Qnect Logo

Connection Calcs Report

Company: - Josh Qnect -
Job Title: - Qnect Demo 2000 Tons -
Session Title: Baseline
Session Date: 2018-08-31 18:06:55
Model Name: Josh_Demo_2000_Tons.db1
B+Op Status: B+Op was disabled
Building Code: AISC-14
Design Type: LRFD
Engineering Units: Imperial
Bolt Catalog: ASTM Imperial
Profile Catalog: ASTM Imperial
Plate Material Grade Catalog: ASTM Imperial
Plate Thickness Catalog: Imperial
Detailing Distances Dimensions: Imperial
Materials:
Weld Shear Plate Angle Bm Web Doubler Plate Stabilizer Plate End Plate Col Moment Plate Col Stiffener Plate Col Web Doubler Plate
E70 A572-GR.50 A36 A572-GR.50 A572-GR.50 A572-GR.50 A572-GR.50 A572-GR.50 A572-GR.50

Summary Reports: Job Standard Summary  |  Job Sample Calcs Report  |  B+Op Comparison Report
Job Preferences Report  |  No Connections Summary  |  No Connections Detailed  |  No Connections Reference Map
 
Shear Plate Reports: Specs  Strengths (Shear Only Connections)  Strengths (Shear & Axial Connections)  Welds  Doublers
Single Angle Reports:  Specs  Strengths (Shear & Axial)  Welds  Doublers
Double Angle Reports:  Support Side Specs  Beam Side Specs  Strengths (Shear & Axial)  Welds  Doublers
Moment Reports:  Specs  Support Strengths  Support Reinforcement Strengths  Moment Plate Strengths  Welds
Moment Group Reports:  Doubler Plate Specs  Doubler Plate Welds  Stiffener / Moment Plate Specs  Stiffener / Moment Plate Welds

Connection Number:
bcw.s.s.00075.00492
 
Main Calcs:
SHEAR PLATE CONNECTION SUMMARY

Filler Beam profile: W18X40
Column profile: W14X90
Slope: 0 deg.
Skew: 90
Vertical Offset: 0
Horizontal Offset: 0
Span: 21.2 ft.
Reaction, V: 18 kips
Shear Capacity, Rn: 21.3 kips
Design/Reference according to AISC 14th Ed. - ASD
Shear Plate: Extended Configuration
Beam material grade: A992
Support material grade: A992
Plate material grade: A36
Weld grade: E70
Shear Plate Size: 10.750 in. x 14.500 in. x 0.375 in.
Configuration Geometry:
Welds at shear plate to support: 4/16 FILLET, 4/16 FILLET
Bolt: 5 rows x 1 columns 0.75 in. Diameter A325N_TC bolts
Vertical spacing: 3 in.
Horizontal spacing: 3 in.
Shear plate edge setback = 7.56 in.
Beam centerline setback = 7.56 in.
Edge distance at vertical edge of plate: 1.5 in.
Edge distance at top edge of plate: 1.25 in.
Edge distance at bottom edge of plate: 1.25 in.
Edge distance at vertical edge of beam: 1.69 in.
Horizontal distance to first hole: 9.25 in.
Down distance from top of filler beam flange: 3 in.
Holes in beam web: STD diameter = 0.812 in.
Holes in shear plate: SSL diameter = 0.812 in., slot width = 1 in.
Bolt Strength Calcs:
BOLT STRENGTH BEAM SIDE:

Bolt Strength:
Using Instantaneous Center Of Rotation Method (AISC 7-1)
ex = 9.250 in.
Angle = 0.000 deg.
C = 1.788
Using Table 7-1 to determine (1/omega) * rn:
Rn = (1/omega) * rn * C = 11.93 * 1.79 = 21.33 kips
Bolt Bearing Calcs:
BOLT BEARING AT BEAM SIDE:
Vertical Shear Only Load Case:
ICR cordinate relative to CG = (1.26, -0.00)
At Row 1, At Column 1:
Ri1 = 11.71 kips
Ri vector at Beam   = <11.46, 2.40>
Lcsbm at Beam spacing  = na
Lcebm at Beam edge    = 14.22 in.
1/omegaRnsbm at Beam spacing = 1/omega * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * na * (0.32/1) * 65.00 = na
1/omegaRnebm at Beam edge = 1/omega * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * 14.22 * (0.32/1) * 65.00 = 174.66 kips/bolt
1/omegaRndbm on Beam at Bolt Diameter   = 1/omega * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.75 * (0.32/1) * 65.00 = 18.43 kips/bolt
Beam bearing capacity, 1/omegaRnbm = min(1/omegaRnsbm,1/omegaRnebm,1/omegaRndbm) = min(na, 174.66, 18.43) = 18.43 kips/bolt
Ri vector at Shear Plate   = <-11.46, -2.40>
Lcsshpl at Shear Plate spacing  = na
Lceshpl at Shear Plate edge    = 8.94 in.
1/omegaRnsshpl at Shear Plate spacing = 1/omega * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.50 * 1.20 * na * 0.38 * 58.00 = na
1/omegaRneshpl at Shear Plate edge = 1/omega * hf1 * Lce * t * Fu = 0.50 * 1.20 * 8.94 * 0.38 * 58.00 = 116.67 kips/bolt
1/omegaRndshpl on Shear Plate at Bolt Diameter   = 1/omega * hf2 * db * t * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.75 * 0.38 * 58.00 = 19.57 kips/bolt
Shear Plate bearing capacity, 1/omegaRnshpl = min(1/omegaRnsshpl,1/omegaRneshpl,1/omegaRndshpl) = min(na, 116.67, 19.57) = 19.57 kips/bolt
1/omegaRn = min(1/omegaRnbm, 1/omegaRnshpl) = min(18.427, 19.575) = 18.43 kips/bolt
Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 18.43 / 11.71 = 1.57

At Row 2, At Column 1:
Ri1 = 10.80 kips
Ri vector at Beam   = <9.96, 4.18>
Lcsbm at Beam spacing  = na
Lcebm at Beam edge    = 15.11 in.
1/omegaRnsbm at Beam spacing = 1/omega * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * na * (0.32/1) * 65.00 = na
1/omegaRnebm at Beam edge = 1/omega * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * 15.11 * (0.32/1) * 65.00 = 185.67 kips/bolt
1/omegaRndbm on Beam at Bolt Diameter   = 1/omega * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.75 * (0.32/1) * 65.00 = 18.43 kips/bolt
Beam bearing capacity, 1/omegaRnbm = min(1/omegaRnsbm,1/omegaRnebm,1/omegaRndbm) = min(na, 185.67, 18.43) = 18.43 kips/bolt
Ri vector at Shear Plate   = <-9.96, -4.18>
Lcsshpl at Shear Plate spacing  = na
Lceshpl at Shear Plate edge    = 9.49 in.
1/omegaRnsshpl at Shear Plate spacing = 1/omega * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.50 * 1.20 * na * 0.38 * 58.00 = na
1/omegaRneshpl at Shear Plate edge = 1/omega * hf1 * Lce * t * Fu = 0.50 * 1.20 * 9.49 * 0.38 * 58.00 = 123.81 kips/bolt
1/omegaRndshpl on Shear Plate at Bolt Diameter   = 1/omega * hf2 * db * t * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.75 * 0.38 * 58.00 = 19.57 kips/bolt
Shear Plate bearing capacity, 1/omegaRnshpl = min(1/omegaRnsshpl,1/omegaRneshpl,1/omegaRndshpl) = min(na, 123.81, 19.57) = 19.57 kips/bolt
1/omegaRn = min(1/omegaRnbm, 1/omegaRnshpl) = min(18.427, 19.575) = 18.43 kips/bolt
Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 18.43 / 10.80 = 1.71

At Row 3, At Column 1:
Ri1 = 8.17 kips
Ri vector at Beam   = <0.00, 8.17>
Lcsbm at Beam spacing  = 2.19 in.
Lcebm at Beam edge    = 8.59 in.
1/omegaRnsbm at Beam spacing = 1/omega * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * 2.19 * (0.32/1) * 65.00 = 26.87 kips/bolt
1/omegaRnebm at Beam edge = 1/omega * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * 8.59 * (0.32/1) * 65.00 = 105.57 kips/bolt
1/omegaRndbm on Beam at Bolt Diameter   = 1/omega * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.75 * (0.32/1) * 65.00 = 18.43 kips/bolt
Beam bearing capacity, 1/omegaRnbm = min(1/omegaRnsbm,1/omegaRnebm,1/omegaRndbm) = min(26.87, 105.57, 18.43) = 18.43 kips/bolt
Ri vector at Shear Plate   = <-0.00, -8.17>
Lcsshpl at Shear Plate spacing  = 2.19 in.
Lceshpl at Shear Plate edge    = 6.84 in.
1/omegaRnsshpl at Shear Plate spacing = 1/omega * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.50 * 1.20 * 2.19 * 0.38 * 58.00 = 28.55 kips/bolt
1/omegaRneshpl at Shear Plate edge = 1/omega * hf1 * Lce * t * Fu = 0.50 * 1.20 * 6.84 * 0.38 * 58.00 = 89.31 kips/bolt
1/omegaRndshpl on Shear Plate at Bolt Diameter   = 1/omega * hf2 * db * t * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.75 * 0.38 * 58.00 = 19.57 kips/bolt
Shear Plate bearing capacity, 1/omegaRnshpl = min(1/omegaRnsshpl,1/omegaRneshpl,1/omegaRndshpl) = min(28.55, 89.31, 19.57) = 19.57 kips/bolt
1/omegaRn = min(1/omegaRnbm, 1/omegaRnshpl) = min(18.427, 19.575) = 18.43 kips/bolt
Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 18.43 / 8.17 = 2.26

