|
|
Summary Reports: | Job Standard Summary | Job Sample Calcs Report | B+Op Connection Comparison Report | Standard Connection Cost Report Job Preferences Report | No Connections Summary | No Connections Detailed | No Connections Reference Map | |||||||||
Shear and Axial Reports: | Shear Plate: | Specs | Strengths (Shear Only Connections) | Welds | Doublers | Connection Cost Report | ||||
Strengths (Shear & Axial Connections) | ||||||||||
Single Angle: | Specs | Strengths (Shear & Axial) | Welds | Doublers | Connection Cost Report | |||||
Double Angle Reports: | Support Side Specs | Strengths (Shear & Axial) | Welds | Doublers | Connection Cost Report | |||||
Beam Side Specs | ||||||||||
End Plate Reports: | Specs | Strengths (Shear & Axial) | Welds | Connection Cost Report | ||||||
Moment Reports: | Specs | Support Strengths | Beam Flange Welds | Connection Cost Report | ||||||
Moment Plates: | Specs | Strengths | Welds | |||||||
Column Stiffeners: | Specs | Strengths | Welds | |||||||
Column Web Doublers: | Specs | Strengths | Welds | |||||||
Shear Plate: | Specs | Strengths | Welds | |||||||
Double Angle: | Support Side Specs | Strengths | Welds | |||||||
Beam Side Specs | ||||||||||
Connection Number: |
bcw.s.s.00081.00498 |
Main Calcs: |
SHEAR PLATE CONNECTION SUMMARY Filler Beam profile: W18X40 Column profile: W14X48 Slope: 0 deg. Skew: 83 Vertical Offset: 0 Horizontal Offset: 0 Span: 20 ft. Reaction, V: 25 kips Shear Capacity, Rn: 29.8 kips Design/Reference according to AISC 14th Ed. - ASD Shear Plate: Extended Configuration Beam material grade: A992 Support material grade: A992 Plate material grade: A36 Weld grade: E70 Shear Plate Size: 7.750 in. x 14.500 in. x 0.375 in. Configuration Geometry: Welds at shear plate to support: 4/16 FILLET, 5/16 FILLET Bolt: 5 rows x 1 columns 0.75 in. Diameter A325N_TC bolts Vertical spacing: 3 in. Horizontal spacing: 3 in. Shear plate edge setback = 4.69 in. Beam centerline setback = 4.75 in. Edge distance at vertical edge of plate: 1.5 in. Edge distance at top edge of plate: 1.25 in. Edge distance at bottom edge of plate: 1.25 in. Edge distance at vertical edge of beam: 1.56 in. Horizontal distance to first hole: 6.25 in. Down distance from top of filler beam flange: 3 in. Holes in beam web: STD diameter = 0.812 in. Holes in shear plate: SSL diameter = 0.812 in., slot width = 1 in. |
Bolt Strength Calcs: |
BOLT STRENGTH BEAM SIDE: Bolt Strength: Using Instantaneous Center Of Rotation Method (AISC 7-1) ex = 6.273 in. Angle = 0.000 deg. C = 2.496 Using Table 7-1 to determine (1/omega) * rn: Rn = (1/omega) * rn * C = 11.93 * 2.50 = 29.78 kips |
Bolt Bearing Calcs: |
BOLT BEARING AT BEAM SIDE: Vertical Shear Only Load Case: ICR cordinate relative to CG = (2.08, -0.00) At Row 1, At Column 1: Ri1 = 11.71 kips Ri vector at Beam = <11.06, 3.84> Lcsbm at Beam spacing = na Lcebm at Beam edge = 8.74 in. 1/omegaRnsbm at Beam spacing = 1/omega * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * na * (0.32/1) * 65.00 = na 1/omegaRnebm at Beam edge = 1/omega * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * 8.74 * (0.32/1) * 65.00 = 107.38 kips/bolt 1/omegaRndbm on Beam at Bolt Diameter = 1/omega * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.75 * (0.32/1) * 65.00 = 18.43 kips/bolt Beam bearing capacity, 1/omegaRnbm = min(1/omegaRnsbm,1/omegaRnebm,1/omegaRndbm) = min(na, 107.38, 18.43) = 18.43 kips/bolt Ri vector at Shear Plate = <-11.06, -3.84> Lcsshpl at Shear Plate spacing = na Lceshpl at Shear Plate edge = 6.09 in. 1/omegaRnsshpl at Shear Plate spacing = 1/omega * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.50 * 1.20 * na * 0.38 * 58.00 = na 1/omegaRneshpl at Shear Plate edge = 1/omega * hf1 * Lce * t * Fu = 0.50 * 1.20 * 6.09 * 0.38 * 58.00 = 79.43 kips/bolt 1/omegaRndshpl on Shear Plate at Bolt Diameter = 1/omega * hf2 * db * t * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.75 * 0.38 * 58.00 = 19.57 kips/bolt Shear Plate bearing capacity, 1/omegaRnshpl = min(1/omegaRnsshpl,1/omegaRneshpl,1/omegaRndshpl) = min(na, 79.43, 19.57) = 19.57 kips/bolt 1/omegaRn = min(1/omegaRnbm, 1/omegaRnshpl) = min(18.427, 19.575) = 18.43 kips/bolt Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 18.43 / 11.71 = 1.57 At Row 2, At Column 1: Ri1 = 10.97 kips Ri vector at Beam = <9.01, 6.26> Lcsbm at Beam spacing = na Lcebm at Beam edge = 10.11 in. 1/omegaRnsbm at Beam spacing = 1/omega * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * na * (0.32/1) * 65.00 = na 1/omegaRnebm at Beam edge = 1/omega * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * 10.11 * (0.32/1) * 65.00 = 124.25 kips/bolt 1/omegaRndbm on Beam at Bolt Diameter = 1/omega * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.75 * (0.32/1) * 65.00 = 18.43 kips/bolt Beam bearing capacity, 1/omegaRnbm = min(1/omegaRnsbm,1/omegaRnebm,1/omegaRndbm) = min(na, 124.25, 18.43) = 18.43 kips/bolt Ri vector at Shear Plate = <-9.01, -6.26> Lcsshpl at Shear Plate spacing = na Lceshpl at Shear Plate edge = 7.00 in. 1/omegaRnsshpl at Shear Plate spacing = 1/omega * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.50 * 1.20 * na * 0.38 * 58.00 = na 1/omegaRneshpl at Shear Plate edge = 1/omega * hf1 * Lce * t * Fu = 0.50 * 1.20 * 7.00 * 0.38 * 58.00 = 91.35 kips/bolt 1/omegaRndshpl on Shear Plate at Bolt Diameter = 1/omega * hf2 * db * t * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.75 * 0.38 * 58.00 = 19.57 kips/bolt Shear Plate bearing capacity, 1/omegaRnshpl = min(1/omegaRnsshpl,1/omegaRneshpl,1/omegaRndshpl) = min(na, 91.35, 19.57) = 19.57 kips/bolt 1/omegaRn = min(1/omegaRnbm, 1/omegaRnshpl) = min(18.427, 19.575) = 18.43 kips/bolt Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 18.43 / 10.97 = 1.68 At Row 3, At Column 1: Ri1 = 9.59 kips Ri vector at Beam = <0.00, 9.59> Lcsbm at Beam spacing = 2.19 in. Lcebm at Beam edge = 8.59 in. 1/omegaRnsbm at Beam spacing = 1/omega * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * 2.19 * (0.32/1) * 65.00 = 26.87 kips/bolt 1/omegaRnebm at Beam edge = 1/omega * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * 8.59 * (0.32/1) * 65.00 = 105.57 kips/bolt 1/omegaRndbm on Beam at Bolt Diameter = 1/omega * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.75 * (0.32/1) * 65.00 = 18.43 kips/bolt Beam bearing capacity, 1/omegaRnbm = min(1/omegaRnsbm,1/omegaRnebm,1/omegaRndbm) = min(26.87, 105.57, 18.43) = 18.43 kips/bolt