|
|
Summary Reports: | Job Standard Summary | Job Sample Calcs Report | B+Op Connection Comparison Report | Standard Connection Cost Report Job Preferences Report | No Connections Summary | No Connections Detailed | No Connections Reference Map | |||||||||
Shear and Axial Reports: | Shear Plate: | Specs | Strengths (Shear Only Connections) | Welds | Doublers | Connection Cost Report | ||||
Strengths (Shear & Axial Connections) | ||||||||||
Single Angle: | Specs | Strengths (Shear & Axial) | Welds | Doublers | Connection Cost Report | |||||
Double Angle Reports: | Support Side Specs | Strengths (Shear & Axial) | Welds | Doublers | Connection Cost Report | |||||
Beam Side Specs | ||||||||||
End Plate Reports: | Specs | Strengths (Shear & Axial) | Welds | Connection Cost Report | ||||||
Moment Reports: | Specs | Support Strengths | Beam Flange Welds | Connection Cost Report | ||||||
Moment Plates: | Specs | Strengths | Welds | |||||||
Column Stiffeners: | Specs | Strengths | Welds | |||||||
Column Web Doublers: | Specs | Strengths | Welds | |||||||
Shear Plate: | Specs | Strengths | Welds | |||||||
Double Angle: | Support Side Specs | Strengths | Welds | |||||||
Beam Side Specs | ||||||||||
Connection Number: |
bb.s.s.00157.00315 |
Main Calcs: |
SHEAR PLATE CONNECTION SUMMARY Filler Beam profile: W14X22 Support Girder profile: W16X31 Slope: 0 deg. Skew: 83 Vertical Offset: -2.12 Horizontal Offset: 0 Span: 13.4 ft. Reaction, V: 30 kips Shear Capacity, Rn: 32.6 kips Design/Reference according to AISC 14th Ed. - ASD Shear Plate: Extended Configuration Beam material grade: A992 Support material grade: A992 Plate material grade: A36 Weld grade: E70 Shear Plate Size: 7.500 in. x 8.500 in. x 0.500 in. Configuration Geometry: Welds at shear plate to support: 5/16 FILLET, 6/16 FILLET Bolt: 3 rows x 2 columns 0.75 in. Diameter A325N_TC bolts Vertical spacing: 3 in. Horizontal spacing: 3 in. Shear plate edge setback = 1 in. Beam centerline setback = 1.08 in. Edge distance at vertical edge of plate: 1.5 in. Edge distance at top edge of plate: 1.25 in. Edge distance at bottom edge of plate: 1.25 in. Edge distance at vertical edge of beam: 2 in. Edge distance at bottom edge of beam: 3.75 in. Bottom cope depth: 1 in. Bottom cope length: 2.25 in. Horizontal distance to first hole: 3 in. Down distance from top of filler beam flange: 3 in. Holes in beam web: STD diameter = 0.812 in. Holes in shear plate: SSL diameter = 0.812 in., slot width = 1 in. |
Bolt Strength Calcs: |
BOLT STRENGTH BEAM SIDE: Bolt Strength: Using Instantaneous Center Of Rotation Method (AISC 7-1) ex = 4.669 in. Angle = 0.000 deg. C = 2.732 Using Table 7-1 to determine (1/omega) * rn: Rn = (1/omega) * rn * C = 11.93 * 2.73 = 32.59 kips |
Bolt Bearing Calcs: |
