Qnect Logo

Connection Calcs Report

Company: - Josh Qnect -
Job Title: - Qnect Demo 2000 Tons -
Session Title: Baseline
Session Date: 2018-08-31 18:06:55
Model Name: Josh_Demo_2000_Tons.db1
B+Op Status: B+Op was disabled
Building Code: AISC-14
Design Type: LRFD
Engineering Units: Imperial
Bolt Catalog: ASTM Imperial
Profile Catalog: ASTM Imperial
Plate Material Grade Catalog: ASTM Imperial
Plate Thickness Catalog: Imperial
Detailing Distances Dimensions: Imperial
Materials:
Weld Shear Plate Angle Bm Web Doubler Plate Stabilizer Plate End Plate Col Moment Plate Col Stiffener Plate Col Web Doubler Plate
E70 A572-GR.50 A36 A572-GR.50 A572-GR.50 A572-GR.50 A572-GR.50 A572-GR.50 A572-GR.50

Summary Reports: Job Standard Summary  |  Job Sample Calcs Report  |  B+Op Comparison Report
Job Preferences Report  |  No Connections Summary  |  No Connections Detailed  |  No Connections Reference Map
 
Shear Plate Reports: Specs  Strengths (Shear Only Connections)  Strengths (Shear & Axial Connections)  Welds  Doublers
Single Angle Reports:  Specs  Strengths (Shear & Axial)  Welds  Doublers
Double Angle Reports:  Support Side Specs  Beam Side Specs  Strengths (Shear & Axial)  Welds  Doublers
Moment Reports:  Specs  Support Strengths  Support Reinforcement Strengths  Moment Plate Strengths  Welds
Moment Group Reports:  Doubler Plate Specs  Doubler Plate Welds  Stiffener / Moment Plate Specs  Stiffener / Moment Plate Welds

Connection Number:
bcw.s.s.00009.00426
 
Main Calcs:
SHEAR PLATE CONNECTION SUMMARY

Filler Beam profile: W18X40
Column profile: W14X109
Slope: 0 deg.
Skew: 90
Vertical Offset: 0
Horizontal Offset: 0
Span: 20 ft.
Reaction, V: 23 kips
Shear Capacity, Rn: 30.7 kips
Design/Reference according to AISC 14th Ed. - ASD
Shear Plate: Extended Configuration
Beam material grade: A992
Support material grade: A992
Plate material grade: A36
Weld grade: E70
Shear Plate Size: 13.750 in. x 14.500 in. x 0.375 in.
Configuration Geometry:
Welds at shear plate to support: 4/16 FILLET, 4/16 FILLET
Bolt: 5 rows x 2 columns 0.75 in. Diameter A325N_TC bolts
Vertical spacing: 3 in.
Horizontal spacing: 3 in.
Shear plate edge setback = 7.56 in.
Beam centerline setback = 7.56 in.
Edge distance at vertical edge of plate: 1.5 in.
Edge distance at top edge of plate: 1.25 in.
Edge distance at bottom edge of plate: 1.25 in.
Edge distance at vertical edge of beam: 1.69 in.
Horizontal distance to first hole: 9.25 in.
Down distance from top of filler beam flange: 3 in.
Holes in beam web: STD diameter = 0.812 in.
Holes in shear plate: SSL diameter = 0.812 in., slot width = 1 in.
Bolt Strength Calcs:
BOLT STRENGTH BEAM SIDE:

Bolt Strength:
Using Instantaneous Center Of Rotation Method (AISC 7-1)
ex = 10.750 in.
Angle = 0.000 deg.
C = 3.318
Using Table 7-1 to determine (1/omega) * rn:
Rn = (1/omega) * rn * C = 11.93 * 3.32 = 39.57 kips
Bolt Bearing Calcs:
BOLT BEARING AT BEAM SIDE:
Vertical Shear Only Load Case:
ICR cordinate relative to CG = (1.57, -0.00)
At Row 1, At Column 1:
Ri1 = 11.71 kips
Ri vector at Beam   = <10.43, 5.33>
Lcsbm at Beam spacing  = 3.12 in.
Lcebm at Beam edge    = 6.19 in.
1/omegaRnsbm at Beam spacing = 1/omega * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * 3.12 * (0.32/1) * 65.00 = 38.28 kips/bolt
1/omegaRnebm at Beam edge = 1/omega * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * 6.19 * (0.32/1) * 65.00 = 76.01 kips/bolt
1/omegaRndbm on Beam at Bolt Diameter   = 1/omega * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.75 * (0.32/1) * 65.00 = 18.43 kips/bolt
Beam bearing capacity, 1/omegaRnbm = min(1/omegaRnsbm,1/omegaRnebm,1/omegaRndbm) = min(38.28, 76.01, 18.43) = 18.43 kips/bolt
Ri vector at Shear Plate   = <-10.43, -5.33>
Lcsshpl at Shear Plate spacing  = 3.05 in.
Lceshpl at Shear Plate edge    = 9.83 in.
1/omegaRnsshpl at Shear Plate spacing = 1/omega * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.50 * 1.20 * 3.05 * 0.38 * 58.00 = 39.80 kips/bolt
1/omegaRneshpl at Shear Plate edge = 1/omega * hf1 * Lce * t * Fu = 0.50 * 1.20 * 9.83 * 0.38 * 58.00 = 128.23 kips/bolt
1/omegaRndshpl on Shear Plate at Bolt Diameter   = 1/omega * hf2 * db * t * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.75 * 0.38 * 58.00 = 19.57 kips/bolt
Shear Plate bearing capacity, 1/omegaRnshpl = min(1/omegaRnsshpl,1/omegaRneshpl,1/omegaRndshpl) = min(39.80, 128.23, 19.57) = 19.57 kips/bolt
1/omegaRn = min(1/omegaRnbm, 1/omegaRnshpl) = min(18.427, 19.575) = 18.43 kips/bolt
Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 18.43 / 11.71 = 1.57

At Row 1, At Column 2:
Ri1 = 11.61 kips
Ri vector at Beam   = <11.61, 0.13>
Lcsbm at Beam spacing  = 2.19 in.
Lcebm at Beam edge    = 274.47 in.
1/omegaRnsbm at Beam spacing = 1/omega * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * 2.19 * (0.32/1) * 65.00 = 26.87 kips/bolt
1/omegaRnebm at Beam edge = 1/omega * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * 274.47 * (0.32/1) * 65.00 = 3371.90 kips/bolt
1/omegaRndbm on Beam at Bolt Diameter   = 1/omega * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.75 * (0.32/1) * 65.00 = 18.43 kips/bolt
Beam bearing capacity, 1/omegaRnbm = min(1/omegaRnsbm,1/omegaRnebm,1/omegaRndbm) = min(26.87, 3371.90, 18.43) = 18.43 kips/bolt
Ri vector at Shear Plate   = <-11.61, -0.13>
Lcsshpl at Shear Plate spacing  = 2.00 in.
Lceshpl at Shear Plate edge    = 11.75 in.
1/omegaRnsshpl at Shear Plate spacing = 1/omega * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.50 * 1.20 * 2 * 0.38 * 58.00 = 26.10 kips/bolt
1/omegaRneshpl at Shear Plate edge = 1/omega * hf1 * Lce * t * Fu = 0.50 * 1.20 * 11.75 * 0.38 * 58.00 = 153.35 kips/bolt
1/omegaRndshpl on Shear Plate at Bolt Diameter   = 1/omega * hf2 * db * t * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.75 * 0.38 * 58.00 = 19.57 kips/bolt
Shear Plate bearing capacity, 1/omegaRnshpl = min(1/omegaRnsshpl,1/omegaRneshpl,1/omegaRndshpl) = min(26.10, 153.35, 19.57) = 19.57 kips/bolt
1/omegaRn = min(1/omegaRnbm, 1/omegaRnshpl) = min(18.427, 19.575) = 18.43 kips/bolt
Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 18.43 / 11.61 = 1.59