At Row 4, At Column 1:
Ri1 = 10.80 kips
Ri vector at Beam   = <-9.96, 4.18>
Lcsbm at Beam spacing  = na
Lcebm at Beam edge    = 1.42 in.
1/omegaRnsbm at Beam spacing = 1/omega * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * na * (0.32/1) * 65.00 = na
1/omegaRnebm at Beam edge = 1/omega * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * 1.42 * (0.32/1) * 65.00 = 17.49 kips/bolt
1/omegaRndbm on Beam at Bolt Diameter   = 1/omega * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.75 * (0.32/1) * 65.00 = 18.43 kips/bolt
Beam bearing capacity, 1/omegaRnbm = min(1/omegaRnsbm,1/omegaRnebm,1/omegaRndbm) = min(na, 17.49, 18.43) = 17.49 kips/bolt
Ri vector at Shear Plate   = <9.96, -4.18>
Lcsshpl at Shear Plate spacing  = na
Lceshpl at Shear Plate edge    = 1.08 in.
1/omegaRnsshpl at Shear Plate spacing = 1/omega * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.50 * 1.20 * na * 0.38 * 58.00 = na
1/omegaRneshpl at Shear Plate edge = 1/omega * hf1 * Lce * t * Fu = 0.50 * 1.20 * 1.08 * 0.38 * 58.00 = 14.15 kips/bolt
1/omegaRndshpl on Shear Plate at Bolt Diameter   = 1/omega * hf2 * db * t * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.75 * 0.38 * 58.00 = 19.57 kips/bolt
Shear Plate bearing capacity, 1/omegaRnshpl = min(1/omegaRnsshpl,1/omegaRneshpl,1/omegaRndshpl) = min(na, 14.15, 19.57) = 14.15 kips/bolt
1/omegaRn = min(1/omegaRnbm, 1/omegaRnshpl) = min(17.489, 14.151) = 14.15 kips/bolt
Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 14.15 / 10.80 = 1.31

At Row 5, At Column 1:
Ri1 = 11.71 kips
Ri vector at Beam   = <-11.46, 2.40>
Lcsbm at Beam spacing  = na
Lcebm at Beam edge    = 1.32 in.
1/omegaRnsbm at Beam spacing = 1/omega * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * na * (0.32/1) * 65.00 = na
1/omegaRnebm at Beam edge = 1/omega * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * 1.32 * (0.32/1) * 65.00 = 16.19 kips/bolt
1/omegaRndbm on Beam at Bolt Diameter   = 1/omega * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.75 * (0.32/1) * 65.00 = 18.43 kips/bolt
Beam bearing capacity, 1/omegaRnbm = min(1/omegaRnsbm,1/omegaRnebm,1/omegaRndbm) = min(na, 16.19, 18.43) = 16.19 kips/bolt
Ri vector at Shear Plate   = <11.46, -2.40>
Lcsshpl at Shear Plate spacing  = na
Lceshpl at Shear Plate edge    = 1.02 in.
1/omegaRnsshpl at Shear Plate spacing = 1/omega * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.50 * 1.20 * na * 0.38 * 58.00 = na
1/omegaRneshpl at Shear Plate edge = 1/omega * hf1 * Lce * t * Fu = 0.50 * 1.20 * 1.02 * 0.38 * 58.00 = 13.33 kips/bolt
1/omegaRndshpl on Shear Plate at Bolt Diameter   = 1/omega * hf2 * db * t * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.75 * 0.38 * 58.00 = 19.57 kips/bolt
Shear Plate bearing capacity, 1/omegaRnshpl = min(1/omegaRnsshpl,1/omegaRneshpl,1/omegaRndshpl) = min(na, 13.33, 19.57) = 13.33 kips/bolt
1/omegaRn = min(1/omegaRnbm, 1/omegaRnshpl) = min(16.191, 13.334) = 13.33 kips/bolt
Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 13.33 / 11.71 = 1.14