BOLT BEARING AT BEAM SIDE: Vertical Shear Only Load Case: ICR cordinate relative to CG = (1.63, -0.00) At Row 1, At Column 1: Ri1 = 11.71 kips Ri vector at Beam = <8.10, 8.45> Lcsbm at Beam spacing = 3.12 in. Lcebm at Beam edge = 3.75 in. 1/omegaRnsbm at Beam spacing = 1/omega * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * 3.12 * (0.23/1) * 65.00 = 27.95 kips/bolt 1/omegaRnebm at Beam edge = 1/omega * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * 3.75 * (0.23/1) * 65.00 = 33.62 kips/bolt 1/omegaRndbm on Beam at Bolt Diameter = 1/omega * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.75 * (0.23/1) * 65.00 = 13.46 kips/bolt Beam bearing capacity, 1/omegaRnbm = min(1/omegaRnsbm,1/omegaRnebm,1/omegaRndbm) = min(27.95, 33.62, 13.46) = 13.46 kips/bolt Ri vector at Shear Plate = <-8.10, -8.45> Lcsshpl at Shear Plate spacing = 3.05 in. Lceshpl at Shear Plate edge = 3.77 in. 1/omegaRnsshpl at Shear Plate spacing = 1/omega * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.50 * 1.20 * 3.05 * 0.50 * 58.00 = 53.07 kips/bolt 1/omegaRneshpl at Shear Plate edge = 1/omega * hf1 * Lce * t * Fu = 0.50 * 1.20 * 3.77 * 0.50 * 58.00 = 65.68 kips/bolt 1/omegaRndshpl on Shear Plate at Bolt Diameter = 1/omega * hf2 * db * t * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.75 * 0.50 * 58.00 = 26.10 kips/bolt Shear Plate bearing capacity, 1/omegaRnshpl = min(1/omegaRnsshpl,1/omegaRneshpl,1/omegaRndshpl) = min(53.07, 65.68, 26.10) = 26.10 kips/bolt 1/omegaRn = min(1/omegaRnbm, 1/omegaRnshpl) = min(13.455, 26.100) = 13.46 kips/bolt Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 13.46 / 11.71 = 1.15 At Row 1, At Column 2: Ri1 = 11.29 kips Ri vector at Beam = <11.28, 0.50> Lcsbm at Beam spacing = 2.19 in. Lcebm at Beam edge = 67.76 in. 1/omegaRnsbm at Beam spacing = 1/omega * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * 2.19 * (0.23/1) * 65.00 = 19.62 kips/bolt 1/omegaRnebm at Beam edge = 1/omega * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * 67.76 * (0.23/1) * 65.00 = 607.82 kips/bolt 1/omegaRndbm on Beam at Bolt Diameter = 1/omega * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.75 * (0.23/1) * 65.00 = 13.46 kips/bolt Beam bearing capacity, 1/omegaRnbm = min(1/omegaRnsbm,1/omegaRnebm,1/omegaRndbm) = min(19.62, 607.82, 13.46) = 13.46 kips/bolt Ri vector at Shear Plate = <-11.28, -0.50> Lcsshpl at Shear Plate spacing = 2.00 in. Lceshpl at Shear Plate edge = 5.51 in. 1/omegaRnsshpl at Shear Plate spacing = 1/omega * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.50 * 1.20 * 2 * 0.50 * 58.00 = 34.80 kips/bolt 1/omegaRneshpl at Shear Plate edge = 1/omega * hf1 * Lce * t * Fu = 0.50 * 1.20 * 5.51 * 0.50 * 58.00 = 95.79 kips/bolt 1/omegaRndshpl on Shear Plate at Bolt Diameter = 1/omega * hf2 * db * t * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.75 * 0.50 * 58.00 = 26.10 kips/bolt Shear Plate bearing capacity, 1/omegaRnshpl = min(1/omegaRnsshpl,1/omegaRneshpl,1/omegaRndshpl) = min(34.80, 95.79, 26.10) = 26.10 kips/bolt 1/omegaRn = min(1/omegaRnbm, 1/omegaRnshpl) = min(13.455, 26.100) = 13.46 kips/bolt Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 13.46 / 11.29 = 1.19 At Row 2, At Column 1: Ri1 = 11.35 kips Ri vector at Beam = <0.00, 11.35> Lcsbm at Beam spacing = 2.19 in. Lcebm at Beam edge = 5.59 in. 1/omegaRnsbm at Beam spacing = 1/omega * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * 2.19 * (0.23/1) * 65.00 = 19.62 kips/bolt 1/omegaRnebm at Beam edge = 1/omega * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * 5.59 * (0.23/1) * 65.00 = 50.18 kips/bolt 1/omegaRndbm on Beam