At Row 2, At Column 1:
Ri1 = 11.15 kips
Ri vector at Beam   = <7.80, 7.97>
Lcsbm at Beam spacing  = 3.12 in.
Lcebm at Beam edge    = 7.99 in.
1/omegaRnsbm at Beam spacing = 1/omega * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * 3.12 * (0.32/1) * 65.00 = 38.28 kips/bolt
1/omegaRnebm at Beam edge = 1/omega * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * 7.99 * (0.32/1) * 65.00 = 98.14 kips/bolt
1/omegaRndbm on Beam at Bolt Diameter   = 1/omega * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.75 * (0.32/1) * 65.00 = 18.43 kips/bolt
Beam bearing capacity, 1/omegaRnbm = min(1/omegaRnsbm,1/omegaRnebm,1/omegaRndbm) = min(38.28, 98.14, 18.43) = 18.43 kips/bolt
Ri vector at Shear Plate   = <-7.80, -7.97>
Lcsshpl at Shear Plate spacing  = 3.05 in.
Lceshpl at Shear Plate edge    = 12.66 in.
1/omegaRnsshpl at Shear Plate spacing = 1/omega * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.50 * 1.20 * 3.05 * 0.38 * 58.00 = 39.80 kips/bolt
1/omegaRneshpl at Shear Plate edge = 1/omega * hf1 * Lce * t * Fu = 0.50 * 1.20 * 12.66 * 0.38 * 58.00 = 165.17 kips/bolt
1/omegaRndshpl on Shear Plate at Bolt Diameter   = 1/omega * hf2 * db * t * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.75 * 0.38 * 58.00 = 19.57 kips/bolt
Shear Plate bearing capacity, 1/omegaRnshpl = min(1/omegaRnsshpl,1/omegaRneshpl,1/omegaRndshpl) = min(39.80, 165.17, 19.57) = 19.57 kips/bolt
1/omegaRn = min(1/omegaRnbm, 1/omegaRnshpl) = min(18.427, 19.575) = 18.43 kips/bolt
Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 18.43 / 11.15 = 1.65

At Row 2, At Column 2:
Ri1 = 10.40 kips
Ri vector at Beam   = <10.40, 0.23>
Lcsbm at Beam spacing  = 2.19 in.
Lcebm at Beam edge    = 274.52 in.
1/omegaRnsbm at Beam spacing = 1/omega * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * 2.19 * (0.32/1) * 65.00 = 26.87 kips/bolt
1/omegaRnebm at Beam edge = 1/omega * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * 274.52 * (0.32/1) * 65.00 = 3372.50 kips/bolt
1/omegaRndbm on Beam at Bolt Diameter   = 1/omega * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.75 * (0.32/1) * 65.00 = 18.43 kips/bolt
Beam bearing capacity, 1/omegaRnbm = min(1/omegaRnsbm,1/omegaRnebm,1/omegaRndbm) = min(26.87, 3372.50, 18.43) = 18.43 kips/bolt
Ri vector at Shear Plate   = <-10.40, -0.23>
Lcsshpl at Shear Plate spacing  = 2.00 in.
Lceshpl at Shear Plate edge    = 11.75 in.
1/omegaRnsshpl at Shear Plate spacing = 1/omega * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.50 * 1.20 * 2 * 0.38 * 58.00 = 26.10 kips/bolt
1/omegaRneshpl at Shear Plate edge = 1/omega * hf1 * Lce * t * Fu = 0.50 * 1.20 * 11.75 * 0.38 * 58.00 = 153.37 kips/bolt
1/omegaRndshpl on Shear Plate at Bolt Diameter   = 1/omega * hf2 * db * t * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.75 * 0.38 * 58.00 = 19.57 kips/bolt
Shear Plate bearing capacity, 1/omegaRnshpl = min(1/omegaRnsshpl,1/omegaRneshpl,1/omegaRndshpl) = min(26.10, 153.37, 19.57) = 19.57 kips/bolt
1/omegaRn = min(1/omegaRnbm, 1/omegaRnshpl) = min(18.427, 19.575) = 18.43 kips/bolt
Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 18.43 / 10.40 = 1.77