Ri vector at Shear Plate = <-0.00, -9.59> Lcsshpl at Shear Plate spacing = 2.19 in. Lceshpl at Shear Plate edge = 6.84 in. 1/omegaRnsshpl at Shear Plate spacing = 1/omega * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.50 * 1.20 * 2.19 * 0.38 * 58.00 = 28.55 kips/bolt 1/omegaRneshpl at Shear Plate edge = 1/omega * hf1 * Lce * t * Fu = 0.50 * 1.20 * 6.84 * 0.38 * 58.00 = 89.31 kips/bolt 1/omegaRndshpl on Shear Plate at Bolt Diameter = 1/omega * hf2 * db * t * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.75 * 0.38 * 58.00 = 19.57 kips/bolt Shear Plate bearing capacity, 1/omegaRnshpl = min(1/omegaRnsshpl,1/omegaRneshpl,1/omegaRndshpl) = min(28.55, 89.31, 19.57) = 19.57 kips/bolt 1/omegaRn = min(1/omegaRnbm, 1/omegaRnshpl) = min(18.427, 19.575) = 18.43 kips/bolt Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 18.43 / 9.59 = 1.92 At Row 4, At Column 1: Ri1 = 10.97 kips Ri vector at Beam = <-9.01, 6.26> Lcsbm at Beam spacing = na Lcebm at Beam edge = 1.50 in. 1/omegaRnsbm at Beam spacing = 1/omega * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * na * (0.32/1) * 65.00 = na 1/omegaRnebm at Beam edge = 1/omega * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * 1.50 * (0.32/1) * 65.00 = 18.38 kips/bolt 1/omegaRndbm on Beam at Bolt Diameter = 1/omega * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.75 * (0.32/1) * 65.00 = 18.43 kips/bolt Beam bearing capacity, 1/omegaRnbm = min(1/omegaRnsbm,1/omegaRnebm,1/omegaRndbm) = min(na, 18.38, 18.43) = 18.38 kips/bolt Ri vector at Shear Plate = <9.01, -6.26> Lcsshpl at Shear Plate spacing = na Lceshpl at Shear Plate edge = 1.22 in. 1/omegaRnsshpl at Shear Plate spacing = 1/omega * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.50 * 1.20 * na * 0.38 * 58.00 = na 1/omegaRneshpl at Shear Plate edge = 1/omega * hf1 * Lce * t * Fu = 0.50 * 1.20 * 1.22 * 0.38 * 58.00 = 15.89 kips/bolt 1/omegaRndshpl on Shear Plate at Bolt Diameter = 1/omega * hf2 * db * t * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.75 * 0.38 * 58.00 = 19.57 kips/bolt Shear Plate bearing capacity, 1/omegaRnshpl = min(1/omegaRnsshpl,1/omegaRneshpl,1/omegaRndshpl) = min(na, 15.89, 19.57) = 15.89 kips/bolt 1/omegaRn = min(1/omegaRnbm, 1/omegaRnshpl) = min(18.379, 15.888) = 15.89 kips/bolt Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 15.89 / 10.97 = 1.45 At Row 5, At Column 1: Ri1 = 11.71 kips Ri vector at Beam = <-11.06, 3.84> Lcsbm at Beam spacing = na Lcebm at Beam edge = 1.25 in. 1/omegaRnsbm at Beam spacing = 1/omega * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * na * (0.32/1) * 65.00 = na 1/omegaRnebm at Beam edge = 1/omega * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * 1.25 * (0.32/1) * 65.00 = 15.33 kips/bolt 1/omegaRndbm on Beam at Bolt Diameter = 1/omega * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.75 * (0.32/1) * 65.00 = 18.43 kips/bolt Beam bearing capacity, 1/omegaRnbm = min(1/omegaRnsbm,1/omegaRnebm,1/omegaRndbm) = min(na, 15.33, 18.43) = 15.33 kips/bolt Ri vector at Shear Plate = <11.06, -3.84> Lcsshpl at Shear Plate spacing = na Lceshpl at Shear Plate edge = 1.06 in. 1/omegaRnsshpl at Shear Plate spacing = 1/omega * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.50 * 1.20 * na * 0.38 * 58.00 = na 1/omegaRneshpl at Shear Plate edge = 1/omega * hf1 * Lce * t * Fu = 0.50 * 1.20 * 1.06 * 0.38 * 58.00 = 13.81 kips/bolt 1/omegaRndshpl on Shear Plate at Bolt Diameter = 1/omega * hf2 * db * t * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.75 * 0.38 * 58.00 = 19.57 kips/bolt Shear Plate bearing capacity, 1/omegaRnshpl = min(1/omegaRnsshpl,1/omegaRneshpl,1/omegaRndshpl) = min(na, 13.81, 19.57) = 13.81 kips/bolt 1/omegaRn = min(1/omegaRnbm, 1/omegaRnshpl) = min(15.329, 13.814) = 13.81 kips/bolt Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 13.81 / 11.71 = 1.18 Min Bolt Shear Demand to Bearing ratio for vertical shear only = min(1.0, 1.57398, 1.68013, 1.92218, 1.44859, 1.17993) = 1.00 Bearing Capacity at Beam and Shear Plate at Vertical Shear Load Only, Rbv1 = Min Bolt Shear Demand to Bearing Ratio * Bolt Shear = 1.00 * 29.78 = 29.78 kips |
Beam Strength Calcs: |
Web Depth = d - [Top Cope Depth] - [Bottom Cope Depth] = 17.9 - 0 - 0 = 17.9 in. Gross Area (Shear) = [Web Depth] * tw = 17.90 * 0.32 = 5.64 in^2 Net Shear Area (Shear) = ([Web Depth] - ([# rows] * [Diameter + 0.0625])) * tw = (17.90 - (5 * 0.88)) * 0.32 = 4.26 in^2 Using Eq.J4-3: Shear Yielding = (1/omega) * 0.6 * Fybeam * [Gross Area] = 0.67 * 0.6 * 50.00 * 5.64 = 112.77 kips Using Eq.J4-4: Shear Rupture = (1/omega) * 0.6 * Fubeam * [Net Area] = 0.50 * 0.6 * 65.00 * 4.26 = 83.08 kips Block Shear Using Eq.J4-5: Block Shear = {(1/omega) * ((0.6 * Fu * Anv) + (Ubs * Fu * Ant))} <= {(1/omega) * ((0.6 * Fy * Agv) + (Ubs * Fu * Ant))} Block Shear not required. |
Shear Plate Calcs: |
Gross Area = 0.38 * 14.50 = 5.44 in^2 Net Area = (14.50 - (5 *(0.81 + 1/16))) * 0.38 = 3.80 in^2 Using Eq.J4-3: Shear Yielding = (1/omega) * 0.6 * Fypl * [Gross Area] = 0.67 * 0.6 * 36.00 * 5.44 = 78.30 kips Using Eq.J4-4: Shear Rupture = (1/omega) * 0.6 * Fupl * [Net Area] = 0.50 * 0.6 * 58.00 * 3.80 = 66.07 kips Block Shear Using Eq.J4-5: Block Shear = {(1/omega) * ((0.6 * Fu * Anv) + (Ubs * Fu * Ant))} <= {(1/omega) * ((0.6 * Fy * Agv) + (Ubs * Fu * Ant))} Block 1 (Shear): Gross Shear Length = (14.5 - 1.25) = 13.25 in. Net Shear Length = 13.2 - (4.5 * (0.812 + 0.0625)) = 9.31 in. Gross Tension Length = (0 + 1.5) = 1.50 in. Net Tension Length = 1.5 - (0.5 * (1 + 0.0625)) = 0.97 in. 1. (1/omega) * [material thickness] * ((0.60 * Fupl* [net shear length]) + (Ubs * Fupl * [net tension length])) = 0.50 * 0.38 * ((0.60 * 58.00 * 9.31) + (1.00 * 58.00 * 0.97)) = 71.30 kips 2. (1/omega) * [material thickness] * ((0.60 * Fypl * [gross shear length]) + (Ubs * Fupl * [net tension length])) = 0.50 * 0.38 * ((0.60 * 36.00 * 13.25) + (1.00 * 58.00 * 0.97)) = 64.20 kips Block Shear = 64.20 kips Flexural and Buckling Strength: Eccentricity at first line of bolts, e = 6.27 in. Zgross = 19.71 in^3 Znet = 13.73 in^3 Sgross = 13.14 in^3 Snet = 9.07 in^3 Using Eq. 9-4 Flexural Rupture = (1/omega) * Fu * Znet / e = 0.50 * 58.00 * 13.73 / 6.27 = 63.49 kips Using Eq. 9-14 through 9-18, Fcr = Fy * Q tw = 0.38 in. ho = 14.50 in. c = 6.27 in. lambda = (ho * Fy ^ 0.5) / ( 10 * tw * ( 475.00 + 280.00 * (ho / c)^2 ) ^0.5 ) = = 14.50 * 36.00^0.5 / (10 * 0.38 * (475.00 + 280.00 * (14.50/6.27)^2 )^0.5) = 0.52 When lambda <= 0.70, Q=1 Q = 1.00 Fcrmin =1/omega * Fcr = 0.60 * 36.00 * 1.00 = 21.60 ksi Using Eq. 9-6 Buckling = Fcr * Sgross / e = 21.60 * 13.14 / 6.27 = 45.25 kips Interaction Check of Flexural Yielding, Per AISC 10-5: Eccentricity at CG of Bolt Group, e = 6.27 in. Zgross = 19.71 Znet = 13.73 Mr = Vr * e = 25.00 * 6.27 = 156.83 kips-in Mc = 1/omega * Mn = 1/omega * Fy * Zgross = 0.60 * 36.00 * 19.71 = 425.76 kips-in Vr = 25.00 kips Vc = 1/omega * Vn = 1/omega * 0.60 * Fy * Ag = 0.67 * 0.60 * 36.00 * 5.44 = 78.30 kips Interaction due to moment and shear, (Vr/Vc)^2 + (Mr/Mc)^2 <= 1.0 (Vr/Vc)^2 + (Mr/Mc)^2 = (25.00 / 78.30)^2 + (156.83 / 425.76)^2 = 0.24 <= 1 (OK) Note: Mn <= 1.6My by inspection MAXIMUM PLATE THICKNESS: No of bolt columns = 1 tp < = db/2 + 1/16 = 0.375 <= 0.4375 OK tw < = db/2 + 1/16 = 0.315 <= 0.4375 OK Leh(plate) >= 2 * db = 1.5 >= 1.5 OK Leh(bm) >= 2 * db = 1.5625 >= 1.5 OK Maximum Plate Thickness is Not a Limiting Criteria. STABILIZER PLATE: Available Strength to Resist Lateral Displacement: Using Eq. 10-6 (14th Ed.): Rn/omega = 1500.00 * 3.14159 * L * tp^3 / a^2 = 0.60 * 1500.00 * 3.14159 * 14.50 * 0.38^3 / 6.25^2 = 55.35 kips Stabilizer Plate Not Required for lateral displacement Torsional Strength: Using Eq. 10-8 and Eq. 10-7 (14th Ed.): Required, Mta or Mtu = Ra * (tw + tp) /2 = 25.00 * ((0.31 + 0.38) / 2) = 8.59 kips-in Lateral Shear Strength of Shear Plate, Mtn (no slab) = [1/omega*(0.6*Fyp)-(Ra/(L*tp))] *L*tp^2/2 = ((0.67 * 0.6 * 36.00) - (25.00 / (14.50 * 0.38))) * 0.5 * 14.50 * 0.38^2 = 9.99 kips-in Stabilizer Plate Not Required for torsional strength |
Weld Calcs: |
WELD: Weld Requirements: At shear only case: Weld Length for shear, Lv = 14.500 in. Shear Load per inch per weld, fv = R/Lv/2 = 25.000 / 14.500 / 2 = 0.862 kips/in/ weld theta = 0 deg. cPhi = 1.0 + 0.5 * sin(0)^1.5 = 1.000 Weld Coefficient = 0.6 * 70.000 * 1.000 * 1.000 * (2^0.5/2)*(1/16) = 1.856 Required weld size, Dv = fv/ (1/omega * coeff) = 0.862 / (0.500 * 1.856) = 0.929/16 Minimum fillet weld size : At shear only load case = 0.06 in. per Table J2.4 = 0.19 in. 5/8(tp) = 0.23 in. user preference = 0.25 in. Dmax1 (using eqn 9-3) = tshpl * Fushpl / ( Fexx * C1 * 0.088) = 0.375 * 58.000 / ( 70.000 * 1.000 * 0.088 ) = 3.515 Dmax2 (using eqn 9-3) = twsupport * Fusupport / ( Fexx * C1 * 0.088 ) = 0.340 * 65.000 / ( 70.000 * 1.000 * 0.088 ) = 3.572 Dmax3 = project max fillet weld = 12.000 Dmax=min(Dmax1, Dmax2, Dmax3) = min(3.515, 3.572, 12.000) = 3.515 Dihedral Angle, DA = 83.00 deg. Gap on Obtuse Angle Side = 0.05 in. Use weld size Acute Side D1 = 4.00 Obtuse Side D2 = 5.00 Weld Strength : Vertical weld capacity during shear only load, 1/omega * Rnv1 = 0.50 * 1.86 * 14.50 * (3.52 + 3.52) = 94.61 kips Check Effective Throat: Acute Side Effect throat = (D1/sin(DA)) * cos(DA/2) = (0.25/ sin( 83.00)) * cos( 41.50) = 0.19 in. Obtuse Side Effect throat = ((D2/sin(DA)-tshpl/tan(DA))*sin((180-(180-DA))/2))= ((0.31 / sin(83.00) -0.38 / tan(83.00)) * sin((180 - (180 - 83.00)) / 2)) = 0.14 in. Total Effective Throat = 0.19 + 0.14 = 0.37 in. Total Effective Throat of Square Case = D1 * 2^0.5 = 0.25 * 2^0.5 = 0.35 in. 0.35 in. <= 0.37 in. (OK) |