Min Bolt Shear Demand to Bearing ratio for vertical shear only = min(1.0, 1.57398, 1.70549, 2.25643, 1.30971, 1.13889) = 1.00


Bearing Capacity at Beam and Shear Plate at Vertical Shear Load Only, Rbv1 = Min Bolt Shear Demand to Bearing Ratio * Bolt Shear = 1.00 * 21.33 = 21.33 kips
Beam Strength Calcs:
Web Depth = d - [Top Cope Depth] - [Bottom Cope Depth] = 17.9 - 0 - 0 = 17.9 in.
Gross Area (Shear) = [Web Depth] * tw = 17.90 * 0.32 = 5.64 in^2
Net Shear Area (Shear) = ([Web Depth] - ([# rows] * [Diameter + 0.0625])) * tw 
    = (17.90 - (5 * 0.88)) * 0.32 = 4.26 in^2

Using Eq.J4-3:
Shear Yielding = (1/omega) * 0.6 * Fybeam * [Gross Area] = 0.67 * 0.6 * 50.00 * 5.64 = 112.77 kips

Using Eq.J4-4:
Shear Rupture = (1/omega) * 0.6 * Fubeam * [Net Area] = 0.50 * 0.6 * 65.00 * 4.26 = 83.08 kips


Block Shear

Using Eq.J4-5:
Block Shear = {(1/omega) * ((0.6 * Fu * Anv) + (Ubs * Fu * Ant))} <= {(1/omega) * ((0.6 * Fy * Agv) + (Ubs * Fu * Ant))}

Block Shear not required.
Shear Plate Calcs:
Gross Area = 0.38 * 14.50 = 5.44 in^2
Net Area = (14.50 - (5 *(0.81 + 1/16))) * 0.38 = 3.80 in^2

Using Eq.J4-3:
Shear Yielding = (1/omega) * 0.6 * Fypl * [Gross Area] = 0.67 * 0.6 * 36.00 * 5.44 = 78.30 kips

Using Eq.J4-4:
Shear Rupture = (1/omega) * 0.6 * Fupl * [Net Area] = 0.50 * 0.6 * 58.00 * 3.80 = 66.07 kips


Block Shear

Using Eq.J4-5:
Block Shear = {(1/omega) * ((0.6 * Fu * Anv) + (Ubs * Fu * Ant))} <= {(1/omega) * ((0.6 * Fy * Agv) + (Ubs * Fu * Ant))}
Block 1 (Shear): 
Gross Shear Length = (14.5 - 1.25) = 13.25 in.
Net Shear Length = 13.2 - (4.5 * (0.812 + 0.0625)) = 9.31 in.
Gross Tension Length = (0 + 1.5) = 1.50 in.
Net Tension Length = 1.5 - (0.5 * (1 + 0.0625)) = 0.97 in.
1. (1/omega) * [material thickness] * ((0.60 * Fupl* [net shear length]) + (Ubs * Fupl * [net tension length])) 
    = 0.50 * 0.38 * ((0.60 * 58.00 * 9.31) + (1.00 * 58.00 * 0.97)) = 71.30 kips
2. (1/omega) * [material thickness] * ((0.60 * Fypl * [gross shear length]) + (Ubs * Fupl * [net tension length])) 
    = 0.50 * 0.38 * ((0.60 * 36.00 * 13.25) + (1.00 * 58.00 * 0.97)) = 64.20 kips
Block Shear = 64.20 kips

Flexural and Buckling Strength:

Eccentricity at first line of bolts, e = 9.25 in.
Zgross = 19.71 in^3
Znet   = 13.73 in^3
Sgross = 13.14 in^3
Snet   = 9.07 in^3

Using Eq. 9-4
Flexural Rupture = (1/omega) * Fu * Znet / e = 0.50 * 58.00 * 13.73 / 9.25 = 43.05 kips


Using Eq. 9-14 through 9-18, Fcr = Fy * Q
tw = 0.38 in.
ho = 14.50 in.
c = 9.25 in.
lambda = (ho * Fy ^ 0.5) / ( 10 * tw * ( 475.00 + 280.00 * (ho / c)^2 ) ^0.5 ) = 
 = 14.50 * 36.00^0.5 / (10 * 0.38 * (475.00 + 280.00 * (14.50/9.25)^2 )^0.5) = 0.68
When lambda <= 0.70, Q=1
Q = 1.00
Fcrmin =1/omega * Fcr = 0.60 * 36.00 * 1.00 = 21.60 ksi