At Row 3, At Column 1:
Ri1 = 10.46 kips
Ri vector at Beam   = <0.00, 10.46>
Lcsbm at Beam spacing  = 2.19 in.
Lcebm at Beam edge    = 8.59 in.
1/omegaRnsbm at Beam spacing = 1/omega * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * 2.19 * (0.32/1) * 65.00 = 26.87 kips/bolt
1/omegaRnebm at Beam edge = 1/omega * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * 8.59 * (0.32/1) * 65.00 = 105.57 kips/bolt
1/omegaRndbm on Beam at Bolt Diameter   = 1/omega * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.75 * (0.32/1) * 65.00 = 18.43 kips/bolt
Beam bearing capacity, 1/omegaRnbm = min(1/omegaRnsbm,1/omegaRnebm,1/omegaRndbm) = min(26.87, 105.57, 18.43) = 18.43 kips/bolt
Ri vector at Shear Plate   = <-0.00, -10.46>
Lcsshpl at Shear Plate spacing  = 2.19 in.
Lceshpl at Shear Plate edge    = 6.84 in.
1/omegaRnsshpl at Shear Plate spacing = 1/omega * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.50 * 1.20 * 2.19 * 0.38 * 58.00 = 28.55 kips/bolt
1/omegaRneshpl at Shear Plate edge = 1/omega * hf1 * Lce * t * Fu = 0.50 * 1.20 * 6.84 * 0.38 * 58.00 = 89.31 kips/bolt
1/omegaRndshpl on Shear Plate at Bolt Diameter   = 1/omega * hf2 * db * t * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.75 * 0.38 * 58.00 = 19.57 kips/bolt
Shear Plate bearing capacity, 1/omegaRnshpl = min(1/omegaRnsshpl,1/omegaRneshpl,1/omegaRndshpl) = min(28.55, 89.31, 19.57) = 19.57 kips/bolt
1/omegaRn = min(1/omegaRnbm, 1/omegaRnshpl) = min(18.427, 19.575) = 18.43 kips/bolt
Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 18.43 / 10.46 = 1.76

At Row 3, At Column 2:
Ri1 = 1.81 kips
Ri vector at Beam   = <0.00, 1.81>
Lcsbm at Beam spacing  = 2.19 in.
Lcebm at Beam edge    = 8.59 in.
1/omegaRnsbm at Beam spacing = 1/omega * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * 2.19 * (0.32/1) * 65.00 = 26.87 kips/bolt
1/omegaRnebm at Beam edge = 1/omega * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * 8.59 * (0.32/1) * 65.00 = 105.57 kips/bolt
1/omegaRndbm on Beam at Bolt Diameter   = 1/omega * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.75 * (0.32/1) * 65.00 = 18.43 kips/bolt
Beam bearing capacity, 1/omegaRnbm = min(1/omegaRnsbm,1/omegaRnebm,1/omegaRndbm) = min(26.87, 105.57, 18.43) = 18.43 kips/bolt
Ri vector at Shear Plate   = <-0.00, -1.81>
Lcsshpl at Shear Plate spacing  = 2.19 in.
Lceshpl at Shear Plate edge    = 6.84 in.
1/omegaRnsshpl at Shear Plate spacing = 1/omega * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.50 * 1.20 * 2.19 * 0.38 * 58.00 = 28.55 kips/bolt
1/omegaRneshpl at Shear Plate edge = 1/omega * hf1 * Lce * t * Fu = 0.50 * 1.20 * 6.84 * 0.38 * 58.00 = 89.31 kips/bolt
1/omegaRndshpl on Shear Plate at Bolt Diameter   = 1/omega * hf2 * db * t * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.75 * 0.38 * 58.00 = 19.57 kips/bolt
Shear Plate bearing capacity, 1/omegaRnshpl = min(1/omegaRnsshpl,1/omegaRneshpl,1/omegaRndshpl) = min(28.55, 89.31, 19.57) = 19.57 kips/bolt
1/omegaRn = min(1/omegaRnbm, 1/omegaRnshpl) = min(18.427, 19.575) = 18.43 kips/bolt
Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 18.43 / 1.81 = 10.17

At Row 4, At Column 1:
Ri1 = 11.15 kips
Ri vector at Beam   = <-7.80, 7.97>
Lcsbm at Beam spacing  = 3.12 in.
Lcebm at Beam edge    = 2.01 in.
1/omegaRnsbm at Beam spacing = 1/omega * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * 3.12 * (0.32/1) * 65.00 = 38.28 kips/bolt
1/omegaRnebm at Beam edge = 1/omega * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * 2.01 * (0.32/1) * 65.00 = 24.65 kips/bolt
1/omegaRndbm on Beam at Bolt Diameter   = 1/omega * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.75 * (0.32/1) * 65.00 = 18.43 kips/bolt
Beam bearing capacity, 1/omegaRnbm = min(1/omegaRnsbm,1/omegaRnebm,1/omegaRndbm) = min(38.28, 24.65, 18.43) = 18.43 kips/bolt
Ri vector at Shear Plate   = <7.80, -7.97>
Lcsshpl at Shear Plate spacing  = 3.05 in.
Lceshpl at Shear Plate edge    = 5.38 in.
1/omegaRnsshpl at Shear Plate spacing = 1/omega * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.50 * 1.20 * 3.05 * 0.38 * 58.00 = 39.80 kips/bolt
1/omegaRneshpl at Shear Plate edge = 1/omega * hf1 * Lce * t * Fu = 0.50 * 1.20 * 5.38 * 0.38 * 58.00 = 70.18 kips/bolt
1/omegaRndshpl on Shear Plate at Bolt Diameter   = 1/omega * hf2 * db * t * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.75 * 0.38 * 58.00 = 19.57 kips/bolt
Shear Plate bearing capacity, 1/omegaRnshpl = min(1/omegaRnsshpl,1/omegaRneshpl,1/omegaRndshpl) = min(39.80, 70.18, 19.57) = 19.57 kips/bolt
1/omegaRn = min(1/omegaRnbm, 1/omegaRnshpl) = min(18.427, 19.575) = 18.43 kips/bolt
Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 18.43 / 11.15 = 1.65