at Bolt Diameter = 1/omega * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.75 * (0.23/1) * 65.00 = 13.46 kips/bolt Beam bearing capacity, 1/omegaRnbm = min(1/omegaRnsbm,1/omegaRnebm,1/omegaRndbm) = min(19.62, 50.18, 13.46) = 13.46 kips/bolt Ri vector at Shear Plate = <-0.00, -11.35> Lcsshpl at Shear Plate spacing = 2.19 in. Lceshpl at Shear Plate edge = 3.84 in. 1/omegaRnsshpl at Shear Plate spacing = 1/omega * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.50 * 1.20 * 2.19 * 0.50 * 58.00 = 38.06 kips/bolt 1/omegaRneshpl at Shear Plate edge = 1/omega * hf1 * Lce * t * Fu = 0.50 * 1.20 * 3.84 * 0.50 * 58.00 = 66.88 kips/bolt 1/omegaRndshpl on Shear Plate at Bolt Diameter = 1/omega * hf2 * db * t * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.75 * 0.50 * 58.00 = 26.10 kips/bolt Shear Plate bearing capacity, 1/omegaRnshpl = min(1/omegaRnsshpl,1/omegaRneshpl,1/omegaRndshpl) = min(38.06, 66.88, 26.10) = 26.10 kips/bolt 1/omegaRn = min(1/omegaRnbm, 1/omegaRnshpl) = min(13.455, 26.100) = 13.46 kips/bolt Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 13.46 / 11.35 = 1.19 At Row 2, At Column 2: Ri1 = 3.33 kips Ri vector at Beam = <0.00, 3.33> Lcsbm at Beam spacing = 2.19 in. Lcebm at Beam edge = 5.59 in. 1/omegaRnsbm at Beam spacing = 1/omega * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * 2.19 * (0.23/1) * 65.00 = 19.62 kips/bolt 1/omegaRnebm at Beam edge = 1/omega * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * 5.59 * (0.23/1) * 65.00 = 50.18 kips/bolt 1/omegaRndbm on Beam at Bolt Diameter = 1/omega * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.75 * (0.23/1) * 65.00 = 13.46 kips/bolt Beam bearing capacity, 1/omegaRnbm = min(1/omegaRnsbm,1/omegaRnebm,1/omegaRndbm) = min(19.62, 50.18, 13.46) = 13.46 kips/bolt Ri vector at Shear Plate = <-0.00, -3.33> Lcsshpl at Shear Plate spacing = 2.19 in. Lceshpl at Shear Plate edge = 3.84 in. 1/omegaRnsshpl at Shear Plate spacing = 1/omega * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.50 * 1.20 * 2.19 * 0.50 * 58.00 = 38.06 kips/bolt 1/omegaRneshpl at Shear Plate edge = 1/omega * hf1 * Lce * t * Fu = 0.50 * 1.20 * 3.84 * 0.50 * 58.00 = 66.88 kips/bolt 1/omegaRndshpl on Shear Plate at Bolt Diameter = 1/omega * hf2 * db * t * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.75 * 0.50 * 58.00 = 26.10 kips/bolt Shear Plate bearing capacity, 1/omegaRnshpl = min(1/omegaRnsshpl,1/omegaRneshpl,1/omegaRndshpl) = min(38.06, 66.88, 26.10) = 26.10 kips/bolt 1/omegaRn = min(1/omegaRnbm, 1/omegaRnshpl) = min(13.455, 26.100) = 13.46 kips/bolt Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 13.46 / 3.33 = 4.04 At Row 3, At Column 1: Ri1 = 11.71 kips Ri vector at Beam = <-8.10, 8.45> Lcsbm at Beam spacing = 3.12 in. Lcebm at Beam edge = 2.49 in. 1/omegaRnsbm at Beam spacing = 1/omega * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * 3.12 * (0.23/1) * 65.00 = 27.95 kips/bolt 1/omegaRnebm at Beam edge = 1/omega * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * 2.49 * (0.23/1) * 65.00 = 22.29 kips/bolt 1/omegaRndbm on Beam at Bolt Diameter = 1/omega * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.75 * (0.23/1) * 65.00 = 13.46 