Using Eq. 9-6
Buckling = Fcr * Sgross / e = 21.60 * 13.14 / 9.25 = 30.69 kips

Interaction Check of Flexural Yielding, Per AISC 10-5: 
Eccentricity at CG of Bolt Group, e = 9.25 in.
Zgross = 19.71
Znet = 13.73
Mr = Vr * e = 18.00 * 9.25 = 166.50 kips-in
Mc = 1/omega * Mn = 1/omega * Fy * Zgross = 0.60 * 36.00 * 19.71 = 425.76 kips-in
Vr = 18.00 kips
Vc = 1/omega * Vn = 1/omega * 0.60 * Fy * Ag = 0.67 * 0.60 * 36.00 * 5.44 = 78.30 kips
Interaction due to moment and shear, (Vr/Vc)^2 + (Mr/Mc)^2 <= 1.0
(Vr/Vc)^2 + (Mr/Mc)^2 = (18.00 / 78.30)^2 + (166.50 / 425.76)^2 = 0.21 <= 1  (OK)

Note: Mn <= 1.6My by inspection

MAXIMUM PLATE THICKNESS:
No of bolt columns = 1
tp  < = db/2 + 1/16 = 0.375 <= 0.4375 OK
tw  < = db/2 + 1/16 = 0.315 <= 0.4375 OK
Leh(plate) >= 2 * db = 1.5 >= 1.5 OK
Leh(bm) >= 2 * db = 1.6875 >= 1.5 OK
Maximum Plate Thickness is Not a Limiting Criteria.

STABILIZER PLATE:

Available Strength to Resist Lateral Displacement:
Using Eq. 10-6 (14th Ed.):
Rn/omega = 1500.00  * 3.14159 * L * tp^3 / a^2 = 0.60 * 1500.00 * 3.14159 * 14.50 * 0.38^3 / 9.25^2 = 25.27 kips
Stabilizer Plate Not Required for lateral displacement

Torsional Strength:
Using Eq. 10-8 and Eq. 10-7 (14th Ed.):
Required, Mta or Mtu = Ra * (tw + tp) /2 = 18.00 * ((0.31 + 0.38) / 2) = 6.19 kips-in
Lateral Shear Strength of Shear Plate, Mtn (no slab) = [1/omega*(0.6*Fyp)-(Ra/(L*tp))] *L*tp^2/2 =  ((0.67 * 0.6 * 36.00) - (18.00 / (14.50 * 0.38))) * 0.5 * 14.50 * 0.38^2 = 11.31 kips-in
Stabilizer Plate Not Required for torsional strength
Weld Calcs:
WELD:

 Weld Requirements:

At shear only case: 
Weld Length for shear, Lv = 14.500 in.
Shear Load per inch per weld, fv = R/Lv/2 = 18.000 / 14.500 / 2 = 0.621 kips/in/ weld 
theta = 0 deg.
cPhi  = 1.0 + 0.5 * sin(0)^1.5 = 1.000
Weld Coefficient = 0.6 * 70.000 * 1.000 * 1.000 * (2^0.5/2)*(1/16) = 1.856
Required weld size, Dv = fv/ (1/omega * coeff) = 0.621 / (0.500 * 1.856) = 0.669/16

Minimum fillet weld size : 
   At shear only load case = 0.04 in.
   per Table J2.4     = 0.19 in.
   5/8(tp)            = 0.23 in.
   user preference    = 0.25 in.

Dmax1 (using eqn 9-3)
 = tshpl * Fushpl / ( Fexx * C1 * 0.088)
 = 0.375 * 58.000 / ( 70.000 * 1.000 * 0.088 ) 
 = 3.515 
Dmax2 (using eqn 9-3)
 = twsupport * Fusupport / ( Fexx * C1 * 0.088 )
 = 0.440 * 65.000 / ( 70.000 * 1.000 * 0.088 ) 
 = 4.622 
Dmax3 = project max fillet weld = 12.000
Dmax=min(Dmax1, Dmax2, Dmax3) = min(3.515, 4.622, 12.000)
 = 3.515 

Use weld size
D1 = 4.00
D2 = 4.00

Weld Strength :
Vertical weld capacity during shear only load, 1/omega * Rnv1 = 0.50 * 1.86 * 14.50 * (3.52 + 3.52) = 94.61 kips