At Row 4, At Column 2:
Ri1 = 10.40 kips
Ri vector at Beam   = <-10.40, 0.23>
Lcsbm at Beam spacing  = 2.19 in.
Lcebm at Beam edge    = 4.28 in.
1/omegaRnsbm at Beam spacing = 1/omega * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * 2.19 * (0.32/1) * 65.00 = 26.87 kips/bolt
1/omegaRnebm at Beam edge = 1/omega * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * 4.28 * (0.32/1) * 65.00 = 52.61 kips/bolt
1/omegaRndbm on Beam at Bolt Diameter   = 1/omega * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.75 * (0.32/1) * 65.00 = 18.43 kips/bolt
Beam bearing capacity, 1/omegaRnbm = min(1/omegaRnsbm,1/omegaRnebm,1/omegaRndbm) = min(26.87, 52.61, 18.43) = 18.43 kips/bolt
Ri vector at Shear Plate   = <10.40, -0.23>
Lcsshpl at Shear Plate spacing  = 2.00 in.
Lceshpl at Shear Plate edge    = 1.00 in.
1/omegaRnsshpl at Shear Plate spacing = 1/omega * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.50 * 1.20 * 2 * 0.38 * 58.00 = 26.10 kips/bolt
1/omegaRneshpl at Shear Plate edge = 1/omega * hf1 * Lce * t * Fu = 0.50 * 1.20 * 1.00 * 0.38 * 58.00 = 13.05 kips/bolt
1/omegaRndshpl on Shear Plate at Bolt Diameter   = 1/omega * hf2 * db * t * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.75 * 0.38 * 58.00 = 19.57 kips/bolt
Shear Plate bearing capacity, 1/omegaRnshpl = min(1/omegaRnsshpl,1/omegaRneshpl,1/omegaRndshpl) = min(26.10, 13.05, 19.57) = 13.05 kips/bolt
1/omegaRn = min(1/omegaRnbm, 1/omegaRnshpl) = min(18.427, 13.053) = 13.05 kips/bolt
Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 13.05 / 10.40 = 1.25

At Row 5, At Column 1:
Ri1 = 11.71 kips
Ri vector at Beam   = <-10.43, 5.33>
Lcsbm at Beam spacing  = 3.12 in.
Lcebm at Beam edge    = 1.49 in.
1/omegaRnsbm at Beam spacing = 1/omega * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * 3.12 * (0.32/1) * 65.00 = 38.28 kips/bolt
1/omegaRnebm at Beam edge = 1/omega * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * 1.49 * (0.32/1) * 65.00 = 18.29 kips/bolt
1/omegaRndbm on Beam at Bolt Diameter   = 1/omega * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.75 * (0.32/1) * 65.00 = 18.43 kips/bolt
Beam bearing capacity, 1/omegaRnbm = min(1/omegaRnsbm,1/omegaRnebm,1/omegaRndbm) = min(38.28, 18.29, 18.43) = 18.29 kips/bolt
Ri vector at Shear Plate   = <10.43, -5.33>
Lcsshpl at Shear Plate spacing  = 3.05 in.
Lceshpl at Shear Plate edge    = 2.19 in.
1/omegaRnsshpl at Shear Plate spacing = 1/omega * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.50 * 1.20 * 3.05 * 0.38 * 58.00 = 39.80 kips/bolt
1/omegaRneshpl at Shear Plate edge = 1/omega * hf1 * Lce * t * Fu = 0.50 * 1.20 * 2.19 * 0.38 * 58.00 = 28.53 kips/bolt
1/omegaRndshpl on Shear Plate at Bolt Diameter   = 1/omega * hf2 * db * t * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.75 * 0.38 * 58.00 = 19.57 kips/bolt
Shear Plate bearing capacity, 1/omegaRnshpl = min(1/omegaRnsshpl,1/omegaRneshpl,1/omegaRndshpl) = min(39.80, 28.53, 19.57) = 19.57 kips/bolt
1/omegaRn = min(1/omegaRnbm, 1/omegaRnshpl) = min(18.289, 19.575) = 18.29 kips/bolt
Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 18.29 / 11.71 = 1.56