kips/bolt Beam bearing capacity, 1/omegaRnbm = min(1/omegaRnsbm,1/omegaRnebm,1/omegaRndbm) = min(27.95, 22.29, 13.46) = 13.46 kips/bolt Ri vector at Shear Plate = <8.10, -8.45> Lcsshpl at Shear Plate spacing = 3.05 in. Lceshpl at Shear Plate edge = 1.17 in. 1/omegaRnsshpl at Shear Plate spacing = 1/omega * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.50 * 1.20 * 3.05 * 0.50 * 58.00 = 53.07 kips/bolt 1/omegaRneshpl at Shear Plate edge = 1/omega * hf1 * Lce * t * Fu = 0.50 * 1.20 * 1.17 * 0.50 * 58.00 = 20.33 kips/bolt 1/omegaRndshpl on Shear Plate at Bolt Diameter = 1/omega * hf2 * db * t * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.75 * 0.50 * 58.00 = 26.10 kips/bolt Shear Plate bearing capacity, 1/omegaRnshpl = min(1/omegaRnsshpl,1/omegaRneshpl,1/omegaRndshpl) = min(53.07, 20.33, 26.10) = 20.33 kips/bolt 1/omegaRn = min(1/omegaRnbm, 1/omegaRnshpl) = min(13.455, 20.329) = 13.46 kips/bolt Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 13.46 / 11.71 = 1.15 At Row 3, At Column 2: Ri1 = 11.29 kips Ri vector at Beam = <-11.28, 0.50> Lcsbm at Beam spacing = 2.19 in. Lcebm at Beam edge = 4.60 in. 1/omegaRnsbm at Beam spacing = 1/omega * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * 2.19 * (0.23/1) * 65.00 = 19.62 kips/bolt 1/omegaRnebm at Beam edge = 1/omega * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * 4.60 * (0.23/1) * 65.00 = 41.25 kips/bolt 1/omegaRndbm on Beam at Bolt Diameter = 1/omega * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.75 * (0.23/1) * 65.00 = 13.46 kips/bolt Beam bearing capacity, 1/omegaRnbm = min(1/omegaRnsbm,1/omegaRnebm,1/omegaRndbm) = min(19.62, 41.25, 13.46) = 13.46 kips/bolt Ri vector at Shear Plate = <11.28, -0.50> Lcsshpl at Shear Plate spacing = 2.00 in. Lceshpl at Shear Plate edge = 1.00 in. 1/omegaRnsshpl at Shear Plate spacing = 1/omega * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.50 * 1.20 * 2 * 0.50 * 58.00 = 34.80 kips/bolt 1/omegaRneshpl at Shear Plate edge = 1/omega * hf1 * Lce * t * Fu = 0.50 * 1.20 * 1.00 * 0.50 * 58.00 = 17.42 kips/bolt 1/omegaRndshpl on Shear Plate at Bolt Diameter = 1/omega * hf2 * db * t * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.75 * 0.50 * 58.00 = 26.10 kips/bolt Shear Plate bearing capacity, 1/omegaRnshpl = min(1/omegaRnsshpl,1/omegaRneshpl,1/omegaRndshpl) = min(34.80, 17.42, 26.10) = 17.42 kips/bolt 1/omegaRn = min(1/omegaRnbm, 1/omegaRnshpl) = min(13.455, 17.417) = 13.46 kips/bolt Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 13.46 / 11.29 = 1.19 Min Bolt Shear Demand to Bearing ratio for vertical shear only = min(1.0, 1.14925, 1.19164, 1.18507, 4.03761, 1.14925, 1.19164) = 1.00 Bearing Capacity at Beam and Shear Plate at Vertical Shear Load Only, Rbv1 = Min Bolt Shear Demand to Bearing Ratio * Bolt Shear = 1.00 * 32.59 = 32.59 kips |
Beam Strength Calcs: |
