1 (using eqn 9-3)
 = tshpl * Fushpl / ( Fexx * C1 * 0.088)
 = 0.500 * 58.000 / ( 70.000 * 1.000 * 0.088 ) 
 = 4.687 
Dmax2 (using eqn 9-3)
 = twsupport * Fusupport / ( Fexx * C1 * 0.088 )
 = 0.755 * 65.000 / ( 70.000 * 1.000 * 0.088 ) 
 = 7.932 
Dmax3 = project max fillet weld = 12.000
Dmax=min(Dmax1, Dmax2, Dmax3) = min(4.687, 7.932, 12.000)
 = 4.687 

Dihedral Angle, DA       = 85.00 deg.
Gap on Obtuse Angle Side = 0.04 in.
Use weld size
Acute Side  D1 = 5.00
Obtuse Side D2 = 6.00

Weld Strength :
Vertical weld capacity during shear only load, 1/omega * Rnv1 = 0.50 * 1.86 * 17.50 * (4.69 + 4.69) = 152.25 kips
Check Effective Throat:
Acute Side Effect throat  = (D1/sin(DA)) * cos(DA/2) = (0.31/ sin( 85.00)) * cos( 42.50) = 0.23 in.
Obtuse Side Effect throat = ((D2/sin(DA)-tshpl/tan(DA))*sin((180-(180-DA))/2))= ((0.38 / sin(85.00) -0.50 / tan(85.00)) * sin((180 - (180 - 85.00)) / 2)) = 0.18 in.
Total Effective Throat    = 0.23 + 0.18 = 0.46 in.
Total Effective Throat of Square Case = D1 * 2^0.5 = 0.31 * 2^0.5 = 0.44 in.
0.44 in. <= 0.46 in. (OK)