At Row 5, At Column 2:
Ri1 = 11.61 kips
Ri vector at Beam   = <-11.61, 0.13>
Lcsbm at Beam spacing  = 2.19 in.
Lcebm at Beam edge    = 4.28 in.
1/omegaRnsbm at Beam spacing = 1/omega * hf1 * Lcs * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * 2.19 * (0.32/1) * 65.00 = 26.87 kips/bolt
1/omegaRnebm at Beam edge = 1/omega * hf1 * Lce * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 1.20 * 4.28 * (0.32/1) * 65.00 = 52.60 kips/bolt
1/omegaRndbm on Beam at Bolt Diameter   = 1/omega * hf2 * db * (tw/# shear planes) * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.75 * (0.32/1) * 65.00 = 18.43 kips/bolt
Beam bearing capacity, 1/omegaRnbm = min(1/omegaRnsbm,1/omegaRnebm,1/omegaRndbm) = min(26.87, 52.60, 18.43) = 18.43 kips/bolt
Ri vector at Shear Plate   = <11.61, -0.13>
Lcsshpl at Shear Plate spacing  = 2.00 in.
Lceshpl at Shear Plate edge    = 1.00 in.
1/omegaRnsshpl at Shear Plate spacing = 1/omega * hf1 * Lcs * t * Fu = 0.50 * 1.20 * 2 * 0.38 * 58.00 = 26.10 kips/bolt
1/omegaRneshpl at Shear Plate edge = 1/omega * hf1 * Lce * t * Fu = 0.50 * 1.20 * 1.00 * 0.38 * 58.00 = 13.05 kips/bolt
1/omegaRndshpl on Shear Plate at Bolt Diameter   = 1/omega * hf2 * db * t * Fu = 0.50 * 2.40 * 0.75 * 0.38 * 58.00 = 19.57 kips/bolt
Shear Plate bearing capacity, 1/omegaRnshpl = min(1/omegaRnsshpl,1/omegaRneshpl,1/omegaRndshpl) = min(26.10, 13.05, 19.57) = 13.05 kips/bolt
1/omegaRn = min(1/omegaRnbm, 1/omegaRnshpl) = min(18.427, 13.051) = 13.05 kips/bolt
Bolt Shear Demand to Bearing ratio = 13.05 / 11.61 = 1.12

Min Bolt Shear Demand to Bearing ratio for vertical shear only = min(1.0, 1.57398, 1.58761, 1.65205, 1.77105, 1.76228, 10.1697, 1.65205, 1.25453, 1.56216, 1.12438) = 1.00


Bearing Capacity at Beam and Shear Plate at Vertical Shear Load Only, Rbv1 = Min Bolt Shear Demand to Bearing Ratio * Bolt Shear = 1.00 * 39.57 = 39.57 kips
Beam Strength Calcs:
Web Depth = d - [Top Cope Depth] - [Bottom Cope Depth] = 17.9 - 0 - 0 = 17.9 in.
Gross Area (Shear) = [Web Depth] * tw = 17.90 * 0.32 = 5.64 in^2
Net Shear Area (Shear) = ([Web Depth] - ([# rows] * [Diameter + 0.0625])) * tw 
    = (17.90 - (5 * 0.88)) * 0.32 = 4.26 in^2

Using Eq.J4-3:
Shear Yielding = (1/omega) * 0.6 * Fybeam * [Gross Area] = 0.67 * 0.6 * 50.00 * 5.64 = 112.77 kips