Web Depth = d - [Top Cope Depth] - [Bottom Cope Depth] = 13.7 - 0 - 1 = 12.7 in. Gross Area (Shear) = [Web Depth] * tw = 12.70 * 0.23 = 2.92 in^2 Net Shear Area (Shear) = ([Web Depth] - ([# rows] * [Diameter + 0.0625])) * tw = (12.70 - (3 * 0.88)) * 0.23 = 2.32 in^2 Using Eq.J4-3: Shear Yielding = (1/omega) * 0.6 * Fybeam * [Gross Area] = 0.67 * 0.6 * 50.00 * 2.92 = 58.42 kips Using Eq.J4-4: Shear Rupture = (1/omega) * 0.6 * Fubeam * [Net Area] = 0.50 * 0.6 * 65.00 * 2.32 = 45.19 kips Block Shear Using Eq.J4-5: Block Shear = {(1/omega) * ((0.6 * Fu * Anv) + (Ubs * Fu * Ant))} <= {(1/omega) * ((0.6 * Fy * Agv) + (Ubs * Fu * Ant))} Block Shear not required. Flexure at Longest Cope (Bottom Cope Only at Section) Eccentricity at Section, e = 3.42 in. Fy = 50.00 ksi Snet1 (bolt holes not applicable) = 9.23 in^3 Snet2 (bolt holes applicable) = 8.25 in^3 Znet = 14.10 in^3 Using Eq. 9-19 Flexural Yielding = (1/omega) * Fy * Snet1 / e = 0.60 * 50.00 * 9.23 / 3.42 = 80.95 kips Using Eq. 9-4 Flexural Rupture = (1/omega) * Fu * Znet / e = 0.50 * 65.00 * 14.10 / 3.42 = 133.98 kips Flexure at Furthest Bolt Line within Cope (Bottom Cope Only at Section) Eccentricity at Section, e = 3.17 in. Fy = 50.00 ksi Snet1 (bolt holes not applicable) = 9.23 in^3 Snet2 (bolt holes applicable) = 8.25 in^3 Znet = 14.10 in^3 Using Eq. 9-19 Flexural Yielding = (1/omega) * Fy * Snet1 / e = 0.60 * 50.00 * 9.23 / 3.17 = 87.34 kips Using Eq. 9-4 Flexural Rupture = (1/omega) * Fu * Znet / e = 0.50 * 65.00 * 14.10 / 3.17 = 144.55 kips Section Bending Strength Calculations Summary: Coped Beam Flexure at Longest Cope (Bottom Cope Only at Section) Flexural Yielding : 80.95 >= 30.00 kips (OK) Flexural Rupture : 133.98 >= 30.00 kips (OK) Coped Beam Flexure at Furthest Bolt Line within Cope (Bottom Cope Only at Section) Flexural Yielding : 87.34 >= 30.00 kips (OK) Flexural Rupture : 144.55 >= 30.00 kips (OK) |
Shear Plate Calcs: |
Gross Area = 0.50 * 8.50 = 4.25 in^2 Net Area = (8.50 - (3 *(0.81 + 1/16))) * 0.50 = 2.94 in^2 Using Eq.J4-3: Shear Yielding = (1/omega) * 0.6 * Fypl * [Gross Area] = 0.67 * 0.6 * 36.00 * 4.25 = 61.20 kips Using Eq.J4-4: Shear Rupture = (1/omega) * 0.6 * Fupl * [Net Area] = 0.50 * 0.6 * 58.00 * 2.94 = 51.11 kips Block Shear Using Eq.J4-5: Block Shear = {(1/omega) * ((0.6 * Fu * Anv) + (Ubs * Fu * Ant))} <= {(1/omega) * ((0.6 * Fy * Agv) + (Ubs * Fu * Ant))} Block 1 (Shear): Gross Shear Length = (8.5 - 1.25) = 7.25 in. Net Shear Length = 7.25 - (2.5 * (0.812 + 0.0625)) = 5.06 in. Gross Tension Length = (3 + 1.5) = 4.50 in. Net Tension Length = 4.5 - (1.5 * (1 + 0.0625)) = 2.91 in. 1. (1/omega) * [material thickness] * ((0.60 * Fupl* [net shear length]) + (Ubs * Fupl * [net tension length])) = 0.50 * 0.50 * ((0.60 * 58.00 * 5.06) + (0.50 * 58.00 * 2.91)) = 65.11 kips 2. (1/omega) * [material thickness] * ((0.60 * Fypl * [gross shear length]) + (Ubs * Fupl * [net tension length])) = 0.50 * 0.50 * ((0.60 * 36.00 * 7.25) + (0.50 * 58.00 * 2.91)) = 60.22 kips Block Shear = 60.22 kips Block 2 (Shear): Gross Shear Length = 2 * (8.5 - 1.25) = 14.50 in. Net Shear Length = 2 * ( 7.25 - (2.5 * (0.812 + 0.0625)) ) = 10.12 in. Gross Tension Length = (3 + 1.5) - 1.5 = 3.00 in. Net Tension Length = 3 - 1 * (1 + 0.0625) = 1.94 in. 1. (1/omega) * [material thickness] * ((0.60 * Fupl* [net shear length]) + (Ubs * Fupl * [net tension length])) = 0.50 * 0.50 * ((0.60 * 58.00 * 10.12) + (0.50 * 58.00 * 1.94)) = 102.13 kips 2. (1/omega) * [material thickness] * ((0.60 * Fypl * [gross shear