Using Eq.J4-4:
Shear Rupture = (1/omega) * 0.6 * Fubeam * [Net Area] = 0.50 * 0.6 * 65.00 * 4.26 = 83.08 kips


Block Shear

Using Eq.J4-5:
Block Shear = {(1/omega) * ((0.6 * Fu * Anv) + (Ubs * Fu * Ant))} <= {(1/omega) * ((0.6 * Fy * Agv) + (Ubs * Fu * Ant))}

Block Shear not required.
Shear Plate Calcs:
Gross Area = 0.38 * 14.50 = 5.44 in^2
Net Area = (14.50 - (5 *(0.81 + 1/16))) * 0.38 = 3.80 in^2

Using Eq.J4-3:
Shear Yielding = (1/omega) * 0.6 * Fypl * [Gross Area] = 0.67 * 0.6 * 36.00 * 5.44 = 78.30 kips

Using Eq.J4-4:
Shear Rupture = (1/omega) * 0.6 * Fupl * [Net Area] = 0.50 * 0.6 * 58.00 * 3.80 = 66.07 kips


Block Shear

Using Eq.J4-5:
Block Shear = {(1/omega) * ((0.6 * Fu * Anv) + (Ubs * Fu * Ant))} <= {(1/omega) * ((0.6 * Fy * Agv) + (Ubs * Fu * Ant))}
Block 1 (Shear): 
Gross Shear Length = (14.5 - 1.25) = 13.25 in.
Net Shear Length = 13.2 - (4.5 * (0.812 + 0.0625)) = 9.31 in.
Gross Tension Length = (3 + 1.5) = 4.50 in.
Net Tension Length = 4.5 - (1.5 * (1 + 0.0625)) = 2.91 in.
1. (1/omega) * [material thickness] * ((0.60 * Fupl* [net shear length]) + (Ubs * Fupl * [net tension length])) 
    = 0.50 * 0.38 * ((0.60 * 58.00 * 9.31) + (0.50 * 58.00 * 2.91)) = 76.57 kips
2. (1/omega) * [material thickness] * ((0.60 * Fypl * [gross shear length]) + (Ubs * Fupl * [net tension length])) 
    = 0.50 * 0.38 * ((0.60 * 36.00 * 13.25) + (0.50 * 58.00 * 2.91)) = 69.47 kips
Block Shear = 69.47 kips

Block 2 (Shear): 
Gross Shear Length = 2 * (14.5 - 1.25) = 26.50 in.
Net Shear Length = 2 * ( 13.2 - (4.5 * (0.812 + 0.0625)) ) = 18.62 in.
Gross Tension Length = (3 + 1.5) - 1.5 = 3.00 in.
Net Tension Length = 3 - 1 * (1 + 0.0625) = 1.94 in.
1. (1/omega) * [material thickness] * ((0.60 * Fupl* [net shear length]) + (Ubs * Fupl * [net tension length])) 
    = 0.50 * 0.38 * ((0.60 * 58.00 * 18.62) + (0.50 * 58.00 * 1.94)) = 132.06 kips
2. (1/omega) * [material thickness] * ((0.60 * Fypl * [gross shear length]) + (Ubs * Fupl * [net tension length])) 
    = 0.50 * 0.38 * ((0.60 * 36.00 * 26.50) + (0.50 * 58.00 * 1.94)) = 117.86 kips
Block Shear = 117.86 kips

Flexural and Buckling Strength:

Eccentricity at first line of bolts, e = 9.25 in.
Zgross = 19.71 in^3
Znet   = 13.73 in^3
Sgross = 13.14 in^3
Snet   = 9.07 in^3

Using Eq. 9-4
Flexural Rupture = (1/omega) * Fu * Znet / e = 0.50 * 58.00 * 13.73 / 9.25 = 43.05 kips


Using Eq. 9-14 through 9-18, Fcr = Fy * Q
tw = 0.38 in.
ho = 14.50 in.
c = 9.25 in.
lambda = (ho * Fy ^ 0.5) / ( 10 * tw * ( 475.00 + 280.00 * (ho / c)^2 ) ^0.5 ) = 
 = 14.50 * 36.00^0.5 / (10 * 0.38 * (475.00 + 280.00 * (14.50/9.25)^2 )^0.5) = 0.68
When lambda <= 0.70, Q=1
Q = 1.00
Fcrmin =1/omega * Fcr = 0.60 * 36.00 * 1.00 = 21.60 ksi