length]) + (Ubs * Fupl * [net tension length])) = 0.50 * 0.50 * ((0.60 * 36.00 * 14.50) + (0.50 * 58.00 * 1.94)) = 92.35 kips Block Shear = 92.35 kips Flexural and Buckling Strength: Eccentricity at first line of bolts, e = 3.17 in. Zgross = 9.03 in^3 Znet = 6.31 in^3 Sgross = 6.02 in^3 Snet = 4.17 in^3 Using Eq. 9-4 Flexural Rupture = (1/omega) * Fu * Znet / e = 0.50 * 58.00 * 6.31 / 3.17 = 57.74 kips Using Eq. 9-14 through 9-18, Fcr = Fy * Q tw = 0.50 in. ho = 8.50 in. c = 3.03 in. lambda = (ho * Fy ^ 0.5) / ( 10 * tw * ( 475.00 + 280.00 * (ho / c)^2 ) ^0.5 ) = = 8.50 * 36.00^0.5 / (10 * 0.50 * (475.00 + 280.00 * (8.50/3.03)^2 )^0.5) = 0.20 When lambda <= 0.70, Q=1 Q = 1.00 Fcrmin =1/omega * Fcr = 0.60 * 36.00 * 1.00 = 21.60 ksi Using Eq. 9-6 Buckling = Fcr * Sgross / e = 21.60 * 6.02 / 3.17 = 41.04 kips Interaction Check of Flexural Yielding, Per AISC 10-5: Eccentricity at CG of Bolt Group, e = 4.67 in. Zgross = 9.03 Znet = 9.03 Mr = Vr * e = 30.00 * 4.67 = 140.08 kips-in Mc = 1/omega * Mn = 1/omega * Fy * Zgross = 0.60 * 36.00 * 9.03 = 195.07 kips-in Vr = 30.00 kips Vc = 1/omega * Vn = 1/omega * 0.60 * Fy * Ag = 0.67 * 0.60 * 36.00 * 4.25 = 61.20 kips Interaction due to moment and shear, (Vr/Vc)^2 + (Mr/Mc)^2 <= 1.0 (Vr/Vc)^2 + (Mr/Mc)^2 = (30.00 / 61.20)^2 + (140.08 / 195.07)^2 = 0.76 <= 1 (OK) Note: Mn <= 1.6My by inspection MAXIMUM PLATE THICKNESS: tmax = 6 * Mmax / (Fypl * d^2) Eq. 10-3 Mmax = (1/0.9) * Fv * Ab * C' Eq. 10-4 Mmax = (1/0.9) * 54 * 0.441786 * 15.7877 = 418.487 kips-in tmax = 6 * 418.487 / (36 * 8.5^2) = 0.97 in. Maximum Plate Thickness is Not a Limiting Criteria. |
Weld Calcs: |
WELD: Weld Requirements: At shear only case: Weld Length for shear, Lv = 8.500 in. Shear Load per inch per weld, fv = R/Lv/2 = 30.000 / 8.500 / 2 = 1.765 kips/in/ weld theta = 0 deg. cPhi = 1.0 + 0.5 * sin(0)^1.5 = 1.000 Weld Coefficient = 0.6 * 70.000 * 1.000 * 1.000 * (2^0.5/2)*(1/16) = 1.856 Required weld size, Dv = fv/ (1/omega * coeff) = 1.765 / (0.500 * 1.856) = 1.901/16 Minimum fillet weld size : At shear only load case = 0.12 in. per Table J2.4 = 0.19 in. 5/8(tp) = 0.31 in. user preference = 0.25 in. Dmax1 (using eqn 9-3) = tshpl * Fushpl / ( Fexx * C1 * 0.088) = 0.500 * 58.000 / ( 70.000 * 1.000 * 0.088 ) = 4.687 Dmax2 (using eqn 9-3) = twsupport * Fusupport / ( Fexx * C1 * 0.088 ) = 0.275 * 65.000 / ( 70.000 * 1.000 * 0.088 ) = 2.889 Dmax3 = project max fillet weld = 12.000 Dmax=min(Dmax1, Dmax2, Dmax3) = min(4.687, 2.889, 12.000) = 2.889 Dihedral Angle, DA = 83.00 deg. Gap on Obtuse Angle Side = 0.06 in. Use weld size Acute Side D1 = 5.00 Obtuse Side D2 = 6.00 Weld Strength : Vertical weld capacity during shear only load, 1/omega * Rnv1 = 0.50 * 1.86 * 8.50 * (2.89 + 2.89) = 45.58 kips Check Effective Throat: Acute Side Effect throat = (D1/sin(DA)) * cos(DA/2) = (0.31/ sin( 83.00)) * cos( 41.50) = 0.24 in. Obtuse Side Effect throat = ((D2/sin(DA)-tshpl/tan(DA))*sin((180-(180-DA))/2))= ((0.38 / sin(83.00) -0.50 / tan(83.00)) * sin((180 - (180 - 83.00)) / 2)) = 0.17 in. Total Effective Throat = 0.24 + 0.17 = 0.45 in. Total Effective Throat of Square Case = D1 * 2^0.5 = 0.31 * 2^0.5 = 0.44 in. 0.44 in. <= 0.45 in. (OK) |