Using Eq. 9-6
Buckling = Fcr * Sgross / e = 21.60 * 13.14 / 9.25 = 30.69 kips

Interaction Check of Flexural Yielding, Per AISC 10-5: 
Eccentricity at CG of Bolt Group, e = 10.75 in.
Zgross = 19.71
Znet = 19.71
Mr = Vr * e = 23.00 * 10.75 = 247.25 kips-in
Mc = 1/omega * Mn = 1/omega * Fy * Zgross = 0.60 * 36.00 * 19.71 = 425.76 kips-in
Vr = 23.00 kips
Vc = 1/omega * Vn = 1/omega * 0.60 * Fy * Ag = 0.67 * 0.60 * 36.00 * 5.44 = 78.30 kips
Interaction due to moment and shear, (Vr/Vc)^2 + (Mr/Mc)^2 <= 1.0
(Vr/Vc)^2 + (Mr/Mc)^2 = (23.00 / 78.30)^2 + (247.25 / 425.76)^2 = 0.42 <= 1  (OK)

Note: Mn <= 1.6My by inspection

MAXIMUM PLATE THICKNESS:
No of bolt columns = 2
tp  < = db/2 + 1/16 = 0.375 <= 0.4375 OK
tw  < = db/2 + 1/16 = 0.315 <= 0.4375 OK
Leh(plate) >= 2 * db = 1.5 >= 1.5 OK
Leh(bm) >= 2 * db = 1.6875 >= 1.5 OK
Maximum Plate Thickness is Not a Limiting Criteria.

STABILIZER PLATE:

Available Strength to Resist Lateral Displacement:
Using Eq. 10-6 (14th Ed.):
Rn/omega = 1500.00  * 3.14159 * L * tp^3 / a^2 = 0.60 * 1500.00 * 3.14159 * 14.50 * 0.38^3 / 9.25^2 = 25.27 kips
Stabilizer Plate Not Required for lateral displacement

Torsional Strength:
Using Eq. 10-8 and Eq. 10-7 (14th Ed.):
Required, Mta or Mtu = Ra * (tw + tp) /2 = 23.00 * ((0.31 + 0.38) / 2) = 7.91 kips-in
Lateral Shear Strength of Shear Plate, Mtn (no slab) = [1/omega*(0.6*Fyp)-(Ra/(L*tp))] *L*tp^2/2 =  ((0.67 * 0.6 * 36.00) - (23.00 / (14.50 * 0.38))) * 0.5 * 14.50 * 0.38^2 = 10.37 kips-in
Stabilizer Plate Not Required for torsional strength
Weld Calcs:
WELD:

 Weld Requirements:

At shear only case: 
Weld Length for shear, Lv = 14.500 in.
Shear Load per inch per weld, fv = R/Lv/2 = 23.000 / 14.500 / 2 = 0.793 kips/in/ weld 
theta = 0 deg.
cPhi  = 1.0 + 0.5 * sin(0)^1.5 = 1.000
Weld Coefficient = 0.6 * 70.000 * 1.000 * 1.000 * (2^0.5/2)*(1/16) = 1.856
Required weld size, Dv = fv/ (1/omega * coeff) = 0.793 / (0.500 * 1.856) = 0.855/16

Minimum fillet weld size : 
   At shear only load case = 0.05 in.
   per Table J2.4     = 0.19 in.
   5/8(tp)            = 0.23 in.
   user preference    = 0.25 in.

Dmax1 (using eqn 9-3)
 = tshpl * Fushpl / ( Fexx * C1 * 0.088)
 = 0.375 * 58.000 / ( 70.000 * 1.000 * 0.088 ) 
 = 3.515 
Dmax2 (using eqn 9-3)
 = twsupport * Fusupport / ( Fexx * C1 * 0.088 )
 = 0.525 * 65.000 / ( 70.000 * 1.000 * 0.088 ) 
 = 5.515 
Dmax3 = project max fillet weld = 12.000
Dmax=min(Dmax1, Dmax2, Dmax3) = min(3.515, 5.515, 12.000)
 = 3.515 

Use weld size
D1 = 4.00
D2 = 4.00

Weld Strength :
Vertical weld capacity during shear only load, 1/omega * Rnv1 = 0.50 * 1.86 * 14.50 * (3.52 + 3.52) = 94.61 kips